Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralka alarmowa i przekaźnik

21 Mar 2010 23:09 3849 21
  • Poziom 12  
    Mam centralkę alarmową

Link do centralki

i mam jeszcze taki zamek kodowy Link do zamka

O to chodzi że zamek kodowy ma przekaźnik który włącza się tylko na około 5 sekund i wyłącza (zamek ten ma na celu rozbrojenie alarmu) A chcę podłaczyć tak ten przekaźnik (HF115F) aby on zapamiętał zwarcie styków aż do zresetowania np. przełącznikiem.....
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Dołącz przerzutnik RS lub inny posiadający wejścia R i S. Zamek ustawi jedynkę, Ty przyciskiem zresetujesz wyjście. Podstawowa elektronika cyfrowa można by powiedzieć.
  • Poziom 12  
    O tym rozwiązaniu wiem...ale chodzi mi o to aby podłączyć to za pomocą tylko przekaźnika
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Można to zrobić na jednym przekaźniku ale musi on mieć 2 styki najlepiej przełączane. Wtedy wystarczy prosty układ załączenia z podtrzymaniem.

• Poziom 12  
    OOO właśnie o takie coś mi chodziło

tylko niezbyt rozumiem ten schemat :( mam przekaźnik HF115F

Przepraszam za błąd na zdjęciu ma być *przekaźnika
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Najlepiej zastosuj przekaźnik bistabilny z dwiema cewkami. Wtedy zamek będzie przełączał w jedną stronę, a Ty np: przyciskiem w drugą. Rozwiązanie z podtrzymaniem nie jest zbytnio dobre do tego celu. Chwilowy brak zasilania, przekaźnik puści i po bólu... Co do układu z podtrzymaniem wystarczy jedna para styków. + zasilania na styk wspólny, z NO zasilanie na cewkę i centralkę i w to miejsce też impuls z zamka. Rozłączanie przez chwilowe zdjęcie napięcia z cewki przekaźnika (np: przez przycisk rozwierny sterowanie bistabilne (załącz / wyłącz).NC - normalnie zwarty).
  • Poziom 12  
    Interesuje mnie tylko to rozwiązanie ale niezbytrozumiem ten schemat....jeśli ktoś by mógł to w miarę możliwości napisać słownie....
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Rozumiem że w zamku kodowym masz przekaźnik. Jak zamek zadziała to zamknie obwód dla cewki (przycisk reset jest normalnie zwarty) i przekaźnik zadziała, zamykając samemu sobie obwód dla cewki. W tym momencie nawet jeśli puści styk z zamka to i tak przekaźnik sam sobie trzyma napięcie. Stan ten utrzymuje się dopóki nie zostanie wciśnięty reset i nie odetnie zasilania cewki. Tak jak mówiłem twój przekaźnik ma jeden styk za mało, żeby to zrealizować (ma tylko jeden styk przełączny)
  • Poziom 12  
    Ale ja mam przekaźnik HF115F przekaźnik dwu stykowy....i zamek kodowy też ma przekaźnik (HF3FF) i z zamka sa wyjscia NO i NC i 3 chyba GND
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Sam przedstawiłeś datasheet na którym wyraźnie widać że ten przekaźnik nie ma 2 styków tylko 1. Podaj pełne oznaczenie przekaźnika lub poprostu zobacz sam w dtrce co masz dokładnie (na końcu jest rozszyfrowane całe oznaczenie).
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    patryk176 napisał:
    Ale ja mam przekaźnik HF115F przekaźnik dwu stykowy....i zamek kodowy też ma przekaźnik (HF3FF) i z zamka sa wyjscia NO i NC i 3 chyba GND

NO i NC to jeden styk, a fizycznie 2 wyprowadzenia + jeszcze jedno dla styku wspólnego. Samo oznaczenie HF115F nic nie mówi bowiem rodzajów tego przekaźnika jest wiele (widać to w załączonej dokumentacji). Jeżeli twój przekaźnik ma w sumie 5 wyprowadzeń to masz przekaźnik z jedną parą styków (3 wyprowadzenia dla styku + 2 dla zasilania cewki).
  • Poziom 12  
    Mój PRZEKAŹNIK MA 8 NóŻEK .... i chcę się dowiedzieć jak to podpiąć
  • Poziom 26  
    Biorąc pod uwagę ten rysunek to potrzebny ci jest przekaźnik oznaczony tam jako "2 Form C" lub "2 Form A", czyli jeśli twój przekaźnik nie ma "4" na trzeciej pozycji od końca w oznaczeniu to się samodzielnie nie nada.
  • Poziom 20  

Witam .Czerwony plus zasilania .Pierwszy włącznik to reset,następny to obwód twojego przekaznika 5 sekund zał.,niebieski minus a 2 zielone to obwód załączenia czuwania alarmu
  • Poziom 26  
    Ten przekaźnik ma tylko jeden styk więc do tego rozwiązania się nie nada.
  • Poziom 12  
    A napięcie +12V to ma być z osobnego zasilacza ?
  • Poziom 26  
    Jeśli wydajnością ci wystarczy to może być napięcie z centralki albo z zamka (przekaźnik żre średnio 30mA).
  • Poziom 12  
    Czy dobrze zacząłem robić ten rysunek według schematu (jeśli tak to nie wiem co dalej robić bo na schemacie jets przelacznik i od niego odchodzi tylko jedna linia a druga gdzie odchodzi ??)

Link do zdjęcia
  • Poziom 26  
    Wolną nogę przełącznika podpinasz do +12. Oczywiście jeśli ten wyłącznik jest typu NZ(NC)

Tam gdzi ena rysunku masz +12 powinien być drugi odczep przekaźnika z zamka.