Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie aku żelowego przed spadkiem napięcia

marcozoltar 30 Gru 2008 22:17 3285 6
  • #1 30 Gru 2008 22:17
    marcozoltar
    Poziom 9  

ma może ktoś schemat zabezpieczenia akumulatora żelowego przed nadmiernym rozładowaniem? zasilam akumulatorkiem żelowym 7a/12v listwy led 2w chciałbym, aby nie stosować przekaźnika. drugi raz coś piszę więc przepraszam jak coś głupiego napisałem. za pierwszym razem zostałem nieźle zbesztany.

0 6
  • #2 30 Gru 2008 23:06
    Xweldog
    Poziom 30  

Witam
    Domyślam się, że ma być tak, by accu był całkiem odłączany od obciążenia, gdy spadnie mu U poniżej jakiegś U, np. 11V. Na pierwszy rzut oka sądzę, że to można zrobić np. na MOS i TL431. Ale, jaki prąd jest pobierany z tego accu ?

0
  • #3 30 Gru 2008 23:42
    marcozoltar
    Poziom 9  

dziękuje, nareście ktoś mi miło odpisał. listwy LED mają moc 2 wat (to są dwie taśmy diodowe LED w silikonie) więc prąd będzie rzędu miliamper, prawie żaden. akumulator powinien być odłączany przy napięciu 10,5V ja nie mam zielonego pojęcia jak to wyliczyć, jakie elementy użyć, ale mając schemat potrafię zmontować i uruchomić prawie każdy układ (tak mi się przynajmniej wydaje) więc byłbym wdzięczny za jakiś schemat ideowy i jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie.

0
  • Pomocny post
    #4 31 Gru 2008 09:19
    Xweldog
    Poziom 30  

Możesz zrobić sam. Dobierz TL431 dzielnik tak, by się przełączał przy 10,5V. Z jego wyjścia będziesz sterował tranzystor ( pnp ale lepiej MOS-p ) łaczący accu z obciążeniem. U spadnie poniżej 10,5V, TL odłączy tranzystor ( chyba trzeba będzie obrócić fazę ) i odetnie i obciążenie i siebie samego. Start będzie stykiem między CE ( lub DS ) użytego tranzystora.

0
  • #5 31 Gru 2008 10:41
    marcozoltar
    Poziom 9  

widzę, że mocno mnie przeceniasz. ja jestem takim majsterkowiczem który jak nie widzi schematu to nie ruszy dalej, nie mówiąc już o elementach (oczywiście nie chodzi tu o R czy C, ale o tranzystory i inne nowości XX! wieku) więc jak by można jakiś odręczny ideowy schemacik to byłbym wdzięczny. dokładny opis połączeń co z czym się łączy, też by wystarczył, ale gdyby można prosić o ... to byłbym wdzięczny, bardzo wdzięczny.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Gru 2008 11:30
    ronwald
    Poziom 27  

Kolego marcozoltar, przestrzegam przed rozładowywaniem akumulatora zbyt małym prądem gdyż prowadzi to do szybkiej degradacji.
    Prąd rozładowania powinien być większy niż prąd krytyczny gdzie;

Ik=0,2*I20

I20 - prąd dwudziestogodzinny .

W kolegi przypadku dla akumulatora o pojemności 7Ah prąd krytyczny wynosi 70 mA.
    Obwód zasilania z akumulatora powinien wyposażony być w rozłącznik głębokiego rozładowania tzw RGR, który przykładowo przy 1,8V/ogniwo, (dla 12 V akumulatora 6 ogniw przy 10,8 V) odłączy odbiory (LED-y).

0
  • #7 01 Sty 2009 12:32
    marcozoltar
    Poziom 9  

dziękuje wszystkim za pomoc, wprawdzie niewiele to pomogło (schematu nadal nie mam), ale przekonałem się, że lepiej kupić zestaw do samodzielnego montażu, szkoda tylko, że jest na przekaźniku, ale co tam życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku.

0