Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega32 - brak komunikacji w PonyProg

15 Paź 2009 18:09 1602 8
  • Poziom 13  
    Za pomocą programu PonyProg ustawiłem w mikrokontrolerze Atmega32 fusebity wg. załączonej fotki. Niestety jest teraz brak komunikacji z tym układem: PonyProg zgłasza błąd: Device missing or unknown device (-24). Proszę o info czy da się uratować ten układ.
    Mikrokontroler współpracuje z zewnętrznym kwarcem.

• Poziom 42  
    A skąd tyś wziął takie ustawienia fusebitów dla zewnętrznego kwarca ? z kosmosu?

jeśli chce się tak "z ręki" ustawiać fuski to trzeba na prawdę o nich troszkę poczytać.

Lepiej na początku posłużyć się jakimś programem, który w wizualny sposób podpowie ci jak ustawiać fusebity. Można to zrobić łatwiej za pomocą np Bascoma albo:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1354542.html

lub innych programów

teraz to ustawiłeś procka zdaje się na zewnętrzny oscylator RC - więc taki musisz podłączyć żeby twój procek ożył

a później ustawiaj fuski uważniej czytając co ? jak? i dlaczego się przestawia
  • Poziom 13  
    No niestety człowiek uczy się na własnych błędach.
    Co wobec tego mam podłączyć do nóżek XTAL1 i XTAL2 tego procka aby ożył.
    Proszę o info.
  • Poziom 42  
    Zajrzeć do noty aplikacyjnej PDF - i zobaczyć tam - bo jest jasno i opisane i pokazane co i jak podłączyć
  • Poziom 13  
    Przejrzałem pdf-a tego procka i do nóżki XTAL1 podłączam rezystor-Ucc oraz kondensator-GND. Tylko jakie dać wartośći tych elementów? Czy kondensator może być 22pF, a rezystor 10k ?
  • Poziom 42  
    poczekaj poczekaj - na pewno wszyscy posiadamy tę samą notę dla Atmega32 czy dowolnego innego procka AVR

a tam jest zwykle super jasno zarówno pokazane na obrazku jak podłączyć, ale też jak obliczyć sobie zarówno częstotliwość jak i wartości elementów bo masz podany wzór. Jasno też jest podane że kondensator powinien mieć przynajmniej 22pF więc dalej już masz wszystko z górki

więc w czym problem ?
  • Poziom 13  
    Niestety nadal mam brak komunikacji z mikrokontrolerem. Prosze o pomoc.
  • Poziom 42  
    Niestety może się okazać, że zaprogramowałeś fusy jeszcze inaczej - oby problem tylko dotyczył fusów CKSEL bo z tym sobie poradzisz ale jeśli przeprogramowałeś RSTDISBL to masz po ptakach używając zwykłego ISP

Odnośnie CKSEL to popatrz sobie jakie masz jeszcze możliwości - w zasadzie jeszcze jedną - zewnętrzny generator - więc podłącz sobie generatorek jakikolwiek
  • Poziom 13  
    Udało się. Po podłączeniu elementów RC Atmega ożył, zmieniłem fusebity i wszystko działa.
    Dzięki za pomoc.