Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie 3 aparatur zdalnego sterowania w robocie?

kizdi 22 Kwi 2008 20:42 1101 12
  • #1 22 Kwi 2008 20:42
    kizdi
    Poziom 14  

Witam. Mam zamiar zrobić robota - czołg wraz z chwytakiem. Chciałbym to zdalnie sterować i mam pytanie czy dałoby się podłączyć trzy aparatury razem? Chodzi o to, że miałyby one tylko wspólną antenę, tylko nie wiem czy by to razem "grało" jak bym miał te aparatury na innych częstotliwościach. Za odpowiedzi z góry dzięki.

• Megger
  • #2 22 Kwi 2008 20:59
    bogdan_p
    Poziom 39  

pytanie bardziej na forum radiotechnika i osób znających się na układach w.cz , nie napisałeś jakie to częstotliwości jeżeli bardzo skrajne 27 - 433 MHz to nie wiem czy jest to możliwe istnieją sumatory i inne urządzenia tego typu ale nie spotkałem się aby w ten sposób łączyć aparaturę zdalnego sterowania do dochodzi fakt że każdy taki element wprowadza dodatkowe tłumienie sygnału antenowego

• Megger
  • #3 22 Kwi 2008 21:48
    kizdi
    Poziom 14  

a czy wpłynełoby to na niechodzenie silniczków lub coś innego, niechodzenie układu?

• #4 22 Kwi 2008 22:02
    bogdan_p
    Poziom 39  

trudno jednoznacznie powiedzieć , w zależności od rozwiązania układowego toru odbiornika reaktywny lub heterodynowy wzajemne ich połączenie może zakłócić pracę lub nawet uniemożliwić

• #5 22 Kwi 2008 22:44
    kizdi
    Poziom 14  

Aha, a jak tam 3 aparatury o tej samej częstotliwości np. 49MHz to wtedy będzie działało?

• #6 22 Kwi 2008 23:45
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pomyśl chwilę - skąd odbiorniki będą wiedzieć który sygnał jest ich?

• Megger
  • #7 23 Kwi 2008 07:05
    Lukis
    Poziom 10  

Dobre wyjście to 3 aparatury modelarskie np, na 35MHz do tego 3 odbiorniki i każda para (aparatura + odbiornik) na innym kanale.

• #8 23 Kwi 2008 08:42
    sanwa
    Poziom 13  

Witam

Stosowanie trzech aparatur modelarskich na różne częstotliwości to dosyć dziwny pomysł. Może na początek warto zastanowić się, czy jest to potrzebne.
    Współczesne aparatury RC mają naprawdę potężne możliwości (ilość kanałów i możliwości ich konfiguracji są imponujące). Pojazd z chwytakiem to na przykład:
    podwozie : gaz i kierunek - 2 kanały,
    wysięgnik : jeden o trzech stopniach swobody - 3 kanały,
    chwytak : kolejne dwa stopnie swobody (obrót i zaciskanie) - 2 kanały,
    to daje razem 7 kanałów proporcjonalnych (Można kombinować ze sposobem sterowania, ale 7 to typowa ilość, chociaż zazwyczaj więcej to drożej :)). Do tego można w miarę potrzeb (fantazji i kwoty, którą chcesz wydać dokładać dokładać kolejne :)).
    Przejrzyj ofertę aparatur RC (nowych albo używanych, to już zależy od Ciebie) i na pewno znajdziesz odpowiadającą Ci wersję.

Pozdrawiam
    Sanwa

• #9 23 Kwi 2008 23:08
    kizdi
    Poziom 14  

A 2 aparatury mogłyby być? Np. mam 49Mhz i dołożyć jeszcze 27Mhz

• #10 24 Kwi 2008 08:47
    sanwa
    Poziom 13  

Witam

Co to za aparatury? Ta na 49 MHz to taka "zabawkowa", prawda? Ta na 27MHz to "zabawkowa", czy modelarska (jeżeli modelarska, to w Polsce jej użytkowanie jest raczej nadal nielegalne)?

Pozdrawiam
    Sanwa

• #11 25 Kwi 2008 15:06
    hawranek10
    Poziom 17  

Witam. Zastanawiam się dlaczego aż trzy aparatury kolega chce wykorzystać. I jak tu dojść później która jest za co odpowiedzialna. To jest bez sensu. dla uzyskania większej ilości kanałów trzeba zrobić sobie koder i dekoder np na 15 kanałów czyli 30 czynności. Wykorzystać jedną aparaturę. Można oczywiście mniej, ale czy kolega zdoła to wykorzystać w pełni. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME