Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

antena do bramy automatycznej

Dogu 01 Jun 2010 18:55 14550 15
 • #1
  Dogu
  Level 17  
  Witam

  posiadam Napęd bramy firmy somfy j jest mały problem zasięg...

  muszę być pod bramą żeby złapać sygnał:/

  chciałem dokupić antenkę ale cena jest urwana z choinki jak za takie coś...\


  zastanawiałem się nad wykonaniem jakiejś antenki samodzielnie.. do głowy wpadł mi dipol lub antena GP... wszystko niby fajnie ale na jaką częstotliwość zrobić taką antenę i jak ją potem dostroić no i jaka impedacje ma mieć antena...

  z góry dzięki za wszelką pomoc pozdrawiam
 • #2
  buszmen78
  Level 17  
  f=433,92 Mhz

  taka antenka
  AT-433 ROPAM

  do tego hermetyczna puszka +kabel 50 Ohm
  i wersja 'lowcost' gotowa

  działa na 100%

  pozdro
  ceny detal
 • #3
  Dogu
  Level 17  
  no tak cena zadowalająca ale w domu mam wszystko do zrobienie GP czy dipola czyli po porstu dipol 50ohm na 433.92mhz tak??
 • #4
  buszmen78
  Level 17  
  witam

  zazwyczaj jest to dipol 16,5cm ( w radioliniach do alarmów, kawałek przewodu, drutu)
  tutaj jest wątek o tym:
  Link
 • #5
  E30KoNiK
  Level 10  
  Podepnę się pod temat. Kupiłem napęd bramy firmy Somfy, model GDT200, niestety po zamontowaniu stwierdziłem, że odbiornik nie radzi sobie z moją ocieplaną bramą, mianowicie kiedy chcę otworzyć bramę z zewnątrz to sie nie da, nawet kiedy pilot trzymam przy samej bramie, muszę obchodzić garaż do okoła i otwierać bramę przez okno bo dopiero wtedy łapie sygnał z pilota. Tu pytanie do was jak zwiększyć zasięg odbiornika ?
  antena do bramy automatycznej antena do bramy automatycznej
  Skontaktowałem sie z producentem i polecił mi wyprowadzenie anteny(niebieski przewód) na zewnątrz budynku za pomocą innego przewodu o wielokrotności długości przewodu zastosowanego w napędzie, tak też zrobiłem, na próbę za pomocą kostki do anteny przyłączyłem 25x dłuższy odcinek przewodu. Niestety napęd reagował na sygnały z pilota tylko wtedy gdy pilot był około 1,5 metra od końca przewodu.
 • #6
  brombek
  Level 12  
  Witam
  Myśle, że słaby to jest nadajnik. Wymień baterie zobaczymy.
 • #7
  E30KoNiK
  Level 10  
  Ale przy otwartych drzwiach pilot łapie z 30m to mi już by starczyło, tylko że jak wracam do domu to juz bramy nie otworze bo musze iść do okna. Ale baterie wymienię, chociaż powinny być dobre skoro napęd jest świeżo co kupiony i przy otwartej bramie pilot działa ok.
 • #8
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Przede wszystkim antena powinna być na zewnątrz blachy garażu. (stalowy garaż tworzy puszkę Faradaya , wilgotny mur nie wiele gorszy, i ekranuje wszystkie sygnały radiowe - spróbuj zamknąć drzwi garażowe i włączyć radio w samochodzie...)
  Użyj tego co zproponował buszmen78 albo podobnego (dipol ćwierćfalowy na 433,92 - czyli 16,6 cm od blachy uchwytu) połączonego cienkim kablem antenowym z odbiornikiem - w miejscu połaczenia oryginalnego kabla anteny z przedłużeniem ekrany kabli (podobnie jak żyły wewnętrzne) także muszą być połączone, przy odbiorniku żyła wewnętrzna podł. do zacisku antena, ekran do specjalnego zacisku masowego (zawsze jest obok zacisku "antena").
  Nie baw się w przdłużenia anteny zwykłym przewodem o długości wieloktotności dł. anteny - to by zadziałało tylko jeśli byłby w miarę prosty i na otwartej przestrzeni. Taki powyginany kilka razy kabel + ekran z blachy całego garażu to dopiero ciekawa antena.... (łapiąca wszystko oprócz sygnału pilotów)
 • #9
  E30KoNiK
  Level 10  
  No ok, tylko tu nie ma zacisków dla anteny tylko jest ten przewód(robiący za antene) wlutowany w płytkę, i nie mogę zlokalizować niczego do czego miałbym podłączyć ekran
 • #10
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jeśli napęd nie byłby nówka (znaczy po gwarancji) - ale zdaje się jest - a ty jesteś "lutowalny" to mogłbyś wylutować kabel antenowy a na jego miejsce wstawić zacisk śrubowy (np odcięty z listwy do wlutowywania) albo uciąć istniejący kabel krótko, pocynować wystający odcinek i nakręcić na niego kostkę połączeniową (jak antenka zdalna jednak się nie sprawdzi to wkręcasz w zacisk odcięty kawałek i jest stan pierwotny). Masę możesz wziąć ze spodu płytki ze ścieżki masowej (to ta wypełniająca wszystkie wolne miejsca na płytce) lutując kabelek do jakiegoś punktu lutowniczego jak najbliżej wyjścia antenowego i podpiając go (jak najkrótszą drogą) do ekranu kabla anteny.
  Jak nie chcesz ingerować w płytkę, to zwiń tą swoją antene kabelkową jak najciaśniej (żeby jej długość nie wpływała na długość wyjściową dipola) a koniec podłącz do środkowej żyły kabla ekranowanego, ekran zostaw niepodłączony. reszta j/w.
  W oryginalnych antenach (ja osobiście zakładam antenki FAAC z racji solidnej budowy i hermetycznego kaptuka na mocowaniu do uchwytu, ale są i chińczyki po 29zł-ot choćby taka: http://allegro.pl/antena-433-92-s3-do-somfy-nice-faac-3m-przewod-i2380965242.html ) ekran kabla jest połączony z blaszanym uchwytem, a ten przy mocowaniu na metalowym słupku jest już w jakiś sposób "zmasowany"
 • #11
  E30KoNiK
  Level 10  
  Tu mam odpowiedz od działu technicznego somfy

  Quote:
  Witam,

  Mam już więcej informacji od kolegów z działu technicznego z Francji. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe i tanie, ale jest to możliwe w napedzie GDT 200 ( GDT100 niestety nie)
  Do napedu GDT 200 trzeba dokupić uniwersalny odbiornik radiowy indeks 1841022 ( 227pln netto) plus antenę indeks 2400472 (130pln netto ). Podane ceny są cenami katalogowymi proponowane klientom indywidualnym. Proszę poszukać w internecie tych produktów, można je znaleźć dużo taniej. Gdyby jednak Pan postanowił kupić od nas to proszę złożyć zamówienia na biuro(_at_)somfy.pl

  Pozdrawiam/Regards,
 • #12
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Weź przestań - jeszcze trochę a ten odbiorniki + piloty będzie tyle kosztował co napęd :)
  Na razie zrób co pisałem - kup uniwersalną antenkę pod 433 i podłącz ekranowanym kablem antenowym.
  Jak nie wyda - zawsze możesz za stówę dokupić całą uniwersalną droge radiową z pilotami podłączalną do twojego napędu o zasięgu o niebo większym od tej "firmówki" - i nie za 350 tylko za 115 zł (e....es, pr....ima i in., nawet FAAC i NICE bedzie tańsze !!!).
  NIE DAJ SIĘ TYLKO DOIĆ Z KASY !!!
 • #13
  E30KoNiK
  Level 10  
  No wiem, pomysł wydawania drugie tyle co napęd też mi sie nie podoba. Byłem po dzwonek bezprzewodowy u chińczyków za niecałe 20zł, a radzi sobie z przesłaniem sygnału przez moją bramę, teraz muszę go tylko jakoś zaadaptować do uruchamiania bramy.

  W napędzie mam wyjście na przełącznik ścianowy (zwykły przycisk dzwonkowy, jednorazowo naciśnięty powoduje uruchomienie napędu) podłączyłem do niego przewody z buzera od dzwonka, ale niestety nie zadziałało mi to ( :P można się było tego spodziewać).
  Następnie znalazłem na płytce dzwonka punkt który względem "+" ma około 768 ohm (to chyba jest opór tranzystora bo punk ten jest połączony z jedna z jego nóżek), lecz po naciśnięciu przycisku dzwonka spada praktycznie do zera, wpiąłem się więc tym razem do tego punktu i zacisku "+" i równolegle do zacisków w napędzie, ale efekt był taki, że brama zaczęła jeździć po trochu tam i z powrotem aż wyskoczył błąd i stanęła na dobre. Chyba nastąpiła jakaś kolizja napięcia dzwonka z napięciem sterującym napędu.
  W dzwonku napięcie zasilania wynosi niecałe 3V co nie przesteruje mi przekaźnika, a potrzebuje jakiś styk sterowany, ale odseparowany od napięcia dzwonka, zwykły tyrystor wystarczy ? Nie miałem styczności z elektroniką już 6 lat od kiedy skończyłem technikum i tak troche juz pozapominałem stąd te dziwne pytania z mojej strony.
 • #14
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Wejście sterujące centralki jest sterowane (przeważnie) zwarciem do masy (a nie podaniem plusa i to 3V jak zrobiłeś, bywają jednak sterowane plusem ale pełnym napięciem centrali a nie 3V)

  Są przekaźniki na 3V - choocby taki :http://allegro.pl/przekaznik-3v-5a-v23082-a1201-a401-pk-03v23082-x1-i2420711731.html. (te 3V to dwa paluszki szeregowo?)
  Wepnij zamiast buzzera cewkę a styki daj pod wejście włącznika sciennego i po krzyku.

  Jak chcesz użyć przekaźnika na napięcie centrali (24 albo 12V - jakie tam u ciebie jest) to użyj tranzytora NPN (dowolny popularny np. BC411,BC550 ... ), baza przez opornik 3,3 kOhm do wyjścia plusa na buzzer w dzwonku (czyli tej nóżki tranzystora w dzwonku), masy dzwonka i centralki połącz razem, emiter do masy, kolektor do cewki przekaźnika, drugi koniec cewki do plusa centralki (Styki oczywiście pod wejscie włącznika centralki). Do cewki przekaźnika równolegle dioda prostownicza małej mocy podłączona na odwrotnej polaryzacji (np 1N4148 - zabezpieczenie tranzystora przed prądem wstecznym z cewki przekaźnika)
 • #15
  jakowit
  Level 10  
  Czy koledze E30KoNiK lub komuś innemu udało się polepszyć zasięg napędu somfy? Mam model gdt 100 i niestety nie ma tam żadnych dodatkowych wyjść na antenę lub włącznik ścienny
 • #16
  E30KoNiK
  Level 10  
  Mi sie nie udało, ale dzięki temu, że mam gdt200 to kupiłem na allegro zestaw bezprzewodowy włącz/wyłącz i podpiąłem do styku z włącznika ściennego. Ale Ty możesz popróbować z antenami o których inni tu mówili, mi sie nie chciało bawić to poszedłem na łatwizne