Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka POWERMAT - awaria

21 Kwi 2010 22:50 22176 12
  • Poziom 14  
    Witam Jakiś czas temu kupiłem spawarkę Power Mat wszystko było z nią ok chodziła bez zarzutu ale nigdy nie spawałem nią żadnych dłuższych spawów jednak ostatnio musiałem pospawać dwie płyty metalowe i długość spawu wyniosła ponad 60cm i nagle nie wiem co się stało nic się nie zadymiło, nie strzeliło po prostu się wyłączyła i do dziś niestety nie powstała. Myślałem że może się przegrzała i że jest jakiś czujnik który byłby za to odpowiedzialny i ze to po wystygnięciu minie niestety jednak nic się nie dzieje wiatrak zaniemówił w ogóle całość nie działa poniżej wklejam fotki tego urządzenia macie może pojęcie co mogło się zepsuć i czy da się ją w ogóle jeszcze naprawić ?
    Z góry serdeczne dzięki za jakiekolwiek odpowiedzi.

Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 35  
    Połącz ze sobą te dwa przewody od wyłącznika termicznego którego widać na zdjęciu, następnie włącz ją do sieci, jeśli zacznie pracować to znaczy że wyłącznik termiczny jest uszkodzony.
    Do zamieszczania fotek używaj przycisku "dodaj obrazek".
    Spawarka POWERMAT - awaria
  • IT SerwisIT Serwis
  • Poziom 14  
    Dzięki wielkie za odpowiedz. Zamieściłem obrazki z mojego serwera bo nie można było dodać aż tak wielu naraz :)
    Korciło mnie i poszedłem do garażu niestety nadal nie działa po złączeniu kabli poza wyłącznikiem termicznym :(
  • Poziom 35  
    Sprawdź czy nie ma jeszcze jednego wyłącznika termicznego od strony uzwojenia pierwotnego. Jeżeli nie to próbówka do ręki i musisz szukać przyczyny kolejno poczynając od strony zasilania. Tylko nie szukaj tej usterki neonówką, najlepsza jest próbówka z dwóch żarówek 15W 230V połączonych ze sobą szeregowo.
  • Poziom 14  
    Spawarka naprawiona nie pytajcie co było jedno co moge stwierdzić to że wyszedłem na niezłego mongoła :) Dzieki wielkie za pomoc przynajmniej się dowiedziałem gdzie jest termik na przyszłość gdyby padł :)

Nie wymagamy tu aż takiej autokrytyki... :)
    bestler
  • Poziom 14  
    Witam ponownie nie wiem mam spory problem z tą spawarką to chyba jakiś szajs jest miałem kiedyś spawarkę zrobioną przez mojego tatę była na 220 i tak śmigała że szok, nie miała żadnej regulacji mocy, spawała najlepiej elektrodami 4, ale naprawdę była kozak niestety sprzedałem ją z braku grosza a teraz niedawno odkupiłem sobie nowa, nie wiedziałem jednak, ze tak ciężko będzie mi się nią spawało.
    Jak ją przekręcę poniżej 4 łapie bardzo elektroda, jak jest na 4 i spawam elektrodą 4 powinno być ok, natomiast tak pali profil, który spawam ze szok profil ma ze 3mm grubości, może dlatego nie umiem jej albo używać, albo to taki złom na logikę powinienem przekręcić na 2 i spawać elektrodą 2, przekręcając na 5 powinienem spawać elektrodą 5 i tak to chyba działa, natomiast pali zawsze tak ze szok elektroda płonie i już pod koniec to po prostu wywalam elektrodę i biorę nowa, bo cała się pali szok może robię coś źle....

Proszę powiedzcie czy to normalne ? Może muszę kupić większą elektrodę, skoro spawarka jest taka mocna nie wiem co to za złom ale nie umiem tego używać. Tamtą ojca wyspawałem sobie całą ławeczkę na siłkę i później ją sprzedałem jako fabryczną takie spawiki były, a teraz czuje sie przy tym złomie jak laik..
  • Poziom 35  
    Nie patrz na te cyfry, profil 3 mm spawaj cieńszą elektrodą, a prąd ustawiaj doświadczalnie, a nie według nadruku na spawarce.
    Inna sprawa, że obecne spawarki nie są najlepszej jakości, ale mimo wszystko daje się nimi jakoś spawać.
  • Admin DIY, Automatyka
    Dałbyś radę zmierzyć napięcie na wyjściu (na zaciskach wyjściowych). Jeśli do czerwoności się rozgrzewa elektroda to za niskie napięcie... wada konstrukcyjna.

Apropos tych cyfr to nie sugeruj się tym tylko ustawiaj na czuja :)
  • Poziom 14  
    czyli pomiędzy masą a uchwytem elaktrody ?

Zastanawiam się czy to nie problem z elektrodami może j używam niewłasciwych do spawarki transformatorowej. Poniżej fotki elektrod którch używam

Spawarka POWERMAT - awaria Spawarka POWERMAT - awaria

Prąd raczej nie jest za niski bo jak dam na maksa to za jednym dotknięciem robi dziure w profilu 3mm przepala go na wylot a łuk spawalniczy sie zwiększa spawanie odbywa sie jakby z większego dystansu. Na spawarce mojego ojca nie myslalem o takich pierdołach jak teraz wszystko szło tak ładnie spaw były takie równe ze szok teraz mam dziwne problemy. Na moich elektrodach pojawił sie dziwny nalot i końcówki tak jakby zaczely sie troche kruszyć nie wiem może one sa do niczego ? kupie jutro nowe elektrody i spróbuje na innych.

Moderowany przez retrofood:

Kolega zupełnie lekceważy uwagi dotyczące poprawy pisowni. Ostrzeżenie nr 1.

• Poziom 14  
    Ustawiasz za duży prąd. Stąd czerwone elektrody, krusząca się otulina, wypalone dziury.

Stosuj prąd zalecany do średnicy elektrody i pozycji w jakiej spawasz.
  • Poziom 14  
    Jak stosuje prąd zalecany do grubości elektrody jest to samo, jak zmniejszę jest minimalnie lepiej ale żeby w ogóle nie przepalało, to muszę dać na minimum 2,5 a elektrodę mam 4 więc zaczyna łapać ją coraz częściej... Próbowałem już wszystkich ustawień i myślę że to może być wina elektrod....
  • Poziom 14  
    to zdecydowanie wina elektrod kupiłem nowe elektrody i spawarka po prostu wymiata pierwszy raz nałożyłem prawdziwie równy spaw !!! Jest dobrze to był test na elektrodach 2 zamówiłem jeszcze większe i też przetestuje ale domyślałem się że przyczyna może być w elektrodach leżały w garażu przez dwie zimy bez pudełka więc może gdzieś się tam zawilgociły....

Dzięki wielkie za pomoc