Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacj prędkości szlifierki kątowej

23 Mar 2008 22:11 4062 7
  • Poziom 12  
    Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Dostałem szlifierkę kątową chciałbym do niej dorobić regulację prędkości. Czy jest to możliwe? Wiem że jest zbudowana na silniku uniwersalnym. Ma jeszcze między cewkami kondensator, nie wiem do czego.Bym był wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 12  
    Żaden problem. Prosty regulator na kablu zasilającym, w jakiejś puszce-obudowie. Poszukaj w Google, bo jest tego naprawdę cała masa, tak samo jak i na forum. Temat przerabiany BARDZO często.
  • Poziom 12  
    A jak to będzie z mocą . Po taki regulatorze nie spadnie moc kątówki przy obniżonym napięciu?
  • Poziom 17  
    A więc i obroty będa się zmieniać w zależności od obciążenia (przy danej stałej nastawie)?
    A możliwość zmniejszenie obrotów, ale zachowanie znamionowj (albo coś koło tego) mocy?
    Inny sposób sterowania?
  • Poziom 12  
    Sorry że od razu nie odpisałem.A czy masz może jakiś ciekawy pomysł?
  • Moderator Samochody
    Prostego sposobu nie ma, do sterowania silników DC stosuje się regulatory PWM, gdzie w miarę liniowy przebieg momentu obrotowego w zależności od prędkości obrotowej reguluje się poprzez zmianę szerokości impulsu, przy prądzie przemiennym chyba dość trudne do zrealizowania. Chociaż są wiertarki z płynną regulacją obrotów, może taki regulator dałby się wykorzystać?
  • Poziom 12  
    Dzięki za pomoc