Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaka pradnice i grzaleczke do malej wiatrowni?

szafaboss 07 Cze 2004 10:32 9096 22
  • #1 07 Cze 2004 10:32
    szafaboss
    Poziom 10  

witam
    mam zamiar zbudowac maly wiatrak wytwarzajcy prad. szukalem juz roznych pradnic i znalazlem tylko na prad trojfazowy w cenach od 2800!! Dopiero zaczynam "walke z wiatrakami" :) wiec poszukuje na poczatek czegos mniejszego.
    Myslalem nad alternatorem np. od poloneza caro (maja w zaleznosci od wersji wyposazenia od 800-1200W) ale jest problem bo ma 12 V. Ja potrzebuje ogrzewac tym wode, wiec grzalki na 12V chyba nie dostane z takimi parametrami.
    mam wiec pytanie: z czego zrobic pradnice do takiego wiatraczka ok 1kV-2kV na 220V?? Czy w ogole cos takiego isnieje?
    i jeszcze jedno: jak magazynowac taka enegie??

z gory dziekuje za odpowiedz
    pozdrawiam wszystkich :)

0 22
  • #2 07 Cze 2004 13:41
    szogun
    Poziom 20  

Energię elektryczną można magazynować
    tylko w akumulatorach.
    Pozostaje prąd stały 12V.Grzałki są do zdobycia
    albo do zrobienia.Można zrobić to na 24 V
    i będzie jeszcze lepiej,Są alternatory 24V
    od sam. ciężarowych[niektórych].
    Jeszcze lepiej 60 V. Tu musisz znaleźć
    fachowca od starych central telefonicznych
    albo kolejarza bo oni to mieli.

To były rady laika w tej dziedzinie.
    Może fachowcy podpowiedzą lepiej.

Równomiernych wiatrów

Szogun

0
  • #3 07 Cze 2004 14:31
    szafaboss
    Poziom 10  

dzieki za odpowiedz
    a chodzi oczywiscie o 1-2kW na 220V
    przepraszam za niedopatrzenie
    pozdrawiam
    ---------------------------------------------------------------
    a te grzalki gdzie np. mozna zdobyc?? i jezeli zrobic to moze ktos ma pomysl i opis jak??

Dlaczego nie używasz przycisku "zmień" uzupełniając swoją ostatnią wypowiedź :?:
    Posty scaliłem.
    ankuch.

0
  • #4 09 Cze 2004 00:07
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

przewinąć alternator na 220V!

0
  • #5 09 Cze 2004 00:45
    MuNiO
    Poziom 26  

mozna uzyc pradnicy z dowolnej lokomotywy spalinowej (70V ok 300Hz)
    przy 500stet obrotach na minute.

Idz do jakiejs lokomotywowni albo do zakladow naprawczych koleji

0
  • #6 11 Cze 2004 01:11
    Kwazor
    Poziom 30  

Mozna zrobic jescze lepiej :
    Wziąść alternator firmy CELMA (autobusy SAN )
    24V 85A i do tego falownik.

Ps. to jest jedyny alternator który wzbudza juz sie przy 200 -300 obr
    pełny POWER przy 800 1000 obr/s

Standartowe alternatory 600 800 obr by sie wzbudzic .

0
  • #7 27 Cze 2004 17:44
    lampa
    Poziom 18  

nie jestem fachowcem w w/w temacie ale alternator daje 12V bo ma
    takie ustrojstwo jak regler. A jakie jest nap. przed reglerem?

0
  • #9 27 Cze 2004 22:59
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

CIekawy wudaje ni sie sposob magazynowania energi w wodzie. Dwa zbiorniki jeden nad drugim na odpowiedniej wysokosci i w dzien pompujesz pompa wode na gore a w nocy ta sama woda splywajac napedza pradnice. Pompka moze byc na 12v i tedy juz nie masz problemu z alternatorem do wiatraka tylko z alternatorem do turbiny:)) Zaletami tego sa mozliwosci gromadzenia duzej ilosci energii bo latwiez zbudowac duuzy zbiornik niz skombinowac duuzo akumulatorow. Wada jest to ze traci sie sporo energi bo jest ona zamieniana kilka razy. Jak chcecie to moge policzyc ile mniej wiecej energi da sie uzyskac z konkretnych ilosci wody .

0
  • #10 28 Cze 2004 05:29
    bolek

trochę chaka pokręciłeś, ale idea jest podobna (elektrowni szczytowo pompowej)
    Rzecz w tym że wode pompuje się do góry w nocy bo w tedy energia jest tańsza, a spuszcza przez turbine w dzień kiedy jest droższa.
    Taka właśnie elektrownia znajduje sie nie daleko mnie--- góra Żar
    kto chce wiedziec coś wiecej niech sobie wpisze do googli te frazy.
    Góra ta ma jeszcze jedną ciekawą własciwość, w pewnym miejscu drogi butelki toczą sie pod górke a nie z górki.... :)

0
  • #11 28 Cze 2004 17:33
    _jta_
    Specjalista elektronik

no proszę, jedni pompują wodę w nocy, a w dzień wytwarzają prąd (na górze Żar),
    a inni chcą odwrotnie; wydajność takiego układu pewnie może być duża - myślę,
    że to, co mają w elektrowni szczytowo-pompowej to z 90%, akumulatory w żaden
    sposób tyle nie wyciągną (chyba, że jakieś lepsze od ołowiowych, a tym bardziej
    od Ni-Cd czy Ni-MH - nie wiem, jaką sprawność wyciągają takie akumulatory, które
    stosuje się do magazynowania energii na dużą skalę, np. siarkowo-sodowe, ale
    one nie są dostępne dla przeciętnego człowieka, ze względu na warunki pracy);
    pytanie tylko, czy wysokowydajne pompy i turbiny są dostępne dla amatora...

0
  • #12 28 Cze 2004 22:50
    bolek

pompy to może jeszcze jeszcze ale turbiny...
    jak zwykle ze względu na koszta trzeba się będzie zdać na siebie

0
  • #13 28 Cze 2004 23:38
    Filip
    Poziom 23  

uzyj transformatora bezpieczenstwa 'odwroconego' 12/220V i przeslij do grzalki, podstawy w: Budowa malych elektrowni wiatrowych, ISBN 83-88608-75-4

0
  • #14 29 Cze 2004 00:20
    DariuszEE
    Poziom 17  

Panowie
    W elektrowniach wiatrowych stosuje się prądnice WOLNOBIEŻNE ze względu na wysokie straty na przekładniach mechanicznych

Można wykonać sobie taką prądnicę na bazie stałych magnesów , aktualnie są dostępne doskonałej jakości magnesy KOBALTOWE

Dla amatora na początek polecił bym wykonanie PIONOWEJ SIŁOWNI ROTACYJNEJ , ponieważ jest najprostsza konstrukcyjnie , i najbezpieczniejsza , wiele kłopotów mechanicznych odpada , i sprawność tego typu silnika osiąga 25%

Co do grzałki to można samemu wykonać z drury oporowego

0
  • #16 29 Cze 2004 12:54
    Kwazor
    Poziom 30  

ryski napisał:
    Ale wydaje mi się ze alternator zeby wytworzyc prad sam potrzebuje pradu.

Nie jest to do końca prawdą:
    Alternator to prądnica 3 fazowa synchroniczna:
    Dzielimy na :
    Samowzbudna
    Obcowzbudna - Tu żeczywiście jest potrzebny prąd na wirnik.

Obcowzbuna idzie przerobic na samowzbunda dokładajac 3 diody wzbudzenia.

0
  • #17 29 Sty 2005 22:28
    szafaboss
    Poziom 10  

witam
    Tak jak pan DariuszEE doradzil mam zamiar zbudowac maly wiatraczek o pionowej osi rotacyjnej. Na razie cos do testow i prob...:) potem moze cos wiekszego.
    znalazlem cos ciekawego w sieci pod adresem: http://www.elektrownie.tanio.net/sg3.html
    cos takiego mam zamiar zbudowac.
    prosze jednak o informacje jezeli ktos posiada na temat danych geometrycznych lopatek do takiego wirnika
    interesuje mnie rowniez informacja ze uklad mozna zbudowac bez akumulatora i przetwornicy i beda wowczas male straty energii przy ogrzewaniu wody. czy ktos ma zatem pojecia jakie elementy wykorzystac do owego grzania wody.
    zastanawiam sie rowniez czy laminat bylby odpowiednim materialem na wirnik z uwagi na wzgledna latwosc wykononania oraz czy ksztalt pokazany na zdjeciu rzeczywiscie ma zabezpieczenie przed duzymi predkosciami wiatru?
    pozdrawiam

0
  • #18 31 Sty 2005 12:44
    _jta_
    Specjalista elektronik

Przypuszczam, że do grzania wody dobrze nadaje się moduł Peltiera - coś podobnego do tego, co
    się stosuje do chłodzenia procesorów; pytanie tylko, czy uda się dobrac zakres mocy i temperatury;
    moduł Peltiera po jednej stronie chłodzi, po drugiej grzeje, i zużywa energię tylko na różnicę
    chłodzenia i grzania, dzięki temu jest znacznie wydajniejszy od typowych grzałek.

Co do strony http://www.elektrownie.tanio.net/sg3.html - trochę ją pooglądałem, jest tam
    trochę rozsądnych informacji, ale jest i sporo pomyłek (np. pion/poziom w podtytule)
    i artykuł o jakimś "silniku magnetycznym", co ponoć ma zużywać 5x mniej energii...
    Artykuł o silniku: http://www.magnesy.tanio.net/silnik_magnetyczny.html
    Czy ktoś się doczytał jak to działa - np. opis patentu? Być może to ma mniejsze straty
    od klasycznej konstrukcji silnika, być może zasada funkcjonowania tego silnika była
    w Polsce opublikowana w czasopiśmie "Delta" w pierwszej połowie lat 70-tych,
    co mogłoby oznaczać nieważność patentu. Sam artukuł wygląda na mieszankę faktów
    i przekręceń, i sporo roboty trzeba, żeby jedne od drugich porozdzielać.

Sama koncepcja takich wirników była wielokrotnie publikowana, ale nie przypominam
    sobie opisu, według którego można by taki zrobić; największe omówienie wirników do
    elektrowni wiatrowych widziałem w "Młodym Techniku", artykuł "Cyklon i cztery cegły".
    Koncepcja w każdym razie nie jest nowa - czytałem o niej w połowie lat 60-tych.

0
  • #19 31 Sty 2005 15:23
    wifil
    Poziom 15  

strasznie wszystko komplikujecie! skoro szafaboss zamierza tylko grzać wodę, to chyba wystarczy do alternatora podłączyć grzałkę umieszczoną w baniaku z wodą. A baniak dobrze zaizolować termicznie styropianem lub pianką... Po co jakieś akumulatory i przetwornice... Grzałkę obliczyć tak, aby nie spaliła się przy maksymalnych obrotach alternatora. I w baniaku z wodą gromadzić energię cieplną a nie elektryczną w akumulatorach, bo chyba o to chodziło w temacie...
    A odnośnie typu alternatora czytaj tam:
    http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/prad/altern.html

0
  • #20 31 Sty 2005 20:30
    _jta_
    Specjalista elektronik

Zastosowanie modułu Peltiera zamiast grzałki pozwoli zwiększyć wydajność ze 2 razy.

0
  • #21 09 Lip 2005 16:39
    CHP
    Poziom 1  

Do mojej elektrowni wiatrowej o osi pionowej wlasnej konstrukcji zastosowalem generator, ktory spelnia moje oczekiwania. Energie nie magazynuje w akumlatorach ale w wodzie. Do generatora podlaczone sa trzy grzalki, ktore przelaczaja sie przy znacznej zmianie napiecia, celem optymalnego przetworzenia bez strat energii el. w energie ciplna.
    Moc generatora ca. 500 W.. W przypadku osiagniecia pelnych obrotow mozna uzyskac oczekiwana moc. Jestem w trakcie budowania nastepnych 3 elektrowni (jednostek) celem uzaskania calkowitej mocy zestawu ca. 2KW.
    Dane techniczne:
    Technische Daten:

- Gewicht ca. 3,5 kg
    - Betriebsspannung 6...120 V-
    - Stromaufnahme 6 A
    - Leistung 0,75 PS/0,55 kW
    - Drehzahl bei 12/24/120 V: 450/900/4500 U/min
    - beidseitig kugelgelagert
    Maße ohne Welle (Lxø): 172x82 mm, Welle (Lxø): 45x17 mm.

0
  • #22 27 Gru 2007 14:54
    pidpawel
    Red. Komputery FAQ

Góra Żar... widziałem, nawet z obsługą da się pogadać, ale nie znalazłem nikogo, kto by się dzielił wiedzą:P Zaś elektrownia na tamtejszej rzecze jest super ;) Byłem w środku i fajnie to wygląda i jeszcze lepiej działa. Przymierzam się do zbudowania małej doświadczalnej elektrowni - albo wiatrowej, albo słonecznej, albo innej :P Jak na razie testuję silniki - wentylatory, zwykłe DC,... jako prądnice ;) Spisują się ok, ale jednak trzeba się mocno postarać, choć kilkanaście wolt wytworzą, a prąd jest całkiem całkiem ;)

0
  • #23 03 Sty 2008 16:14
    AAnnddrrzzeejj
    Poziom 18  

Witam
    Silniki prądu zmiennego kolektorowe dobrze się wzbudzają.
    Można użyć z odkurzacza lub wiertarki.Problem z obrotami
    tak jak już koledzy pisali każda przekładnia powoduje obniżenie
    sprawności.Ja zrobiłbym grzałkę i użył prądnicę z malucha
    albo silniczek wentylatora chłodnicy,niektóre mają i 300 W.
    Pozdrawiam.Andrzej

0