Warsztatowy odciąg wiórów i nie tylko
Prezentowane tu urządzenie z założenia służy do odsysania drobnych wiórków i pyłów powstających przy frezowaniu różnych materiałów. Początkowo używałem do tego celu domowego odkurzacza ale było to dość uciążliwe z uwagi na hałas i konieczność mocowania ssawki tuż obok frezu. Postanowiłem zbudować własny odkurzacz charakteryzujący się cichą pracą, małym poborem prądu i dużym wydatkiem powietrza.
Obudowa to prostopadłościenne pudło o wymiarach 185x245x455 zrobione paneli podłogowych i drewnianych beleczek. Miałem zamiar ją ładnie pomalować ale okazało się, że całkiem nieźle wygląda w swojej naturalnej barwie. Wewnątrz, mniej więcej w 1/3 długości znajduje się przegroda oddzielająca komorę pompy i zasilacza od komory na filtr.
Pompa to dmuchawa z Fiata 126p zasilana napięciem 12V z zasilacza AT. Dzięki ukośnemu mocowaniu przegrody i otworkom w tylnej ściance pompa zasysa też trochę powietrza z zewnątrz przez komorę z zasilaczem, chłodząc go.
W przedniej komorze zamykanej drzwiczkami z zatrzaskiem jest miejsce na filtr - worek. W drzwiczkach znajduje się otwór wlotowy z zaworem zwrotnym zapobiegającym wysypaniu zawartości worka po obróceniu całego odkurzacza. Jest przystosowany do podłączania elastycznych przewodów wentylacyjnych φ100mm.
Worek uszyty ze starego T-shirta naciągnąłem na aluminiowy stelaż dzięki czemu jeszcze słabiej dławi przepływ powietrza. Tak zrobiony filtr dobrze zatrzymuje prawie wszystkie wióry i pyły powstające przy obróbce materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych. Dodatkowo można również do wylotu powietrza podłączyć elastyczny przewód φ100mm wyprowadzony gdzieś na dwór albo podłączony do wentylacji.
Jak to się sprawuje? Bardzo dobrze. Urządzenie ma moc 50W a nie 700W i podczas pracy cicho szumi a nie wyje. Wydatek powietrza po podłączeniu 5m rury wynosi około 95m³/h. To wystarczy, by ssawka postawiona gdzieś przy obrabianym materiale wciągała wszystkie drobne wiórki które inaczej osiadłyby na frezarce i w jej otoczeniu. Cięższe wióry opadają na stół maszyny i leżą tam w niczym nie przeszkadzając; sprzątam je kilkoma ruchami ssawki po zakończeniu obróbki. Jest czyściutko.
Najdroższymi elementami zestawu były przewody elastyczne, razem kosztowały koło 30zł. Panele podłogowe i zasilacz znalazłem a dmuchawę kupiłem na złomowisku za 5zł.
* * *
Znalazłem też kilka innych zastosowań dla tego urządzenia:
- przenośny system wentylacji do niewielkich pomieszczeń
- dmuchawa do rozpalania grilla
- urządzenie do łapania much i komarów
- odkurzacz do suchych liści i innych lekkich ale niekoniecznie małych rzeczy które zatykają zwykłe odkurzacze
- poczta pneumatyczna
- wentylator na upały
- wyciąg oparów, dymów, np. przy lutowaniu
Komentarze
Nie wpadłbym na to, aby w ten sposób wykorzystać dmuchawę od malucha, szacun :) Masz możliwość zmierzenia podciśnienia, jaki wytwarza odkurzacz? [Czytaj dalej]
Gratuluje świetnego pomysłu :) Zasilacz ATX wyrabia? [Czytaj dalej]
Jeden z tych projektów, które należy chwalić! Stara dmuchawa, trochę sklejki, drutu i brazylijskiej szmatki i jest funkcjonalne urządzenie. Największy plus za sam pomysł! U mnie masz dużego plusa. [Czytaj dalej]
Witam! Bardzo ciekawi mnie jak to pracuje - sam mam ploter cnc, obrabiam dużo obudów elektronicznych i z odbiorem pozostałości po frezowaniu radzę sobie z pomocą przemysłowego odkurzacza... Głośno,... [Czytaj dalej]
Gdyby Kolega uważnie przeczytał cały post, to wiedziałby, że w projekcie nie został zastosowany zasilacz ATX. [Czytaj dalej]
Przy najbliższej okazji nagram jakiś krótki filmik, a czy zasilacz wyrabia to akurat było dobre pytanie :) Miał on na obudowie podaną moc 200W ale po wielkości samego transformatorka dawałem mu około 100W.... [Czytaj dalej]
Pomysł świetny, ale mam wątpliwości co do skuteczności urządzenia. Wentylatory stosowane w zasilaczach mają przepływy rzędu 50 m3 /h ale nie sądzę żeby były w stanie wciągnąć czy nawet zdmuchnąć ze stołu... [Czytaj dalej]
Na razie nagrałem taki filmik demonstracyjny bez użycia wiórów :D Jak będę coś frezował to nagram drugi. Przepływ mierzę tak, że rozciągam rurę w prostej linii i mierzę jej długość oraz średnicę.... [Czytaj dalej]
Ciekawe urządzenie. Nie myślałeś o niższej końcówce rury ssącej, a za to szerszej? Prosiłbym o filmik z pracy urządzenie wraz z frezarką żeby zobaczyć jak sobie to radzi. [Czytaj dalej]
Witam, Mam pytanko odnośnie tej dmuchawy ile bierze prądu przy 12V? Ponieważ mam problem z upolowaniem odpowiednio mocnej dmuchawy z możliwie małym poborem prądu do mojego autonomicznego odkurzacza zasilanego... [Czytaj dalej]
Autor napisał, że urządzenie ma 50W, czyli około 4A przy 12V. [Czytaj dalej]
Swego czasu miałem taką właśnie dmuchawę ze złomu, pobierała ok. 8A (zasilana z jakiegoś ATX'a) Trochę się to nie zgadza z 50W podanymi w pierwszym poście.. może ten pierwszy zasilacz tak przysiadał? ..A... [Czytaj dalej]
Tak, te 50W to musiała być moc starego zasilacza a nie dmuchawy. Teraz, gdy odkurzacz pracuje bez podłączonych rur czyli pompuje najwięcej powietrza, watomierz wyświetla 130W a silnik dmuchawy pobiera... [Czytaj dalej]
Bardzo fajny pomysł i ładne wykonanie. Czy nie ma problemu z odsysanymi opiłkami, czy innymi ostrymi przedmiotami, żeby nie poprzecinały pojemnika na śmieci? [Czytaj dalej]
Kurcze swojego czasu zrezygnowałem z odkurzacza przy tokarce do drewna na rzecz miotły ze względu na przeraźliwy hałas, ale jak na narzędzia wióry lecą to potem i tak miesiąc leżą bo nie chce mi się... [Czytaj dalej]
Taki bądź co bądź wiekowy silnik warto rozebrać, sprawdzić stan szczotek, ewentualnie przedmuchać, a przede wszystkim wkroplić na filc wokół panewek (o ile jest) kilka, kilkanaście kropel dobrego oleju... [Czytaj dalej]
Fajnie to wszystko zrobione, ale miałem kiedyś podobny odciąg do małego automatu do wiercenia elementów drewnianych wiertłem 5 mm . Dmuchawa taka sama. Wszystko pięknie chodziło, ale krótko bo wirnik jest... [Czytaj dalej]
Po zobaczeniu konstrukcji autora tematu, na szybko zrobiłem swoją wersję. Wykorzystałem plastikową skrzynkę, pojemnik po nadsiarczanie sodu, wyciąg z metalowymi łopatkami i opisywaną w temacie koszulkę.... [Czytaj dalej]
I u mnie powstał odkurzacz z dmuchawy maluch, muszę węża załatwić, gdzieś w zakładzie miałem od odkurzacza przemysłowego muszę znaleźć, ewentualnie skąd kolega wziął swój wąż? chodzi mi o grubość:) [Czytaj dalej]