Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie reaguje po włączeniu filmu.

08 Wrz 2008 20:37 6284 37
  • Poziom 19  
    Witam.

Od jakiegoś czasu mam problem. Kiedy chcę włączyć film lub korzystam z jakiś bardziej zaawansowanych funkcji graficznych to komputer się zawiesza. Po jakiś kilku sekundach mogę poruszać myszką, aby później zastygła na stałe w bezruchu. Klawiatura wogóle nie reaguje ponieważ wciskanie Num Lock'a) na niej nie przynosi efektu w postaci zmiany świecenia się diody. Ekran całkowicie zastyga :(, działa tylko reset.

Wspomniałem o wykorzystywaniu bardziej zaawansowanych funkcji graficznych. Gdy włączam 3D Mark'a to wszystko chodzi elegancko, więc to nie wina karty graficznej, którą zmieniłem, żeby przetestować aby na pewno, czy wszystko działa. Była nvidia GeForce 4200 Ti agpx8, teraz jest GeForce FX 5500 i dalej to samo się dzieje. Więc raczej z grafiką jest wszystko w porządku.

Odnośnie procka i płyty głównej tak samo. Kondensatory na niej nie są napuchnięte. Jeśli chodzi o ram to jest on goodram'a, niestety nie testowałem jest on nowy więc myślę, że wszystko jest ok.

Temperatury są w porządku. nie ma kurzu, który mógłby zalegać.

Korzystam z systemy windows xp sp3 i dodam, że na linuxie z kartą graficzną 4200 na sterowniku nv (slackware 12.1) nie miałem takich problemów.

Dzieje się to ok. 6 / 10 kiedy próbuję włączyć film.

Myślę, że jest to wina jakiegoś sterownika lub czegoś co jest nie w pełni kompatybilne. Dodam, że to samo się dzieje na windows xp sp2.

Co można by jeszcze rzec. Testowałem to na sterownikach do karty z pudełka i najnowszych ze strony nvidi.

Aktualnie będę się zabierał za testowanie memtest'em pamięci. W najbliższym czasie dam odpowiedź.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
  • Poziom 17  
    Witam
    Nie masz żadnych znaków zapytania w menadżerze urządzeń??
    Co jest napisane w podglądzie zdarzeń w momencie jak włączasz film??
  • Poziom 19  
    Nie nie mam żadnych znaków zapytania w menadżerze urządzeń. Wszystko co jest podłączone do komputera ma swój sterownik i działa prawidłowo.

Trudno powiedzieć co jest w menadżerze zadań, chyba o to ci chodzi?

Zauważyłem, że włącza się dodatkowa usługa svchost.exe odpowiedzialna za HTTPFilter, ale wywaliłem tą usługę wcześniej i dalej komputer się wiesza.

Dodam jeszcze, że mam zasilacz 350W Take Me, nie jest to jakiś markowy sprzęt, ale do tego co mam na pewno mi wystarczy. Karta graficzna nie potrzebuje dodatkowego zasilania, ani na płycie nie mam zasilania dla procka więc spokojnie on mi służy.

Zapomniałem powiedzieć, że jak film już się włączy to normalnie można oglądać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Proszę podać dokładną konfiguracje komputera, a zasilacz to podzasilacz.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    y0yster napisał:
    O co chodzi z tym podzasilaczem?

O to, że posiadany przez kolegę TakeMe nie zasługuje na to, aby nazywać go zasilaczem.
  • Poziom 17  
    A w podglądzie zdarzeń masz jakieś błędy??
    Bo tam może leży odpowiedź.
  • Poziom 19  
    TakeMe jak na razie nie miałem żadnych problemów z nim i nawet jeśli nie ma pełnego 350W to nawet jak by miał w praktyce 250W to by mi wszystko działało normalnie.

Co do TaskManagera to on także mi się zawiesza, całkiem ekran komputera zastyga i działa tylko reset, tak jak to już wcześniej wspomniałem.

Co może być tutaj tym problemem?
  • Poziom 17  
    Czy pisząc TaskManager masz na myśli podgląd zdarzeń? o którym wcześniej wspominałem??
  • Poziom 17  
    Tez tak kiedyś miałem i reinstalacja pomogła jeśli chodzi o "podglad zdarzeń"
  • Poziom 19  
    Podgląd zdarzeń mnie nie interesuje.

A z reinstalacja to już próbowałem i nic to nie daje.

Przypominam, że problem ty czy się włączania filmów i towarzyszącemu temu zawieszaniu się systemu.
  • Poziom 17  
    Jak nie interesują kolegę wskazówki innych userów forum to po co piszesz na tym forum ??
  • Poziom 12  
    y0yster napisz dokładną konfigurację komputera. Jestem serwisantem więc postaram się pomóc jakoś. Na chwilę obecną należy:

1. Odinstalować wszystkie kodeki;
    2. Odinstalować wszelkie odtwarzacze dodatkowe;

Miałem kiedyś podobny problem. Okazało się, że oryginalny sterownik do płyty głównej był źle napisany. Ponadto radzę Ci sprawdzić czy to samo się dzieje na innej karcie graficznej. Szczególnie przy starszych prockach i gorszych kartach graficznych źle wpływa na pracę systemu opcja w biosie write (dla kart AGP), a flaga force NX powinna być na 0. Sprawdź na innej karcie graficznej (bez sterowników, a potem z zainstalowanymi sterami) najpierw z odinstalowanymi kodekami i odtwarzaczami. Najlepiej w Windows Media Player 10 lub 11. Jeśli będzie ok, to ściągnij sobie subedit+codec, zainstaluj i spróbuj ponownie.

Pozdrawiam
    siC
  • Poziom 10  
    A jakie masz temperatury ?? I sprawdz zużycie procka i pamięci....
  • Poziom 12  
    Jeśli by to było zależne od temp. proca i zużycia pamięci komputer nie stawałby mu dęba tylko przy filmach - myśl...
  • Admin grupy komputery
    y0yster napisał:
    TakeMe jak na razie nie miałem żadnych problemów z nim i nawet jeśli nie ma pełnego 350W to nawet jak by miał w praktyce 250W to by mi wszystko działało normalnie.

A może właśnie się zaczęły ? Podmień zasilacz na markowy i sprawdź .
  • Poziom 19  
    tyszek napisał:
    Jak nie interesują kolegę wskazówki innych userów forum to po co piszesz na tym forum ??

Tak interesują mnie, ale na temat. A poza tym pisałem, że już formatowałem system kilkukrotnie.

sic25 co do twojej rady, to w biosie mam powywalane wszystkie dodatkowe opcje dla karty graficznej, mam tu namyśli fast write itp. wszystko jest wyłączone.

Tak jak wcześniej wspominałem używam SMPlayer'a (nakładka na mplayer), więc nie instalowałem żadnych kodeków, a W WMP nawet nie zamierzam odpalać filmów, właśnie z powodu instalowania kodeków.

Temperatura procka to szczytowo 42*C w ciepły dzień. Więc co do jego temp. jest ok.

Odnośnie tego zasilacza, to go nie wymienię z powodów:
    1. jak na razie nie mam funduszy
    2. nie posiadam kogoś kto chętnie by mi pożyczył zasilacz (i czy był by to "markowy" zasilacz)
    3. dzieje się to tylko przy włączaniu filmu, albo przy jakiejś zaawansowanej grafice (z wyłączeniem gier)

Tak jak pisałem wcześniej testowałem na 3DMarku 2005 i wszystko chodzi normalnie (pełny test).

sic25 jeśli chodzi o sterowniku do płyt głównej to możliwe, jeśli mógłbyś zgłębić bardziej temat. Ja zainstalowałem najnowsze ze strony producenta (dla płyt asus a7v880):
    -4in1 (jest tam sterownik AGP 3.0)
    -raid
    -karta dźwiękowa i karta sieciowa

Komputer był sprawdzany na 2 kartach (obie nvidia 4200 Ti agpx8 i fx 5500), tak jak pisałem wcześniej, też nie mam dostępu do zmiany karty na jeszcze inną.

Dodam, że jak instalowałem windowsa, na którejkolwiek z kart to nawet nie pojawiło mi się okienko "witaj w systemie...", jak to zwykle się ukazuje p instalacji, tylko od razu bluescreen i wtedy wyświetlał się on co jakiś czas, ale po zainstalowaniu sterowników 4in1 już problem zniknął ale zostało zawieszanie się przy włączaniu filmów.

Bluescreen dotyczył systemowego sterownika nv4_disp, czy jakoś tak, to samo było też po zainstalowaniu sterowników od nvidia.

Proszę o pomoc, bo już na prawdę nie wiem co mam zrobić.
  • Admin grupy komputery
    Sprawdź pojedynczo kości pamięci programem Memtest , lub uruchom komputer z zamontowaną tylko jedną kością RAM po uprzednim zresetowaniu ustawień BIOS .

Podaj dokładnie jakie to kości pamięci oraz ich timingi , najlepiej screny z zakładek programu CPU-Z .
  • Poziom 12  
    y0yster napisał:
    Tak jak wcześniej wspominałem używam SMPlayer'a (nakładka na mplayer), więc nie instalowałem żadnych kodeków, a W WMP nawet nie zamierzam odpalać filmów, właśnie z powodu instalowania kodeków.

Zacznijmy o tego, że mplayer to linuxowy odtwarzacz, więc wszelkie adaptacje programów linuxowych pod windowsem i odwrotnie mogą się kończyć problemami przy ich użytkowaniu, dlatego mówię Ci raz jeszcze. Sprawdź odtwarzanie filmów jak napisałem w poprzednim poście - może wina leżeć też po stronie odtwarzacza.

y0yster napisał:
    Temperatura procka to szczytowo 42*C w ciepły dzień. Więc co do jego temp. jest ok.

Nie pamiętam dokładnie szczytowej temperatury pracy Athlona 2000+, ale ta temperatura na pewno nie jest zła.

y0yster napisał:
    Odnośnie tego zasilacza, to go nie wymienię z powodów (...)

Nowy, najtańszy zasilacz, chociażby IBOX kosztuje około 40-50zł, więc do sprawdzenia wystarczy. Mam stary komputer, w którym mam wsadzonego IOBX'a 350W. Chodzi jako serwer. Mogę pożyczyć do sprawdzenia, ale wysyłka to dodatkowe koszty, które musiałbyś ponieść, więc lepiej kupić na miejscu.

y0yster napisał:
    Tak jak pisałem wcześniej testowałem na 3DMarku 2005 i wszystko chodzi normalnie (pełny test).

Skoro w 3DMarku nie miałeś problemów z renderowaniem grafiki 3D, to jakie masz problemy przy "innych aplikacjach graficznych"?

y0yster napisał:
    sic25 jeśli chodzi o sterowniku do płyt głównej to możliwe, jeśli mógłbyś zgłębić bardziej temat. Ja zainstalowałem najnowsze ze strony producenta (...)

Polecam zainstalować sterowniki oryginalnie dołączone na CD do płyty głównej. Nawet na stronach producentów zdarzają się wtopy programistów piszących sterowniki - przykład nvidia. Co chwile jakieś poprawki. Zainstaluj stery z płyty, ale najlepiej na czysty system, bo teraz musiałbyś wywalać wszystkie sterowniki i większość niestety ręcznie.

y0yster napisał:
    Bluescreen dotyczył systemowego sterownika nv4_disp, czy jakoś tak, to samo było też po zainstalowaniu sterowników od nvidia.

W momencie jak pojawia się bluescreen warto z lewego górnego rogu ekranu spisać sobie nr błędu i sprawdzić co oznacza. Myślę, że tu kolega przede mną ma rację z pamięcią. GOODRAM'y to gówno. Sam mam GEIL'e DDR2 i różnica znaczna. Podczas pracy w serwisie spotkałem się z fabrycznie uszkodzonymi kościami RAM (GOODRAM, KINGMAX, czasem też KINGSTON) i często były wysyłane na wymianę.
    Ściągnij sobie stąd
    memtest86+-2.01.iso.zip. Wypal na CD. Boot from CD i potestuj kolejno kości. Jeśli nie będzie błędów, to winy trzeba szukać gdzie indziej.

Reasumując:
    1. Sprawdź filmy na innym odtwarzaczu;
    2. Dobrze by było na chwilę podmienić zasilacz i sprawdzić na innym (pożycz może od kolegi na chwile)
    3. Sterowniki z CD płyty głównej: chipset, agp, others (jeśli nie korzystasz z RAID - nie instaluj drv, po co?);
    4. Jeśli występują bluescreeny - spisz i sprawdź co oznacza (ewentualnie daj na forum, sprawdzimy)
    5. Memtest i sprawdź, może masz uszkodzone kości pamięci - jeśli tak, to oddaj na gwarancję, wymień;

Czekam na przebieg.

Pozdrawiam
    siC
  • Poziom 19  
    Co do ramu to sprawdzałem od razu 2 kości jednocześnie, ale to chyba był błąd. Więc pewnie powtórzę test, jak będę miał czas.

Odnośnie zasilacza, to przypomniałem sobie, że mam zasilacz, nawet nie wiem jakiej firmy, ale tylko 250W, czy opłaca się sprawdzać na tym zasilaczu, przy takiej konfiguracji sprzętowej, czy mi uciągnie?

Jeśli mówisz o odtwarzaczu, czy mógłby to być VCL?

Odnośnie tych sterowników, to niestety nie mam płyty od motherboard'a, więc opieram się tylko na sterownikach ze strony.

PS
    Czy w memtescie treba przeprowadzić wszystkie testy (opcja default, jest tego razem ok. 10), czy można po prostu zrobić wybrane, chodzi tutaj o w jakim będą testowane pamięci. Jeśli tak, to które testy należy przeprowadzić?

Odnośnie tej "zaawansowanej grafiki" jak to ująłem, w panelu nvidia, często mi się zawiesza (gdy są takie 3 obrazki) gdy na najechaniu na jeden z nich komputer się zamraża. Kiedy zmieniam sposób informowania mnie o zaporze systemowej i takich pierdołach w windzie (Centrum zabezpieczeń-> Zmień sposób informowania mnie...).
    Kolejny przykład to gdy w everest (program pokazujący konfigurację komputera i np. temp, napięcia, którym nie ma co wierzyć, lepiej sprawdzić miernikiem :P) wchodzę w zakładkę Ekran-OpenGL, lub Directx->DirecDraw. To jest ta "zaawansowana grafika" :P.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    W memtest wystarczy, że uruchomisz go z CD i zostawisz. Nie trzeba nic zmieniać - najlepiej zrobić test jak najszybciej (gwarancja). Jeśli chodzi o odtwarzacz sprawdź sobie w jakim chcesz innym, ale polecałbym Ci subedit+codec, albo jakiś prosty (przecież chodzi tylko o sprawdzenie). Jeśli chodzi o sterowniki to kiepsko. Teraz można uznać, że możesz mieć złe sterowniki do AGP. Sprawdź sobie na płycie głównej dokładnie model płyty, czy ma może jakiś revision (rev.). Poszukaj dokładnie, bo czasem ciężko znaleźć, ale powinien być niedaleko modelu. Wtedy ściągnij sterowniki ze strony producenta, ale przy wyszukiwaniu uwzględnij który to rev.. Czasem np rev.1 i rev.2 płyty znacznie się różnią i już sterownik trzeba inny. A jak to nic nie da, to może najnormalniej w świecie masz walniętą płytę lub sam slot AGP, tymbardziej, że mówiłeś o wymienianiu kart. Można tak gdybać do jutra. Sprawdź co napisałem.

Dodano po 2 [minuty]:

Ps. Może być tak, że na płycie masz A7V880-a lub A7V880-2, albo jakkolwiek inaczej, a sterownik ściągnąłeś zły i tu jest błąd.

Dodano po 2 [minuty]:

Kurcze pośpiech. Jeśli chodzi o zasilacz, to musiałbyś na czas testów po odłączać np. napęd, flopke i jakieś dodatkowe dyski. Zostawić tylko systemowy. Zależy jaką masz dokładnie tą konfigurację sprzętową.
  • Poziom 19  
    Opps! Zdaje się, że pominąłem jedną ważna rzecz. Nie powiedziałem, że zrobiłem upgrade BIOS'u do najnowszej wersji, a ta jest BETA :/. Ściągnę od producenta płyty wersję najnowszą ale bez BETA, zobaczymy co to da.

Druga sprawa to przetestowałem co się dzieje jak komputer się zawiesza. Mianowicie włączyłem film od razu włączeniu komputera i zgonie z moimi oczekiwaniami się zawiesił ( :) dobrze dla testu, :( źle dla mnie). No i przyszedłem potem do pokoju po chwili, a tam patrzę monitor mi się wyłączył, a komputer chodzi. 3 razy nacisnąłem power i się udało go wyłączyć !! bez resetu.

Po ponownym uruchomieniu po chwili, zalogowałem się i dostałem komunikat, że os, podniósł się z krytycznego błędu, sprawdziłem dokładnie o co chodzi i dostałem:

Cytat:

BCCode : ea BCP1 : 896A2320 BCP2 : 892958A8 BCP3 : 896228F0
    BCP4 : 00000001 OSVer : 5_1_2600 SP : 3_0 Product : 256_1

C:\DOCUME~1\y0yster\USTAWI~1\Temp\WER7b96.dir00\Mini091208-01.dmp
    C:\DOCUME~1\y0yster\USTAWI~1\Temp\WER7b96.dir00\sysdata.xml

Poszukałem i znalazłem, że może to dotyczyć rzeczywiście ramu. Więc jak zmiana bios'u na starszy nie pomoże to powalczę z ramem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Myślę, że to tu mamy "psa pogrzebanego". Nie prawidłowy BIOS, nie prawidłowa obsługa RAM'u. Sprawdź i zobaczymy co dalej, ale myślę, że po tym się problem sam rozwiąże.

Pozdrawiam
    siC
  • Poziom 19  
    Dzisiaj dałem komputerowi odpocząć godzinę i włączam od razu film, działa, ale to jeszcze nie powód do świętowania, "ten typ ta ma". Zobaczymy jak 10 razy odpalę pod rząd w różnych terminach kompa, to czy będzie mi chodził jeśli tak, to nie omieszkam tutaj tego opisać.

Ale mam troszkę inny problem. Mianowicie zmieniałem wtedy bios na najnowszy aby pozbyć się dość irytującego problemu, automatycznego włączania się komputera po wyłączeniu go z sieci na jakieś > ok. 5 min i ponownym włączeni do do prądu. Mam na myśli wyłączenie listwy, lub tego przełącznika na zasilaczu.

Jest to dość wkurzające, ale jak w nocy wyłączą mi prąd, co rzadko kiedy się zdarza, raz na ruski rok ? to nie chciał bym, aby szum komputera w środku nocy mnie obudził :P

Oczywiście w biosie jest jakaś opcja do ustawienia tego:
    Restore on AC Power Loss
    Próbowałem wszystkich 3/3 opcji:
    -Power Off
    -Power On
    -Last State

Może trzeba to ustawić odpowiednio z jakąś inną opcją?

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Tak, dokładnie. To są te opcje odpowiadające za "Przywrócenie stanu po utracie zasilania AC". Power Off pozostawi komputer wyłączony, Power On go włączy, a Last State przywróci poprzedni stan. Osobiście mam ustawione Last State. Ale tu też dochodzi opcja budzenia komputera z sieci LAN (Wake On Lan), najlepiej wyłączyć.

Rozumiem, że ten prawidłowy BIOS już wgrałeś?
  • Poziom 19  
    Odnośnie tego automatycznego włączania po utracie prądu, kom zawsze mi się i tak włącza.

Bios wgrałem najnowszy, ale nie wersję beta.
    Przedtem było 1010.005 (beta), teraz mam 1009. Nie wiem jaka była wersja na początku ;/ i te nie wiem czy normalnie działało wtedy, bo cały czas byłem na slackware 12.1 i tam wszystko chodzi jak trzeba. Musi być to wina windowsa, bo tylko na nim podczas włączania filmu komputer się wiesza.

Pozdrawiam.
  • Admin grupy komputery
    Rozumiem że zasilacza nadal nie podmieniłeś ?
  • Poziom 12  
    W takim przypadku szukałbym winy w zasilaczu, skoro zawsze się włącza. Spróbuj wymienić i sprawdzić na innym, ale to już sugerowałem.
  • Poziom 19  
    Zasilacza dalej nie zmieniłem.

Mam TakeMe 350W, ale przedtem aby przetestować to automatyczne włączanie się zamieniłem go na 250W i dalej to samo. Czytałem, na internecie, że ktoś też miał podobny problem z tą płytą główną, ale z tematem nikt nic nie zrobił.

Odnośnie tego zawieszania się komputera podczas włączani filmu to raz mi się zawiesił :( więc raczej to nie wina biosu. Chodzi tutaj o ten system, tylko o co konkretnie?

Pozdrawiam.