Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik do kominka- jak zamontować

DonRomano 10 Lip 2013 18:25 51414 40
 • #31 10 Lip 2013 18:25
  mammut
  Poziom 9  

  Ostatnio zastanawiam się nad zamontowaniem wymiennika do kotła co. Kocioł stałopalny, palony od góry, miarkownik, termometr , obieg wymuszony,
  ups sinus - czyli chyba najbardziej typowo jak się da.

  Myślę tak. Spaliny muszą mieć pewną minimalną temperaturę na wylocie komina żeby nie dochodziło do wykraplania smoły / osadzania sadzy. Znalazłem informacje że temp ma wynosić nie mniej niż 70*C.

  Ze względu na to że piec grzeje wodę w obiegu co do 65* temperatura spalin jest sporo wyższa. Oczywiście dużo ciepła traci się w kominie.

  Gdyby między piecem a kominem zamontować dodatkowy wymiennik powietrze-powietrze, a czujnik umieścić na szczycie komina. W chwili rozruchu pieca czujnik byłby zimny, a spaliny szły by prosto przez wymiennik. Natomiast jeżeli temp na wylocie przekroczyłaby 70* w wymienniku uruchamiałby się wentylator odbierający
  część ciepła.
  Tym sposobem tracone by było tylko tyle ciepła ile trzeba do utrzymania ciągu i zapobieżenia wykraplaniu. Natomiast reszta byłaby wykorzystywana albo do ogrzewania pomieszczenia piwnicznego, albo jako wstępne podgrzanie powietrza dostarczanego do pieca.

  I pytanie : czy ktoś się z takim rozwiązaniem zetknął. Szukałem, ale znalazłem
  tylko wymienniki powietrze-powietrze i powietrze-woda do wykrzystania w kominkach. Natomiast żaden z nich nie był wyposażony w czujnik na końcu
  komina.

 • #32 20 Wrz 2013 21:47
  Mario.W
  Poziom 10  

  Witam koledzy.
  Mam pytanie.
  Mam kominek Hajduk 14KW
  Kominek grzeje nieźle ale chciałbym kupić profilowy wymiennik ciepła.
  Dokładnie taki
  http://allegro......
  W domu mam piec gazowy Vailant Ekovit-chyba 50KW kondensacyjny ale ze względu na dużą powierzchnię domu i fatalne opłaty za zużycie gazu chciałbym aby kominek dodatkowo podgrzewał wodę żeby odciążyć piec gazowy.
  I teraz pytanie czy ten wymiennik nada się do tego?
  Czy jest to dobry wymiennik-konstrukcyjnie bo niewątpliwą zaletą jego jest to że będzie wisiał nad paleniskiem więc powinien być wydajny.
  Czekam na Wasze opinie.
  Dziękuję

  Moderowany przez mirrzo:

  Usunąłem link do aukcji
  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

 • #33 20 Wrz 2013 22:35
  W0jtek92
  Poziom 36  

  Wrzuć Kolego linka strony producenta bo aukcja allegro wygasa więc została usunięta, trudno stwierdzić czy to się nada nie wiedząc co to dokładnie jest.

 • #35 21 Wrz 2013 09:11
  W0jtek92
  Poziom 36  

  No wymiennik ten się nada pod warunkiem że dobrze i szczelnie zamontujesz go w kominku, bez pompki się też nie obejdzie jeśli chodzi o grzanie zasobnika CWU no i wypadało by wykonać to w układzie otwartym C.O..

 • #36 21 Wrz 2013 12:26
  Mario.W
  Poziom 10  

  No właśnie problem ze szczelnością.
  Kwasiak pracuje w temperaturze i boję się żeby nie doszło do rozszczelnienia komina tam gdzie będą wyprowadzone 2 rurki.

  Którą opcję byście wybrali tą co podałem wcześniej czy coś takiego
  http://kominki.ratur.pl/987-wymiennik-cieplej-wody-fi-200-.html
  Nie wiem który wymiennik będzie lepszy i który bardziej wydajny.
  Czekam na odpowiedź od Was

 • #37 21 Wrz 2013 12:37
  W0jtek92
  Poziom 36  

  Ta druga opcja jest bardziej korzystna. Z nagrzaniem bojlera nie będzie kłopotu.

 • #38 23 Gru 2013 17:23
  francis-drake
  Poziom 8  

  A ja mam taki problem, mam warsztat jakieś 70 metrów, przyłączony jest do niego pokój w którym będzie kominek , zwykły bez wbudowanego płaszcza wodnego , mam zamiar dokupić płaszcz montowany na rurze spalinowej Wymiennik do kominka- jak zamontować

  chce podłączyć po to zasobnik ST 120l 1-E JUNKERS
  Wymiennik do kominka- jak zamontować

  a pod niego centralne jakieś 3 grzejniki i wodę ciepłą pod 2 krany. zda to wszystko egzamin ?
  według tego schematu:
  Wymiennik do kominka- jak zamontować

  pozdrawiam serdecznie

 • #39 13 Lut 2014 13:04
  pekala68
  Poziom 12  

  ja mam taki wymiennik 1 mb na rurze spalinowej podłączone 3 grzejniki i podłogówka ok 50 mb rurki + zasobnik ok 100 l i daje radę bez problemów pompka włącza się okresowo chyba że palę w kominku bardzo ostro to układ się tak rozbuja że pompa działa bez przerwy (temperatura na sterowniku pompy 55 stopni)

 • #40 05 Mar 2014 13:55
  dawid_misiu_17
  Poziom 8  

  Witam wszystkich. Chciałbym się doradzić w sprawie wymiennika. Mianowicie chciałbym zbudowac kominek który rozprowadzać będzie ciepło za pomocą wentylatora (w suficie nad karton gipsem zamontowane rury rozprowadzajace), a do tego zamontowac wymiennik który posłużyłby do ogrzewania podłogówki w łazience, oraz ogrzania bojlera ok 100l. Powierzchnia podłogówki to 6 m2. a łączna powierzchnia grzania to 57 m2. Myślę o kominku 12 kw i wymienniku metrowym. Czy takie rozwiazania da sie połączyć? A jesli tak to jak to zrobic aby dmuchało mi ciepłe powietrze kanałami? Proszę o fachową poradę.

 • #41 25 Lip 2015 18:35
  arko_525
  Poziom 2  

  Witam

  Posiadam kozę LaVita z płaszczem wodnym. Wg sprzedawcy moc 14kW=10 kW płaszcz+ 4 kW kominek poprzez wypromieniowanie szyba i obudowa. Moim zdaniem uzysk mocy jest odwrotny płaszcz 4 kW, a obudowa 10 kW. Mała kubatura kotła i w związku z tym słabe zawirowanie spalin skutkuje moim zdaniem słabą sprawnością kotła. Koza szybko po rozpaleniu daje z komina widoczny żar -palę suchym sezonowanym drewnem.
  Skłoniło mnie to do budowy wymiennika z kwasówki, aby zwiększyć sprawność cieplną kozy. Całość wygląda jak na załączonych zdjęciach. Wymiennik podłączony równolegle. Przewody doprowadzające schowane w zabudowie z płyt g-k.
  Moc układu zdecydowanie wzrosła. Mam tylko dylemat czy nie dochodzi do skraplania na powierzchni wymiennika? Czy skropliny nie niszczą wymiennika kozy? Nie mam możliwości sprawdzić czy do skraplania wogóle dochodzi.
  Może zmienić podłączenie wymiennika na szeregowe? Do wymiennika na wyjściu wchodziłaby woda z wyjścia z płaszcza i niedochodziłoby do kondensacji?