Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód w oparciu o laptopa na systemie Linux.

29 Lip 2009 20:41 1652 10
  • Poziom 9  
    Witam.
    Zainspirowany wypowiedzią jednego z forumowiczów postanowiłem zbudować samochód oparty nie o router jak miało to miejsce tutaj a o laptopa. Laptop nie musiałby mieć zbyt dużej mocy, wystarczyłoby coś za 100-200zł z lombardu/allegro. Matrycę bym odkręcił, zmniejszyłoby to pobór prądu, przy np. programowaniu mógłbym podłączyć monitor komputerowy lub po prostu podpiąć z powrotem matrycę co nie jest dużym problemem. Robotem kierowałbym poprzez port LPT (napisałbym do tego program). Myślę, że zamieściłbym tam zwykłą kamerę internetową poprzez gniazdo USB (ew. przejściówka USB->COM - żaden problem). Podejrzewam, że za cenę 200zł nie dostanę laptopa z wi-fi, dlatego do kosztów trzeba dodać kartę (na allegro koszt rzędu 60zł). Sterowanie przez wifi. Oczywiście musi to na czymś jeździć - podwozie, koła, silniki, o tym już pomyślałem - jeszcze nie wiem jakie rozmiary będzie miał laptop (głównie od niego zależy rozmiar samochodu) oraz jaką wagę razem z pakietami + baterią do laptopa.

Zainteresowałem się takim rozwiązaniem ponieważ sterowanie oraz programowanie przy linuxie/windowsie byłoby bardzo łatwe.

Macie może jakieś zastrzeżenia co do mojego pomysłu ? Może jakieś rady, sugestie, z chęcią przeczytam KAŻDĄ wypowiedź. Czekam również na pytania.

P.S
    Jeżeli chodzi o finanse to proszę się nie martwić mam wystarczająco pieniędzy.
  • PCBwayPCBway
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Po co laptopa, może jakąś płytę embedded na intelu ATOM ;) profesjonalniej, mniejsze zapotrzebowanie na energie i w ogóle pro ;) zasilanie idzie porządnie zrobić ;)
    i do tego możesz w sumie pomyśleć o jakiejś magistrali I/O po ethernecie, może jakiś beckhoff, albo coś po USB.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 9  
    To nie wiem czy już nie byłoby lepiej na routerze WRT54GL a mi to rozwiązanie nie pasuje. Laptopa z uszkodzoną matrycą dostanę za 200zł (ew. jakiś starszy model ze sprawną :)). Jeśli chodzi o zapotrzebowanie energii to wystarczy jak bateria wytrzyma 1h.

Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

Macie może jakieś pomysły co do zmniejszenia zapotrzebowania na energię w laptopie ? (np. zmniejszenie taktowania procka)
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Zmniejszenie zapotrzebowania można otrzymać przez wyciągnięcie napędów, zmianę dysków na flash(co i tak trzeba zrobić bo tradycyjnym dyskiem nie można telepać) i podobne zabiegi.
    A tak poza tym to chyba był już jakiś projekt oparty właśnie na laptopie.
    Użycie Atoma może być ciekawym rozwiązaniem ;)
    PS Use the Linux force...
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o Atoma - moglibyście przybliżyć mi nieco tą idee ? Nie potrafię znaleźć o tym nic, a szukałem dość długo już po pierwszej odpowiedzi - gdzie mógłbym coś takiego nabyć ?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Szukaj jako nettop, netbook czy coś takiego :) Albo micro-ATX czy coś takiego. Tak chyba najłatwiej coś dostać. Bo tych procesorów nie dostaniesz w normalnej sprzedaży. Tylko w produktach.
  • Poziom 9  
    Trochę za dużo to wyjdzie - najtańszy atom na allegro koszt rzędu 900zł a to już trochę dużo, wolałbym zapłacić za "jednostkę sterującą" max 300 :)

Dodano po 11 [minuty]:

Ale widzę na allegro płyty microATX - czyżby o to chodziło ? :>

Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

Jednak nie zdecyduję się na budowę opartą o płytę główną microATX. Pozostaje przy laptopie.
  • Poziom 13  
    a z ciekawości można wiedzieć dlaczego ? ;)
  • Poziom 9  
    Wolę tańsze rozwiązanie :P
  • Poziom 9  
    Na razie będę wszystko testował na moim HP'ku, mam pytanie do zaawansowanych modelarzy:
    Całość będzie ważyła 3-4kg jakich silników musiałbym użyć ?

Dodano po 5 [minuty]:

Zasilanie 10,8V
  • Poziom 20  
    Zależy od przekładni, no i ilości silników. Co do płyt, to szukaj pod hasłem itx