Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis z wyschniętym kond i cykanie w triluxie

05 Lip 2004 13:54 7672 36
  • Poziom 13  
    Koledze padł tv elemis nie wiem jaki to model nic na nim nie pisze oprócz OTC-s 11-90 z tyłu. Padły w nim kond. 47u/350v nie ma napięcia na anodzie i nie żarzą się katody, po włączeniu z pilota tv podnosi się i z głośnika słychać buczenie, wiem na bank że kondki trzeba wymienić ale oprócz tego w serwisie powiedziano mi że oprócz tego trzeba jeszcze na bank wymienic jakieś 3 elementy ale tego już nie chcieli zdradzić, tv ma rodzielone trafo i powielacz, szukałem schematu ale bez modelu troche trudno tv jest z 91r. jak by ktoś kojarzył model i może miał schemat to z góry dzięki. Duga sprawa to od jaiego czasu w triluxie 2511 coś dziwnie cyka w nieregularnych odstępach zarówno kiedy tv chodzi jak i na std-by.
    ciekawi mnie czy to zapowiedź jakiejś większej usterki bo starzy nie chą mi go dać do pogrzebania :? o co z tym tykaniem chodzi?
    Ortografia i interpunkcja. Pisz krótsze zdania.[h]
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    kaworu napisał:
    ciekawi mnie czy to zapowiedź jakiejś większej usterki bo starzy nie chą mi go dać do pogrzebania :? o co z tym tykaniem chodzi?

Masz mądrych starych - wiedzą co robią :lol:
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Mnie zdażały się różne odbiorniki z różnymi mieszkańcami w środku. Przeważnie były to prusaki. Ale był także jakiś świerszcz. Wkużał mnie bardzo jak telewizor stał w warsztacie i w nim coś cykało.
  • Poziom 13  
    diabelnie śmieszne, ale ja mówie powarznie w tym triluxie coć cyka i nie jest to rzadne robactwo, ten tv za długo chodzi i za bardzo się nagrzewa (naturalne) aby mogłlo tam cokolwiek żyć. mnie to wygląda na jakiś przekaźnik lub coś widzialem tam takie coś w białej obudowie. JAk się kiedyś zepsuł nie chciał się włączyć a jeszcze nie wiedzialem jak się bada tranzystory, to w serwisie koleś piewsze co zrobił to zajrzał do tego.
    A co do elemisa to obejrzałem go dokładnie i nic na nim nie pisze i bez pilota go nie włączysz, nie ma klawiatury.
  • Admin grupy audio
    co stoi na przeszkodzie wymienić te kondensatory i zobaczyć co się będzie działo ?? sprawdź półprzewodniki w tej przetwornicy

co do triluxa to pewnie cyka przetwornica
    wymień wszystkie kondensatory i sprawdź

pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Na przeszkodzie stają koszty, wymieniłem kondki na 350v, tv nadal zachowuje się tak jak przedtem ale tym razem coś zaczeło świerszcześ w okolicy powielacza? Dziś wymienie tda 4601 i reszte elek. Zobaczymy. Jakby ktoś wiedział dlaczego może taK świerszczyć to niech mi da znac, bo na bank to nie są żadne robale. :)
  • Poziom 13  
    Na przeszkodzie stają koszty, wymieniłem kondki na 350v, tv nadal zachowuje się tak jak przedtem ale tym razem coś zaczeło świerszcześ w okolicy powielacza? Dziś wymienie tda 4601 i reszte elek. Zobaczymy. Jakby ktoś wiedział dlaczego może taK świerszczyć to niech mi da znac, bo na bank to nie są żadne robale. :)
    symbol płyty tego tv to :
    Unitra WZT PG 2040
    0-2742-388\d
  • Poziom 32  
    kaworu napisał:
    Na przeszkodzie stają koszty

No to przywieź go do mojego serwisu, zrobię Ci za darmo w ramach koleżeńskiej pomocy :).

Pozdro
    Fazii
  • Poziom 13  
    Fazii wiesz co to za model bo nie moge znaleśc do niego schematu, a poza tym naprawiam go kumplowi też w ramach koleżeńskiej pomocy...
    i oczywiście domowej praktyki :P
  • Admin grupy audio
    kolego o jakich kosztach ty mówisz kondensatory kosztują grosze założe się ze w 10zł sie zmiescisz i wymienisz wszystkie w przetwornicy.

jesli Ci coś swiszcze to masz albo spalony powielacz albo gdzieś jest zwarcie.
    jedno pytanie :
    masz tam trafopowielacz czy powielacz i trafo odzielnie??

jesli masz oddzielnie to odlutuj powielasz od trafa WN i zobacz czy nadal masz to świszczenie i czy zarza sie katody.

P.S.
    wymieniajac "resztę elektroniki" to napewno sie wpędzisz w koszty, nie tędy droga.

pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Chyba jest oddzielnie, poza tym kondki po pierwotnej stronie i tak trzeba wymienić. Teraz tak, pomierzyłem napięcia za trafem (takie czarne z napisem T 40 90-11 B to chyba to nie?) wszystkie 5 napięcia mierzyłem między masą na obudowie a diodami które stoją zaraz za tym trafem. Nie wiem jakie tam napięcia dokładnie powinny być, ale kiedy podmieniłem tda 4601 tv włogóle nie rusza, nie ma już tych napięć i nic nie buczy,a tda 4601 jest nówka ze sklepu, jak sprawdzić czy jest dobry.
  • Poziom 32  
    No to koszty rosną :) a po co wymieniałeś TDA? miałeś wymienić kondonki, napięcia pomierz ( jak już naprawisz przetwornicę ) i napisz.

Pozdro
    Fazii
  • Poziom 13  
    Wymieniłem kondki (elemis) ale dlaczego na nowym tda4601 nie rusza?
    wydaje mi się że ten stary tda jest uwalony ale nie jestem pewien, i jak to napraw przetwornicę? Możesz podać jakie dokładnie napięcia i o jakich wartościach powiny być? Na nowym tda po wtórnej stronie nie ma rzadnych napięć.Na starym tda napięcia były chyba w granicach 6V 34V 174V nie pamiętam dokładnie bo mierzyłem je kilka dni temu...
  • Poziom 32  
    Jedną z przyczyn może być odwrotny montaż :)

Pozdro
    Fazii
  • Poziom 20  
    Wymiana elementów na ślepo nic nie da jeżeli nie rozumie się zasady działania układu. Ściągnij sobie http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/search....yscy--&ile=50&start=0&szukaj.x=47&szukaj.y=16
    zastanów trochę nad zasadą działania. Aby TDA mógł ruszyć potrzebuje napięcia startowego na n.9 i masie gorącej (blaszka radiatora układu TDA). Pomierz coś, cokolwiek i podaj na forum, a nie tylko wymiana i wymiana.
    Pozdrowienia.

Co innego zawodowcy, oni potrafią wymieniać na ślepo, bo temat przerabiali setki razy . Ty w ten sposób nic się nie nauczysz.
  • Poziom 32  
    Osobiście uważam, że problem się nawarstwił po bezcelowej wymianie TDA w przetwornicy, pracowała, mogła pracować nie stabilnie, czy też zawyżać napięcia, ale działała. Teraz jest kicha!
    -> Kaworu, pomyśl, co mogłeś skminić w ostatniej fazie Twoich bojów? A przede wszystkim, wstaw stary układ, wróć do stanu poprzedniego i jakoś tego pomorka wspólnie wyrychtujemy :)

Pozdro
    Fazii
  • Poziom 13  
    Dzięki chłopaki. Na starym tda chodzi tak jak w chwili kiedy do dostałem. Wymieniłem tylko elektrolity no i tego tda na nówke. Od wymiany elek raczej nic się nie pogorszyło, tak mi się wydaje że morze rzeczywiście na masie tda nie łączy. A i jest tam stabilizator MA7812
    multimetr pokazuje że ma przerwę c-e ale w jedną stronę. Nie wiem czy badać go tak jak zwykły tranzystor czy jakoś inaczej. Wiem że po pierwotnej stronie nie morzna przesadzać z pojemnościami, ale jest tam też eleka 200u/350v od kiedyś została mi się nówka 220u/400v podstawie ją dziś. Co wy na to ? Pomierze troche i dam znać.
  • Poziom 43  
    Możesz śmiało wstawić 220uF/400V zamiast 200uF/350V.
    Jeżeli chcesz sprawdzić MA7812 to nie omomierzem ale wymontuj go. Środek na masę a na pin1 (z lewej patrząc na napis nóżkami w dół) podłącz 14-30V z osobnego zasilacza. Na pin 3 (po prawej) powinieneś mieć stabilne ok.12V niezależnie od napięcia na pin1 w granicach 14-30V.
  • Poziom 32  
    Jak masz na tym elku 220/350 ok. 300V, to nie trzeba go wymieniać.

Pozdro
    Fazii
  • Poziom 19  
    Czekajcie, bo nie chwytam. Kolega zasygnalizował, że jest tam stabilizator. Nie powiedział, że jest "padnięty", wystarczy więc pomiar napięć bez wylutowywania. Zresztą tv chodzi więc 12V musi być. Proponuję wyciągnąć płytę główną możliwie wygodnie na zewnątrz i na początek włączyć "uchometr" i spróbować ustalić skąd owo cykanie dochodzi. Napisz jak coś ustalisz.
  • Poziom 13  
    Wiec tak, pomiarów dokonałem na nowym tda (nic nie chodziło nie brzęczało itp) na V9=9,12V-9,26V (skakało w tym przedziale) Powinno być ok 12V, V1=3,64V i też delikatnie skakało rzędu kilku mV. V5 = 7V
    po wtórnej powielacza wszędzie 0V. Ale po chwili jak się przyglądałem płycie nagle strzelił bezpiecznik, gdzieś nastąpiła zwara i to niezła, tda dostał zwarcia z masą (6 pin) na 7 pinie idącym do klucza i uwalił klucz.
    Myślałem że może coś spowodowało (ja) tą zware. Podstawiłem stary tda
    i zamiast bu208a bu208 (różnią się tylko wzm. stałoprądowym) i kiedy tylko dotknołem włącznika znów to samo. Tym razem wszystko było ok. sprawdziłem czy nie ma żadnych zbędnych lutów jeszcze raz półprzewodniki i reszte i tak wyszła kicha. Morze to powielacz przywiera
    jego symbol to t 40 90-11 b. Czy mogę go wyjąć i spr. czy bez niego nadal tda się uwala?
  • Poziom 20  
    Czy na pewno po str wtórnej trafo przetwornicy żadna dioda nie ma zwarcia?
  • Poziom 17  
    kaworu napisał:

A co do elemisa to obejrzałem go dokładnie i nic na nim nie pisze i bez pilota go nie włączysz, nie ma klawiatury.

Ustalmy najpierw, że chodzi o Syriusza - jak poszukasz kalwiatury, to znajdziesz - pokrywka jest bardzo pasowna (chyba, że to składak, ale w roku 1990 niezbyt się już ten interes opłacał).
    Transformator T90 to już wymarły gatunek, są zamienniki (powielacz to TPN31!), wystarczy wyjąć bezpiecznik w gałęzi 135V, żeby go wykluczyć jako przyczynę awarii.
    Jeśli naprawdę podałeś opis z powielacza, to 90/11 to data produkcji, a t40 wskazywałoby, że to jednak jakiś składak z przypadkowych części. No chyba, że nie odgarnąłeś całego kurzu z powielacza (napis TPN31 jest dość duży 8O ).
  • Poziom 21  
    Sądzę, że było by szybciej i znacznie taniej gdybyś oddał ten sprzęt do dobrego warsztatu. Teraz może być już za późno. No chyba że chcesz być serwisantem i to są Twoje pierwsze kroki. Jezeli tak to źle zaczołeś. Powinieneś najpierw zgłębić trochę teorii, a później brać się za naprawy.
    Życzę powodzenia i pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Wiec tak to są moje pierwsze naprawy. Od ostatniego czasu doszło do tego że nic już się nie pali, strzela cyka, tv prawie chodzi jednak ma zanirzone wszytskie napięcia >4v/6v/27v/59v. Nie moge się wygrzebać z tej pierwotnej strony. Mimo zanirzonych napięć w głośniku słychć bardzo cichy szum, a po dotknięciu wej. anteny szum się zmienia, wydaje mi się że reszta tv jest ok (takia nadzieja). zasilanie tda 12.4v na 9p. a na pierwszym 4,6v. wydaje mi się że troche za dużo. chwilowo zaczołem zgłlebiać teorję jak mi tu poradzono, i zatapiam się w lekture elektrody.
    A na powielaczu nie ma żadnego innego napisu. Podobno był kiedyś wymieniany... Diody po wtórnej nie mają zwarcia sprawdzałem kilkanaście razy. Jak na coś wpadnę to dam znać. Sądze że robie jakieś postępy.
  • Admin grupy audio
    Po stronie wtórnej sprawdź jeszcze kondensatory za diodami prostowniczymi, ostatnio robiłe takiego curtisa któremu z jakichś powodów siadły kondensatory po stronie wtórnej i robiły zwarcie.

Na schemacie (moim) do syriusza jest powielacz TPN31, na wolumenie kosztuje 25zł.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    nic nowego przy nim jeszcze nie robiłem ale czytałem że te tda4601 trafiały się nówki uwalone. Nie wiem. Narazie wezmę się za kondki perełkowe. W zasilaniu w tym tv 9p tda jest połączony przez 2x5,6k. A 5p łączy się z 9p tylko przez 100k. Nic więcej do 5p nie jest dołączone. Po pierwotnej stronie nie ma żadnego Bdxxx tylko jeden bu208a. To tak dla recyzji. Czy możliwe jest że to przez słabo filtrowane napięcie z mosta?
    Gdzieś na elektrodzie czytałem: ktoś pisał, że kondek zaraz za wej. 220 na płyte jest potrzebny, gdzieś znów pisało że morzna swobodnie bez niego działać? Dziś sprawdze ale nie zaszkodzi posłuchać fachowców...
  • Poziom 32  
    Ty już lepiej przestań experymentować ! ! ! Nie czytaj bzdór, tylko spokojnie to, co napisali Ci panowie w temacie!!! Naprawa na 10 minut, a Ty robisz już to 2 miesiące - przestaję rozumieć sens Twojej działalności, jeden z panów dobrze Ci poradził - daj TV do dobrego serwisu, a zaoszczędzisz wiele :)

Pozdro
    Fazii