Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciemny obraz po zgraniu na dysk

19 Dec 2003 01:16 1632 13
  • Level 31  
    Dysk 7200 Maxtor 40GB, codec PICVideo, VirtualDub 1.4.10, system Win98 SE świeżutko zainstalowany i zaciemniony obraz po przechwytywaniu.

Doszedłem do wniosku, że to dzieje się dopiero po wykonaniu kilku zrzutów i/lub kompresji video, tak jakby w Virtual Dub było jakieś ograniczenie i tu pytanie:

Czy wersja VirtualDub 1.4.10 jest programem freeware?

Może to jakieś ograniczenie programu to powoduje. Wcześniej korzystałem z innego kodeka MJPEG Morgan a teraz z PICVideo i to samo.

Może to dzieje się tylko w tej wersji VD. Czy nikt nie spotkał się z podobnym problemem?

Proszę o pomoc?
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 31  
    wejdź na stronę virtual duba i zobacz - nie jest to free.............
  • Level 11  
    ja do przechwytywania używam vd 1.4.11 i wszystko pięknie śmiga, może to sterowniki do karty tv
  • Level 22  
    mozliwie ze to są jakies sterowniki , jest cos takiego w grafice jak nvkeystone , znalazłem cos podobne w karcie tv , jednak nie powiem jak to bzmiało bo uzywałem tego x czasu temu
  • Level 31  
    I znowu to samo. Panowie czy naprawdę nikt nie spotkał się z tym problemem. Czy ktoś wie o co mi chodzi. To na pewno nie wina sterowników ani żadnego nvkeystone, przecież nie bawię się tym wogóle a skoro do jakiegoś czasu wszystko jest ok a później nie to chyba nie to.
    Wiem że VirtualDub nie jest freeware tylko GNU, ale to chyba nie znaczy że ma jakieś ograniczenia.

Znowu musiałem zainstalować Windows na nowo tzn. przywrócić z pliku obrazu no i teraz jest dobrze, jak włączam preview to jest ok. Obraz staje się tylko lekko gorszej jakości tzn. tak jakby włączył się tryb 256 kolorów i tak powinno być. To chyba nie może być wina sterowników w tym wypadku. Ostatnio (jakieś 2 tygodnie temu) obrabiałem sporo materiału zgranego z VHS, oczywiście na świeżo zainstalowanym systemie. VirtualDuba i Nanduba otwierałem kilkanaście jak nie kilkadziesiąt razy i wszystko było ok. Zgrywałem, kompresowałem i to w np. 512x384 lub 720x528.

Prawdę mówiąc od tamtej pory (jakiś tydzień temu) system był wgrywany na nowo i dzisiaj pierwszy raz (tak mi się wydaje) uruchomiłem VirtualDuba i przy włączeniu Preview od razu miałem ciemny obraz.

Pozdr.
  • Moderator of Cars
    Nie jest to kwestia doboru formatu wideo (YUV2/9/12, RGB15/24)?
  • Level 28  
    Co do zaciemniania obrazu zetknąłem się w programie HyperCam, gdzie to próbowałem zrzucić filmik z ekranu. Wybrałem autowybór kodeka i "zkręciłem" kilkunastosekundowy filmik. Po odtworzeniu w Windows MP filmik był zacieniony i delikatnie poszarzały.
  • Level 31  
    Podam szczegółowe ustawienia VirtualDub'a 1.4.10:

File - Set capture file... - dysk E:\C.avi
    Audio - Compression - 44100Hz 16 bit Mono (Sereo)
    Audio - Volume meter - 1/4 zakresu
    Video - Włączona opcja Preview
    Video - Format - 15 bit RGB
    Video - Source - Composite In, PAL B, D, G, H, I
    Video - Właściwości obrazu J, K, N, O po 128 standardowo
    Video - Compression... - PICVideo MJPEG Codec - Quality 19, Luminance Quality 5, Chrominance Quality 6, Zaznaczona opcja 2 Fields If More Than 288 Lines, Subsampling 4/2/2, Codec enabled
    Video - Set custom format - Use custom size - 512x384, Data format 16 bit RGB
    Capture - Settings - Capture audio, Wait for OK to capture, Abort hotkey - None, Abort on left mouse button, Drop % limit 10, Max index entires 324000, Lock video stream to audio, Video buffer limit 10, Audio buffer limit 4, Audio buffer size 0, Frame rate 25.0000
    Capture - Drives - +0 50MB E:\, zaznaczona opcja Enable multisegment capture

Zgrywam wybierając F6 (zawsze mam CPU usage 100% ale gubi niewiele ramek, próbowałem minimalnych ustawień i wraz 100% usage)

Pozdr.
  • Moderator of Cars
    Gelip wrote:
    (...)
    Video - Włączona opcja Preview
    Video - Format - 15 bit RGB
    (...)
    Video - Set custom format - Use custom size - 512x384, Data format 16 bit RGB
    (...)

Nie używaj opcji Preview a Overlay, dużo mniej obciąża procesor, nie dokonuj też konwersji rozdzielczości i głębi kolorów w locie, te parametry ustaw w oknie ustawień formatu źródła. Przyciemnienie bierze się z niezgodności formatów 16bit RGB i 15bit RGB.
    W tej rozdzielczości na Cel850 mogłem przechwytywać do DivXa i CPU load było na poziomie 30%-40% (gubił średnio 1 klatkę na 1,5 minuty).
    Ważną kwestią jest ooptymalizacja VD pod Video for Windows a nie WDM, stąd o wiele lepiej sobie radzi pod Win98 ze sterownikami od tunera - vxd.
  • Level 31  
    A więc:

Czy aby nie odwrotnie tzok. Mi się wydaje że Overlay obciąża bardziej procesor no chyba że się mylę. Poza tym muszę używać Preview aby zgrywać w rozdzielczości większej niż 384x288. Przypominam że zgrałem i skompresowałem tym sposobem 6 kaset VHS i wszystko było OK.

Co do głębi kolorów to może i masz rację tylko czy to nie jest przypadkiem to samo (błąd w VirtualDub albo w oprogramowaniu karty), czy to nie chodzi o tę samą głębię kolorów bo w oknie Format Wideo w pozycji Format danych mam do wyboru 15 bit RGB a w oknie Set custom format jest 16 bit RGB. Nie znam się na tym ale czy to nie o to samo chodzi i tylko jest błąd wyświetlania? Jeśli to nie błąd to skąd ta różnica jednego bitu?

W menu Video mam 3 sterowniki:

0 MSVIDEO: Brooktree PCI Video Capture Driver
    1 Creative WebCam Pro (VFW)
    2 Microsoft WDM Image Capture

i zawsze używam tego 0 MSVIDEO.... więc chyba używam dobrego sterownika.

Powiedz mi jeszcze tylko o co chodzi z tą konwersją w locie bo nie wiem jak jest "nie wlocie"

Ja pokombinuję z ustawieniami i uwagi opiszę.

Pozdr.
  • Moderator of Cars
    Overlay pisze bezpośrednio do pamięci ekranu więc nie obciąża CPU wcale...
    Video - Overlay
    Video -> Format: 384x288/RGB24 (stosuj zawsze pełne krotności PAL, wyższa rozdzielczość nie ma sensu bo VHS ma właśnie taką)
    Video -> Compression - huffyuv (polecam ten kodek)
    Video -> Noise Reduction - Enable
    Video -> Set Custom Format - nic nie ruszaj
    Video - 0 MSVIDEO:
    Tryb RGB15 jest kłopotliwy i może powodować właśnie taki problemy... Używaj albo trybu RGB24 albo YUV2.
    W 384x288 powinieneś być w stanie kompresować w locie do DivX a na pewno do Indeo 5.1 z opcją Quick Compress.
  • Level 31  
    No dobra z tym Overlay masz chyba rację. Dla mnie może być i RGB 24 bit ale to wraz nie wyjaśnia mojego problemu z tym przyciemnionym obrazem. Aha, co do VHS to faktycznie się zgodzę ze zgrywaniem w rozdzielczości 384x288, ale z TV chyba jest sens zgrywać w większej. Jak dobrze pamiętam w Polsce obowiązuje system PAL w którym rozdzielczość obrazu wynosi 768x576. Co do kodeka to kwestia przyzwyczajenia i niech tak zostanie.

Czy mógłbyś sprawdzić u siebie w ustawieniach jak masz z tą głębią kolorów, czy w obu przypadkach masz np. 15 bit RGB czy tak jak u mnie w Video format 15 bit RGB a set custom 16 bit RGB.
  • Moderator of Cars
    Jest tak jak u Ciebie i właśnie ta konwersja może powodować takie problemy na niektórych kodekach. Też tak mam na MJPEG.
    384x288 jest rozdzielczością półobrazu PAL, większa rozdzielczość i tak nie ma sensu bo karty TV ani kodeki nie najlepiej radzą sobie z przeplotem.
  • Level 31  
    A więc sprawdziłem kilka ustawień i tak:

Nie wiem o co ci chodzi z tymi krotnościami rozdzielczości. Ja stosuję się do krotności 8 (gdzieś tak wyczytałem że rozdzielczość powinna być krotnością liczyb 8 albo 16) więc nie wiem co ty uważasz za krotność.

YUY2 odpada (chyba się pomyliłeś bo ja nie mam formatu YUV2). Zgrałem kawałek materiału w rozdzielczości według moich krotności (512x384) i podczas kompresji wstawiłem filtr usuwający przeplot i z tego co zauważyłem przeplot tak jakby nie został usunięty.

Zgrałem kawałek materiału z TV w 384x288 Overlay, tak jak mi radziłeś i niestety CPU usage nadal jet 100% (nie mam na pewno uruchomionych innych aplikacji w tle). Materiał zgrał się ale uważam że 384x288 to za mało ponieważ wyraźnie widać pogorszenie jakości obrazu przy włączeniu odtwarzania pełnoekranowego np. w VPlayer.

No dobra od tej pory będę trzymał się 24 bit RGB