Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa stroboskopowa do ustawienia zapłonu

wrogal 19 Jan 2003 18:42 7228 12
    wrogal
    Level 2  
    Poszukuje schematu lampy stroboskopowej z tzw. klamerką pojemnościową współpracująca z elektronicznymi modułami zapłonowymi
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    User removed account
    User removed account  
    uaz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W najprostszym wydaniu - morzesz użyć kawałka kabla zapłonowego z nawiniętymi 50-100 zwojami drutu. Jeden koniec tego uzwojenia dajesz na neonówke, drugi koniec neonówki na mase. Kabel wpinasz zamiast kabla od 1 cylindra - i już działa - problem tylko ze słabą energią błysku neonówki. Na silnym świetle będzie słabo widoczny znak.
    bendix
    Level 12  
    Posiadam taką lampę, zasilaną z aku. 12V. Wyzwalanie błysku, z klipsa zapinanego na kablu wys.nap. Ale klips nie jest pojemnościowy, posiada rozcięty na dwie połówki pierścienoiwy rdzeń ferrytowy. Na jednej z nich nawinięte jest kilkanaście zwojów DNE 0,1mm i dalej poprzez układ RC
    zasila bramkę tyrystora, który z kolei uruchamia trafo zapłonowe powodując odpalenie palnika lampy.Palnik zasilany jest z generatora samowzbudnego, transformowane wys.nap. prostowane zasila kondensator 1,5mikro F. Jest to krajowy wyrób z lat 80-tych.
    Pozdrawiam :D
    midas78
    Level 19  
    Myslalem kiedys o zrobieniu takiej lampy na diodzie laserowej (z troche zmodyfikowana optyka) albo na jasnych bialych diodach. Nie trzeba sie gmatwac z przetwornicami. Poza tym miala miec pomiar obrotow silnika, i mozliwosc ustawiania wyprzedzenia zaplonu. Znacznie ulatwia to regulacje bo zawwsze ustawia sie na znaki.
    Ale niestety z braku czasu...
    bendix
    Level 12  
    Oryginalnego schematu nie mam, narysowałem go odręcznie na podstawie oględzin po zdjęciu obudowy. Sciągnąłem wartości rezystorów
    diód ,kondensatorów, natomiast nie mam danych uzwojeń przetwornicy, oraz transformatora zaplonowego. Jeżeli mógłbyś sprecyzować co w niej brakuje? spróbuję pomóc. Bo ze skanem będzie trochę klopotu!
    Pozdrawiam :?
    [-wojas-]
    Level 19  
    a niewiecie może czy da się jakoś przerobić zestaw j-23 czyli strobo żeby mrugało razem z zapłonem ??
    bolek
    Level 35  
    można przerobić jabela, ja robiłem własną lampe na 12V, a impuls do wyzwalania brałem z kawałka drutu nawinietego na kabel WN, lub wsadzonego na elketrode świecy, rozdzielacza, cewki WN.... drugi koniect tego drutu był podłaczony wprost do elektrody "wyzwalajaco- jonizującej" :D na palniku
    nie trzeba było żadnych układów z tyrystorami do wyzwalania błysku.

Problem w tym że należało by połaczyć mase auta z masą strobola= niebezpieczeństwo porazenia!!

według mnie lepsze rozwiązanie to zrobić prosty generator na NE555+ trafo 4 waty 220-->6V podłaczone odwrotnie. tarfo sterowane jakimś BUZ'em, mostek gretza na BA159- od biedy prostownik jedno połówkowy + kondensator kilka uF.
    Ja za trafem dałęm podwajacz napiecia i lampa była zasilana 800V, przez co stabilniej błyskała. jasnosć takiej lampy była wystarczajaca
    [-wojas-]
    Level 19  
    bolek a mugłbyś jakiś prosty schemacik walnonć
    [-wojas-]
    Level 19  
    bolek schemacik jest spoko i chyba najpierw sprubuje coś takiego na ledach potem bede sie bawił z palnikiem i całą resztą tylko że przejrzałem kilka sklepów elektronicznych i niemoge znaleść diód BYP 401 ani takiego zenera na 160-180V 1W i co to za tranzystor