Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch silnika pierscieniowego

05 Kwi 2008 22:29 6488 16
  • Poziom 12  
    Witam.

A wiec tak, jest silnik 3 fazowy pierścieniowy o mocy 220kW, którego muszę podłączyć, silnik został dostarczony bez układu rozruchowego (oporów), i takie pytanie do ekspertów od napędów : Jaki sposób rozruchu jest najtańszy, najskuteczniejszy?. Poprzez opory, przemiennik częstotliwości, rozrusznik wiroprądowy itp itd. Dodam jeszcze ze rozruch silnika lekki bez większego obciążenia.

Pozdrawiam _Carl_
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Najbardziej powszechny rozruch to przez włączenie rezystancji dodatkowych ,wpływa to na zmniejszenie prądu rozruchu a także na zwiększenie początkowego momentu rozruchu.Zmiana rezystancji w obwodzie wirnika nie zmniejsza wartości momentu,co jest rzeczą ważna.Najczęściej stosuje się dołączanie stopniowe rezystancji.Można też regulować poprzez przemiennik częstotliwości(regulacja U/f=const) ale to chyba nie jest stosowane w tych silnikach ze względu na duże koszty.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 27  
    _Carl_ napisał:
    Witam.

A wiec tak, jest silnik 3 fazowy pierścieniowy o mocy 220kW, którego muszę podłączyć, silnik został dostarczony bez układu rozruchowego (oporów), i takie pytanie do ekspertów od napędów : Jaki sposób rozruchu jest najtańszy, najskuteczniejszy?. Poprzez opory, przemiennik częstotliwości, rozrusznik wiroprądowy itp itd. Dodam jeszcze ze rozruch silnika lekki bez większego obciążenia.

Pozdrawiam _Carl_

Moim zdaniem to na rozruszniku oporowym. Tym bardziej że jak piszesz rozruch jest lekki.
  • Specjalista elektryk
    Najtańszy choć nieco archaiczny będzie rozrusznik elektrolityczny ( wodny roztwór węglanu sodu). Tak jak kiedyś w karuzelach.Dodatkowo odpada problem odprowadzenia ciepła z oporów rozruchowych - tylko wody trzeba od czasu do czasu dolać. Nie wiem tylko czy jeszcze ktoś produkuje rozruszniki wodne.
  • Poziom 25  
    Zawsze można taki rozruch wykonać. A inna metoda to modulacja rezystancji w obwodzie wirnika poprzez odpowiednie kluczowanie tranzystora. Układ jest następujący prostownik na wirniku zasila tyrystor lub tranzystor i regulując współczynnik wypełnienia imitujemy dodatkową rezystancję.
  • Specjalista elektryk
    Tzw. Kaskada podsynchroniczna wprowadza sporo "zamieszania" w sieci zwłaszcza jeżeli chodzi o moc bierną. Jeżeli zakład nie ma odpowiedniej sieci ( np własna stacja 110 kV) to nie polecam rozwiązania z kluczowaniem tyrystorowym obwodu wirnika.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Właśnie zastanawiałem sie nad zastosowaniem modulacje rezystancji.
    Zakład ma własne trafo 20kV/0,4kV 1000kVA.
    Dowiedziałem, sie silnik miał rozrusznik oporowy który pracował w oleju. Lecz podobno nie nadawał sie już do dalszej eksploatacji.
  • Specjalista elektryk
    Dawny DOLMEL produkował rozruszniki wiroprądowe do takich silników. W poniedziałek spróbuję dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat ( dostęp do dokumentacji i katalogów). Proszę jeszcze o informację co miałby napędzeć ten silnik i ewentualnie parametry obwodu wirnika (In i Un)
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam.
    Uważam, że tylko rozrusznik elektrolityczny .Ponieważ do dzisiaj są produkowane i mają same zalety w porównaniu z rozrusznikiem oporowym.
    Inne metody jak falownik lub soft-start są bardzo drogie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Silnik poprzez reduktor napędza wały które z kolei naciągają pas gumy.

Dane rotor: 415V 235A

Pozdrawiam _Carl_
  • Poziom 19  
    Tu z obliczeniami Ci nie pomogę, mogę tylko dostarczyć nazwę producenta lub ewentualnie schemat (ale może być z prawami autorskimi wtedy niestety nie) za dwa dni.Ale myślę że można by samemu obliczyć taki rozrusznik ważna jest konduktancja solanki wodnej. czas rozruchu i te parametry które podałeś.Ja mogę opowiedzieć jak działa(gdyby schemat był zastrzeżony).
    Co Cię interesuje.
  • Specjalista elektryk
    Tak z głowy.
    Rezystancja elektrolitu powinna wynosić 10×Rw w tym przypadku ok 18ohm. pomiar metodą techniczną z zastosowaniem prądu przemiennego!. Więcej danych w poniedziałek po południu
    Pozdrawiam!
  • Specjalista elektryk
    Oczywiście skleroza dała znać o sobie.
    Rezystancja w obwodzie wirnika wynosi Uw/3^0,5*Iw=1.01 ohm.
    Pierwszy stopień ( albo rezystor wodny) wyznaczony graficznie dla momentu rozruchowego 1,7 Mn ( wartość typowa-przyjmuje się dla rozruchu 1,5 Mn±0,2 Mn) wynosi 0,83 rezystancji obwodu wirnika czyli ok 0,8 ohm ( ale 45 kW).
    Niestety - po moim odejściu na emeryturę- koledzy "spuścili na kanał" moje katalogi. Mogę tylko dodać, że rozruszniki wodne produkował "Dolmel", wiroprądowe - typu RN5- Lumel zaś ltejowe "Emit". Byc może przekazali komuś produkcję. Skontaktuj się z OBR-ami tych firm. Może ktoś będzie wiedział co z produkcją rozruszników.
    Pozdrawiam!

Dodano po 1 [minuty]:

Emit produkował rozruszniki oporowe chłodzone olejem.
  • Poziom 12  
    Witam.

Znalazłem rozrusznik oporowy, wielkości duuużej szafy (pewnie starszy odemnie ), ale jest. Zawiera on opory i zestaw styczników wraz z czasówkami. Jutro popracuje nad nim i pospisuje wszystkie elementy. Może będzie opłacało sie go odrestaurować?

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

HeSz napisał:
    Mogę tylko dodać, że rozruszniki wodne produkował "Dolmel", wiroprądowe - typu RN5- Lumel zaś ltejowe "Emit". Byc może przekazali komuś produkcję. Skontaktuj się z OBR-ami tych firm. Może ktoś będzie wiedział co z produkcją rozruszników.
    Pozdrawiam!

Dodano po 1 [minuty]:

Emit produkował rozruszniki oporowe chłodzone olejem.

Dzieki za cenne (dla mnie) informacje. Jutro będę dzwonił

Pozdrawiam _Carl_
  • Poziom 19  
    Witam .
    Do rozrusznika oporowego będziesz potrzebował algorytm załączania rezystorów.Poza tym algorytm przełączeń musi być realizowany trochę na zasadzie kodu Grey-a.W każdym razie takie miałem u siebie .Opracowałem własny algorytm na sterownik S7200 zamiast elektromechanicznego programatora.
    Jak będziesz miał pytania to może dam radę pomóc.:D
    Ale i tak twierdzę że wodne są dużo prostsze i lepsze w działaniu.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Zastosowanie sterownika do rozruchu takiego silnika to trochę "dorabianie złotej rączki do maczugi". Oczywiście można, ale pytanie co będzie prostsze ; 2 lub 3 przekaźniki czasowe, czy sterownik z dodatkowym zasilaniem, układami separującymi itp.?
  • Poziom 19  
    Cześć.
    Masz rację , bo ja myślałem o silniku 1100 kW pracującym w przemyśle o 11 stopniach rozrusznika z pełną diagnostyką.
    Pozdrawiam.