logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie urządzenia WLAN 5 GHz wybrać do rozsyłania internetu między blokami?

gallinet 02 Sie 2004 23:10 4559 35
Najlepsze odpowiedzi

Jakie urządzenia WLAN wybrać do radiowego rozsyłania internetu między kilkoma blokami na odległość około 500–600 m?

Do takiej instalacji forumowicze nie polecili taniego zestawu 5 GHz, bo uznali ten sprzęt za zbyt drogi, a praktyczniej jest najpierw sprawdzić, czy da się znaleźć mniej zajęty kanał i zbudować łącza na antenach kierunkowych [#773998][#775787] Przy linkach 500–600 m zalecano anteny kierunkowe po obu stronach, a nie antenę dookólną; na bazie lepiej dać antenę panelową lub dookólną szczelinową, a przy odbiorcach anteny panelowe/kierunkowe, np. BabuYagi 14 dBi [#793600][#794864] Jako przykładowy sprzęt podawano access point D-Link DI-624 i karty DWL-520+, albo Planet 1950/1966, z zastrzeżeniem, że Planet miewa problemy ze współpracą [#781508][#781641] Ważne było też, żeby AP umieścić jak najbliżej anteny, najlepiej w hermetycznej skrzynce pod nią, bo krótki kabel zmniejsza straty sygnału [#781641] Wspomniano również o sprawdzeniu polaryzacji: jeśli sąsiednie sieci nadają poziomo, warto spróbować pionowej [#776041]
REKLAMA
  • #1 773865
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Witam!

    Jako, że nie otrzymałem zgody od administratora WAM`u (Wojskowa Agencja Mieszkaniowa) na przeżucenie kabli pomiędzy blokami drogą powietrzną postanowaiłem zrobić to w inny sposób. Wokół mojego bloku znajduje się 5 bloków praktycznie każda innej administracji. Wpadłem na taki pomysł: na jednym z dachów prawdopodobnie moim chciałbym postawić stacje odbiorczą sieci wlan a na każdym z bloków antene odbiorczą, która będzie podłączona do serwera z 24 portowym switchem planeta. Drogą radiową chcę rozsyłać internet do wszytskich 5 bloków. W moim miejscie znajdują się 3 firmy radiowo-internetowe, więc z tego co wiem wykluczone jest wprowadzenie technologi 2.4 GHz (wszystkie kanaly zajete), więc zostaje 5 GHz chciałbym prosić Was o pomoc przy wybraniu sprzętu wlan (switche, serwer itd mam) Chciałbym, aby sprzęt nie był drogi, lecz w miare dobry i służył mi na lata.

    PS. Witam wszystkich serdecznie :)

    Pozdrawiam i bardzo dziękuje za pomoc.
  • REKLAMA
  • #2 773998
    kufel_
    Poziom 14  
    Posty: 142
    Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ile kosztuje sprzet na 5Ghz.
    Zobacz ile kosztuje sobie punkt dostępowy w tym paśmie :

    http://cyberbajt.pl/cyber.php?i=produkt&id=205

    to narazie nowość i trzeba poczekać zanim to troche stanieje , nie wiem co ci doradzić ,zorientuj się czy nie dało by się jednego kanału wykombinować w paśmie 2,4 wkońcu jest ich 13 a mówisz ,że tylko 3 firmy dziłają koło ciebie które wykorzystują to pasmo , to nawet jak by one miały od siebie odstęp co 2 kanaly tak jak powinno się to robić w celu nie zakłucania sygnałów to jeszcze powinno ci zostać 2 kanały wolne no chyba ,że mają wiecjej niż jeden punkt dostępowy zamonowany u siebie które działają w różnych kanałach, bo naprawde wyjdzie cię sprzęt kilkakrotnie taniej !
  • REKLAMA
  • #3 774331
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Witam!


    Raczej nie bardzo są kanały wolne, ponieważ każda z sieci radiowym posiada po 4-5 stacji odbiorczych :( Znam syna jednego z adminów sieci radiowej i powiedział, że nie ma szans, abym zdobył choć 1 kanał.

    Ja posiadam 1500 zł ale z tego co widzę sama stacja odbiorcza kosztuje 3 tys :( Może ma ktoś jakiś pomysł w jaki sposób mógłbym to zrobić ?? :(


    Pozdrawiam
  • #4 774413
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2817
    A spróbuj pożyczyc od kogoś kartę WiFi i sprawdź który kanał jest w Twoim rejonie zajęty. Może po zastosowaniu antenek kierunkowych uda Ci się zbudować sieć.
  • #5 775292
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Witam!

    Zastanawiam się tylko w jaki sposób mam to sprawdzić, jakąś aplkacją ? Jeden z moich kolegów jest podłączony do jednej z firm radiowo-internetowej, wiec nie mialbym problemu ze sprawdzeniem.

    Pozdrawiam
  • #6 775787
    kufel_
    Poziom 14  
    Posty: 142
    Żeby sprawdzić jakie kanały są ewentualnie wolne to muszisz wiedzieć mniej wiecej gdzie są rozmieszczone punkty dostępowe tych 3 firm obok Ciebie tak aby złapać ich sygnał , chyba w każdym oprogramowaniu do karty WiFi pod Windowsa jest napisane na jakim kanale nadaje stacja bazowa, jej moc sygnału w danym punkcie i jego jakość. Namierz anteną wszystkie te punkty dostępowe i wtedy sprawdzisz na jakich kanałach one nadają , no i masz obraz całej sytuacji obok Ciebie.
  • #7 775856
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Witam!


    No dobra jutro wdrapie się z łaptopem na dach i z pomocą kolegi zobaczymy co i jak. A tak na marginesie starczy mi 1500 zł na budowe sieci wlan (stacja nadawcza, 6 anten) ?? :roll:

    Pozdrawiam
  • #8 776041
    sampler
    Poziom 18  
    Posty: 439
    Pomógł: 21
    Ocena: 79
    Mozesz sie tez pobawic z puszczeniem sygnalu w polaryzacji pionowej. Znajac zycie te 3 firmy dzialaja w polaryzacji poziomej. Jedyny problem to antena nadawcza. Dookolna odpada. Sektor ma mala widocznosc w pionie ale jesli te bloki o ktorych piszesz sa w miare blisko to powinno wystarczyc. Od bolu mozna tez uzyc 2 anten kierunkowych typu helical ale to sie mija z celem.
  • #9 776202
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    sampler zabardzo nie wiem o czym mówisz, ale zaraz poczytam o tym w necie. Dlaczego użycie dwóch anten kierunkowych typu helical mija się z celem ? za drogie ?

    PS. Znam osobę, która bez problemu podłącza się pod każdą sieć radiową w moim mieście korzystając przy tym z netu. Administratorzy o tym wiedzą, lecz chyba nie mają jak mu tego udowodnić. Może ktoś z Was wie jak on się przedostaje do tych sieci ? :)
  • #10 776425
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2817
    gallinet :arrow: bardzo prosto, nawet bez skomplikowanego oprogramowania. Ustawiasz kanał 1 sprawdzasz, zmieniasz na kanał 2 sprawdzasz i tak dalej. Najlepiej z antenką dookólną. Spróbuj się zorientować jakie anteny stosują te firmy, może tu da się cos pokombinować. A poza tym pasmo jest wolne i nie musisz mieć żadnej licencji. Instaluj sieć na dowolnym kanale, na któruym będziesz miał minimum zakłóceń i działaj. Jak się zaczną stawiać, to powiedz, że to nie jest ich prywatne pasmo, tylko ogólnodostępne. Zapytaj się jeszcze, czy maja licencję z Ministerstwa Łączności na instalowanie anten zewnętrznych w tym paśmie. Prawo nie zezwala na to.
  • #11 776589
    kufel_
    Poziom 14  
    Posty: 142
    Ja radziłbym Ci nie wchodzić im w droge .np zakłucając ich sygnał poprzez nadawanie na jednym z kanałów z których te 3 firmy korzystają , bo znając życie oni zrobią to samo dla ciebie i ani ty ani oni nie będą mieli neta. Najlepiej jak byś poszedł i dogadał się znimi który kanał mogłbyś wykorzystać , oni nawet mogą puść na jakieś ustępstwa dla dobra ogólnego.
  • REKLAMA
  • #12 776774
    sampler
    Poziom 18  
    Posty: 439
    Pomógł: 21
    Ocena: 79
    gallinet: anteny hellikalne sa to typowe anteny kierunkowe. ich charakterystyki sa bardzo waskie. Dlatego nie wiem czy zberalbys wszystkich na jednej antenie. Zaleta tej anteny jest to, ze jest w miare odporna na zaklucenia. Pamietaj zeby stosowac anteny tego samego rodzaju: lewoskretna nie bedzie pracowac z prawoskretna. Napisz dokladnie jak sa rozmieszczona te bloki - tzn czy masz wszystkie mniej wiecej w jednym punkcie czy sa rozrzucone.
  • #13 777127
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2817
    kufel_ :arrow: to żadne wchodzenie w drogę, sprawdzam który kanał jest wolny, lub najmniej obciążony w mojej okolicy i zaczynam pracować. Jeśli zaczną robić problemy, patrz post wyżej. To nie są żadne udry. Pasmo jest ogólnodostępne i nie wymaga licencji. Nikt nie może zabronić Ci pracy na nim. A jak Ci zaczna zakłócać, to PAR
  • REKLAMA
  • #14 777664
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Witam!


    Zrobie tak jak mówicie w weekend i zobaczymy na rezultat. Z tego co się właśnie dowiedziałem pasmo 5 GHz jest jeszcze zbyt drogie przynajmiej na moją kieszeń, która ma zaledwie 1,7 tys. zł . Jeżeli się nie uda niestety będę musiał zrezygnować z sieci dla innych osób, ponieważ i wlan i lan nie wejdą w rachube a innego sposobu chyba już nie ma.

    Pozdrawiam
  • #15 778478
    kufel_
    Poziom 14  
    Posty: 142
    :arrow: freddy : ok ale popatrz na to z drugiej strony oni też mają pawo do tego pasma i jeżeli sobie zajeli już wszystkie kanały , bo jest też taka możliwość i co wtedy zrobisz , będziesz ich straszył ,że to zgłosisz na URTiP ?
  • #16 780262
    szaro
    Poziom 19  
    Posty: 411
    Pomógł: 10
    Ocena: 17
    Czyli jednym slowem kto pierwszy ten lepszy :-) wiedze tu nie sprawiedliwosc :-( Jak oni maga uzywac to dlaczego ty nie
    Panowie mam pytanie jak zrobic mostek pomiedzy dwoma kratami sieciowymi (lan i wlan i wsumie jeszcze jeden lan ) pod win98se
    Pozdrawiam
  • #17 781463
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2817
    kufel_ :arrow: ale oni zajęli całe pasmo a to jest nie fair. Poza tym oni mają więcej do stracenia niż Gallinet. Zawsze można iść do nich i powiedzieć. Panowie zajęliście całe pasmo i nie mogę pracować. Proszę coś z tym zrobić. PAR (a nie URTiP) zareaguje (jesli nie maja licencji na anteny zewnętrzne) zareaguje bardzo szybko nakazem demontażu anten, a dla nich znaczy to koniec z siecią WLAN.
  • #18 781486
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Freddy: masz racje przejde się do jednego, drugiego, trzeciego admina powiem, ze tak byc nie powinno i zeby udostepnili mi choc jeden kanal ( na 13-nascie). Moze mi ktos powiedziec jaki dokladnie sprzet potrzebuje aby podlaczyc 2 osoby do internmeu za pomoca wlnau ? Chodzi o wszytskie informacje ( baza nadawcza, antenty itd. ) Bede bardzo wdzieczny ;)

    Pozdrawiam
  • #19 781508
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2817
    Jakiś Access Point, polecam DLink np. DI 624 i karty sieciowe np. DLink DWL-520+. Może są nowsze ale podaję te typy dlatego, że używam ich od jakiegoś czasu i są niezawodne. Nie polecam natomiast Planet, zdażają sie z nimi problemy. Nie za bardzo Planet chce pracować ( nie zawsze) z innymi firmami, albo jak kto woli inne firmy z Planet. Cena routera np na Allegro to około 300 zł, a kart sieciowych około 120 zł. DO tego np. anteny panelowe. Aha nie zapomnij o włączeniu WEP (szyfrowania)
    Daj znać, jak wyszły Ci pertraktacje z "firmami"
  • #20 781524
    benchmarek
    Poziom 22  
    Posty: 669
    Pomógł: 19
    Ocena: 27
    Witam. Gallinet sprawdź najpierw co masz wolne, a nie szukaj dziury w calym. Nawet jak kanał jest juz zajety to mozesz z powodzeniem na nim pracować (to nie CB radio). Przestrzegam cie przed kartami Dlink nie potrafią współpracowac z windowsem xp i w2k tracą link bez powodu, na tym forum było to poruszane, skieruj sie raczej w strone kart z chipsetami realtek.
  • #21 781531
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    benchmarek napisał:
    Witam. Gallinet sprawdź najpierw co masz wolne, a nie szukaj dziury w calym. Nawet jak kanał jest juz zajety to mozesz z powodzeniem na nim pracować (to nie CB radio). Przestrzegam cie przed kartami Dlink nie potrafią współpracowac z windowsem xp i w2k tracą link bez powodu, na tym forum było to poruszane, skieruj się raczej w strone kart z chipsetami realtek.



    http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?i=produkt&id=263 masz na myśli tą ?
    Antena: Zewnętrzna dookólna z kabelkiem - czyli anteny parabolicznej nie można podłączyć po dnią. hmm a jaka to jest antena dookólna :?

    Pozdrawiam
  • #22 781641
    kufel_
    Poziom 14  
    Posty: 142
    Naprzykład taka o zysku energetycznym 18dBi :
    http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?i=produkt&id=2

    Tylko jeszcze jedno nie było brane pod uwagę w tym poście, to że powinieneś wiedzieć żeby kabel sygnałowy od AP do anteny bazowej był jak najkótszy wtedy nie będziesz musiał ładawać kasy w mocną antenę żeby zrekompensować straty mocy sygnału na kablu.
    Najlepiej by było jak byś AP umieścił w hermetycznej skrzynce zaraz pod anteną , ja mam tak zrobione już od jakiegoś czasu i hula bez zarzutu.
  • #23 781671
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2817
    benchmarek :arrow: przesadzasz. Jeśli karty Dlink sa poprawnie zainstalowane, to nie sprawiaja żadnego problemu. Zainstalowałem w sumie kilkadziesiąt tych kart pod XP i 2000 i nie sprawiają żadnego problemu. Natomiast z Planet są ciągle problemy.
  • #24 782996
    kufel_
    Poziom 14  
    Posty: 142
    Ja podobnie jak freddy też mam zainstalowane 15 takich kart głównie na XP i jeszcze żadna nie świrowała , co do realtek'ów to ładnie chodzą ale na którkich odleglościach , jak próbowałem łączyć gości powyżej 1km to już miały problemy na 4 pakiety jeden gdzieś znikał i nie byłą to wina anteny a D-linki na niej śmigały równo.
  • #25 791231
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Wczoraj wzamian za usługe dostalem w rozliczeniu 3 anteny z promiennikami do anteny parabolicznej. Chcialem się od Was dowiedziec czy one mi się przydadza, poniewaz moja siec bedzie wygladala w ten sposob:

    Stacja nadawcza bedzie usytuowana w moim domu lub na dachu budynku. Kazda z anten bedzie ustawiona na kazdym innym dachu budynku znajdujacego się niemal 500-600 metrow i bedzie skierowana w strone stacji nadawczej. I tutaj rodzi się pytanie. Jaka stacje nadawcza potrzebuje, aby wspolgralo to wszytsko z tymi antenami ? Czy jest jakas roznica z antenami ? Jakie wybrac karty do tych anten ?

    Pozdrawiam
    gallinet :)
  • #26 792488
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Witam!


    Właśnie przeskanowałem sieć 3 różnych firm. Proszę zoabczyć i powiedzieć mi czy można jeszcze użyć jakiegoś kanału ? :)

    Pozdrawiam
    gallionet
    Załączniki:
    • siec.jpg (49.48 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #27 792961
    wowka
    Poziom 28  
    Posty: 1763
    Pomógł: 49
    Ocena: 246
    no co ty z takim pytaniem tu wyjezdzasz nie widzisz ze 3 kanal jest "daleko" od reszty ?
  • #28 793043
    kufel_
    Poziom 14  
    Posty: 142
    no tak 3 kanał będzie jak najbardziej odpowiedni bo jako jedyny ma odstęp po 2 kanały w góre i w dół od już zajętych
  • #29 793321
    gallinet
    Poziom 12  
    Posty: 49
    Pomógł: 2
    Ocena: 1
    Dzięki chłopaki tak myślałem :)
    Mógłby jeszcze ktoś odpowiedzieć na to pytanie:

    
    Wczoraj wzamian za usługe dostalem w rozliczeniu 3 anteny z promiennikami do anteny parabolicznej. Chcialem się od Was dowiedziec czy one mi się przydadza, poniewaz moja siec bedzie wygladala w ten sposob: 
    
    Stacja nadawcza bedzie usytuowana w moim domu lub na dachu budynku. Kazda z anten bedzie ustawiona na kazdym innym dachu budynku znajdujacego się niemal 500-600 metrow i bedzie skierowana w strone stacji nadawczej. I tutaj rodzi się pytanie. Jaka stacje nadawcza potrzebuje, aby wspolgralo to wszytsko z tymi antenami ? Czy jest jakas roznica z antenami ? Jakie wybrac karty do tych anten ? 
    


    Z góry bardzo dziękuje.

    Pozdrawiam
  • #30 793600
    [Przemo]
    Poziom 11  
    Posty: 80
    Ocena: 3
    Jezeli chcesz dzialac zgodnie z prawem odradzam stosowanie anten parabolicznych gdyz przekroczysz dopuszczalna moc sygnalu (chyba, ze masz duzo kabla ktory go stlumi)
    Jezeli nie ma wolnego kanalu i chcesz zrobic linki na 500 metrow jedyne rozwiazanie to anteny kierunkowe, zarowno na bazie jak u odbiorcow. Antena dookolna bedzie zaklucana przez inne sieci i upload bedzie bardzo kiepski.
    Polecam anteny BabuYagi 14dB co do nadajnikow (accesspointow) to jest roznie ja uzywam na bazie planeta 1950 a u odbiorcow planet 1966.
    Ale tak jak mowie, jak chcesz miec swiety spokoj i szybka siec to nie zakladaj anteny dookolnej.
    Niesterty bedziesz musial na swoim budynku dac kilka accesspointow bo rozdzielanie sygnalu na kilka anten nie dziala dobrze.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru urządzeń WLAN w paśmie 5 GHz do rozsyłania internetu pomiędzy blokami mieszkalnymi, gdzie pasmo 2,4 GHz jest całkowicie zajęte przez lokalnych dostawców. Użytkownik planuje zainstalować stację nadawczą na dachu swojego bloku oraz anteny odbiorcze na dachach pięciu innych bloków oddalonych o około 500-600 metrów, podłączone do serwera z 24-portowym switchem Planet. Ze względu na wysokie koszty sprzętu 5 GHz (stacje odbiorcze kosztują około 3000 zł), poszukiwane są tańsze, ale trwałe rozwiązania.

Wskazano, że należy najpierw dokładnie przeskanować dostępne kanały 5 GHz, używając oprogramowania do kart WiFi, aby zidentyfikować najmniej obciążone kanały, np. kanał 3 w paśmie 2,4 GHz byłby optymalny, ale jest zajęty. Zalecane jest stosowanie anten kierunkowych (np. BabuYagi 14 dBi) zamiast dookólnych, aby uniknąć zakłóceń i poprawić jakość sygnału. Anteny paraboliczne mogą przekraczać dopuszczalną moc sygnału i wymagają zezwoleń, których uzyskanie jest trudne.

Do stacji nadawczej rekomendowano użycie access pointów Planet (np. modele 1950, 1966), jednak pojawiły się uwagi o problemach kompatybilności z tymi urządzeniami. Alternatywnie polecano sprzęt D-Link (np. DI-624, karty DWL-520+), choć z zastrzeżeniem, że karty z chipsetami Realtek mogą lepiej działać na krótszych dystansach. Zaleca się stosowanie anten o tej samej polaryzacji (np. lewo- lub prawoskrętnej) oraz minimalizowanie długości kabla sygnałowego między access pointem a anteną, aby ograniczyć straty mocy.

Podkreślono, że pasmo 5 GHz jest ogólnodostępne i nie wymaga licencji, ale stosowanie anten zewnętrznych może podlegać ograniczeniom prawnym i wymagać zgody odpowiednich urzędów. Wskazano na konieczność negocjacji z lokalnymi operatorami radiowymi w celu uzyskania dostępu do kanałów lub uniknięcia zakłóceń. W przypadku braku możliwości uzyskania wolnych kanałów i ograniczonego budżetu (około 1500-1700 zł), realizacja projektu może być utrudniona lub niemożliwa.

Podsumowując, do budowy sieci WLAN na 5 GHz między blokami zaleca się: dokładne skanowanie kanałów, stosowanie anten kierunkowych o odpowiedniej polaryzacji, minimalizację długości kabla antenowego, wybór sprawdzonych access pointów i kart sieciowych (np. Planet lub D-Link z chipsetami Realtek), a także uwzględnienie aspektów prawnych dotyczących instalacji anten zewnętrznych.
REKLAMA