Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZRK M8047 wadliwa głowica?

Ptolek 26 Mar 2008 13:15 3738 32
  • #1 26 Mar 2008 13:15
    Ptolek
    Poziom 36  

Wymieniłem w magnetofonie M8047 głowicę, bo stara była wytarta. Kupiłem głowicę AIWA DX za 12zł. Wkręciłem, ustawiam odległość i skos według kasety z sygnałami nagranymi na nieruszanym fabrycznym magnetofonie, wiem że to nie jest najlepszy sposób ale nic innego mi nie pozostaje.
    I okazuje się, że w jednym kanale, zawsze w tym samym, brakuje wysokich tonów. Próbowałem już ustawiać głowicę na wszystkie sposoby (tutaj pytanie, jakie są metody ustawiania wysokości głowicy? skos to wiadomo ale mnie interesuje wysokość, w serwisówce piszą tylko o kasecie serwisowej z lusterkiem).
    Przy odczycie kasety nagranej na innym sprzęcie wszystko ok, obydwa kanały odczytują tak samo. Albo różnica nie jest zauważalna.
    Problem pojawia się przy zapisie, po prostu w nagraniu zapisanym na tym magnetofonie i odczytanym na tym samym lub innym, brakuje wysokich tonów w prawym kanale. Dlaczego głowica dobrze ustawiona dla odczytu źle zapisuje?
    Sprawdziłem tor zapisu, jest ok, jak zamieniłem kanały przy głowicy (tylko przewody do zapisu) to dalej problem był w tym samym kanale. Czyli tak jakby wina głowicy... Czy możliwe jest, że kupiona głowica jest wadliwa? W załączniku podejrzany kształt rdzenia głowicy, nie udało się zrobić zdjęcia makro więc naszkicowałem. Może to mieć jakiś wpływ? Ponadto głowica ma na jednym kanale rezystancję 256 omów a na drugim 260 omów, fabryczna miała na obydwu 261 omów.
    Prąd podkładu regulowałem, jest taki sam dla obu kanałów a różnica w zapisie dźwięku kolosalna.
    Daję link do schematu M8010:
    http://www.elektronika.owg.pl/schematy/Magnetofon/M8010.gif

0 29
  • #2 26 Mar 2008 13:49
    Krawczak
    Poziom 31  

Pozostaje ci tylko podstawić inną głowice , na rysunku widac że dolne" kopyto" ma jakieś wady .Pozdr

0
  • #3 26 Mar 2008 13:59
    maciorkusowaciasty
    Poziom 18  

Głowice Aiva DX moim zdaniem nie są warte zakładania do sprzętu normalnie używanego. Szybko się scierają, a teraz po Twoim problemie widzę, że mają jeszcze problem z wykonaniem. Możesz poszukać dobitą Diorę i wydłubać z niej stożkowego Alpsa - często są w przyzwoitym stanie jeszcze. Czasem też się trafiają nowe - 20 - 40zł, warte są swojej ceny.

0
  • #4 26 Mar 2008 14:36
    Ptolek
    Poziom 36  

Wstawiłem z powrotem starą, ma lepszą czułość (kilkanaście dB różnicy) lepsze pasmo. O starej głowicy wiem tylko, że ma napis "MX METAL JAPAN". Szczelina w rdzeniu jest albo niesamowicie wąska (nie widzę jej) albo się starła i jej nie ma (?). Generalnie jest mocno starta i ma nierówną powierzchnię. Ale w prawym kanale dalej jakby trochę mniej wysokich tonów, może mi się zdaje. Spróbuję też skombinować jeszcze inną głowicę.
    Czym się różnią głowice MX, DX, AX? Np. mam głowicę AIWA DX a słyszałem też o głowicy AIWA AX, jaka jest różnica?
    Aha, i pytanie o ustawianie wysokości głowicy dalej aktualne. Posiadam fabryczny magnetofon i oscyloskop. Brak kasety serwisowej.

0
  • #5 26 Mar 2008 16:02
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Nie masz kasety testowej to pozostaje ustawienie na słuch na dobrze nagranej taśmie z innego pewnego magnetofonu. Co do zapisu to spróbuj ustawić prąd podkładu i pamiętaj że nie każda głowica pasuje do danego magnetofonu.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Mar 2008 20:21
    staho1
    Poziom 20  

Wymiana głowicy bez regulacji toru odczytu i zapisu nie ma sensu.W magnetofonie tym należy weregulować pozim odczytu ,charakterystykę odczytu,poziom wskazników przy odczycie.Dopiero teraz prądy podkładu,poziomy zapisu.Konieczne taśmy testowe i porządny miernik , najlepiej wyskalowany w dB.Proponuje zanieść do porządnego serwisu.

0
  • #7 26 Mar 2008 20:30
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

staho1 napisał:
    Proponuje zanieść do porządnego serwisu.
    Eeee daj spokój gdzie Ty chcesz znaleźć taki serwis jeszcze w tych czasach kiedy na taki sprzęt patrzą i mówią, że staroci nie naprawiają. Nawet kiedyś robili to na odpierd...Sam zaniosłem by wymienili śilniczek i porządnie ustawili obroty to za wolne ustawili, chyba że naprawy gwarancyjne to musieli się przyłożyć. Więc jak sobie teraz sam nie poradzi to nikt mu i tak dobrze nie ustawi.

0
  • #8 26 Mar 2008 20:54
    staho1
    Poziom 20  

Swiadczy to tylko o tym , że nie ma już serwisów -są tylko pseudonaprawiacze,których należy unikać i innych przed takimi przestrzegać.Myslę że to nieprawda-są napewno jeszcze fachowcy z wystarczającą wiedzą.

0
  • #9 26 Mar 2008 21:07
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Fachowcy są z wiedzą ale oni chcą zarobić a nie cackać się z ustawieniem głowicy w Twoim starym decku. Ustawią na słuch i tyle...Chyba że autor znajdzie jakiegoś pasjonata co ma odpowiednie oprzyrządowanie.

0
  • #10 26 Mar 2008 21:19
    staho1
    Poziom 20  

Wyregulowanie torów dla fachowca to kilkanaście minut.Próba naprawy "na skróty" zajmuje najczęściej więcej czasu.Oprzyrządowanie to podstawa, bez niego nikt nie powinien prowadzić serwisu,moze być najwyżej pasjonatym lub "psujem".

0
  • #11 26 Mar 2008 21:31
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Kolego ale tu trzeba mieć specjalistyczne przyrządy, taśmy testowe itp. Kto to dziś ma? Jak magnetofony wychodzą z obiegu. Miernik ewentualnie oscyloskop to każdy serwis ma ale to nie wystarczy więc nie myśl i nie pisz że "kopniesz" w pierwszy lepszy dobry serwis i tam będą mieli kasetę testową ZRK I powiedzą o tak Panie kliencie zaraz wszystko wyregulujemy jak trzeba i będzie OK :D

0
  • #12 26 Mar 2008 21:39
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #13 26 Mar 2008 22:12
    dybas
    Poziom 37  

Może mój post niewiele wniesie, ale oprócz wyposażenia warsztatu potrzebna
    jest odrobina zamiłowania do starożytnej techniki. Głowica DX to nie to,
    Alps za to jest odpowiedni. Przećwiczyłem trochę magnetofonów, niestety
    seria M... ma feler w postaci niedostatku basu.

0
  • Pomocny post
    #14 26 Mar 2008 22:53
    kaem
    Poziom 26  

Nie wiem w jaki sposób regulowałeś prąd podkładu, ale należy robić to indywidualnie dla każdego kanału. Należy się wtedy pogodzić z tym, że ustawienia rezystorów nastawnych będą optycznie różne w kanałach. Bo co prawda regulujemy prąd, ale mierzymy charakterystykę częstotliwościową. Czasami tak musi być, podobnie jak z poziomem odczytu. No i warto się upewnić jak taśma nagrana po regulacji brzmi na magnetofonie wzorcowym. Jeżeli tak samo źle, to przeważa możliwość niewłaściwego ustawienia prądu podkładu.
    Mogło się zdarzyć, że głowica ma wadę polegającą na nierównoległości krawędzi szczelin. Wtedy maksymalny sygnał przy zapisie występuje prostopadle do innej krawędzi niż przy odczycie. Regulując ponownie skos przy odtwarzaniu tak nagranej taśmy, okaże się że nie można uzyskać maksimum sygnału jednocześnie w obu kanałach, albo że można ale niekompatybilnie z zapisem z innych magnetofonów (mimo, że skos dla zapisu obcego był już wcześniej ustawiony).

0
  • #15 27 Mar 2008 07:33
    Ptolek
    Poziom 36  

Prąd podkładu regulowałem wstępnie dla tej samej wartości prądu, ale oczywiście również przeprowadziłem zapis i odczyt i to wielokrotnie, brakuje zakresu na PR-kach od prądu podkładu, żeby wyrównać charakterystykę. Po prostu jest przepaść między jednym a drugim kanałem, a nawet ten kanał który działa lepiej, nie zachwyca pasmem (mówię o tej głowicy AIWA DX). Poziom odczytu po wymianie, jak już wspominałem, kilkanaście decybeli mniejszy.

kaem napisał:
    Regulując ponownie skos przy odtwarzaniu tak nagranej taśmy, okaże się że nie można uzyskać maksimum sygnału jednocześnie w obu kanałach,

Zauważyłem właśnie takie zjawisko przy odczycie taśmy zapisanej na innym magnetofonie, optymalny skos dla jednego kanału jest nieco inny niż dla drugiego. W zasadzie już przekreśliłem tą pechową głowicę. Jak nie znajdę odpowiedniej to będę musiał zostawić tą, co była.
    Odnośnie serwisów, być może jeszcze jakiś serwis dysponuje kasetą serwisową, i przyłożyłby się do roboty, ale cena jakiejkolwiek usługi przekroczy koszt używanego magnetofonu z głowicą ALPS na znanym portalu aukcyjnym. Z tym magnetofonem męczę się jak zwykle w celach edukacyjnych :). Wybiorę się jeszcze na giełdę, i zobaczę, co słychać w temacie głowic. Przy okazji kupię nową rolkę dociskową.
    Szkoda że magnetofony wychodzą z użytku, a niewielka grupa pasjonatów nie będzie w stanie podtrzymać produkcji kaset magnetofonowych, o serwisowych nie wspomnę.

0
  • #16 01 Gru 2017 15:54
    rafal-git
    Poziom 6  

Panowie, podpinam się pod temat. Proszę o porównanie głowicy MX METAL JAPAN i ALPS JAPAN A668, jeśli ktoś ma taką wiedzę lub może coś podejrzewać.

Wspomnianą głowicę MX mam w Altusie D-60 i gra pięknie do dziś. Natomiast ALPS są dostępne do kupna i zamierzam wymienić na taką wysłużoną głowicę w Onkyo TA-2630. Czy ktoś miał do czynienia z obiema głowicami i może je jakoś porównać (pasmo, wytrzymałość, dynamika). Z góry dziękuję.

0
  • #17 01 Gru 2017 17:03
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

rafal-git napisał:
    Proszę o porównanie głowicy MX METAL JAPAN i ALPS JAPAN A668,
    MX to zwykła głowica (popularna w sprzęcie zachodnim, u nas do dziś uznawana za super...) ALPS to głowica amorficzna, stożkowa o dużo większej wytrzymałości na ścieranie i lepszym przenoszenia wysokich częstotliwości.
    Co do ALPS jakie są obecnie do kupienia - większość to albo marnej jakości podróbki, albo stare głowice po amatorskim szlifie - poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2064753.html
    Na pewno nie polecam wymieniać w ciemno - bez dokładnego (chociażby tylko wizualnego) sprawdzenia.

0
  • #19 01 Gru 2017 18:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ta z e-baya wygląda na oryginał, ta z allegro nie koniecznie, ale mogę się mylić. Dawno nie wymieniałem, a nie mam do porównania na wierzchu żadnej.

0
  • #20 08 Sty 2018 12:58
    rafal-git
    Poziom 6  

Wymieniłem głowicę w Onkyo TA-2630 na stożkową ALPS A668 z allegro, ale problem (brak wysokich tonów przy włączonym Dolby B) został rozwiązany tylko częściowo. Nastąpiła zauważalna poprawa względem starej głowicy, ale nadal to nie jest to (lepiej gra Altus D-60 z głowicą MX Metal Japan). Na nowej głowicy nagrywanie i odtwarzanie taśmy nagranej z Dolby B/C działa bez zarzutu, jednak kasety kupne, oryginalne, nagrane z Dolby B brzmią lepiej z wyłączonym Dolby, bo włączenie Dolby B powoduje utratę wysokich tonów razem z szumami. Doświadczalne stwierdziłem, że im większy ustawi się poziom Playback Level potencjometrami pod obudową, tym działanie Dolby jest mniej drastyczne i zachowuje wysokie tony (do tego zmierzam). Zastanawiam się więc czy sam miernik dB na wyświetlaczu nie przekłamuje wartości. Czy ktoś wie, gdzie i jak reguluje się wskazanie miernika dB na wyświetlaczu względem rzeczywistego poziomu?

0
  • #21 08 Sty 2018 14:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Najpierw ustawo dobrze skos głowicy, bo te objawy jakie opisujesz wskazuję jednoznacznie na brak zachowania prostopadłego ustawienia szczelin głowicy względem taśmy.
    Po prawidłowym ustawieniu prostopadłości/skosu głowicy problemy ze złym odtwarzaniem taśm nagranych muszą ustąpić.
    Możesz spróbować ustawić skos na taśmie nagranej fabrycznie - większość ma dobrze ustawiony skos głowicy podczas nagrania.

0
  • #22 08 Sty 2018 14:37
    rafal-git
    Poziom 6  

Skos głowicy mam ustawiony prawidłowo. Mimo to efekt występuje.

0
  • #23 08 Sty 2018 18:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jesteś pewien? Czemu w takim razie na fabrycznie nagranych kasetach brak wysokich, a przy nagraniu i później odtworzeniu są?
    Co prawda jest możliwe, że fabrycznie nagrane kaset są po prostu kiepskiej jakości; nagrane BEZ wysokich, namagnesowane w wyniku np. niewłaściwego przechowywania (obok silnych pół magnetycznych), nagrane z niskim poziomem, ale nie wydaje mi się żeby wszystkie tak były skopane.

0
  • #24 09 Sty 2018 08:33
    rafal-git
    Poziom 6  

Tak, jestem pewien, że skos jest ustawiony właściwie. Część kaset fabrycznych gra dobrze na Onkyo, choć na Altusie wszystkie grają dobrze.

0
  • #25 09 Sty 2018 15:56
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

rafal-git napisał:
    skos jest ustawiony właściwie.

A w takim razie źle przeprowadzone strojenie.
    W tych magnetofonach (płyta jest taka sama dla wszystkich poza M8030 taka sama) masz regulacje:
    1/Poziomu odczytu.
    2/Ilości wysokich w odczycie.
    3/Prądu podkładu.
    4/Poziomu zapisu.
    5/Czułości wskaźników.
    Wszystkie regulacje są dla obu kanałów indywidualnie..

Aby prawidłowo zestroić najlepiej mieć kasetę testową - z nagranymi sygnałami 40Hz, 333Hz i 6,3kHz.
    Najpierw zakładamy do magnetofonu kasetę testową i w czasie odczytu ustawiamy poziom odczytu oraz zawartości wysokich - poziom odczytu na częstotliwości 333Hz (czasem zamiast 333Hz jest 400 Hz - tak samo się ustawia) Do poziomu mierzonego na wyjściach chincz tak, aby w obydwóch kanałach uzyskać ok. 680mV (dla kasety nagranej poziomem 0dB - dla kasety z poziomem -20dB odpowiednio mniej).
    Jednocześnie ustawiamy czułość wskaźników, aby pokazywały właściwe wartości (0dB lub -20dB)
    Następnie nagrywamy (najlepiej na nowej taśmie Fe - najbardziej zbliżona do testowej jest kaseta 60 BASF)) 333Hz (lub 400Hz) i sprawdzamy w czasie odczytu tego nagrania czy poziom na gnieździe wyjściowym chincz wynosi tyle ile powinien; ewentualnie korygujemy odpowiednim PR'kiem.
    Gdy uzyskamy odpowiednie wartości wkładamy znów kasetę testową; Odczytujemy teraz z niej sygnał 6,3kHz i korygujemy odpowiednim PR'kiem poziom sygnału na wyjściach tak, aby był jak najbliższy wartości dla 1kHz.
    Wkładamy kasetę do nagrywania testowego i zapisujemy sygnał z generatora 6,3kHz - podczas odczytu nagranego fragmentu tej częstotliwości sprawdzamy jaki został zapisany poziom - w razie potrzeby regulujemy prądem podkładu, by uzyskać właściwy poziom na wyjściach chincz.
    (wskaźniki poziomu mogą nieco przekłamywać - nie są w tym miarodajne. Wszystkie pomiary powinny być przeprowadzane miernikiem mogącym mierzyć częstotliwości powyżej 400Hz - najlepiej do 20kHz. (większość tanich cyfrowych mierników powyżej 400Hz pokazuje nieprawidłowe wartości napięć!)
    Dla pewności nagrywamy i odczytujemy sygnał 40Hz - poziom powinien być podobny jak dla 333/400Hz.

Tak wygląda mniej więcej (czasem należy ponowić procedurę kilkakrotnie dla uzyskania jak najlepszych wyników) cała procedura strojenia.
    Jeśli ustawiłeś (lub była ustawiona) zła korekcja poziomu odczytu dla wysokich, a jednocześnie za mały prąd podkładu - zapisane kasety będą mieć więcej wysokich niż 40Hz i przez to na nagranych fabrycznie będzie wysokich częstotliwości mniej niż być powinno.
    Jest z tym trochę zabawy, ale się opłaca. Wymieniałem kilkadziesiąt głowic w tych (80** i 90**) magnetofonach i zdecydowana większość uzyskiwała parametry Z/O znacznie powyżej norm Kasprzaka, a najlepszy (po drobnych zmianach w układach korekcji Z/O) dla poziomu 0dB miał pasmo 17Hz- 16kHz dla odchyłek rzędu 1 dB i spadku na krańcach pasma poniżej 3 dB. Takie wartości (przy nieco mniejszym poziomie szumów ) uzyskiwały jedynie najlepsze magnetofony marek zachodnich...

0
  • #26 09 Sty 2018 18:04
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

398216 Usunięty napisał:
    W tych magnetofonach (płyta jest taka sama dla wszystkich poza M8030 taka sama) masz regulacje:
    Ale problem ma zdaje się z innym magnetofonem.
    rafal-git napisał:
    Wymieniłem głowicę w Onkyo TA-2630 na stożkową ALPS A668 z allegro, ale problem (brak wysokich tonów przy włączonym Dolby B) został rozwiązany tylko częściowo. Nastąpiła zauważalna poprawa względem starej głowicy, ale nadal to nie jest to (lepiej gra Altus D-60 z głowicą MX Metal Japan).

0
  • #27 09 Sty 2018 18:50
    rafal-git
    Poziom 6  

Opisana procedura chyba nie dotyczy magnetofonu, z którym mam problem czyli Onkyo TA-2630. Ale dzięki za opis, nie wiedziałem, że w polskich magnetofonach była regulacja ilości wysokich tonów w odczycie - to może wiele wyjaśnić.

A możesz jeszcze podpowiedzieć, które potencjometry są od czego na płytce albo podesłać serwisówkę? W Altusie D-60 mam płytkę BN-75/3311-01.

0
  • #28 09 Sty 2018 20:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian1981.02 napisał:
    Ale problem ma zdaje się z innym magnetofonem.
    Moja wina - zasugerowałem się tytułem tematu nie zwróciwszy uwagi, ze w między czasie podpiął się do niego inny użytkownik z Onkyo.
    rafal-git napisał:
    A możesz jeszcze podpowiedzieć, które potencjometry są od czego na płytce albo podesłać serwisówkę?

Ostatni M80** stroiłem jakieś 25 lat temu... serwisówkę miałem, ale po takim czasie nie pamiętam nawet gdzie ją wsadziłem, a co dopiero który potencjometr od czego... ;)
    Szczerze mówiąc to po którymś z rzędu nawet nie zaglądałem do niej - po prostu nie było potrzeby, bo pamiętałem co do czego i w jakiej kolejności - zresztą co do kolejności pomiarów, to w zasadzie logiczne - najpierw konieczne jest strojnie odczytu, żeby wiedzieć jak ustawić zapis i przy okazji nie nasycić taśmy zbyt dużym sygnałem.
    Co do ONKYO - niestety, nie znam schematu, ani czy jest tam w ogóle jakaś możliwość ręcznego dostrojenia, co w zachodnich magnetofonach było w zasadzie regułą (poza regulacją prądu podkładu reszta wynikała z dobrej jakości - o małych rozrzutach - elementów - w tym głowic. Przede wszystkim głowic....). Kasprzak korzystał z elementów o wiadomej jakości i tolerancji, a głowice (polskie, czy węgierskie) do ideału odstawały ogromnie; mało tego większość z nich odpadała w przedbiegach - stąd tak duża awaryjność, zwroty, reklamacje.... Bywało, że z fabryki wychodził magnetofon który już w czasie prezentacji klientowi w sklepie wymagał wymiany głowicy, bo albo jakość dźwięku poniżej nawet głuchego odbiorcy, albo różnice pomiędzy kanałami rzędu kilkunastu dB.

0
  • #29 09 Sty 2018 21:03
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

rafal-git napisał:
    A możesz jeszcze podpowiedzieć, które potencjometry są od czego na płytce

ZRK M8047 wadliwa głowica?
    Wszystko znajdziesz w sieci.

0
  • #30 09 Sty 2018 21:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Marian jak zwykle jest niezastąpiony :)
    A co do opisu strojenia w zamieszczonym fragmencie - widać po nim jak bardzo uproszczona była fabryczna procedura... Jak magnetofon po takim "strojeniu" mógł poprawnie działać?
    Kaseta testowa z częstotliwością 3150 Hz podczas gdy częstotliwość "odniesienia" to 333/400Hz - co można było ustawić i z jaką dokładnością? Jeśli w jednym kanale NIE DA SIĘ uzyskać odpowiednich parametrów - pogorszyć parametry lepszego kanału, żeby oba były takie same... takie same kiepskie... :)

0