Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumna dwuipółdorżna - jak liczyć obudowę ?

07 Sty 2004 20:05 2049 26
  • Poziom 13  
    Witajcie ponownie !

Zabrałem się ostro za temat - buduję swoją pierwszą kolumnę. Jako że jestem typem człowieka, który musi wszystko sprawdzić konstruuję na podstawie dotychczas zdobytej wiedzy :-) nie wyjdzie trudno doświadczenie zostaje. Wiem już że będę robił wysoką i wąską kolumnę (z poprzedniego postu) w systemie dwuipółdrożnym - to moja inwencja. Zastosuję głośniki 17cm STXa (wiem wiem - ale dwie sprawy - cena - to przecież eksperyment w sumie i myśle że na początek wystarczą - później to może być już tylko lepiej ) i kopułkę tonsila.
    I teraz pytanie - wszędzie piszą o obudowach zamkniętych i b-r z jednym głośnikiem (chyba że nie znalazłem - proszę o namiar) a jak się ma obliczanie obudowy zamkniętej i b-r w przypadku dwóch głośników ? bo obudowę liczy się pod niskotonowego a jak się liczy jeśli jeden głośnik jest niskotonowy a drugi niskośredniotonowy ?

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 13  
    to znaczy pojemności ? Wyliczam pojemność dla każdego niskotonowca i dodaję pojemności ? Czyli mnoże przez dwa - bo głośniki takie same
    Piotrek
  • Poziom 21  
    Tak, jak głśniki są takie same, to mnożysz przez dwa objętość dla jednego.
    Pamiętaj, żeby połączyć je w zgodnej fazie!
  • Poziom 32  
    Jeżeli to ma być system 2,5 drożny to obydwa głośniki przenoszą basy a więc obudowa 2x większa. Co prawda można poeksperymentować z wielkością obudowy jakimś programem typu WinISD lub BassBox-em.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie proponuje dokladnie 2 razy wiekszej obudowy (od Vas) - popatrz na impuls i na wytrzymalosc mocowa..Czasem lepiej jest dac 2/3 podwojnej, zalecanej obudowy...
    I hola hola z tym Vas - nie jest powiedziane ze glosnik najlepiej pracuje w obudowie o obj. = Vas!!!!!!!!!!!
    Czasem jest zupelnie inaczej - to zalezy od innych parametrow. Wrzuc do WInsd i popatrz jakie sa spadki, impuls i wytrzymalosc mocowa.
  • Poziom 21  
    tomaszo --> Przecież nikt tu nie pisał, że obudowa = Vas :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    -->Sauron9 - faktycznie...musze mniej pic i wiecej spac.... :D

Najlepiej po prostu podac ilosc przetwornikow w programie = 2...i wtedy kombinowac.
  • Poziom 13  
    dzięki za rady - robię kolumienkę 100cm wysokości - z Winiso wychodzi 114 l, ale wsadzę to do ~85 Qtc rośnie z 0,707 do 0,735 czy jakos tak, z wykresów wynika, że może być. (o ile te wartości stxa są coś warte)

Mam jeszcze jedno pytanie - Obudowa dwuipółdrożna - dwa głośniki basowe połączone równolegle ( przez zwrotnice w sumie) nie wpłynie to na impendancję kolumny ? musi być 8om

Pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 32  
    Costek napisał:
    dwa głośniki basowe połączone równolegle ( przez zwrotnice w sumie) nie wpłynie to na impendancję kolumny ? musi być 8om

Wpłynie :cry:
  • Poziom 21  
    Oczywiście, że wpłynie. 2x 8ohm równolegle da 4ohm, w szeregu się dodaje, czyli 8=4+4 ohm
  • Poziom 13  
    Czyli nie jest możliwe zbudowanie kolumny dwuipółdrożnej 8om z 2 głośnikami 8 omowymi ?
    to mój cały plan bierze w łeb :-(
  • Poziom 32  
    A no nie da się ukryć że tak.
    Jedyne rozwiązanie to kolumna 3-drożna, albo połączenie szeregowe głośników (wyjdzie 16Ohm) kosztem mniejszej mocy max.
  • Poziom 14  
    Witam,

:arrow: Costek napisz na jakich dokładnie głośnikach robisz te kolumny, bo na początku była mowa o średnicy 17cm, a wydaje mi się że dla dwoch takich w kolumnie to wyliczone przez ciebie 85l to chyba za dużo :roll:
  • Poziom 13  
    Gwizdek napisał:
    Witam,

:arrow: Costek napisz na jakich dokładnie głośnikach robisz te kolumny, bo na początku była mowa o średnicy 17cm, a wydaje mi się że dla dwoch takich w kolumnie to wyliczone przez ciebie 85l to chyba za dużo :roll:

Robię teraz obliczenia dla dwóch STXów GDN 18/80/8 SS
    dla 17stek stxa wychodzi mi z obliczeń ok 110l winisd pokazuje 92,5l

korzystam z danych producenta głośników i wzorów np ze strony akustyka.pl

Ponawiam pytanie jak zrobić 8om impendancji ?
  • Spec od akustyki
    przy 2,5 droznej się praktycznie nie da (chyba ze zastosujesz głośniki 16ohmowe albo po 2 8 ohmowe (4basówki) ale to się zupełnie mija z celem.... jak chcesz 8ohm to albo 2x4ohm szeregowo albo 1x8ohm tyle ze wtedy 2albo 3 way... inaczej się fizycznie nie da... dla tych 2x18/80/4 polecam SC obudowa 40-45litrów maximum
  • Poziom 13  
    wojciech_pieniak napisał:
    przy 2,5 droznej się praktycznie nie da (chyba ze zastosujesz głośniki 16ohmowe albo po 2 8 ohmowe (4basówki) ale to się zupełnie mija z celem.... jak chcesz 8ohm to albo 2x4ohm szeregowo albo 1x8ohm tyle ze wtedy 2albo 3 way... inaczej się fizycznie nie da... dla tych 2x18/80/4 polecam SC obudowa 40-45litrów maximum

To dwa pytania:

1. Dlaczego z obliczeń i programu wychodzi dużo więcej (wiem że czasem życie swoje, teoria swoje ale żeby takie ? ) gdzie podstawy matematyczne ? toż to zupełna sztuka !!!

2. te SC to stosowałeś ? Bo ja wziąłem SS - powiem szczerze - parametry podobne (dla mnie :-) ) a wyglądają lepiej :-) dopiero zaczynam tą przygodę więc na to równierz patrzę ...

pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Hmm konstrukcja 2.5 drozna , to jest
    system 2 drozny + sub w jednej obudowie , czyli znajdujesz jakis niskosrednio tonowy glosnik ktory dosyc dobrze przenosi srednie pasmo (nie musi nisko schodzic , jakies 100 Hz wystarczy) do tego gwizdek i na koniec jakis wypasiony duzy woofer ktorego mozna walnac na boczna scianke i do tego tniemy go tak do 150 Hz zeby nam stereofoni nie zaburzał. Na glosnik niskotonowy robisz oddzielna komore i stroisz bass-reflex a na glosnik niskosrednio tonowy i wysoki tez oddzielna. Zwrotnice robisz tak jak 3 drozna. Kazdy glosnik bedzie mial 8 Ohm czyli koncowa impedencja bedzie wynosila 8 Ohm.

A z tego co ty napisales wynika ze chcesz zrobic chyba konstrukcje 2 drozna z zastosowaniem 2 glosnikow nisko tonowych + gwizdek.

Ja bym wsadzil na front jakiegos 13 cm tonsila + gwizdek(to w jakiejs 7 litrowej przegrodzie) , a na bok wrzucil cos coby przenosilo niskie czestotliwosci albo na przod jak wolisz : ) ale to chyba przekroczylo by twoje fundusze.

Poprawcie mnie jesli sie myle ...
  • Poziom 13  
    Hm... chcę zrobić system dwuipółdrożny tzn - jedna 18stka gra jako typowy niskotonowy - chcę go uciąć np koło 800Hz, druga 18stka gra jako niskotonowy w systemie dwudrożnym, czyli ucinam koło 3000Hz (gra do 800 razem z tym pierwszym później sam) do tego kopułka która gra powyżej.
    Zwrotnica trójdrożna, z tym że dwa filtry dolnoprzepustowe i jeden górnoprzepustowy

Ponownie pytanie - czy połączenie głośników przez zwrotnice niejako kasuje zależności połączeń równoległych-szeregowych głośników ? bo tego nie rozumiem

• Spec od akustyki
    ja mysle, ze kolumna 2,5 drozna to kolumna z dwoma idenycznymi głośnikami z tym, ze cietymi na róznych częstotliwosciach. bas przetwarzaja oba, srednie jeden i do tego gwizdek. moje pytanie jest nastepujace. od jakiej częstotliwosci powinien pracować gwizdek? od odciecia tego wyzej czy tego nizej cietego głośnika?
  • Poziom 13  
    Zgadzam się z przedmówcą !!!! W moim wyobrażeniu to jest właśńie ten system.
    Jednak ponawiam pytanie - czy zwrotnica kasuje łączenie głośników ?
    Bo te dwa niskotonowce to są choć niby równolegle to połączone każdy przez swoją zwrotnice.
    I czy w takim przypadku impendancja jest 4 czy 8 om ?
    W sumie to na dobrą sprawę w zwykłej kolumnie to głośniki też są łączone równolegle ;-)
  • Poziom 13  
    Hmm tylko nie za bardzo rozumiem po kij dawac dwa takie same woofery tylko po to zeby jeden pracowal nizej a drugi w srednio-niskim pasmie ?! rownie dobrze mozna je polaczyc ze soba i wychodzi na to samo .... no prawie , oprucz tego ze jeden glosnik odpoczywa a drugi sie nie dławi srednimi tonami ? dla mnie to jest smieszne.

Costek wydaje mi sie ze w zwrotnicy masz te dwa niskotonowe polaczone równolegle wiec jesli dasz 2 woofery po 8 Ohm to cala kolumne bedziesz mial 4 Ohm :/
  • Poziom 13  
    makrel napisał:
    Hmm tylko nie za bardzo rozumiem po kij dawac dwa takie same woofery tylko po to zeby jeden pracowal nizej a drugi w srednio-niskim pasmie ?! rownie dobrze mozna je polaczyc ze soba i wychodzi na to samo .... no prawie , oprucz tego ze jeden glosnik odpoczywa a drugi sie nie dławi srednimi tonami ? dla mnie to jest smieszne.

Costek wydaje mi sie ze w zwrotnicy masz te dwa niskotonowe polaczone równolegle wiec jesli dasz 2 woofery po 8 Ohm to cala kolumne bedziesz mial 4 Ohm :/

Ad. 1
    Nie wydaje mi się. Jeśli połączę dwa niskotonowe równolegle to będę miał teoretycznie dwukrotnie większą efektywność chodzi mi o te 3db, ale w całym paśmie, w przypadku słabszych głośników niskie tony są przeważnie oddawane z mniejszą dynamiką, później jest lepiej - czyli w niskich tam gdzie się robi dołek mam podbicie (grają dwa) a w średnich i wysokich, gdzie jest już dobrze gra po jednym, czyli uzyskuję płaską charakterystykę. Tak mi się przynajmniej wydaje - trochę teoretyzujębo jestem świeżutki, więc jeśli gadam głupoty to mnie poprawcie :-)

Ad2
    To mi nie pasuje za bardzo, bo przecież w kolumnie dudrożnej też mam niskotonowy i wysokotonowy połączone równolegle, a mimo to nie mam 4 tylko 8 omów
    Muszę pogrzebać bo jakoś nikt nie chce mi powiedzieć, czy zwrotnica rozdziela impendancje głośników...
  • Poziom 13  
    glosniki srednio i wysoko tonowe nie wplywaja az tak znacznie na zmiane impedencji jak glosniki niskotonowe i to niskotonowe najwiecej pradu pobieraja ; PP a tam niech sie ktos wypowie madrzejszy :D

• Spec od akustyki
    to akurat jest proste. już tłumacze. w zakresie niskich tonow takie połączenie powoduje poprawienie dynamiki w tym zakresie (+3dB).

rozpatrzmy teraz kolumne trojdrozna i 2,5 drozna

w kolumnie 3 droznej mamy 3 głośniki. przykładowo
    bas - 40Hz - 1000Hz
    sredni 1000Hz - 5000Hz
    gwizdek 5000Hz - 20000Hz

zwrotnica jest zbudowana w taki sposob, ze rozdziela sygnał na poszczegolne głośniki w taki sposob, aby kazdy z nich przenosił wybrane pasmo.jak widac pasma tych głośnikow wzajemnie sie uzupełniaja, ale nie pokrywaja się. dlatego jezeli glośniki są 8ohm, to impedancja kolumny tez wynosi 8ohm. (teoretycznie). dla pasma do 1000Hz impedancja głośnika niskotonowego wynosi ok 8ohm, natomiast filtry (zwrotnica) powodują, ze pozostałe głośniki maja znacznie wieksza impedancję. taka, ze jeby miała znikomy wpływ na impedanje całej kolumny. w pasmie 1000Hz - 5000Hz na impedancje kolumny ma wpływ impedancja głośnika sednitonowego. natomiast filtry podnosz impedancję głośnika niskotonowego i gwizdka. w pasmie powyzej 5000Hz filtry podnosza impedancje głosnika niskiego i sredniego

W kolumnie 2,5 drożnej

głośnik basowy 40-2000Hz
    głośnik sredniobasowy 40-3000Hz
    gwizdek 3000-20000Hz

w pasmie do 2000Hz zwrotnica dla pierwszego głośnika nie ma wpływu na impedancje, wiec ma on np 8ohm. w pasmie do 3000Hz dla drugiego głośnika zwrotnica takze nie \ma wpływu na impedancje. tak wiec widac, ze w pasmie do 2000Hz są połaczone rownolegle ze soba 2 głośniki o impedancji 8ohm, co daje wypadkowa 4ohm. w pasmie od 2000-3000hz, zwrotnica dla głośnika niskiego podnosi jego impedancje i mamy połaczenie takie jak w kolumnie trojdroznej. za pasmo w tym zakresie jest odpowiedzialny tylko jeden głośnik o impedancji 8ohm i taka jest impedancja kolumny w tym zakresie. powyzej 3000Hz za impedancje kolumny odpowiada impedancja głośnika wysokiego. dwa pozostałe sa odciete zwrotnica.

to tyle teorii na ten temat. mam nadzieje ze juz jest zrozumiałe.

natomiast zasadnosc stosowania takiej kolumny jest nastepujaca. w zakresie niskich tonow ucho ludzkie jest słabiej wyczulone, dodatkowo głośnik słabiej je przetwarzaja, dlatego wzrost skutecznosci jest wskazany. takie rozwiazanie pozwala tez na minimalnie nizsze zejscie kolumny. w zakresie srednic tonow, ucho jest czułe i tu opor kolumny rosnie. natomiast dla wysokich tonow czułość ucha spada, ale gwizdki z reguły maja wyzsza efektywnosc. dobrym przykładem kolumny 2,5 droznej jest estradowka JBLa Sound Finder 25
  • Poziom 13  
    no i wszystko jasne !!!! PRAWIE !!!!!!!!

No bo rozważmy w takim razie przedział 40-2000 Hz tam gdzie grają oba głośniki
    Po pierwsze - czy wzmacniacz o obciążalności 8om wytrzyma takie zmienne obciążenie ? zakładam że nie, bo 4 omy wypadają tam gdzie idzie najwięcej energii... sam sobie odpowiedziałem ?

Po drugie - w tym zakresie grają 2 głośniki czyli teoretycznie +3db, ale impendancja 4om, czyli co ? następne 3db ?

Hm... chyba wyleciałem przed szereg z tą dwuipółdrożną....
    Spróbuję chyba pomyśleć nad dwudrożną jednak...

Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Jezu ale za przeproszeniem pierdoły wypisujecie ;) .
    Podam kilka faktów wyjaśniajacych te zamieszanie

Lwia część mocy płynie wraz z najniższymi częstotliwościami a tam pracują dwa wooferki więc na chłopski rozum wiadomo ,że w tym zakresie będą one stanowić największe obciążenie.

Głośniki nisko-średniotonowe są połączone równolegle , czyli analizowana konstrukcja bedzie miała wypadkową impedancję 4 ohm.

Dobór podziałów :
    Kopułka/midwoofer jak niżej jak to jest tylko możliwe. W praktyce przy kiepskiej jakości głośniku ok 3,5-4 kHz , lepsze już od 2,5 kHz. Typowo tonsil , tesla można celować już w 3 khz z dobrym filtrem min 12 lepiej 18 dB/oct

woofer : tu można zastosować dwie "szkoły" cięcia dodatkowego wooferka
    1. Niskie cięcie max 200Hz , woofer pracuje tylko w zakresie wzmacniania basu. Można się przy tym pobawić w nieco inną objętość obudowy i strojenie dla tego głośnika
    2. Filtracja zdecydowanie wyższa , max do ok 800 Hz. Zwykle stosuje się to do kompensacji efektu baffle step - widoczny na charakterystykach jako wyraźny spadek efektywności w zakresie średniotonowym. Tym dodatkowym wooferkiem uzupełniamy ten spadek wyrównując ch-ke.

Na koniec dodam ,że do tych dwóch stx'ów 18 cm nie dawałbym większej obudowy niż 40 L. Program to nie wyrocznia ,której należy bezgranicznie wierzyć. On tylko oblicza wg. wzorów i nie dokonuje optymalizacji. Tę dokonuje urzytkownik programu ,dla którego program jest tylko narzędziem w celu zaprojektowania obudowy a nie rzeczą ,krtóra go wyręczy z obowiązku myślenia.