Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.

nowakus 29 Paź 2014 12:42 11790 10
  • Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.
    Witam,

po dość długiej przerwie powracam z moimi kolejnymi konstrukcjami. Jako, że ostatnio sprawiłem sobie oscyloskop, potrzebowałem generatora funkcji. I tak powstało pierwsze urządzenie, które chciałbym przedstawić. Jest to generator funkcji z EdW 5/97. Jest to bardzo prosty generator, łatwy i tani w budowie. Nie było żadnych problemów z jego uruchomieniem - ruszył od pierwszego włączenia.

Konstrukcja:

Jak pisałem wcześniej, schemat i wzór płytki pochodzą z EdW 5/97. Myślę, że tu nie potrzeba większego komentarza . Transformator to 2VA TS Indela 2x12V. Płytka wykonana metodą termotransferu, wytrawiona w B, powiercona - standard. Obudowa to kupna, plastikowa Z3 z otworkami wentylacyjnymi. Naklejki na panele zostały wykonane w programie Front Panel Designer, wydrukowane, zalaminowane, naklejone taśmą dwustronną. Myślę że całość wygląda dość estetycznie.

Podsumowanie:

Generator do moich zastosowań jest wystarczający jednak jego przebiegi nie są idealne. Ale myślę, że wynika to z prostoty układu i użycia niezbyt wyrafinowanych części. Ma służyć głównie w stanowisku pomiaru mocy wzmacniaczy audio a do tego się nadaje.

MIERNIK CZĘSTOTLIWOŚCI:

Jako, że chciałem na bieżąco wiedzieć "co się generuje" a ciągłe przełączanie jednego kanału oscyloskopu z wyjścia wzmacniacza na sygnał z generatora było dość irytujące, poza tym ciągłe przeliczanie działek oscyloskopu i podstawy czasowej doprowadzało mnie do szału, to postanowiłem temu zaradzić. Po "przeguglowaniu" Internetu wpadł mi w ręce miernik częstotliwości kolegi Manekinen, który lekko zmodyfikowałem.

Konstrukcja:

Całość pracuje na Attiny 2313 z LCD 2x16 znaków, zasilanie transformatorem Zatra 2VA 12V (z zasilacza od anteny :D ). Płytkę zrobiłem w Eagle (załącznik). Starałem się żeby konstrukcja była modułowa, tzn, że płytka z elektroniką jest za płytką wyświetlacza, co sprawia że można wykorzystywać to jako miernik panelowy w innych zastosowaniach. Na płytce dodałem moduł zasilacza składający się z mostka prostowniczego, paru kondensatorów i stabilizatora 7805 oraz dzielnik napięcia wejściowego (2 rezystory 33k) z diodą Zenera 4,7V chroniącą port mikrokontrolera przed zniszczeniem, ponieważ wyjście z generatora miało poziom dużo większy niż 5V. Obudowa, panele tak samo jak w przypadku generatora.
    Na koniec mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z zestawu, spełnił moje oczekiwania i jest dla mnie wystarczający. Koszt całości myślę, że nie przekroczył 100 zł za oba urządzenia. Kilka zdjęć urządzeń, oraz fotki przykładowych przebiegów: pierwsze 3 są przy 1kHz, kolejne 3 przy częstotliwości maksymalnej tj. 17.9kHz (widać niedoskonałości). Liczę na konstruktywną krytykę co mogę poprawić/zmienić.

Pozdrawiam,
    Tomek :D

Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.
    Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.
    Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.

Fajne!
  • #2 29 Paź 2014 17:09
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Paź 2014 17:31
    nowakus
    Poziom 19  

Witam,
    1) Brak bezpieczników - w opisie wykonania generatora autor pisze że bezpieczniki nie są potrzebne, dlatego nie dawałem. Z drugiej strony patrząc w sumie masz rację ze "prawie" jest też możliwe. Jednak dbałem o izolację każdych wyprowadzeń. Jak co wyleci bezpiecznik w listwie zasilającej moje biurko.
    3) W sumie te przewody "zwykłe" dałem bez większego zastanawiania się. Zwykłe ekranowane od audio starczą? W sensie żyła + dobry ekran ?
    4) Są podpisane: napisałem, że pierwsze trzy są przy 1kHz, 3 pozostałe przy częstotliwości maksymalnej tj 17,9 kHz.
    5) Umieszczenie przełącznika bardziej w środku w przypadku miernika jest celowe, ponieważ by był bliżej krawędzi przeszkadzał by tym kołkom do skręcania obudowy. W generatorze kołki z przodu musiałem przesunąć i miałem duży problem z ich mocnym przyklejeniem, dlatego chciałem tego uniknąć.

• #4 29 Paź 2014 17:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 29 Paź 2014 17:59
    TOMI
    Serwisant

Podpisze się pod postami dj-MatyAS bo jest fajny.
    Jedynie czego brak dla mnie to wyłączenia składowej stałej, bo potencjometr jest mało precyzyjny. Następnym razem rozejrzyj się za scalonym generatorem. Ostatnio furorę robi XR2206

• #7 29 Paź 2014 18:19
    kumooo
    Poziom 16  

Witam
    Ja mam pytanko do Autora. Jak wygląda sytuacja z tym mierniczkiem czestotliwości, w jakim przedziale pracuje ? Wynik podaje wyłącznie w kHz czy posiada zmienne wielkości? No i ostatnie pytanko istnieje możliwość ingerencji w kod programu czy jedynie dostępne są skompilowane pliki?

• #8 29 Paź 2014 19:23
    nowakus
    Poziom 19  

Ja osobiście dysponuje tylko plikami hex. A po resztę odsyłam do źródła: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2657614.html pozdrawiam, tomek

• #9 01 Lis 2014 23:34
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

nowakus napisał:

Ja osobiście dysponuje tylko plikami hex.

A to dziwne - przecież w Kolegi załączniku jest także kod źródłowy (moja modyfikacja programu kol. manekinen).
    Pozdrawiam
    Waldek.

• #10 27 Lis 2014 22:03
    tomasz-granice
    Poziom 10  

Starałeś się - to widać. Szkoda tylko, że Twój wybór padł akurat na ten niezbyt dobry projekt. Pamiętam, że gdy ukazał się ten artykuł w Edw sam poczyniłem ten generator w wersji eksperymentalnej i długo, długo walczyłem z tym ząbkiem na sinusoidzie (co oznacza, że to nie Twoja wina), aż w końcu dałem sobie spokój i zrobiłem generator na XR2206 (projekt chyba z EP) i z tego jestem zadowolony - generuje niezłe przebiegi do 100 kHz i służy do dziś. Ogólnie duży plus za staranność :D.

• #11 26 Gru 2014 23:13
    nowakus
    Poziom 19  

Witam,
    Z góry chciałbym przeprosić za zwłokę. Tak, po "dłuższym" czasie używania przekonałem sie, że generator jest "średni". Niedawno coś się stało (chyba coś z wzmacniaczem wyjściowym), bo na zakresach gdzie prostokąt w miare był ok, teraz jest koślawy. Niemniej jednak do celów jakich ja potrzebuję na razie jest okej (pomiar mocy wzmacniaczy, ale zakres f rochę mały - mój do ok 17kHz), ale juz myślałem nad innym. Pozdrawiam.