Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy UY1N, ECH21 i EBL21

14 Mar 2008 19:30 4728 11
  • Poziom 9  
    Mam lampę UY1N i chciałem zapytać czy ona powinna świecić w dwoch miejscach, czy w jednym? Żarzy sie tu gdzie widać na zdjęciu, a w tym miejscu gdzie zaznaczyłem jest czarna i nie świeci.
    POZDRAWIAM!

Lampy UY1N, ECH21 i EBL21
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Żarzy prawidłowo. Katoda usytuowana jest centralnie, pionowo, a w środku żarnik. Ma być jak na zdjęciu.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Całkowicie poprawnie. Na zdjęciu wygląda na nieco przeżarzoną, ale to zapewne wina aparatu :)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Gdybyś coś zobaczył niepokojącego to wymień elektrolit ten duży w obwodzie anodowym. Ponadto pomiędzy anodą i katodą tej lampy jest na pewno jakiś kondensator stały (5 nf czy coś koło tego), wymień go na nowy.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    TELERADIOMECHANIKA napisał:
    Gdybyś coś zobaczył niepokojącego to wymień elektrolit ten duży w obwodzie anodowym. Ponadto pomiędzy anodą i katodą tej lampy jest na pewno jakiś kondensator stały (5 nf czy coś koło tego), wymień go na nowy.

Oczywiście obowiązkowo należy wymienić papierzaka sprzęgającego siatkę sterującą UBL21. On także potrafi zarżnąć UBL21 oraz UY1N :?

A elektrolita można spróbować zaformować, po kilku godzinach pod napięciem wiele z nich zachowuje się jakby wyszła z fabryki :)
  • Poziom 9  
    Mam lampy EBL21 i ECH21, co można z nich zrobić?

Scalono dwa tematy (ob)
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Można też zrobić radyjko reakcyjne na fale długie :)
    Heksoda spięta w pentodę jako detektor reakcyjny, trioda na przedwzmacniacz m.cz., pentoda mocy z EBL21 jako wzmacniacz mocy.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    ...albo trzymać jak święte relikwie. Jeżeli zamierzasz reperować stare radia to ci się przydadzą.
  • Poziom 9  
    A moge prosić o jakiś schemat takiego radyjka?
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    mikimikus1 napisał:
    A moge prosić o jakiś shemat takiego radyjka?

Schematu jako-takiego nie mam, musiałbyś go sam sklecić :)
    EBL21 potraktuj jak EL84, aby nie bawić się w "ściąganie" zasilania do masy przez rezystor. Wyszukanie odpowiedniej wartości Rk powierzam Tobie :) Wstaw po prostu odpowiedni rezystor w katodę i wio :D Z triodą ECH21 natomiast trzeba pokombinować, z tego co widzę po radioodbiornikach, to w anodzie można dać 100 kiloomów, a w katodzie ok. 5-7 kiloomów.
    Heksodę z ECH21 zamienisz w pentodę poprzez spięcie jej trzeciej siatki(nóżka 7) z katodą(na kluczu). Wtedy część w.cz. możesz oprzeć na czymś takim: http://felektr.katalogi.pl/Radio_lampowe...-t9669.html

Ps. Adres strony ze schematami radioodbiorników: http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/index.htm
  • Pomocny post
    Specjalista-oldradio
    mikimikus1 napisał:
    A moge prosić o jakiś schemat takiego radyjka?

Ja bym ci proponował zrobić tak: jak posiadasz dwusekcyjny kondensator zmienny (np. od Pioniera) to heksodę ECH21 łączysz we wzmacniacz w.cz. rezonansowy, najlepiej ze sprzężeniem indukcyjnym (możesz wykorzystać wtedy taką samą cewkę jak w obwodzie wejściowym), na triodzie ECH21 robisz detektor reakcyjny (schemat weź z dowolnego radia z takim detektorem pełno tego na sieci), a EBL21 wykorzystujesz jako końcówkę mocy. Na takim radiu powinieneś odbierać bez problemu jedynkę przez cały dzień na falach długich, a na średnich wieczorem sporo stacyj zagranicznych.