tomas2323 napisał: Oki wszystko super jednakze, chodzi mi o ogrzewanie o w miare jak najnizszym nakladzie pieniedzy
Najtańszym w budowie oraz eksploatacji będzie przenośny kominek opalany drewnem.
tomas2323 napisał:
( no chyba ze sa tego typu piecyki na gaz z butli)
Każdy kocioł można przerobić na gaz z butli, ale ten nośnik energii jest bardzo drogi. Koszt eksploatacji zbliżony do kosztów ogrzewania elektrycznego.
Ponadto częsta wymiana butli będzie uciążliwa, a do tego możesz mieć problem z pozostałymi lokatorami oraz administratorem budynku.
tomas2323 napisał: grzejniki akumulacyjne to koszt rzedu 6-7 tys, piece na ekogroszek rowniez kolo 6 tys...
To kup kocioł bez podajnika ok. 6-8kW.
Koszt takiego kotła to ok. 1200-1500zł.
Potrzebne będą jeszcze grzejniki, trochę rurek, naczynie oraz zawory i ewentualnie pompa. Kocioł taki ma tę przewagę nad innymi systemami, że może być opalany najtańszymi paliwami: węgiel, drewno. Niestety trochę się trzeba nanosić opału i popiołu.
Reasumujac. Do wyboru masz chyba tylko te rozwiązania:
1. Ogrzewanie elektryczne grzejnikami konwekcyjnymi lub promiennikami podczerwieni - tanie w budowie (o ile nie będzie potrzebna wymiana instalacji elektrycznej), ale bardzo drogie w eksploatacji, nie wymaga wkładu pracy podczas eksploatacji.
2. Ogrzewanie elektryczne piecami akumulacyjnymi - drogie w budowie, nieco tańsze w eksploatacji od konwektorów, nie wymaga wkładu pracy podczas eksploatacji.
3. Kocioł CO - drogi w budowie, tani w eksploatacji, dużo pracy podczas eksploatacji.
4. Przenośny kominek - tani w budowie, tani w eksploatacji, dużo pracy podczas eksploatacji.
5. Kocioł na ekogroszek - drogi w budowie, koszt eksploatacji nieco większy niż w przypadku 3 i 4, wymaga mniej wkładu pracy podczas eksploatacji niż w przypadku 3 i 4
Osobiście proponował bym Ci układ - przenośny kominek opalany drewnem + elektryczne ogrzewanie konwekcyjne lub promienniki.
Kiedy jesteś w domu możesz grzać kominkiem. Jeżeli chodzi o spalanie drewna ma tę przewagę, że pozostawia niewielkie ilości popiołu, przez co jest mniej czyszczenia i wynoszenia, a przy tym także mniej syfu w mieszkaniu. Grzejniki konwekcyjne ustawione na ogrzewanie minimalne w nocy oraz dogrzewanie pomieszczeń w czasie, kiedy wstajesz do pracy lub powracasz do domu. Grzejniki takie łatwo dają się sterować termostatami pokojowymi. Niektóre grzejniki tego typu mają nawet wbudowane programowalne zegary i termostaty.
Z kosztem całości powinieneś się zmieścić w 2000zł.
Na koniec jeszcze uwaga.
Zastanów się nad zamontowaniem promienników podczerwieni, które wiesza się wysoko na ścianie. W stosunku do konwektorów:
1. Mają lepszy rozkład temperatury.
2. Ich charakterystyka grzewcza podobna jest do ogrzewania podłogowego, ponieważ ciepło oddawane jest przez wszystkie powierzchnie oświetlone takim promiennikiem.
3. Ciepło odczuwalne jest zaraz po rozgrzaniu się takiego promiennika jeszcze przed ogrzaniem pomieszczenia, ponieważ promieniowanie padające na odzież oraz ciało powoduje odczucie ciepła.
4. Jedną wadą tego typu grzejników jest to, że w nocy w trakcie snu oświetlają pomieszczenie przez co może to przeszkadzać niektórym osobom.
W przypadku kominka najlepiej będzie go umieścić w dużym pokoju lub tam, gdzie najczęściej przebywasz. Do pozostałych pomieszczeń trzeba będzie wykonać otwory wentylacyjne. Przy podłodze i przy suficie. Najlepiej jeszcze jak rozprowadzenie ciepłego powietrza będzie przy pomocy wentylatorów.