Niedawno kupiłem oscyloskop jak w temacie na Allegro. Podobno był mało używany a przez ostatnie 3 lata w ogóle. Jak go włączyłem po raz pierwszy to po paru minutach pracy przebieg zaczął zjeżdżać w dół, podobnie się zachowywał przy jakimkolwiek stuknięciu w obudowę. Poruszanie Pr'kami pomogło, najwyraźniej jeden nie łączył. Ale zostały dwa inne problemy (i parę pytań
):
1. Czy w tym oscyloskopie to normalne, że jak przełączę V/dz. to poziom "0" się zmienia (dla 2 i 0,2 czy 5 i 0,5 jest taki sam, tzn. parami), niezależnie od włączenia/wyłączenia odcinania składowej stałej i przy zwarciu wejścia do masy?
2. Przebieg jest trochę "przekrzywiony", tzn. jak "0" zaczyna się 0,1dz pod linią "0" to kończy się 0,1dz nad, a np. prostokąt 5Vpp/50Hz (przebieg do kalibracji) przy 2 V/dz i 50 ms/dz to góra zbocza wychodzi 0,2 dz wcześniej niż dół (obydwu zboczy, wykres jest jakby ukośny). Może ktoś wie co z tym można zrobić, czy już tak po prostu musi zostać (niby można się przyzwyczaić)?
A teraz obiecywane
pytania:
1. Czy ktoś wie do czego służy otwór z prawej strony obudowy z wystającą z płytki metalową rurką (nieopisany na obudowie)?
2. Do czego służą potencjometry R125 i R81 (ten drugi ma coś z ustawianiem "0" ale co dokładnie, przecież do tego jest R351 z przodu obudowy)?
Jak by ktoś miał przetłumaczoną na polski instrukcję do tego cudu radzieckiego przemysłu elektronicznego
to byłbym wdzięczny za skany, bo dla mnie pismo naszych wschodnich sąsiadów to nieczytelne "krzaki".
1. Czy w tym oscyloskopie to normalne, że jak przełączę V/dz. to poziom "0" się zmienia (dla 2 i 0,2 czy 5 i 0,5 jest taki sam, tzn. parami), niezależnie od włączenia/wyłączenia odcinania składowej stałej i przy zwarciu wejścia do masy?
2. Przebieg jest trochę "przekrzywiony", tzn. jak "0" zaczyna się 0,1dz pod linią "0" to kończy się 0,1dz nad, a np. prostokąt 5Vpp/50Hz (przebieg do kalibracji) przy 2 V/dz i 50 ms/dz to góra zbocza wychodzi 0,2 dz wcześniej niż dół (obydwu zboczy, wykres jest jakby ukośny). Może ktoś wie co z tym można zrobić, czy już tak po prostu musi zostać (niby można się przyzwyczaić)?
A teraz obiecywane
1. Czy ktoś wie do czego służy otwór z prawej strony obudowy z wystającą z płytki metalową rurką (nieopisany na obudowie)?
2. Do czego służą potencjometry R125 i R81 (ten drugi ma coś z ustawianiem "0" ale co dokładnie, przecież do tego jest R351 z przodu obudowy)?
Jak by ktoś miał przetłumaczoną na polski instrukcję do tego cudu radzieckiego przemysłu elektronicznego