Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światła w samochodzie. Bez tylnych świateł pozycyjnych?

Michal_2055 05 Mar 2010 16:29 3407 7
  • #1 05 Mar 2010 16:29
    Michal_2055
    Poziom 12  

Witam.
    Nie wiem czy piszę w dobrym dziale, ale nie znalazłem nic innego. Mam pytanie czy można jeździć w warunkach normalnej widoczności na światłach mijania ale bez włączonych tylnych świateł pozycyjnych? Serwisy samochodowe podobno oferują taką usługę zmieniając oprogramowanie w sterownikach. Czy jest to zgodne z prawem o ruchu drogowym?

0 7
  • #2 05 Mar 2010 16:36
    romoo
    Użytkownik obserwowany

To nie jest zgodne.

0
  • #3 05 Mar 2010 20:20
    kamil907
    Poziom 28  

Z tego co ja wiem to jest to jak najbardziej zgodne z przepisami. Jest to na tej samej zasadzi co światła do jazdy dziennej czyli świecą tylko z przodu, a z tyłu nie. Mogę się mylić bo średnio sie tym interesowałem.

0
  • #4 05 Mar 2010 23:56
    tzok
    Moderator Samochody

Z tego co się orientuję to ostatnia nowelizacja ustawy o ruchu drogowym wprowadziła taką możliwość.

0
  • #5 07 Mar 2010 15:39
    xarol
    Poziom 10  

kamil907 napisał:
    Jest to na tej samej zasadzi co światła do jazdy dziennej czyli świecą tylko z przodu, a z tyłu nie.

Nie do końca dobrze mówisz. Światła do jazdy dziennej z przodu muszą się palić razem z tylnymi. Podczas przełączania świateł dziennych na mijania/drogowe - dzienne powinny automatycznie gasnąć, tył oczywiście bez zmian. Tak na 100% było - czy jest nadal? Myślę, że tak, chociaż może coś się zmieniło, bo wiem, że wielu posiadaczy czterech kółek narzekało, że to skomplikowane podłączenie i takie tam, niektórzy, żeby sobie ułatwić sprawę, podłączali przednie dzienne reflektory pod światła postojowe co również było niezgodne z prawem.

Swoją drogą - po co Ci taka kombinacja? Chcesz zaoszczędzić na żarówkach, gdzie jedna kosztuje 3zł/szt.? Zapewniam Cię, że dłuuuuugo będziesz musiał jeździć zanim zwróci Ci się ta wizyta w serwisie na komputerze ;)

0
  • #6 07 Mar 2010 15:43
    kamil907
    Poziom 28  

Według nowych zmian z tego co czytałem teraz jest tak, że światła do jazdy dziennej powinny świecić niezależnie od tylnych. Ale tak jak pisałem wcześniej głowy nie daję bo średnio sie tym interesowałem, tak tylko przeczytałem gdzieś przy okazji.

0
  • #7 07 Mar 2010 16:16
    Michal_2055
    Poziom 12  

Czy światła mijania można zaliczyć jako światła do jazdy dziennej w warunkach normalnej przejrzystości powietrza? Jeżeli tak to myślę że można jeździć bez włączonych tylnych pozycyjnych wg nowej znowelizowanej ustawy. Ale pewności nie mam. Kto by to mógł wiedzieć? Jak to interpretować?

0