Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.

nowakus 29 Oct 2014 12:42 13365 10
IGE-XAO
  • Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.
    Witam,

po dość długiej przerwie powracam z moimi kolejnymi konstrukcjami. Jako, że ostatnio sprawiłem sobie oscyloskop, potrzebowałem generatora funkcji. I tak powstało pierwsze urządzenie, które chciałbym przedstawić. Jest to generator funkcji z EdW 5/97. Jest to bardzo prosty generator, łatwy i tani w budowie. Nie było żadnych problemów z jego uruchomieniem - ruszył od pierwszego włączenia.

Konstrukcja:

Jak pisałem wcześniej, schemat i wzór płytki pochodzą z EdW 5/97. Myślę, że tu nie potrzeba większego komentarza . Transformator to 2VA TS Indela 2x12V. Płytka wykonana metodą termotransferu, wytrawiona w B, powiercona - standard. Obudowa to kupna, plastikowa Z3 z otworkami wentylacyjnymi. Naklejki na panele zostały wykonane w programie Front Panel Designer, wydrukowane, zalaminowane, naklejone taśmą dwustronną. Myślę że całość wygląda dość estetycznie.

Podsumowanie:

Generator do moich zastosowań jest wystarczający jednak jego przebiegi nie są idealne. Ale myślę, że wynika to z prostoty układu i użycia niezbyt wyrafinowanych części. Ma służyć głównie w stanowisku pomiaru mocy wzmacniaczy audio a do tego się nadaje.

MIERNIK CZĘSTOTLIWOŚCI:

Jako, że chciałem na bieżąco wiedzieć "co się generuje" a ciągłe przełączanie jednego kanału oscyloskopu z wyjścia wzmacniacza na sygnał z generatora było dość irytujące, poza tym ciągłe przeliczanie działek oscyloskopu i podstawy czasowej doprowadzało mnie do szału, to postanowiłem temu zaradzić. Po "przeguglowaniu" Internetu wpadł mi w ręce miernik częstotliwości kolegi Manekinen, który lekko zmodyfikowałem.

Konstrukcja:

Całość pracuje na Attiny 2313 z LCD 2x16 znaków, zasilanie transformatorem Zatra 2VA 12V (z zasilacza od anteny :D ). Płytkę zrobiłem w Eagle (załącznik). Starałem się żeby konstrukcja była modułowa, tzn, że płytka z elektroniką jest za płytką wyświetlacza, co sprawia że można wykorzystywać to jako miernik panelowy w innych zastosowaniach. Na płytce dodałem moduł zasilacza składający się z mostka prostowniczego, paru kondensatorów i stabilizatora 7805 oraz dzielnik napięcia wejściowego (2 rezystory 33k) z diodą Zenera 4,7V chroniącą port mikrokontrolera przed zniszczeniem, ponieważ wyjście z generatora miało poziom dużo większy niż 5V. Obudowa, panele tak samo jak w przypadku generatora.
    Na koniec mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z zestawu, spełnił moje oczekiwania i jest dla mnie wystarczający. Koszt całości myślę, że nie przekroczył 100 zł za oba urządzenia. Kilka zdjęć urządzeń, oraz fotki przykładowych przebiegów: pierwsze 3 są przy 1kHz, kolejne 3 przy częstotliwości maksymalnej tj. 17.9kHz (widać niedoskonałości). Liczę na konstruktywną krytykę co mogę poprawić/zmienić.

Pozdrawiam,
    Tomek :D

Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.
    Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.
    Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus. Generator funkcji + cyfrowy miernik częstotliwości by Nowakus.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    nowakus
    Level 19  
    nowakus wrote 460 posts with rating 96, helped 1 times. Been with us since 2008 year.
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    nowakus
    Level 19  
    Witam,
    1) Brak bezpieczników - w opisie wykonania generatora autor pisze że bezpieczniki nie są potrzebne, dlatego nie dawałem. Z drugiej strony patrząc w sumie masz rację ze "prawie" jest też możliwe. Jednak dbałem o izolację każdych wyprowadzeń. Jak co wyleci bezpiecznik w listwie zasilającej moje biurko.
    3) W sumie te przewody "zwykłe" dałem bez większego zastanawiania się. Zwykłe ekranowane od audio starczą? W sensie żyła + dobry ekran ?
    4) Są podpisane: napisałem, że pierwsze trzy są przy 1kHz, 3 pozostałe przy częstotliwości maksymalnej tj 17,9 kHz.
    5) Umieszczenie przełącznika bardziej w środku w przypadku miernika jest celowe, ponieważ by był bliżej krawędzi przeszkadzał by tym kołkom do skręcania obudowy. W generatorze kołki z przodu musiałem przesunąć i miałem duży problem z ich mocnym przyklejeniem, dlatego chciałem tego uniknąć.
  • IGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    TOMI
    Service technician RTV
    Podpisze się pod postami dj-MatyAS bo jest fajny.
    Jedynie czego brak dla mnie to wyłączenia składowej stałej, bo potencjometr jest mało precyzyjny. Następnym razem rozejrzyj się za scalonym generatorem. Ostatnio furorę robi XR2206
    kumooo
    Level 16  
    Witam
    Ja mam pytanko do Autora. Jak wygląda sytuacja z tym mierniczkiem czestotliwości, w jakim przedziale pracuje ? Wynik podaje wyłącznie w kHz czy posiada zmienne wielkości? No i ostatnie pytanko istnieje możliwość ingerencji w kod programu czy jedynie dostępne są skompilowane pliki?
    nowakus
    Level 19  
    Ja osobiście dysponuje tylko plikami hex. A po resztę odsyłam do źródła: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2657614.html pozdrawiam, tomek
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    nowakus wrote:

Ja osobiście dysponuje tylko plikami hex.

A to dziwne - przecież w Kolegi załączniku jest także kod źródłowy (moja modyfikacja programu kol. manekinen).
    Pozdrawiam
    Waldek.
    tomasz-granice
    Level 11  
    Starałeś się - to widać. Szkoda tylko, że Twój wybór padł akurat na ten niezbyt dobry projekt. Pamiętam, że gdy ukazał się ten artykuł w Edw sam poczyniłem ten generator w wersji eksperymentalnej i długo, długo walczyłem z tym ząbkiem na sinusoidzie (co oznacza, że to nie Twoja wina), aż w końcu dałem sobie spokój i zrobiłem generator na XR2206 (projekt chyba z EP) i z tego jestem zadowolony - generuje niezłe przebiegi do 100 kHz i służy do dziś. Ogólnie duży plus za staranność :D.
    nowakus
    Level 19  
    Witam,
    Z góry chciałbym przeprosić za zwłokę. Tak, po "dłuższym" czasie używania przekonałem sie, że generator jest "średni". Niedawno coś się stało (chyba coś z wzmacniaczem wyjściowym), bo na zakresach gdzie prostokąt w miare był ok, teraz jest koślawy. Niemniej jednak do celów jakich ja potrzebuję na razie jest okej (pomiar mocy wzmacniaczy, ale zakres f rochę mały - mój do ok 17kHz), ale juz myślałem nad innym. Pozdrawiam.