Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jeep Grand Cherokee - gdzie zamontować antenę?

belamy 02 Feb 2010 14:20 3904 4
    belamy
    Level 10  
    Przeszukałem już różne fora CB, elektroniczne, samochodowe... i niestety nie znalazłem nigdzie informacji na temat optymalnego sposobu montażu anteny CB w takim samochodzie. Szukam rozwiązania uniwersalnego zarówno od strony jakości/zasięgu jak i mocowania takiego, które nie uszkadzało by trwale auta (wiercenie dachu). Może ten temat będzie pomocny właścicielom innych podobnych wielkościowo samochodów .

Samochód jest dość wysoki i montaż anteny na dachu jest ograniczony wysokością garażu oraz garaży podziemnych, nie chciałbym wyjeżdżać z parkingu podziemnego przez 10 minut hacząc o każdy kanał wentylacyjny albo rynienkę instalacyjną. Poza tym mam niemiłe wspomnienia z anteną magnetyczną ML-145, którą woziłem na moim poprzednim (niskim aucie) kiedy kilka razy ściągnęła mi ją automatyczna brama w garażu domowym albo zarwał kanał wentylacyny w markecie powodując trwałe rysy na lakierze. Nie interesuje mnie też każdorazowe łamanie anteny na motylku przed wjazdem do garażu lum parkingu podziemnego.

Biorąc pod uwagę moje doświadcznia zdecydowałem się na:
    1. montaż na stałe anteny do relingów dachowych, dodam, że relingi są metalowe i na stałę połączone z dachem,
    2. montaż na stałe anteny CB zamiast anteny radia samochodowego w przedniej/prawej częsci auta (zob. załączone zdjęcia)

W "1" przypadku maksymalna długość anteny to około 1m, a w "2" można zamontować 1,3-1,7m

Koledzy co radzicie?
    A może już ktoś montował antenę w podobny sposób i ma jakieś doświadczenia?

Pozdrawiam,
    belamy
    kondensator
    Level 36  
    Będzie podobnie jak większości "nowoczesnych samochodów" (czyli trudniej niż np. w Dodge ram 1500 lub Fiat 125p) i potrzebna będzie inwencja blacharza w błotnik aby zrobić szersze poziome płaskie miejsce z zaokrąglonymi krawędziami lub (bardziej ryzykowne) mocowanie na bocznej powierzchni blisko górnej krawędzi i bardzo dobre zabezpieczenie przez pochyleniem na bok https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic700817.html - żadne nakrętki motylkowe...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html (poczytaj wszystkie zagnieżdżone linki).
    SP8JUX
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Ja w swoim Terrano zamontowałem główkę anteny w lewym błotniku, nieco bardziej do przodu pojazdu niż w prawym antena radiowa. Mam trzy anteny:
    na daleką trasę WA27, a do jazdy na co dzień taką samoróbkę, że złodziej się jej nie czepi. Do jazdy po leśnych duktach używam kociego ogona czyli Floridy,
    Marek
    krasnoludek6
    Level 10  
    Jednym slowem nie ma takiego jednoznacznego wyboru.Njlepszy jest montaz na stale ,duzo lepszym pomyslem jest np antena do 70 cm w wywierconym dachu bo sprawnosc i wydajnosc jest podobna do tych anten np 130cm. wiele jest powodow za ,ale jeden duzy przeciw ingerencja w blache lakier autka.Na magnesie mamy straty roznego typu ok 30%.Dlugo mozna jeszcze wymieniac,powiem tylko tyle ,ze sam wybralem magnesowke---pozdrawiam
    gregorio27
    Level 31  
    AT 900 na reling. pochyloną pod kątem 45°. Zobaczysz przy okazji że będziesz miał lepszy komfort pracy na radiu w mieście. Lub montaż np AT1200 w miejscu mocowania anteny samochodowej ewentualnie na klapie bagażnika gdzieś z boku tak by składała się nad dachem przy otwieraniu klapy. Ktoś zapyta dlaczego AT? bo są sztywne i nie "dyndają" na boki. Zasięgiem nie martwiłbym się bo duży liczy się dla zaczynających pracę na CB, a na trasie na kanale 19 dla praktyków duży zasięg to przekleństwo.