Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne, czasowe nawadnianie ogrodu.

nowakus 19 Kwi 2009 17:28 3721 2
 • #1 19 Kwi 2009 17:28
  nowakus
  Poziom 19  

  Witam.
  Dzisiaj mama spytała mnie czy potrafił bym zrobić jej automatycznego, taniego, nawadnianie ogrodu. Powiedziałem, że pomyślę. Byłem dzisiaj w JUCCE i zwidziałem zegar włączający wodę na czas BOSCHA, ale za 200zł :cry:. Obejrzałem go dokładnie w wymyśliłem coś tańszego: wezmę zegar mechaniczny do włączania różnych urządzeń na daną godzinę i podepnę tam elektrozawór do pralki. Ale żeby nie było tak kolorowo poczytałem tabliczki od elektrozaworów pralki polar i jest tam napisane: ...5min/3min czyli chyba czas pracy 5 minut a przerwy 3 minuty. Czy dłuższa praca nie zaszkodzi elektromagnesowi. Wymyśliłem także inny sposób sterowania prądem przepływu wody:zwykły zawór kulowy + silnik wycieraczek od 126p. Tylko jest problem, bo silniczek nie może się kręcić cały czas i potrzeba jakiegoś sterowania.
  Proszę o pomoc.

  0 2
 • #2 19 Kwi 2009 18:15
  maszkotek
  Poziom 16  

  Podłącz dwa elektrozawory i ustaw 4 minuty pracy / 4 minuty przerwy dla każdego, na przemian ;) Efekt: co najmniej dwa razy dłuższa żywotność, ale dwukrotnie wyższa awaryjność. Ogródek nawadniasz z wodociągu? Za kilkadziesiąt złotych dostępne są elektrozawory dedykowane do zraszaczy.

  0
 • #3 19 Kwi 2009 18:24
  antrykot
  Poziom 20  

  Zamiast mechanicznego zegara, da się kupić dedykowane czasówki w markecie. Koszt w granicach 20zł.
  Co do zaworu z pralki, to zależy jak dużo masz do podlewania tych roślin. Bo to nie ma nawet 1/2cala średnicy, przez co przepływ jest średni.
  Na allegro są zwory 3/4" i 1" za około 70zł.
  Do tego trzeba by dodać jeszcze trafo (najlepiej z demobilu) bo zawory te są zasilane zwykle ~24V@300mA.
  Dodatkowo, zawór kulowy nie wyłączy się sam gdy zabraknie prądu, czy coś sie stanie z sterownikiem. Natomiast dedykowane są domyślnie zamknięte, co uchroni przed stratą kubikow wody przy awarii.

  0