Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pomysł cd-rom, moduł nadawczy, źródło cd-rom.

04 Kwi 2008 20:53 2960 17
  • Poziom 23  
    Czy jest możliwość zrobienia modułu nadawczego , którego źródłem sygnału jest cd-rom.Układ najlepsza częstotliwość to ukf czyli 88-108MHZ.Prosze o porady.Jakich trzeba użyć przedwzmacniczy i filtrów????
  • Poziom 32  
    Oczywiście jest to możliwe. Tylko że mono. Wtedy układzik jest prosty. Jak chcesz stereo
    to niestety sprawa się komplikuje. Układ trzeba dość znacznie rozbudować. Druga sprawa
    to to, że z tego co się orientuję to obecnie nie można robić żadnych własnych nadajników
    nawet o minimalnych mocach co było kiedyś dopuszczalne. Wszystko co robisz to robisz
    na własne ryzyko. Może ktoś jeszcze się dokładnie wypowie na ten temat.
  • Poziom 37  
    Jak najbardziej mozliwe :) kupisz na alledrogo mini transmiter za 7zł i cieszysz sie dobrym jakosciowo stereofonicznym dzwiekiem
  • Poziom 23  
    szod napisał:
    Oczywiście jest to możliwe. Tylko że mono. Wtedy układzik jest prosty. Jak chcesz stereo
    to niestety sprawa się komplikuje. Układ trzeba dość znacznie rozbudować. Druga sprawa
    to to, że z tego co się orientuję to obecnie nie można robić żadnych własnych nadajników
    nawet o minimalnych mocach co było kiedyś dopuszczalne. Wszystko co robisz to robisz
    na własne ryzyko. Może ktoś jeszcze się dokładnie wypowie na ten temat.

Mówisz , że mono , a liznąłeś kiedyś jakiś schemat z takim czymś
  • Poziom 37  
    szod ma rację o ile zbudowanie generatora to nie jest problem to koder stereo to inna bajka. Zresztą musiał byś zadbać o stabilność generatora czyli ewentualne PLL jakiś uC. Sporo tego. wiec prościej wykorzystać gotowe rozwiązania. A jak już chcesz sam składać nadajnik, to polecam BA1404, ale z kwarcem daje dobry dźwięk w stereo i mały zasięg do 10m
  • Poziom 23  
    właśnie 10 m wystarcza tylko zarzuć jakiś schemat
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    No tak ale to jest słabe
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    chodzi mi o to czy np. do tych słuchawek bezp. można na wyjściu podłączyć jakich wzmak bez przedwzmaka?
  • Poziom 1  
  • Poziom 32  
    vertim napisał:
    Mówisz , że mono , a liznąłeś kiedyś jakiś schemat z takim czymś

Pewnie że liznąłem :) Poniżej masz schemat według którego robiłem nadajniczki daaawno
    temu. Zasięg uzyskiwałem taki, że sygnał przechodził przez dwie ściany i jeszcze dawał
    się złapać na odległości ok. 100m. Oczywiście jest to zależne od różnych czynników a
    także dokładnego zestrojenia i zastosowania dobrych jakościowo podzespołów. Dobrym
    źródłem części są stare głowice UKF. Elementy były niewielkie i jakościowo dobrane do
    pracy na wyższych częstotliwościach. Tranzystory stosowałem różne np. BF194, BF197,
    BF240 itp. Cewka L1 powinna mieć ok. 5 zwojów nawiniętych na średnicy 6mm drutem o średnicy
    0,6 - 1mm i to najlepiej srebrzanką którą można znaleźć też w głowicach. Cewka ta
    nie ma rdzenia. Jest to cewka powietrzna. Cewka L2 była nawinięta na gwintowanym rdzeniu
    ferrytowym wyciągniętym z jakiegoś starego filtru. Nawijałem z tego co pamiętam prawie
    cały rdzeń drutem dobranym tak, żeby się dobrze układał w rowkach i żeby był możliwie
    gruby co zapewniało sztywność cewki. Rdzeń w tej cewce już zostawał. Dołączałem
    antenę w postaci drutu o długości kilkunastu centymetrów i tym rdzeniem stroiłem na
    maksymalną siłę sygnału. Cewkę L2 można pominąć jak nie potrzeba dużego zasięgu.
    Do strojenia przydatne jest radio ze wskaźnikiem siły sygnału. Najpierw próbujesz
    złapać sygnał pokręcając trymerem a jak się nie uda to trzeba trochę ścisnąć lub
    rozciągnąć cewkę i próbować ponownie. Jakby zakres regulacji trymerem był
    nieodpowiedni to można nawinąć cewkę o innej ilości zwojów, albo zmienić kondensator
    podłączony równolegle do cewki L1 o pojemności 47p. Z tym wszystkim niestety trzeba
    się pobawić. Montaż całości musi być zwarty, połączenia pomiędzy elementami jak
    najkrótsze a całość najlepiej zaekranować. Jeśli sygnał w radiu będzie słaby to trzeba
    by dobudować przedwzmacniacz. Układ daje dość dobrą jakość dźwięku ze względu
    na zastosowanie diody pojemnościowej. Schemat nie jest mój. Jest z jakiejś starej
    książki. Może posiadać niewielkie modyfikacje wprowadzone przeze mnie. Pamiętam
    jeszcze że chcąc zwiększyć siłę sygnału zmieniałem wartość rezystora w emiterze
    tranzystora do ok. 1k2. Ale tu jak mówiłem to już trzeba poeksperymentować.

Mój pomysł cd-rom, moduł nadawczy, źródło cd-rom.
  • Poziom 23  
    Czyli cewka L1 około 0,14uH?
    L2 na 30 m będzie konieczne?
    I jakie musi być natężenie prądu bo widze tu dzielnik
    napięcia do bazy?
  • Poziom 32  
    Indukcyjności cewki L1 Ci nie podam bo nie mierzyłem. Zresztą to nie ma sensu bo dużo
    zależy od sposobu montażu. Wystarczy że dasz dłuższe doprowadzenia do cewki i przy
    tej częstotliwości będzie to mieć znaczenie. Dlatego mówiłem o ścisłym montażu. Co do
    cewki L2 to zrób układ bez niej i sprawdź czy zasięg Ci odpowiada. Nic się nie zepsuje a
    jak będzie potrzeba to ją dodasz. Myślę że na 30m to spokojnie pociągnie bez tej cewki.
    Sprawa natężenia prądu - układ nie pobiera jakiś wielkich mocy. Zdaje mi się że mierzyłem
    kiedyś, ale nie pamiętam dokładnie ile jest poboru prądu. Myślę że więcej jak kilka mA to ten
    układ nie będzie pobierał.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY,........". Temat prowadzony w takiej formie ma duże szanse na "Kosz".
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Powyższy układ nie zawiera diody pojemnościowej więc odbije się to na jakości dźwięku.
    Brak masy przy stabilizatorze jest błędem na schemacie. Co do ilości zwojów cewki to
    dodam jeszcze że cewki które nawijałem miały długość kilkunastu milimetrów. Nie było to
    nawijanie zwój przy zwoju. Indukcyjność jest wtedy inna. Można i próbować z cewką o
    3 zwojach, ale z tego co pamiętam na górny UKF wystarczała cewka o 5 ewentualnie 4
    zwojach nawijana na długości kilkunastu milimetrów. W powyższym układzie mogła starczyć
    cewka 3 zwojowa jeśli dochodziły jeszcze indukcyjności ścieżek. W każdym razie wszystko
    da się przetestować i będzie zależne od danego modelu nadajnika i jego konstrukcji.
    Można dać trymer o dużym zakresie regulacji i nie dawać kondensatora równolegle z cewką.
    Jest to dobre jak chcemy mieć cały zakres UKF do regulacji. Jednak odbija się to na
    stabilności. Najlepiej skupić się na jakimś fragmencie zakresu, dobrać odpowiedni
    kondensator i dać trymer o mniejszym zakresie regulacji. Będzie łatwiej dokładnie zmieniać
    częstotliwość pracy i układ będzie stabilniejszy.