Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problemy z UNITRA TOSCA 303

pawel0203 15 Mar 2008 17:38 2568 10
  • #1 15 Mar 2008 17:38
    pawel0203
    Poziom 8  

Witam!
    mam problem z radyjkiem mianowicie: chciałem przectroić radio FM z 65.5-74.0 MHz na 87.5-108.. MHz i wylutowałem trzy kondensatory C1, C9, C13 i chciałem ustawic częstotliwośc dla górnego i dolnego zakresu częstotliwości i znalazło mi tylko jedną stację (radio Vija [czy coś takiego]) i tyle cały czas tylko "szumi" i nic więcej. Co może być tego przyczyną??? Jest to wina radja czy może ja coś źle zrobiłem???

Proszę o odpowiedź:-)

w załączniku zdjęcie pokazujące które kondensatory usunąłem

0 10
  • #3 15 Mar 2008 19:03
    pawel0203
    Poziom 8  

chyba dobry kondensator wylutowałem w załączniku wyżej zaznaczyłem które usunąłem

0
  • #4 15 Mar 2008 22:59
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Skoro wylutowałes dobre kondensatory i wszystko polutowałeś jak trzeba , to teraz ustaw częstotliwość góry pasma . Wykonuje się to ustawiając radio na końcu zakresu i kręcąc rdzeniem heterodyny ok. 1,5 obrotu w dół . Powińienes trochę poniżej złapać ostatnią stację na paśmie . Następnie do koncowki 13 układu UL 1200 podłącz woltomierz do 3V i zestrój górę rdzeniami wzmacniacza i wejśćia . Potem ustaw częstotliwość dolnego końca ( trymerem ) i zestrój wzmacniacz i wejśćie trymerem . Zawsze stroimy na maksymalne napięcie na 13 końcówce UL 1200 . Pomyśl , poćwicz i powinno wszystko się udać . Nikt nie rodzi sie fachowcem , każdy nim zostaje . Powodzenia !

0
  • #5 15 Mar 2008 23:28
    zdanek15
    Poziom 26  

Witam . to nie mój post ale przytocze:
    Przestrojenie na górne pasmo (SE11/99-s.54-55)
    Przestrojenie głowicy na pasmo 87.5+1 08MHz
    Poniżej podano procedurę przeróbki i przestrojenia głowicy GFE-105 na pasmo 87.5+108MHz.
    1. Przed przestrojeniem należy sprawdzić prawidłowości pracy odbiornika (lub tunera) z głowicą GFE-105 na
    zakresie 65.5+7 4MHz z dołączoną anteną i głośnikami (ze wzmacniaczem).
    2. Następnie należy wyłączyć urządzenie i odłączyć je od sieci. Po zdjęciu górnej pokrywy uzyskujemy dostęp do
    płytki tunera i głowicy UKF.
    3. Przed przestrojeniem należy sprawdzić dotychczasowe napięcie przestrajania dla toru FM występujące na kołku
    4 głowicy (Rys.1). Ponieważ w urządzeniach, w których stosowano głowicę GFE-105 tor AM przestrajano
    agregatem pojemnościowym z dodatkowym potencjometrem, z którego uzyskiwano napięcie do strojenia FM,
    naj prościej jest zmierzyć to napięcie dołączając woltomierz do suwaka tego potencjometru. Napięcie to dla
    skrajnych częstotliwości zakresu powinno wynosić:
    D +3V - dla 65.5MHz,
    D +25V - dla 74.0MHz.
    4. Teraz można przystąpić do wykonania przeróbek wewnątrz głowicy UKF. Po wyłączeniu urządzenia najpierw
    należy zdjąć pokrywkę z obudowy głowicy i wyciąć szczypami kondensatory C1, C9 i C13 zaznaczone na rysunku
    montażowym głowicy (rys. 1 ) kolorem czarnym. Po wycięciu kondensatorów można przystąpić do zestrojenia
    głowicy.
    5. Po włączeniu należy zaprogramować odbiornik (tuner) tak, aby dla dwóch przycisków programów uzyskać
    krańcowe napięcia przestrajania: +3V i +25V. Dla napięcia strojenia +25V ustawiamy trymerem C14 górną
    częstotliwość heterodyny równą 1 08MHz + 10. 7MHz = 118.7MHz, a dla napięcia +3V, cewką L5 dolną
    częstotliwość heterodyny równą 87.5MHz + 10.7MHz = 98.2MHz.Powyższe regulacje należy kilkakrotnie
    powtórzyć.
    6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza wejściowego kilkakrotnie strojąc na maksimum
    wzmocnienia:
    D dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) - trymerami:C2 i C10,
    D dla dolnej częstotliwości zakresu (87.5MHz) - cewkami: L 1 i L4.
    Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wskaźnika poziomu lub pomiaru napięcia,
    proporcjonalnego do poziomu sygnału z anteny, występującego na nóżce 13 układu UL 1200.
    Jeżeli nie dysponujemy generatorem w.cz. i/lub licznikiem częstotliwości o zakresie do 120MHz, to należy znaleźć
    dwie stacje położone blisko krańców zakresu i do nich dostroić tuner strojąc heterodynę i obwody wzmacniacza
    wejściowego głowicy na pokrycie zakresu i maksymalne wzmocnienie.
    Po zestrojeniu należy założyć pokrywkę głowicy i ewentualnie skorygować zestrojenie.
    POZDRAWIAM..

0
  • #6 16 Mar 2008 11:50
    pawel0203
    Poziom 8  

ma jezscze takie pytanko (poniewarz nie znam się na tym dobrze i pierwszy raz przestrajam radjo) gdzie trzeba podpiąc ten woltomierz???

0
  • #7 16 Mar 2008 13:15
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

pawel0203 napisał:
    ma jezscze takie pytanko (poniewarz nie znam się na tym dobrze i pierwszy raz przestrajam radjo) gdzie trzeba podpiąc ten woltomierz???

"Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wskaźnika poziomu lub pomiaru napięcia, proporcjonalnego do poziomu sygnału z anteny, występującego na nóżce 13 układu UL 1200."

GM

0
  • #8 16 Mar 2008 13:52
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Możesz także obserwować jasność świecenia wskaznika diodowego poźiomu sygnału ale to później jak już coś złapiesz na skali . Powodzenia !

0
  • #9 17 Mar 2008 14:21
    kotuniunia
    Poziom 29  

O ile pamiętam to ten typ sie tak prosto przestraja............ Po wylutowaniu prawidłowych pojemności to już bez kręcenia rdzeniami mocne stacje chodziły na stereo i dioda zielona ta na środku czyli sygnałowa delikatnie jarzyła ,wtenczas wystarczyło tylko podstroić obwody a nast. korekcja pasma i jeszcze raz podstroić. Czułośc jest nawet nawet ,powodzenia i nie połam rdzeni!

0
  • #10 17 Mar 2008 19:31
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

W zasadzie powiedziano tu już wszystko . Powinieneś dać sobie z tym radę . Potrenujesz , poprawisz co nieco i dasz sobie z tym radę . Jakby co pisz na prv , ile mogę tyle pomogę . Pozdrawiam !

0
  • #11 04 Wrz 2008 09:03
    artiwo
    Poziom 9  

Witam
    Wylutowałeś kondensator C3 (1nF) zamiast C1 (18pF) stąd pewnie masz problem z przestrojeniem tej głowicy. Piszę dlatego, że ja popełniłem ten sam błąd.

0