Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel koncentryczny do anteny CB (czy może być 75 ohm ?)

21 Feb 2009 15:04 15284 10
  • Level 12  
    Czy do anteny cb radia piwnien być specialny kabel ? Czy wystarczy zwykly koncentryk 75ohm ? Czy 50ohm będzie lepszy ? Pytam, gdyż na strychu mam jeszcze rolkę 75 ohm antenowego, tylko nie wiem czy można go wykorzystac.... pozdawiam.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    panTechnik wrote:
    Czy do anteny cb radia piwnien być specialny kabel ?

NIE.
    Quote:
    Czy wystarczy zwykly koncentryk 75ohm ? Czy 50ohm będzie lepszy ?

Tu nie ma pojęcia lepszy czy gorszy. Do zasilania anten w Radiokomunikacji stosuje sie w 99% kabel koncentryczny 50 om (50Ω).
    Quote:
    Pytam, gdyż na strychu mam jeszcze rolkę 75 ohm antenowego, tylko nie wiem czy można go wykorzystac

Spokojnie możesz wykorzystać kabel 75om. Nawet o dowolnej impedancji , tylko musisz pamiętać, że stosowanie kabla koncentrycznego o innej impedancji wiąże się przycięciem tego koncentryka dokładnie na wymiar ½λ*k lub jego całkowite wielokrotności.

Zasada jest taka, że ½λ przenosi impedancję wejścia na wyjście i jest to bez znaczenia dla impedancji jaką ma linia koncentryczna . ½λ lub jej całkowite wielokrotności.

Przykład obliczenia:
    300 / 27 / 2 = 5,55m (to jest ½λ) * k = 3,66m (dla np. RG58) i 4,60m (dla np. RG6) .
    UWAGA WAŻNE ! k to współczynnik skrócenia dla kabla koncentrycznego i ma on ściśle określoną wartość dla każdego kabla. Można przyjąć , że dla kabla koncentrycznego z pełną izolacją w środku jak np. RG-58, RG-213 czy starszy kabel do TV to k=0,66 . Dla kabla z izolacją tzw. piankową np. RG6 albo nowe kable tzw. satelitarne to k=0.83.

Dla starszego kabla TV z pełną izolacją to na pasmo 27MHz możesz odmierzyć kabel o długości 3,66m lub 7,32m , 10,99m, 14,65m lub 18,32m itd. bez żadnej straty w dopasowaniu impedancji.

Pozdrawiam.
    PS. Przepraszam , że się rozpisałem. :D
  • Level 36  
    Użycie gorszego kabla koncentrycznego do radiosracji może oprócz gorszego odbioru powodować zakłócenia w sprzęcie RTV i nie tylko.
    O dobrych kablach (w postach są linki) :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic971471.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic790447.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5767967#5767967
    Też związane https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1183103.html
  • Level 12  
    ½λ*k

czym tu jest lambda i k ?

Mam kabel coaxialny o oznaczeniu: BIOKAL 410 AL
    Jak widac ma on aluminiowy ekran. Impedancja 75 ohmow.
    Na jaka dlugosc nalezy go przyciac ?
    Czy do dlugosci kabla nalezy takze uwglednic ten kawaleczek ktory jest elementem anteny ?
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    panTechnik wrote:
    czym tu jest lambda i k ?

lambda (λ) to długość fali
    k to współczynnik skrócenia
    Quote:
    Mam kabel coaxialny o oznaczeniu: BIOKAL 410 AL

Jeżeli ma izolacje pełną pomiędzy żyłą środkową a ekranem , to k=0,66 a wymiary masz już obliczone w poprzednim poście.
    Quote:
    Czy do dlugosci kabla nalezy takze uwglednic ten kawaleczek ktory jest elementem anteny ?

TAK. Całkowita długość kabla , to
    wtyk UC liczony od końca bolca wtyku - kabel - i znowu do końca wtyku UC.
    Quote:
    Dotyczy kabla o k=0,66 ... na pasmo 27MHz możesz odmierzyć kabel o długości 3,66m lub 7,32m , 10,99m, 14,65m lub 18,32m itd. bez żadnej straty w dopasowaniu impedancji.

Pozdrawiam.
  • Level 36  
    panTechnik wrote:
    czym tu jest lambda i k ? Mam kabel coaxialny o oznaczeniu: BIOKAL 410 AL Jak widac ma on aluminiowy ekran. Impedancja 75 ohmow.

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17289&cat=449&bestseller=Y
    Napisali że współczynnik k=0.83... ale nie napisali że zanim nie nasiąknie...
    To "coś" ma oponę z PCV i to białego - nie nadaje się na dwór ! Do tego ekran z różnych metali (mało że wbudowane ogniwo elektrochemiczne, to jeszcze problem z lutowaniem)... Tanio...
    UV, mróz, gorąco -> Mikropęknięcia opony-> wilgoć wchodzi -> tłumienie przenoszenia rośnie, ekranowanie spada, tworzy się ogniwo elektrochemiczne Cu-Al (CuSn-Al) -> detekcja w.cz. na prostowniku tlenkowym -> wtórne promieniowanie różnych czestotliwości !
    To dzieje się nawet jak nie nadajesz przez ten kabel, ale jest on w pobliżu anteny nadawczej. Żebyś się nie zdziwił jak kiedyś np. przyjdzie sąsiad z pretensją o zakłócanie. Są przewody bardziej odpowiednie. Nawet w Polsce. Ten o który pytasz lepiej zostaw do wiązania paczek - jakiś czas wytrzyma.
  • Level 12  
    Udalo mi sie zakupil kabel o znaczeniu rg - 100 0,98 / 2, 95
    Czarna izolacja i miedziany ekran. Teraz pytanie, jakie dlugosci sa dopuszczalne ?
  • Level 12  
    tak, ma 50 ohm.

Czyli rozumiem ze przypadku 50 ohmowego kabla dlugosc nie ma znaczenia w przeciwienstwie od 75 ohm tak ?
  • Moderator
    Dokładnie tak. Zastosowanie kabla 75Ω opisał kolega SP5ANJ.
    Dla wybranej częstotliwości, przy spełnieniu opisanych wymagań zostanie "przeniesiona" impedancja nadajnika.
    Przy 50Ω żadnych problemów nie ma. Pozostanie tylko prawidłowe zestrojenie anteny.
    Wszystko jest wyjaśnione w linku który podałem wcześniej.