logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak przestroić tuner DIORA AS 946 do odbioru RMF FM i Radio Z?

bryla 29 Mar 2008 10:57 8417 30
REKLAMA
  • #1 4968327
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    witam wszystkich mam tuner diory AS94S i chcial bym go przestroidz tak aby odbieral rmf fm czy radio Z
  • REKLAMA
  • #2 4968356
    spontan
    Poziom 10  
    Posty: 41
    Ocena: 2
    Raczej da rade, musisz zanieść do serwisu który takimi rzeczami sie zajmuję
  • #3 4968366
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    bordzo madrze tyle to ja tez wiem i punkty tez umiem tak nabijac dziekuje za wspaniala rade
  • #4 4968678
    spontan
    Poziom 10  
    Posty: 41
    Ocena: 2
    napisałeś że chciałbyś go przestroić to ci napisałem że da rade ,nie prosiłeś o nic konkretnego.
  • #6 4968758
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    fak napisalem ze chcial bym go przestroidz a nie zeby ktos mi to zrobil

    Dodano po 23 [minuty]:

    no wlasnie to nie jest to samo tam jest opisana glowica GFE 105 a w moim nowszym jest GFE 112
    GFE 105 byla montowana w starszych modelach ktore byly na potencjometrach (analogowe)
  • REKLAMA
  • #8 4969153
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    dolaczam fotke mojej glowicy nie wiem czy dosc wyrazna wycialem juz kondensatory ale nie jestem pewnien czy prawidlowo to znaczy te akurat w opisie jest napisane aby sprawdzic nap na kolku glowicy ja gdy sprawdzam to mam ok 29 V a gdy zmieniam zakres to nap sie nie zmienia nie wiem czy na dobrym pinie sprawdzam PS na rysunku zaznaczylem ten pin na ktorym sprawdzalem https://obrazki.elektroda.pl/3_1206797400.jpg
  • REKLAMA
  • #9 4969662
    dybas
    Poziom 38  
    Posty: 3128
    Pomógł: 419
    Ocena: 337
    Kołek K10 na którym sprawdza się napięcie przestrajania leży poza głowicą.
    Znajduje się między nią a gniazdami antenowymi.
    Zdjęcie jest niestety niewyraźne.
    Procedura przestrajania składa się z kilku etapów. Przełączyłeś procesor na
    górny zakres UKF? Zestroiłeś heterodynę? Sprawdziłeś baterię?
  • #10 4970015
    byk251
    Poziom 13  
    Posty: 117
    Pomógł: 4
    Ocena: 10
    Przestrajałem inny odbiornik to z głównej cewki ujmowałem 2 zwoje lub z lenistwa poprostu je zlutowałem a następnie dostrajałem rdzeniami wszystkie pokolei
  • #11 4970247
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    w artykule ktory znalazlem nie bylo nic o przelaczaniu procesora jak to zrobic

    Dodano po 47 [minuty]:

    dobrze to po kolei kolek co do kolka K10 nad glowica miedzy gniazdami anteny jest oznaczenie na plycie K10 ale w tym punkcie nie ma kolka i zadnej sciezki po prostu nic znalazlem K10 pod glowica dołaczylem zdj po prawej tam gdzie niby powinien byc a po lewej tam gdzie znalazlem ?
    Jak przestroić tuner DIORA AS 946 do odbioru RMF FM i Radio Z?

    Kolego to już jest kolejny post w którym zdania zaczynasz z małej litery pkt. 15 regulaminu, dodatkowo źle wklejone zdjęcia

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic971744.html. Ortografia do poprawy. Jezeli nie zobaczę poprawy będzie ostrzeżenie. [_OBCY_]
  • REKLAMA
  • #13 4984026
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    Witam
    Jesli masz mozliwosc znajdz radio samochodowe i podmien glowice-czulosc bedzie wieksza niz przestrojonej-jedyny problem to dzielnik napiecia strojenia bo samochodowe sa strojone nizszym napieciem ale z tym sobie poradzisz.
  • #14 4984278
    dybas
    Poziom 38  
    Posty: 3128
    Pomógł: 419
    Ocena: 337
    zdzichra napisał:
    Witam
    Jesli masz mozliwosc znajdz radio samochodowe i podmien glowice-czulosc bedzie wieksza niz przestrojonej-jedyny problem to dzielnik napiecia strojenia bo samochodowe sa strojone nizszym napieciem ale z tym sobie poradzisz.

    Bzdura całkowita! Czułość nie polepszy się, za to problemów z dopasowaniem
    mechanicznym i elektrycznym przybędzie. Po co to wszystko?
  • #15 4991365
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    dybas napisał:

    Bzdura całkowita! Czułość nie polepszy się, za to problemów z dopasowaniem
    mechanicznym i elektrycznym przybędzie. Po co to wszystko?

    Glowica samochodowa generalnie ma wieksza czulosc niz oryginalna glowica wiec to nie bzdura ,lutujesz ja do starej glowicy a dzielnik to 2 rezystory-cala opracja z rozkreceniem i zlozeniem zajmuje ok 40 min jesli w takim czasie przestroisz glowice to gratuluje sprawnosci manualnej
  • #16 5015074
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    Ok to gdzie te rezystory maja być?
  • #17 5016693
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    na napieciu strojenia glowicy bo ta oryginalna ma do 28 a samochodowa w zaleznosi od modelu 5-8V
  • #18 5016900
    dybas
    Poziom 38  
    Posty: 3128
    Pomógł: 419
    Ocena: 337
    zdzichra napisał:
    na napieciu strojenia glowicy bo ta oryginalna ma do 28 a samochodowa w zaleznosi od modelu 5-8V

    Nie rozumiem, czemu mącisz niedoświadczonemu człowiekowi w głowie.
    Zamiast tworzyć karkołomne przeróbki, wystarczy przestroić głowicę.
    Jej czułość nie ustępuje tym samochodowym (doprawdy nie wiem dlaczego
    głowice samochodowe miałyby być lepsze), GFE-112 po przestrojeniu
    spisuje się rewelacyjnie i nie trzeba nic przerabiać. Piszę ku przestrodze.
  • #19 5017134
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 5017388
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    Dobrze to prosił bym o pomoc krok po kroku
  • #22 5018958
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    Ok dzieki narazie. Później zabiore się za robotę napisze efekty pozdrawiam
  • #23 5020279
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    rysiek45 napisał:
    Popieram kolege "dybasa",po co tak robić?Dużo prosciej wg mnie przestroić głowice orginalną,niż bawić sie i narażać na klopoty z ewent.niedopasowaniem układow itd.Po co poprawiać kontruktorów?Ci z Diory na pewno wiedzieli co robia.Skup sie na przestojeniu glowicy.

    Pracowalem w Z.R.DIORA w Dzierzoniowie:)Nie jestem pewny tak do konca ale dzieki za uznanie:)Jak mam okazje to jednak wymieniam na samochodowa bo jednak jest ona lepsza i nie jestem pewien ze [prosciej jest przestroic zwlaszcza nie jestem pewien ze kolega jesli nie ma odpowiedniego doswiadczenia zrobi to na tyle dobrze ze uzyska pelne mozliwosci glowicy a pzry lutowaniu opornikow raczej rozstroic glowicy sie nie da czego nie mozna powiedziec o tradycyjnej metodzie przestrajanie przez osoby mniej doswiadczone.
  • #24 5022468
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #25 5024387
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    rysiek45 napisał:
    Przestrajałem wiele odbiorników Dory metodami powiedzmy "tradycyjnymi" i zawsze z niezłym skutkiem.Używam paru sprzętów Diory do dzis i myśle że naprawde był niezły.

    Dodano po 55 [sekundy]:

    Saria "504"

    Zgadzam sie z Toba ten sprzet byl niezly-czasem tylko jakosc zalezala od dnia montazu(czytaj dostepnych podzespolow w magazynie:))Majac odpowiednie doswiadczenie mozna spokojnie przestrajac "tradycyjnie"nie majac go zastosowalbym metode o ktorej wspomnialem-ja ja stosuje z wygodnictwa gdy nie chce mi sie krecic rdzeniami,wylutowywac elementow itd, itd jest po prostu duzo szybciej:)
  • #26 5025701
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    Udało mi się przestwić procesor na zakres CCIR ale nie jestem pewnie czy dobre kondensatory wyciołem chyba lebszym rozwiązaniem bedzie zmiana głowicy??
  • #27 5026102
    dybas
    Poziom 38  
    Posty: 3128
    Pomógł: 419
    Ocena: 337
    To wcale nie będzie lepsze. Trzeba podać sygnał dla odczytu częstotliwości. Wystarczy wylutować C32, C31, C30, C29.
  • #28 5026273
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    A gdzie są te kondensatory w głowicy??

    Dodano po 5 [minuty]:

    Dobra znalazłem już się ich pozbyłem co dalej??
  • #29 5056307
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    dybas napisał:
    To wcale nie będzie lepsze. Trzeba podać sygnał dla odczytu częstotliwości. Wystarczy wylutować C32, C31, C30, C29.

    To zaden problem-glowica ma to wyjscie i wystarczy je podpiac w to samo miejsce na plycie gdzie wchodzi sygnal z GFE i po robocie.Bede sie jednak upieral przy zmianie glowicy w tym konkretnym przypadku ze wzgledu na niewielkie doswiadczenie osoby przestrajacej:)
  • #30 5058213
    bryla
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Ocena: 13
    TO jak mam to zrobić prosze o jakieś wskazówki

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy przestrojenia tunera DIORA AS94S (wspomniany model AS 946) w celu odbioru stacji RMF FM i Radio Z. Użytkownik chce samodzielnie przestroić głowicę, a nie zlecać serwisowi. Wskazano, że model posiada głowicę GFE-112, różniącą się od starszej GFE-105, co wpływa na sposób strojenia. Podano linki do schematów i opisów procedury przestrajania, która wymaga m.in. przełączenia procesora na zakres CCIR, zestrojenia heterodyny oraz sprawdzenia napięcia na kołku K10 (który w tym modelu może być umiejscowiony inaczej niż w starszych). Dyskutowano o metodach przestrajania: tradycyjnym (strojenie rdzeniami i cewkami) oraz alternatywnym – wymianie głowicy na samochodową, co wiąże się z koniecznością zastosowania dzielnika napięcia strojenia (głowice samochodowe mają niższe napięcie strojenia, ok. 5-8 V, podczas gdy oryginalna do 28 V). Jednak większość uczestników odradza wymianę głowicy ze względu na ryzyko problemów mechanicznych i elektrycznych oraz podkreśla, że po przestrojeniu oryginalna głowica GFE-112 działa bardzo dobrze. Wskazano też konieczność wylutowania kondensatorów C29-C32 w głowicy, aby poprawnie podać sygnał do odczytu częstotliwości. Podkreślono, że przestrojenie wymaga doświadczenia i precyzji, a czasochłonność i skuteczność zależą od umiejętności osoby wykonującej. Ostatecznie zalecane jest samodzielne przestrojenie oryginalnej głowicy według dostępnych schematów i instrukcji, z uwzględnieniem specyfiki modelu i jego układów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA