Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ustawienie anteny satelitarnej

jn 11 Jan 2003 18:56 24162 15
    jn
    Level 12  
    Czym ustawić dobrze satelitę może da się to jakoś zmierzyć
    tuner cyfrowy

JN :oops: :( :?
    Krzysi0
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak nie masz miernika sygnały to najlepiej pożycz od kogoś tuner analogowy i na nim ustaw tak żeby obraz był bez dropów. Potem jak podłaczysz cyfrowy to obraz powinien być OK.
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !
    Metoda tunera analogowego jest dobra , ale nie do końca. Za pomocą analoga nie znajdziesz SIRRUS-a ! Sam to trenowałem i niestety ale na cyfrowym jest super a na analogu go nie ma.
    Krzysi0
    Jeśli chodzi o Syriusa na 5.0 oE To jak masz tuner analogowy z D2-MAC to bez problemu złapiesz. Tam w analogu są tylko programy nadawane w D2-mac. Reszta to cyfrowe.
    staszek44
    Level 14  
    z tego co pamiętam są aktywne kanały anologowe na sąsiednich satelitach np. na Telecom 2C 5* W (jest tam chyba jeszcze M6 w secamie),i to już przy odrobinie wprawy może ułatwić znalezienie np.Syriusa.....(wtedy nie szukasz całkiem w ciemno)...biorąc pod uwagę kąt schodzenia satelitów przełanczasz na odbiornik cyfrowy, cofasz talerz w stronę Hotbirdów o ok. 10* i lekko go podnosisz (czyli w górę) wtedy powinieneś na niego trafić.....Pozdrawiam.....Ps.nie jest to złota metoda ale napewno ułatwi.......
    seba30
    Level 15  
    Przypuszczam że JN chodziło o ustawianie anteny w najczęściej spotykanej konfiguracji, czyli hotbird lub astra ewentualnie obydwie przy pomocy zeza.
    Krzysi0
    No to tymbardziej na analogu ustawić dobrze to na cyfrowym będzie obraz idealny.
    dami
    Level 16  
    kiedys tez ustawiałem na oko ale jest to bardzo kłopotliwe szczególnie jeżeli antena jest na dachu wiec kupiłem sobie miernik i nie wyobrazam sobie teraz montazu bez niego polecam www.datcom.com.pl/index.htm
    rubens
    podam bardzo amtorski przepis ( ja tak ustawiałem swoją antenę )
    -kupiłem kompas (za 15pln) , poszedłem do brata wyznaczyłem azymut z jego anteny (była ustawiona na satelitę takiego jak i ja potrzebowałem )
    sprawdziłem pod jakim kontem był pochylony talerz
    -poszedłem do siebie zamocowałem talerz i ustawiłem , włączyłem tuner w opcji POZIOM SYGNAŁU , śledząc poziom i jakość precyzyjnie ustawiłem antenę
    -po ustawieniu anteny przekręcałem konwerter o parę stopni w lewo i w prawo tak aby uzyskać jeszcze lepszy poziom
    Krzysi0
    Opcja Poziom sygnału nie podaje na bierząco sygnału tylko odswizane jest to co 1-3 sekund. Najlepiej na analogu jak już wspomniałem. A kąt nachylenia talerza trzeba indywidualnie dobierać.
    rubens
    :arrow: krzysio -tak lepiej na analogu tyle że zakładam że facet kupił sobie tuner satelitarbny i nie wie jak ustawić antenę , ma tuner dwie ręce dobre chęci i to wszystko ....
    -jeśli ma dostęp do anologu to ok ale jak nie ma to zostaje metoda jaką podałem...
    dlojek
    Level 12  
    Moja rada jest taka:
    1.Jezeli jest podzialka na uchwycie od czaszy-ustawic na okolo 30 stopni.
    2.Jezeli jest tuner analogowy (moim zdaniem najlepsze rozwiazanie-montowalem tak wizje i cyfre od 4 lat)-ustawic najlepszy obraz i podlaczyc cyfrowke.
    3. Osobiscie nie polecam czaszy 60 cm.Optymalna jest czasza 85 cm.Szescdziesiatka jest dobra dla cyfry + i byla wystarczajaca dla wizji z astry.
    rubens
    :arrow: dlolek tyle że antena antenie nie równa (mam dwie 60 i 90 i jakość sygnału z 60 nie ustępuje 90 -o dziwo )
    60 jest z dawnych dobrych czasów a 90 robiona przez jakąś f-me krzak
    dlojek
    Level 12  
    I rubens trafiles w sedno.Wszystko zalezy od wyprofilowania czaszy :!:
    Peter.W
    Level 11  
    Witam!

Jeżeli nie masz możliwości posłużenia się miernikiem sat to dobrym sposobem jest podłączenie tunera analogowego.
    Ale w mojej praktyce spotkałem wiele anten które nie chciały współpracować z różnych powodów.
    Podsumowując najbardziej miarodajnym sposobem jest pomiar sygnału.
    Według cennika wiszącego na ścianie w mojej firmie,ponowne ustawienie anteny kosztuje 30 PLN jeżeli chodzi o antene ruchomą 60PLN uważam,że to niewiele zważywszy że robi się to raz na dłuższy czas.

Ustawienie anteny ruchomej przy pomocy analoga to uciążliwa sprawa i jeżeli taką posiadasz to proponuje wezwać fachowca.

pozdrawiam!
    bocian
    Level 12  
    Najlepiej kupić sobie taki mały miernik sygnału który posiada tylko wyjście na słuchawkę i po podłączeniu do anteny i sprzętu bezbłednie znajdziemy maksimum sygnału na danym satelicie. Ręce mamy wtedy wolne możemy dokładnie obracać anteną a w uchu słyszymy nawet drobne odejście od maximum sygnału spadkiem tonu w słuchawce.Nie trzeba też korygować potencjometrem czułości jak to bywało w mierniku wychyłowym.