Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowalny timer do wytwornicy dymu by Nowakus.

nowakus 21 Gru 2015 21:27 3801 6
  • Programowalny timer do wytwornicy dymu by Nowakus.

Witam.

Wstęp:
    Dziś chciałbym pokazać Wam szybki sobotni projekcik. Z racji zbliżającej się zabawy sylwestrowej i wolnej soboty postanowiłem udoskonalić moją wytwornicę dymu. Dobudowałem jej dołączalny timer. Na urządzeniu ustawia się żądaną długość odstępu pomiędzy dymieniami oraz czas dymienia. Timer posiada dwa zasilania: z baterii 9V lub ładowarki USB do smartfona. Żyjemy w takich czasach, że na imprezie jak wyczerpie się bateria, to ładowarkę zawsze ktoś ma. :P Na biedę można zasilić z czegokolwiek innego z portem USB laptop, powerbank ....

Konstrukcja:
    Wstępnie założyłem:
    * jak najmniejsze wymiary zewnętrzne
    * maksymalne wykorzystanie przestrzeni w obudowie
    * prostota konstrukcji
    * bezawaryjność
    * uniwersalność (pasujące do różnych dymiarek)
    * jak najtaniej
    * procesor ATmega8
    * wyświetlacz 2x16 znaków

Zastosowałem obudowę Z7A. Jest niewielka, lecz wystarczająca, żeby zmieścić wszytko to, co potrzebne. Jak wspomniałem - całość jest oparta na mikrokontrolerze Atmega8 pracującym na 1MHz z minimum elementów dodatkowych. Na wyświetlaczu pokazywany jest czas przerywy i pracy oraz odliczanie czasu. Całością steruje się 3 przyciskami. Jeden do wyboru, który czas chcemy modyfikować, następnym dodajemy, ostatnim odejmujemy. Pompka załączana jest małym przekaźnikiem z cewką 5V. Naklejka wydrukowana na zdjęciach jest tymczasowa, będzie porządnie wydrukowana, docięta oraz zalaminowana. Lecz na razie nie mam odpowiedniego stempelka do wycięcia otworów na guziki.

Program:
    Prosty programik napisany w C w Atmel Studio 6.1. Pewnie nie jest idealny, ale działa jak trzeba. :)

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Z takich ogólnych rzeczy to by było na tyle. Załączam schemat, płytkę, projekt panelu w Front panel designer, PDFy z wszystkiego oraz program w Atmel Studio i HEX. Jestem autorem ww. materiałów i udostępniam je do niezarobkowego używania i budowania własnych urządzeń. Bierzcie i dzielcie się!!

Programowalny timer do wytwornicy dymu by Nowakus. Programowalny timer do wytwornicy dymu by Nowakus. Programowalny timer do wytwornicy dymu by Nowakus. Programowalny timer do wytwornicy dymu by Nowakus.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    nowakus
    Poziom 19  
    nowakus napisał 455 postów o ocenie 92, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • Relpol przekaźniki
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    Wygląda całkiem fajnie, co do programu to nie doszukałem się zabezpieczenia na przepełnienie zmiennej, sprawdzałeś może co dzieje się po przekroczeniu zmiennych? Ale tak to nie mam zastrzeżeń.
    Pytanie mam do samej dymiarki, masz po prostu wyprowadzane zasilanie pompki już oryginalnie, czy już była jakoś przerabiana? Przymierzam się do podobnego projektu, tylko trochę bardziej zaawansowanego (sterowanie dmx) i zastanawiam się, czy przerabiać dymiarkę, czy wpakować się w oryginalną złączkę jako zewnętrzne urządzenie. W środku mam jeszcze trochę miejsca i może uda się wszystko wpakować do środka.
  • Relpol przekaźniki
    nowakus
    Poziom 19  
    Nie, maszyna jest w oryginale. Timer wpina się zamiast pilota. Pracuje nad podobnym dołączanym modulem tyle, że switcha DMX. Bo w środku nie ma już miejsca. Fakt zmienne nie maja zabezpieczenia. Mój błąd :-(
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    Właśnie będę musiał się tak pobawić, a wcale to jakieś bardzo skomplikowane nie jest.
    Tak mi teraz przyszło do głowy, że brakuje u Ciebie jeszcze guzika do ręcznego załączenia, tak by timer mógł pełnić także funkcję pilota, co czasem się przydaje, szczególnie przy koncertach. Pewnie by się dało jakoś menu przerobić, tak, żeby dało się ręcznie załączyć bez modyfikacji.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Jak długo ten sterownik pracuje na jednej baterii?
    Kwarcu
    Poziom 12  
    Mam drobną sugestię od strony konstrukcyjnej. Skoro urządzenie ma opcję zasilania z baterii warto by zastosować tutaj przekaźnik bistabilny w celu ograniczenia poboru prądu. Potrzebuje on tylko krótkiego impulsu (ok. kilkadziesiąt ms) na zmianę położenia styków. Ponadto widzę, że podświetlenie wyświetlacza LCD masz wpięte na stałe - tu też można by zastosować sterowanie z mikrokontrolera ( PWM lub wygaszenie po jakimś czasie ). Myślę, że po tych modyfikacjach czas pracy na 9V baterii sporo się wydłuży.
    nowakus
    Poziom 19  
    Szczerze ile wytrzyma to nie wiem :) Urządzenie mam od kilku dni. Co do podświetlenia z PWM to świetny pomysł. Nawet nie pomyślałem. Dzieki za podsunięcie pomysłu. W pszyszłych kontrukcjach na pewno wykorzystam. A co do przekaźnika, to myślę, że cewka jest na tyle mała i na tak krótko załączana że wytrzyma długo :) Pozdrawiam!