Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja na CO2 własnej roboty.

30 Cze 2019 19:32 1047 25
  • Poziom 6  
    Witam
    Mam plan by zrobić klimatyzację na CO2 i teraz tak znalazłem rury które by wytrzymały ciśnienie ok. 150 bar. Coś takiego https://allegro.pl/oferta/rurka-miedziana-na-...jJwTLM5WY58gDDLRuQJ0oeOS-FOZ-vKkaAvXSEALw_wcB. Główne moje pytanie to jaką sprężarkę zastosować . Lodówkowa by sobie pewnie nie poradziła z takim ciśnieniem, więc jaką sprężarkę zastosować. Skraplacz parownik mam rury też tylko nie dokońca wiem co oznacza współczynnik bezpieczeństwa podany przy rurach, niby czytałem na wikipedii co to ale dalej nie rozumiem . Liczę na waszą pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 6  
    Mam schemat natomiast muszę go przenieść z papieru na komputer więc jutro po południu wyśle Ci go. Bynajmniej postaram się.

Czym będę chłodził skraplacz ? Taką jakby dmuchawą taka podłużna .
    Jeszcze jest kwestia tej sprężarki, bo coś mi się wydaje że będzie z nią problem, zwykła od lodówki nie da rady natomiast te co dadzą są strasznie drogie . Przez przepływ powietrza nie nagrzeje dwutlenku węgla z -80 stopni bo tyle chyba ma rozprężony, jeżeli się myślę to przepraszam. A tyle jak się spręży to powinien się schłodzić. Powierzchnia skraplacza jest duża . Ale dwutlenek węgla ma niską temperaturę krytyczną 31 stopni . No szczerze tego nie przewidziałem . A jak w profesjonalnych klimatyzatorach jest to chłodzone?

Dodano po 18 [godziny] 1 [minuty]:

Oto nieprofesjonalny schemat.
  • Poziom 21  
    Witam.
    Spróbuję sobie przypomnieć coś z chłodnictwa ze szkoły.

1. Współczynnik bezpieczeństwa podany przez sprzedającego rurki to przewymiarowanie rurki w stosunku do dopuszczonego ciśnienia roboczego. Czyli 220 bar x 3,5 = 770 bar. To znaczy, że rurki zaczynają pękać przy ciśnieniu 770 bar i wzwyż. Do 770 bar wytrzymują, ale to nie jest ciśnienie dopuszczone jako robocze. Za rzetelność i kompetencje sprzedawcy nie przyjmuję jakiejkolwiek odpowiedzialności.

2. Czy ten układ ma pracować jako gazowy ( gaz sprężony jest chłodzony i rozprężony kierowany na chłodnicę ) czy ma pracować jako układ z przemianą fazową ? Bo nie dotarło do mnie, za co przepraszam. Układy gazowe, konkretnie powietrzne były kiedyś stosowane przemysłowo ( przed wynalezieniem freonów ) na statkach wożących żywą baraninkę z Australii do USA. Taki układ załatwiał i wentylację i chłodzenie napakowanych ładowni.Po prostu do ładowni tłoczono wprost schłodzone powietrze. Problem w tym, że sprawność układów gazowych jest bardzo mocno poniżej tego, co oferują systemy pracujące z przemianą fazową.

3. Dlaczego dwutlenek ? Są dostępne dużo lepiej "oswojone " czynniki robocze. Właśnie freony. Z gruba wszystko o nich wiadomo, są czynniki uznawane za przyjazne środowisku. Oczywiście że są jakieś restrykcje eksploatacyjne, ale wiadomo jakie i jak ich przestrzegać.

4. Nie wiem, skąd wzięło ci się ciśnienie 150 bar. I nie wiem, czy jesteś w stanie opanować montaż takiego układu. Ja co prawda widziałem kiedyś wuja, co sobie siedział na rurze średnicy około metra, którą uprzednio spawał. Siedział, jadł kanapki co mu stara do roboty dała, obok rury ( z dennicami i kompletem króćców ) stała pompka do próby a na rurze był założony ładny, duży nowy manometr. Na manometrze z przodu była czwórka. Dopiero po dłuższej chwili dotarło do mnie, że rurka jest nabita na czterysta atmosfer. Do dziś mi żal, że nikt mi wtedy nie zmierzył czasu na sto metrów. No ale ten co siedział, to był ten, co umiał i był pewny swojej roboty. Ty jesteś ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 6  
    Dziękuje wszystkim za wyjaśnienie. Ma pracować jako układ gazowy. Dwutlenek dlatego, że jest wydajny . Ja bym potrzebował schłodzić pomieszczenie 23 m kwadratowe z metalowym czarnym dachem chociaż o te 4 stopnie. no chyba że inny czynnik chłodniczy osiągnął by podobną wydajność do co2 to bym porzucił wtedy co2 na rzecz innego chłodziwa. Widzę, że co2 naprawdę ciężko schłodzić.
  • Poziom 6  
    A co powiecie na izobutan R600a. Wtedy problem ciśnienia byłby rozwiązany i chłodzenia. ale wadą jest to że jest palny. I jak z jego wydajnością chłodniczą też mi nie wiadomo.
  • Poziom 6  
    Nie zwykła do schłodzenia 20 metrów kwadratowych powierzchni. Chciałem zbudować sam właśnie dla fanu jak Ty to nazwałeś .
  • Poziom 19  
    R290 to propan i też palny dla jasności.
  • Poziom 19  
    Tylko przypominam bo jak czytam że zamiast r134 do klimatyzacji samochodowej ładują izobutan czy propan to mam wątpliwości odnośnie świadomości niektórych ludzi a na dodatek namawiają do takich samodzielnych przeróbek.Już nawet nie ma co wspominać o tym że sprężarki przystosowane są do danego czynnika bo to jest najmniejsze zmartwienie przy zagrożeniu jakie niosą za sobą takie zabawy.
  • Poziom 6  
    A coś takiego https://allegro.pl/oferta/sprezarka-chlodnicz...-246e963219309124ef0862320b2d7366fdd6604cf017 Ja wiem , że nie ma tam wymienionej obsługi r290 ale może dała by radę.

Dodano po 8 [minuty]:

młody2066 napisał:
    Tylko przypominam bo jak czytam że zamiast r134 do klimatyzacji samochodowej ładują izobutan czy propan to mam wątpliwości odnośnie świadomości niektórych ludzi a na dodatek namawiają do takich samodzielnych przeróbek.Już nawet nie ma co wspominać o tym że sprężarki przystosowane są do danego czynnika bo to jest najmniejsze zmartwienie przy zagrożeniu jakie niosą za sobą takie zabawy.

Co by nie mówić ale tetrafluoroetan nie jest bezpieczny szczególnie przy gaszeniu gdy połączy się z wodą. Szczerze bałbym się go używać. Tak w zasadzie to każdy czynnik jest niebezpieczny izobutan propan wszystko palne, co2 cichy zabójca, tetrafluoroetan spalany wydziela gaz który po połączeniu z wodą tworzy śmiertelną truciznę. Z tego wszystkiego to najbezpieczniejszy wydawał by się co2 pod warunkiem że klimatyzacja znajduje się na dworze.
  • Poziom 6  
    Miałem taka znaleziona ale na aukcji nie była podana moc chłodnicza. Dlatego pomyślałem, ze nie będzie odpowiednia. https://allegro.pl/oferta/sprezarka-secop-dan...edium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_firma_przemysł&ev_adgr=Przemysł+-+Materiały+i+akcesoria+-+Gastronomia+-+Blachy+i+formy+do+pieczenia,+filiżanki,+szklanki,+kieliszki,+pojemniki+gn+oraz+pozostałe&gclid=Cj0KCQjwjrvpBRC0ARIsAFrFuV95Upu4KrqvxItKn8CZNlb4MXLcNdo8QfWGki5QDlZq0xjXadKzcScaAgpvEALw_wcB
  • Poziom 6  
    No przyznam, że nie pomyślałem o tym. Mój błąd, zakręcony jestem trochę.
  • Poziom 6  
    A trochę bezpieczniejszy czynik zanalazł by się?
  • Poziom 10  
    CO2 jest stosowany w układach Carriera (https://www.hvacr.pl/carrier-wyprodukowal-10-000-urzadzen-chlodniczych-co2-5441) . Tyle, że ciśnienie pracy nieco przekracza 150 bar ( z tego co pamiętam 176). Grubość ścianki w stosunku do normalnych układów na R134a ma różnicę 0,2 mm ( mowa oczywiście o chłodniach np typu kontener).
    A i CO2 w stosunku do innych czynników normalnie dziś stosowanych to w sumie nieszkodliwe jest :) .
    Problem w tym, że przy takich ciśnieniach choćby zwykłe manometry nie kosztują kilkaset zł, ale te koszty idą w tysiące :/)
    A jak już najważniejsze są koszty to kombinuj z CZYSTYM! propanem. Zastępujesz nim właśnie popularny R134a. Tyko, że to niespecjalnie bezpieczne ( łatwopalne i wybuchowe przy odpowiednim stężeniu!). Możesz też podziałać z R 513a ( w miarę kompatybilne z R134a - patrz Starcool). Tam są różnice na wydajności kilka procent. A znacznie mniej trujące niż 134.
  • Poziom 6  
    Chodzi Ci o wymiennik ciepła?
    tomciog1- Dzięki za rady i informacje. Tak jak pisałem wyżej od co2 odszedłem bo ciśnienie pracy i temperatura krytyczna są dużym ograniczeniem. Ogólnie zobaczę co wymyślę.