Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp - kolejna wariacja

webmortiz 07 Cze 2009 21:47 11319 15
  • USBasp - kolejna wariacja

Zauważyłem ostatnio że był taki okres na elektrodzie (a być może jeszcze trwa) kiedy to co trzeci post w DIY to właśnie post dotyczący tego programatora. Nie wiele myśląć postanowiłem także pokazać światu swoją wersję USBasp'a. Nie będę dawał linków do strony autora, wstawiał schematów czy tłumaczył jak ustawić fusebit'y bo było to już tysiąc razy powiedziane. Opiszę natomiast co i jak z moją wersją.

A więc. Płytkę drukowaną zaprojektowałem pod obudowę taniego czytnika kart pamięci, którego kupiłem żeby pozyskać złącze kart (o dziwo taniej mnie to wyszło niż gdybym samą złączkę miał zamówić). Poza tym zostało mi jeszcze trochę części w tym wtyczka USB. Połowę części miałem gdzieś na stanie. Część z tych elementów, które mi brakowało udało mi się znależć na starych kartach graficznych (na szczęście nie działających) które leżą u mnie i się kurzą. Kilka rezystorków zakupiłem, a to czego nie udało mi się dostać w smd zamieniłem na elementy przewlekane (tylko 2 kondenstaorki, 3 diody w tym jedna led i kwarc) nie licząc złącza ISP, mikroswitch'y. Długo zwlekałem z wytrawieniem płytki ponieważ wyszła dość skomplikowana (niestety jeszcze ze mnie taki super projektant pcb nie jest) i viasy leżą blisko ścieżek i padów. Aż przyszedł taki dzień w którym miałem wykonać dla "kogoś" "jakieś" urządzenie a założeniem była estetyka wykonania. Projekt był rozłożony na kilka osób i potrzebowałem drugi programator tak więc wliczyłem płytkę pod progrmator w koszta (prawdę mówiąc koszt trawienia płytki pod programator był nie wielki). I tak oto dostałem pcb profesjonalnie wykonaną (prototypy.com.pl - nie reklama ale chcę uniknąć pytań typu "gdzie było trawione") z niebieską soldermaską i metalizacją otworów. Tak się złożyło że obudowa jest przezroczysta i także niebieska. Dodatkowo (gdy nie wiedziałem jeszcze jak tak naprawdę działa asp) dołożyłem niebieską diodę z rezystorem (VCC i GND portu USB) aby sygnalizowała mi podłączone urządzenie, co się potem okazało - robi to jedna z dwóch diod podłączonych do procka. Też dość szczęśliwie się stało bo jedna z ledów podłączonych do ATmegi jest niebieska a druga czerwona. W momencie lutowanianie nie wiedziałem która do czego będzie zastosowana i przyporządkowanie diod do padów było przypadkowe. W momencie podłączenia programatora cały rozświetla się na niebiesko (i tu to szczęsćie że świeci się niebieska a nie czerwona) a w momencie programowania świeci ładnie czerwona dioda. Obudowę musiałem trochę poprzycinać i podpiłować, niestety nie znam się na obróbce materiału tak więc obudowa wygląda jak wygląda. Złącze ISP jest kątowe bo stwierdziłem że w taki sposób programator będzie wyglądał atrakcyjniej, ale z drugie strony prosta złączka nachodziła by mi na ATmegę ;)
    Przy pierwszym podłączeniu, kiedy to było trzeba do procka wrzucić firmware nie załączyłem switcha odpowiadającego za zasilanie z USB i wyświetliło mi że procek jest zablokowany, Ale byłem zdziwiony ;) ale zaraz znalazłem błąd i było już ok, Procek się zaprogramował, zainstalowałem sterowniki i z efektu końcowego jestem bardzo zadowolony.

I jeszcze kilka fotek, łącznie z porównaniem nowego i mojego starego programatora - a różnica ;) niebo a ziemia.

USBasp - kolejna wariacja USBasp - kolejna wariacja
    USBasp - kolejna wariacja USBasp - kolejna wariacja

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    webmortiz
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: uc, fpga, c#.net, c, hardware, software
    webmortiz napisał 468 postów o ocenie 13, pomógł 24 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2007 roku.
  • PCBway
    kaken
    Poziom 15  
    Fajnie, że działa. W pierwszym momencie myślałem że płytka została namalowana flamastrem i pomalowana farbą do szkła. Potem na powiększeniu zobaczyłem przelotki - myślę sobie trochę koślawe ale nie widać przewodu - zaraz zapytam się jak to zrobił. A tu niespodzianka : >, te przelotki w projekcie były takie troche różne czy to wyszło w produkcji? Rada na przyszłość - staraj się prowadzić ścieżki pod kątem prostym albo 45'.
  • PCBway
    markovip
    Poziom 34  
    Daruj nam Twoich rad, wie kolega jakie zjawisko zachodzi wokół ścieżek pod kątem 90° przy wyższych częstotliwościach?

Programator bardzo estetycznie wykonany, właśnie niedawno wszedłem w posiadanie identycznego, okazał się jednak USB 1.1, więc czeka go zagłada :D

Można liczyć na schemat?
    SPAWN17
    Poziom 16  
    Projekt bardzo ładny ale uczepie się drobnostki. Na obudowie nadal napisane jest "SD/MMC/RS-MMC" a skoro nie jest to już czytnik kart, to napis też mógłby zniknąć :)
    webmortiz
    Poziom 20  
    kaken: o kącie ścieżek wiem ;) ale jakoś tak w Protelu jakoś nie mogłem znaleźć jakiegoś wspomagacza który mi autoamtycznie będzie dopasowywał kąt a ręcznie to trochę trudno.
    markovip: wystarczy że wpiszesz usbasp w google i będzie tysiąc schematów, a to że na obudowie jest USB 2.0 to wcale nie znaczy że on taki jest ;). Obudowa pochodzi od czytnika kart, ale to wszystko już napisałem w opisie.
    SPAWN17: jak mi się uda go jakoś wywabić to zniknie ;)
    mat20000
    Poziom 10  
    Gratuluję dobrego podejścia do sprawy. Widzę, że też zastosowałeś dip switch-a. Na mnie też psioczyli, że takie coś wrzuciłem ( bo "tylko" 2000 przełączeń ma gwarantowanych, a to niektórym przeszkadza :D). Ja przez rok używania programatora przełączyłem to może z 10 razy.. a programuję sporo :). Przy okazji postaraj się wyczyścić płytkę z topnika - będzie ładnie wygladać.
    webmortiz
    Poziom 20  
    No właśnie na dzień dzisiejszy nie mam nic do czyszczenia a jakoś tak się jeszcze do sklepu okazji nie miałem wybrać. Ale wyszedłem z założenia że jak siedzi to w obudowie to nie trzeba czyścić ;) Ale uwaga cenna i za pewne się zastosuję w najbliższym czasie. A co do dipa to zawsze można wlutować nowy.
    tiggerek1982
    Poziom 15  
    nocą programator wygląda klimatycznie ;]
    a powiedz mi (bo nie widać tego na zdjęciach )końcówka płytki (złącze ISP) do spodu jest odsłonięta? jeśli tak szybko bym czymś zabezpieczył tą część, niefortunnie coś metalowego(a wiele takich rzeczy przy projektowaniu czegoś leży na biurku) może uszkodzić programator lub....

Co do reszty naprawdę dobrze wykonana, aby posłużył ci długo :D

pozdrawiam
    webmortiz
    Poziom 20  
    Dzięki ;) Miałem tylnią zatyczkę od obudowy ale chyba ją zutylizowałem :/ Połowa jest tylko odsłonięta ale rzeczywiście trzeba to zasłonić, już dodaję to do TO DO ;)
    markovip
    Poziom 34  
    Chodziło mi o schemat rozłożenia ścieżek na płytce PCB, o ile jest to możliwe.
    webmortiz
    Poziom 20  
    OK, nie ma sprawy. Ale tak jak mówiłem najprawdopodobniej jest przkombinowany no i z racji tego że robiłem to na częściach których większość już miałem dochodzi do sytuacji że taki rezystor 270 jest zastąpiony 3: 75 i 2x100. Projekt w Protelu DXP i dodatkowo dorzuciłem biblioteki z częściami z których korzystałem.
    kaken
    Poziom 15  
    markovip napisał:
    Daruj nam Twoich rad, wie kolega jakie zjawisko zachodzi wokół ścieżek pod kątem 90° przy wyższych częstotliwościach?

Tego to mi nawet się nie chce komentować, uważa kolega że na takim etapie webmoritzowi przyda się bardziej moje rada czy jego?
    markovip
    Poziom 34  
    kaken napisał:
    markovip napisał:

Tego to mi nawet się nie chce komentować, uważa kolega że na takim etapie webmoritzowi przyda się bardziej moje rada czy jego?

Przed komentowaniem czegokolwiek, radzę Ci nauczyć się poprawie pisać w języku polskim. "webmoritzowi"?
    Weź no kolego płytę główną komputera i znajdź mi tam chociaż jedną ścieżkę (prowadzącą dane) pod kątem 90°.
    kaken
    Poziom 15  
    Tak, odmieniam tak samo jak np. 1 Ohm-> 10 Ohmów, za to kolega sam go przekręcił ;). Ścieżki w płytach głównych (i nie tylko) są prowadzone pod kątem półprostym ale głównie z tego powodu, że to jest lutowane na fali (prosty sprzyja gromadzeniu się cyny i zwarciom). Odnośnie "zjawisko zachodzi wokół ścieżek pod kątem 90°" proponuję się zapoznać z tym ->1<- i tym ->2<-
    webmortiz
    Poziom 20  
    Ok ok nie kłóćcie się ;) Sam nie znam zasad poprawnego robienia druku, a to co tu zrobiłem to własne prywatne doświadczenia. A poza tym takie łamane ścieżki to na chłopski rozum sygnał ma krótszą drogę do przybycia niż przy 90 stopniach i tak właśnie starałem się podejść do sprawy. Widziałem że gdzieś się przewinął jeden post ale chyba został skasowany. Przeważnie do pcb wolę wyprodukować własne footprinty niż szukać gdzieś na necie jakichś gotowych. Te co są w zamieszczonym pliku są nie doskonałe bo nie uwzględniają rozmiarów danego elementu jedynie pola lutownicze. Od teraz jak będę robił jakiś nowy element będę to też uwzględniał.
    Freddy
    Poziom 43  
    kaken napisał:
    Tak, odmieniam tak samo jak np. 1 Ohm-> 10 Ohmów, za to kolega sam go przekręcił ;). Ścieżki w płytach głównych (i nie tylko) są prowadzone pod kątem półprostym ale głównie z tego powodu, że to jest lutowane na fali (prosty sprzyja gromadzeniu się cyny i zwarciom). Odnośnie "zjawisko zachodzi wokół ścieżek pod kątem 90°" proponuję się zapoznać z tym ->1<- i tym ->2<-

Oj kolego, przeczytałeś artykuły które polecasz, przy jakich częstotliwościach zachodzą te efekty ?

Cytat:
    że na takim etapie webmoritzowi przyda się

Po drugie tak sie składa, że user ma nicka webmortiz a nie jak piszesz webmoritz, więc bij sie w piersi, przeproś za pomyłkę.