Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy uszczelnić instalacje chłodzącą?

18 Lis 2008 20:04 5573 14
 • Poziom 26  
  Mam zamiar składać Fc i mam problem. Mam manometr, aby go zamontować do układu muszę wlutować nakrętkę mosiężną do rurki miedzianej, potem wkręcić manometr. Czym uszczelnić połączenie na gwincie pomiędzy tym manometrem a nakrętkom? Manometr będzie po stronie wysokiego ciśnienia, po tej stronie w czasie pracy będzie ciśnienie 12-15 bar. Czynnik chłodniczy freon R404 lub R507. Moje drugie pytanie jako rury ssącej chcę użyć węża w pełni stalowego (jest on podobno używany do przyłączania kuchenek gazowy) wiem że on jest w cenie 60-70zł. Gdzie go mogę dostać, w takich sklepach jak castorama czy obi on będzie?
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Do uszczelnienia można użyć taśmy teflonowej (do kupienia w sklepach instalatorskich).Jeżeli chodzi o węza, to przed zakupem sprawdż dopuszczalne ciśnienie pracy i temperaturę.Te parametry sa zazwyczaj opisane na wężu.
 • Poziom 26  
  Wiem że wąż w pełni stalowy wytrzymuje do 15 bar bez problemu- mi to starczy, z temperaturą też nie powinno być problemu w takim wężu freon ma ok 0 stopni. A jak jeśli chodzi o średnice węża w pełni stalowego. Jakie są najmniejsze średnice takich węży, w marketach budowlanych je dostane?
 • Poziom 14  
  Nie spotkałem się z takim rodzajem węży.Proponuję użyć gumowego węża zbrojonego, które są stosowane w układach hydrauliki siłowej.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 14  
  witam
  Wąż od chydrauliki jest olejoodporny lecz nie odporny na działanie czynników chłodniczych wobec tego odpada.
  powinieneś zastosować węże przeznaczone do czynników chłodniczych ,takie jak stosuje się do klimatyzacji samochodowej lub autochłodni.
 • Poziom 24  
  Witam nie uszczelnia się połączeń. Nakrętka jak i gwint w manometrze są zakończone kołnierzem i wpustem i na tym podczas skręcania następuje uszczelnienie . Tak więc trzeba stosować specjalne nakrętki do instalacji ciśnieniowych(chłodniczych jeśli manometr chłodniczy). Ale jak chcesz prowizorkę to i teflon wystarczy.
  Po co przewód ssący do parownika, ja tam robię to na wygiętym w S giętarką rurce do instalacji chłodniczych ( jest miękka i łatwo się formuje i ew odsuwanie czy przysuwanie do procesora jest bez problemu )
  Przemyśl czy nie lepiej jest użyć R600a jest to isobutan i nie jest to gaz cieplarniany. Za to może być stosowany do sprężarek z olejem mineralnym ( jest jeszcze olej estrowy który nie jest odporny na wilgoć - ulega bardzo szybko degradacji) R600a pozwala na stosowanie go w starszych sprężarkach wyjętych z lodówek na R22 i R12( te są trochę za słabe) jak i R134, R400a po wymianie oleju z estrowego na mineralny. Mineralny olej też powoduje że sprężarki pracują ciszej ( zależy od modelu i czasu eksploatacji) i jest tańszy.
 • Poziom 26  
  Moja sprężarka to danfoss NL9F. Według producenta chodzi na R134a. Zdrowe ciśnienie dla tej sprężarki to do 14 bar góra na stronie wysokiego ciśnienia. Typu oleju nie pamiętam ale wiem że nie było problemu z tym olejem będzie działać na tych gazach R404 jak i R507 i myślę użyć freonu R404 lub R507. Co do węża nie widziałem osoby stosującej inny typ węża niż wpełni stalowy. Tylko jaka jest najmniejsza średnica takiego węża? Co do manometru to mam z takim gwintem.
  Czy uszczelnić instalacje chłodzącą?
 • Poziom 24  
  Sobota napisał:
  Moja sprężarka to dantfoss NL9F. Według producenta chodzi na R134a.

  W załączniku jest polska instrukcja przechodzenia z R12i r134 na r409 i opis właściwości gazów itp. bardzo przydatne tabelki do przeliczeń mocy
  Sobota napisał:

  ża nie widziałem osoby stosującej inny typ węża niż
  [url=http://galeria.purepc.pl/d/10606-1/ssaca.jpg?

  Ja dla uproszczenia konstrukcji i dla świętego spokoju (pamiętaj 15bar to już nie zabawka to nieźle potrafi zranić jak się rozpadnie) nie stosuje węża tylko normalne rurki ( zadziałaj wyobraźnią) jest taniej i nie mam problemu z zaizolowaniem tego wszystkiego, a giętarkę kielicharkę i spęczniarkę jak chcesz się bawić w FC musisz kupić i tak.

  Sobota napisał:

  Co do manometru to mam z takim gwintem.
  Czy uszczelnić instalacje chłodzącą?

  A wiec widzisz ten stożek teraz nakrętka i kielicharka ( robisz kielich na przewodzie) i już masz gotowe.
  obejrzyj złącze przy klimatyzatorze jednostka zewnętrzna tam przewody są podłączane do zaworu właśnie w podobny sposób
  Załączniki:
 • Poziom 26  
  tomus2k napisał:
  Ja dla uproszczenia konstrukcji i dla świętego spokoju (pamiętaj 15bar to już nie zabawka to nieźle potrafi zranić jak się rozpadnie) nie stosuje węża tylko normalne rurki ( zadziałaj wyobraźnią) jest taniej i nie mam problemu z zaizolowaniem tego wszystkiego, a giętarkę kielicharkę i spęczniarkę jak chcesz się bawić w FC musisz kupić i tak.
  Dzięki za załącznik przeczytam. Ale jak dam normalną rurkę tracę możliwość ruchu eworpatora. W pionie i poziomie nie ruszając agregatu. Rurka nie tłumi drgań tak jak wąż stalowy, a o przypadku rozerwania węża stalowego nie czytałem. Bez giętarki kielicharki się obejdzie, giąć rurkę miedzianą to nie problem kielicharka nie jest potrzebna w ogóle. Co to jest spęczniarka nie mam pojęcia co to jest ale nikt tego nie potrzebuje do fc, przynajmniej nigdy nikt mi nie mówił nikt że takie coś używa. Nie mam zamiaru budować kaskady tylko singla. :D
 • Poziom 24  
  Sobota napisał:
  Dzięki za załącznik przeczytam. Ale jak dam normalną rurkę tracę możliwość ruchu eworpatora. W pionie i poziomie nie ruszając agregatu.

  Wyginasz ją w S masz ruch na wszystkie strony + tłumik drgań ( pisałem wcześniej że w S) ps. ewaporator po polsku parownik i takiego języka się trzymajmy.
  Sobota napisał:

  a o przypadku rozerwania węża stalowego nie czytałem.

  Samego węża ja też ale w amatorskim wykonaniu mocowania tak ...

  Sobota napisał:

  Bez giętarki kielicharki się obejdzie, giąć rurkę miedzianą to nie problem kielicharka nie jest potrzebna w ogóle.


  Jak to bez narzędzi się nie obędzie , pewnie palinka do lutów twardych też nie masz lub zgrzewarki , listwy manometrów do gazów, pompy próżniowej ( amatorsko można z drugiego agregatu zrobić) ...
  Jak to będzie działać i wyglądać ... mówie ci zacznij od R700a jest to gaz bezpieczny dla środowiska i do tego można go mieszać i dawkować dowolnie ( nie tak dosłownie :-) ).

  Sobota napisał:

  Co to jest spęczniarka ,nie mam pojęcia co to jest ale nikt tego nie potrzebuje do fc,


  Potrzebne aby połączyć rurki o tej samej średnicy - jeden z najtańszych narzędzi w chłodnictwie, kolejny to klucz do zaworów
  Mylisz się wszyscy to mają najwyżej zrobione samodzielnie

  Sobota napisał:

  Nie mam zamiaru budować kaskady tylko singla. :D


  Każdy tak mówi ale to jest jak jazda driftem wciąga .... :D

  Jak planujesz się zabezpieczyć przed wyłączeniem agregatu przez zabezpieczenie termiczne , wtedy podkręcony procek idzie w dym ?

  Ja wykonałem prosty układzik na przekaźniku który w razie zaniku zasilania na agregat odłącza zasilanie też na kompa. ( szybko się człowiek uczy jak widzi z dymem kilka stówek) Mam tone ( czytaj z giga) materiałów o FC i FWC ( czyli układu wody chłodzonej fronem) i ten ostatni jest najbardziej wydajny do spokojnego kręcenia łatwiej wszystko zmontować i można po prostu kupić chłodziarkę do piwa i ją trochę podkręcić zalać to wszystko jakimś glikolem i równie dobre efekty co single , ale możemy chłodzić i chipset i grafa i piwko :D
 • Poziom 26  
  Z odessanie powietrza nie będę miał problemu. Do pompy mam dostęp. Palnik mam na propan-butan lutować będę Rolot 607. Jeśli chodzi o stacje manometrów to mam manometr do wlutowania w układ powinien starczyć. Ale jak wyginać rurę w S? Jak to ma wyglądać, bo jakoś nie kminie? Rurę tylko po półkolu widzę zawsze wygiętą. Nie orientujecie się ile +- kosztuje tłumik drgań, chcę wiedzieć bo muszę mieć mniej więcej kosztorys ile mnie to będzie kosztowało. :-)
  tomus2k mógł byś dać jako załącznik schemat płytki drukowanej tego układu na przekaźniku. Jaki jest koszt wykonania takiego układziku?
  EDYTOWANO:
  Mój olej to POE wiem już na pewno.
 • Poziom 24  
  Sobota napisał:
  Rurę tylko po półkolu widzę zawsze wygiętą.


  Masz narzędzie gniesz jak chcesz

  Sobota napisał:

  Nie orientujecie się ile +- kosztuje tłumik drgań, chcę wiedzieć bo muszę mieć mniej więcej kosztorys ile mnie to będzie kosztowało. :-)


  Aby uzyskać efekt parowania trzeba mieć różnicę ciśnień z wysokiego na niskie , aby taka różnica powstała w układzie zamkniętym musi być odpowiednia wartość niskiego ciśnienia aby uzyskujemy ją z rurki ( uproszczenie) o zwiększonym przekroju w stosunku do wysokiego ciśnienia ( trzeba obliczyć lub skopiować z istniejących układów) Tak więc rurki z niskim ciśnieniem masz zawsze aż nadto , jako że zawsze montuje układy w jednej obudowie z komputerem ( na zewnątrz widać tylko chłodnicę-skraplacz) robie podłączenie w S i to wystarcza za regulację i tłumik drgań ( a jak ci to za mało to zwiń ją w koło z dwa razy i już masz oddzielny tłumik ) Tak po za tym to drgania są tak minimalne ze strony układu że nie wiem dlaczego się tym tak przejmujesz ( chyba że masz takiego klekota -agregat, że ci sam ze stołu schodzi :D )
  Myślę że w tej konstrukcji ważniejsze jest wykonanie prawidłowo samej głowicy-parownika i dobre skalkulowanie układu aby uzyskać MAX niską temperaturę na głowicy.

  Sobota napisał:

  tomus2k mógł byś dać jako załącznik schemat płytki drukowanej tego układu na przekaźniku. Jaki jest koszt wykonania takiego układziku?


  W załączeniu naskrobany schemat samej instalacji , termostat kupujesz np mechaniczny lub elektroniczny albo co każdemu DIY się podoba wykonujesz go sam ze schematów których jest tysiące na elektrodzie ( to ostatnie rozwiązanie jest najdroższe a pierwsze to jakieś od 12zł resztę już masz na agregacie - mam nadzieję )
  A kapilarę lub czujnik termostatu musi być umieszczony bezpośrednio w głowicy i najlepiej już w czasie projektowania i spawania przewidzieć na niego miejsce.
  Mój układzik jest na procku i ma więcej bajerów ale tą opcję co ci podałem masz 100% funkcjonalności i bezpieczeństwa .
  Dlaczego komputer odpalamy przez termostat ?
  Bo przecież nie od razu chłodek jest tylko po pewnym czasie jakieś 30sec w tym czasie nasza podkręcona rakieta już kończy a raczej kończyłaby ładowanie systemu. Bez opóźnionego startu kicha i procek poszedł z dymem .
  Dlaczego nie opóźnienie czasowe ?
  A co jak przegrzejemy freon - wzrost ciśnienia w układzie spowoduje spadek wydajności i znowu gdyby nie termostat który wyłączy komp jak tem. zacznie rosnąć do 0 celc to popłynie nam procesor.
  Układ ten zakłada że nie masz ustawionego automatycznego startu kompa po zaniku napięcie.
  Dzięki takiemu układzikowi naszą rakietę możemy zostawić w pokoju i spokojnie zrobić kawkę w kuchni.
  Ktoś doda ale jest zabezpieczenie termiczne w procku i na płycie ... tak ale doświadczenie mówi że jak zadziała to już za późno i dla procka zostaje tylko świetlista droga do tranzystorowego nieba. :D
  Trzeba pamiętać że całość izolujemy od czynników zewnętrznych grubą izolacją aby szron nie porastał procka.
  ps. termostat musi mieć styki NC i NO
  Czy uszczelnić instalacje chłodzącą?
 • Poziom 26  
  Niestety nie mogę zrobić tak parownika aby czujnik był w nim, mam już gotowy parownik. Chcę mieć panel który pokazuje temperaturę parownika myślę o zastosowania takiego miernika temperatury. Czy można go wykorzystać jako termostat (myślę o modyfikacji oraz o przerobieniu go na napięcie z wtyczki molex)? Tylko nie wiem jak zapewnić możliwość ruchu róże ssące w płaszczyźnie pionowej i poziomej (nie wiem czy pomimo tłumika drgań będzie ona na tyle sprężysta aby dało ją ruszyć ok. 20cm w pionie i poziomie bez ruszania agregatem?
 • Poziom 24  
  Przerobienie go to więcej niż 10 zł a za 40zł kupisz na allegro termostat z miernikiem od kolegi matronik_pl ( Czasami trzeba być cierpliwym)
  TERMOSTAT CYFROWY MODUŁ GW. F.VAT ###############
  Czy uszczelnić instalacje chłodzącą?

  Lub za 75 zł
  Cyfrowy termostat elektroniczny RTSZ-7v2 kolegi szkoper
  Czy uszczelnić instalacje chłodzącą?

  Lub wiele innych z demobilu które co pewien czas pojawiają się na allegro trzeba tylko zwrócić uwagę aby skala była od co najmniej -40C

  Termometrów raczej nie przerobisz na termostat brak histerezy można co najwyżej dorobić do nich prosty termostat ale tu ilość włożonej energii może być nijaka do efektu.

  Jak potrafisz coś polutować lub najlepiej znasz się co najmniej na BASCOMie to masz szeroką kopalnie wiedzy w elektrodzie wystarczy w szukajce elektrody wpisać "termostat schemat" a jak uruchomię serwer to ci wystawie to co mam w mojej kopalnii. Tak gdzieś koło poniedziałku
 • Poziom 26  
  Rozumiem że coś takiego można kupić ale czy razem z przesyłkom nie wyjdzie to drożej niż samodzielny montaż? Nie jestem elektronikiem a więc na tym się nie znam, ale miałem taki pomysł. Czy dało by się taki "termometr" zmodyfikować równocześnie na termostat? I czy jest sens takie urządzenie składać czy lepiej kupić miernik temperatury. Kolega szkoper opiera całe swoje wynalazki na płytce drukowanej i na montażu przewlekanym. Poza tym z tego co widzę nie są to mocno skomplikowane układy elektroniczne. Ma ktoś schemat takiego urządzenia, był bym za taki schemat wdzięczny. Lutować umiem a więc ze strony umiejętności problemu by nie było :-) I jeszcze jedno kapilarę 0,8 mm chcę zastosować do układu będzie jej 2,5m lepiej ją puścić wewnątrz ssącej czy na zewnątrz ssącej owijając ja tą rurką? Jaka jest różnica pomiędzy pierwszą metodą a drugom?
  PS: Jak kupię filtr który ma wyjście na kapę 6mm to mogę to wyjście rozwiercić żeby weszła kapa 8mm? Czy lepiej kupić kapę 6mm? Myślę że filtr 20 g starczy.