Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Malowanie i oznaczanie szyn w rozdielnicy

LiutenetMaria 23 Wrz 2008 21:21 7981 14
  • #1 23 Wrz 2008 21:21
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Co daje malowanie szyn w rozdielnicach SN, nn? Jakie prawo reguluje to w Polsce? jak Sprawa wygląda w innych krajach? Wiem ze w Rosji są malowane (zielony, czerwony, żółty, oznaczenia A, B, C) w Polsce już nie (L1, L2, L3)...

0 14
  • #2 24 Wrz 2008 21:01
    FALOWNIKI.info
    Poziom 13  

LiutenetMaria napisał:
    Co daje malowanie szyn w rozdielnicach SN, nn? Jakie prawo reguluje to w Polsce? jak Sprawa wygląda w innych krajach? Wiem ze w Rosji są malowane (zielony, czerwony, żółty, oznaczenia A, B, C) w Polsce już nie (L1, L2, L3)...

Malowanie poszło do lamusa.
    Kiedyś malowało się z dwóch powodów
    1. Szyny były aluminiowe i zapobiegało to od utleniania się aluminium
    2. Oznakowanie faz.

Teraz nie stosuje się tego a przepisy nie odnoszą się raczej do tego co jedynie do odległości pomiędzy szynami.

1
  • #3 24 Wrz 2008 21:47
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Nie wiem czy tylko to jest jedyny powód...
    Spotkałem się z tezą, że zwiększa to obciążalność prądową, choć nie potrafię tego wytłumaczyć... może lepsze odprowadzanie ciepła?Może coś z efektem naskórkowości od harmonicznych?
    Fakt że do Rosji nadal w rozdielnicach SN idą malowane tory...

Ja jedyne co wymyśliłem to właśnie:
    -utlenianie miedzi, aluminium;
    -identyfikacja faz, choć to trochę banalne i dziwne...;
    -nie wiem, ale może działa to jak rodzaj izolacji? poprawia rozkład pola? nie wiem sam....

-1
  • #4 24 Wrz 2008 22:19
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 24 Wrz 2008 22:41
    robokop
    Moderator Samochody

Hmmm, tak siedzę i myśle, co prawda nie pamiętam w tej chwili, ale była jakaś norma określająca kolor szyn/przewodów poszczególnych faz, a także przewodów prądu stałego ?

0
  • #6 25 Wrz 2008 18:51
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Pracuje chwilowo w firmie produkującej wszelkiego rodzaju rozdielnice nN, SN, i na teren Polski szyny są nie malowane (ewentualnie PE- żółto-zielony, rzadziej N-niebieski). Natomiast na Rosję są malowane....
    Na pewno to wynika z prawa a nie z ceny, czy upodobania....
    I nie wieże, że nie ma tutaj projektantów takich rozdzielnic, i nikt nie wie tak dokładnie jaki jest cel malowania i akty prawne regulujące to...

0
  • #7 25 Wrz 2008 19:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 25 Wrz 2008 19:43
    Akrzy74
    Poziom 39  

A ja dodam obowiązującą normę PN-90/E-05023- Oznaczenia identyfikacyjne przewodów elektrycznych barwami lub cyframi- Zasady stosowania oznaczeń barwami lub cyframi służącymi do identyfikacji przewodów i kabli, w tym także przewodów szynowych.

2
  • #9 25 Wrz 2008 19:56
    robebi78
    Poziom 13  

Witam
    Malowanie szyn zwiększ obciążalność długotrwałą szyn. Dla przykładu w Szwecji w rozdzielniach nN maluje się szyny kolorem czarnym, natomiast oznaczenie L1, L2, L3, N, PE czy PEN jest w postaci naklejek, które przykleja się zawsze po obu stronach łączenia to oczywiście w celu przejrzystości. Dodatkowo np. firma Eaton-Holec ma w swojej ofercie szyny profilowane kształt C malowane na czarno o obciążalności długotrwałej 1250 A, o mniejszej obciążalności są niemalowane. W Polsce fazy oznacza się kolorami: żółty, zielony i fioletowy.

0
  • #10 25 Wrz 2008 20:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 25 Wrz 2008 20:08
    Akrzy74
    Poziom 39  

geguś napisał

Cytat:
    05023zastąpiona została przez 60446.
    Zrobię sobie korektę :D

0
  • #12 25 Wrz 2008 20:56
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

A kto wyjaśni zwiększenie obciążalości malowanych szyn? Czemu "kolorowe" lepiej odprowadza ciepło? Czyżby to tak jakby były zanurzone w oleju o grubości 1mm? coś takiego?NIe wierze że farba ma lepsze przewodzenie i odprowadzanie ciepła niż miedź....

A może postaramy się ułożyć jakiś spis oznaczeń szyn i kolory w poszczególnych krajach? oczywiście sąsiedzi lub przydatne jak Norwegia itd...Dobrze by podawać źródło jako potwierdzenie wiarygodności...

0
  • #13 25 Wrz 2008 21:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 06 Kwi 2009 17:25
    redman87
    Poziom 9  

Na oddawanie ciepła składają sie 3 czynniki:
    -przewodnictwo ciepła,
    -konwekcja (unoszenie ciepła),
    -promieniowanie.

Promieniowanie polega na oddawaniu ciepła do otoczenia za pomocą fal elektromagnetycznych. Energia tych fal zamienia sie z powrotem w ciepło w ciałach pochłaniających je.
    Szyny malowane lepiej oddają ciepło poprzez promieniowanie a więc wskutek tego prostego zabiegu zwiększa sie ich obciążalność prądowa.

Tak z ciekawości to, jak np. pomalujecie biały kaloryfer na brązowo to będziecie mieli cieplej w pokoju:P

Nie zajmuję się na co dzień szynami, ale z tego co wiem to w Polsce maluje się szyny; tylko nie wiem czy są one wysyłane tylko na zachód czy też montuje się je u nas.

0
  • #15 24 Kwi 2009 08:09
    Pack
    Poziom 10  

Witam! W temacie wspomniana została norma PN-EN 60445. Mam pytanie związane z oznaczeniami przewodów. Chodzi mianowicie o obwody 24V. Mam zasilacz 24VDC, czy przewody podłączone do zacisków powinny być oznaczone L+ i M czy L+ i L-. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów