Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeep Grand Cherokee - gdzie zamontować antenę?

belamy 02 Lut 2010 14:20 3178 4
  • #1 02 Lut 2010 14:20
    belamy
    Poziom 9  

Przeszukałem już różne fora CB, elektroniczne, samochodowe... i niestety nie znalazłem nigdzie informacji na temat optymalnego sposobu montażu anteny CB w takim samochodzie. Szukam rozwiązania uniwersalnego zarówno od strony jakości/zasięgu jak i mocowania takiego, które nie uszkadzało by trwale auta (wiercenie dachu). Może ten temat będzie pomocny właścicielom innych podobnych wielkościowo samochodów .

Samochód jest dość wysoki i montaż anteny na dachu jest ograniczony wysokością garażu oraz garaży podziemnych, nie chciałbym wyjeżdżać z parkingu podziemnego przez 10 minut hacząc o każdy kanał wentylacyjny albo rynienkę instalacyjną. Poza tym mam niemiłe wspomnienia z anteną magnetyczną ML-145, którą woziłem na moim poprzednim (niskim aucie) kiedy kilka razy ściągnęła mi ją automatyczna brama w garażu domowym albo zarwał kanał wentylacyny w markecie powodując trwałe rysy na lakierze. Nie interesuje mnie też każdorazowe łamanie anteny na motylku przed wjazdem do garażu lum parkingu podziemnego.

Biorąc pod uwagę moje doświadcznia zdecydowałem się na:
    1. montaż na stałe anteny do relingów dachowych, dodam, że relingi są metalowe i na stałę połączone z dachem,
    2. montaż na stałe anteny CB zamiast anteny radia samochodowego w przedniej/prawej częsci auta (zob. załączone zdjęcia)

W "1" przypadku maksymalna długość anteny to około 1m, a w "2" można zamontować 1,3-1,7m

Koledzy co radzicie?
    A może już ktoś montował antenę w podobny sposób i ma jakieś doświadczenia?

Pozdrawiam,
    belamy

0 4
  • #2 02 Lut 2010 16:00
    kondensator
    Poziom 36  

Będzie podobnie jak większości "nowoczesnych samochodów" (czyli trudniej niż np. w Dodge ram 1500 lub Fiat 125p) i potrzebna będzie inwencja blacharza w błotnik aby zrobić szersze poziome płaskie miejsce z zaokrąglonymi krawędziami lub (bardziej ryzykowne) mocowanie na bocznej powierzchni blisko górnej krawędzi i bardzo dobre zabezpieczenie przez pochyleniem na bok https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic700817.html - żadne nakrętki motylkowe...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html (poczytaj wszystkie zagnieżdżone linki).

0
  • #3 03 Lut 2010 15:54
    SP8JUX
    Poziom 30  

Ja w swoim Terrano zamontowałem główkę anteny w lewym błotniku, nieco bardziej do przodu pojazdu niż w prawym antena radiowa. Mam trzy anteny:
    na daleką trasę WA27, a do jazdy na co dzień taką samoróbkę, że złodziej się jej nie czepi. Do jazdy po leśnych duktach używam kociego ogona czyli Floridy,
    Marek

0
  • #4 05 Maj 2010 22:52
    krasnoludek6
    Poziom 9  

Jednym slowem nie ma takiego jednoznacznego wyboru.Njlepszy jest montaz na stale ,duzo lepszym pomyslem jest np antena do 70 cm w wywierconym dachu bo sprawnosc i wydajnosc jest podobna do tych anten np 130cm. wiele jest powodow za ,ale jeden duzy przeciw ingerencja w blache lakier autka.Na magnesie mamy straty roznego typu ok 30%.Dlugo mozna jeszcze wymieniac,powiem tylko tyle ,ze sam wybralem magnesowke---pozdrawiam

0
  • #5 06 Maj 2010 10:58
    gregorio27
    Poziom 31  

AT 900 na reling. pochyloną pod kątem 45°. Zobaczysz przy okazji że będziesz miał lepszy komfort pracy na radiu w mieście. Lub montaż np AT1200 w miejscu mocowania anteny samochodowej ewentualnie na klapie bagażnika gdzieś z boku tak by składała się nad dachem przy otwieraniu klapy. Ktoś zapyta dlaczego AT? bo są sztywne i nie "dyndają" na boki. Zasięgiem nie martwiłbym się bo duży liczy się dla zaczynających pracę na CB, a na trasie na kanale 19 dla praktyków duży zasięg to przekleństwo.

0
  Szukaj w 5mln produktów