Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kocioł dwufunkcyjny do małego domku?

Goga 35 16 Sie 2010 12:40 5319 25
  • #1 16 Sie 2010 12:40
    Goga 35
    Poziom 8  

Nie wiem jaki kocioł dwufunkcyjny wybrać. Buduję domek jednorodzinny 78m kw. jedna łazienka, ogrzewanie grzejnikowe + kominek z nawiewem. Odległość poboru wody od pieca ok. 3m. Dwie osoby. Domek max ocieplony.Kocioł na pewno z zamkniętą komorą spalania, najlepiej bez zasobnika, niedrogi i tani w eksploatacji. W sklepach radzili mi różne kotły kondensacyjne. Cena zachęcająca, bo ok. 700-1000 zł więcej niż za tradycyjny, ale poczytałam w Internecie i przeraziły mnie koszty napraw, serwisu itp. Czy kondensat się zwróci w moich warunkach? Czytałam też o kotłach kondensujacych. Co to za zwierzę :) i jakie kotły należą do tego gatunku? Bardzo proszę o pomoc.

0 25
  • #2 17 Sie 2010 06:45
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

O kondensatach było już sporo , poszperaj a wszystkiego się dowiesz .

0
  • #3 17 Sie 2010 12:16
    Goga 35
    Poziom 8  

Fakt, dużo było o kotłach kondensacyjnych ale nie o kotłach kondensujących, a podobno jest różnica. Odrobinę informacji o tych drugich znalazłam jedynie na stronie COMANIA. Wczorajszy dzień i nockę poświęciłam kotłom i cosik wygrzebałam. A mianowicie Ferroli DOMI project F24 7-25 kW klasa efektywności *** za 1800zł, Beretta Junior 21 esi Turbo 7-22 kW sprawność max-min 92,8-84,0% też za 1800 zł i cosik z wyższej półki Immergas Victvix 26 2L o mocy 3-23,6 kW kondensat za 4200zł. Te tańsze- gwarancja 3 latka, a kondensat 5 lat. Nie wiem, który ewentualnie wybrać. Czy ktoś z Was wie coś o tych kotłach? Czy kondensat w tych warunkach się będzie opłacał? Proszę o radę, bo w sklepach traktują mnie jak blondynkę. Wciskają towar nawet nie pytając o podstawowe dane, a mąż powiedział, że to moja bajka. On buduje- ja kupuję.

1
  • #4 17 Sie 2010 21:00
    davvid80
    Poziom 17  

Goga... nie ma różnicy...
    Firma to już Twój wybór - każdy pcha w swoją stronę - i nie patrz na koszty napraw, no chyba że celujesz w dolną półkę to naprawy trzeba wziąć pod uwagę.
    Wielkość i typ urządzenia zależy tego co w tej łazience będziesz miała - deszczownica czy zwykły natrysk, a może wanna ?
    Zakładam, że na 76m2 nie będzie fajerwerków - więc proponuję dwufunkcyjny 19kW - zakres modulacji pozwoli na w miarę ekonomiczną pracę na CO, a i na CWU będzie wystarczająco mocny.
    Pozdrawiam

0
  • #5 18 Sie 2010 00:42
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Z Twojej listy postaw na Victrix

0
  • #6 18 Sie 2010 06:37
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Radzę przejrzeć ofertę innych producentów , np. Termet , deDietrich , Junkers... Z wyborem się nie śpiesz .

0
  • #7 18 Sie 2010 10:25
    Goga 35
    Poziom 8  

Dzięki za rady! Niestety tak to jest jak osiołkowi w żłoby dano... Wybór za duży, forsy za mało. Kładłam się spać i byłam zdecydowana na Ferroli, bo urzekła mnie ich strona internetowa. Pyk i wiem gdzie są w moim mieście dystrybutorzy, pstryk i mam telefony trzech serwisantów. Teraz znowu mam do myślenia i szukania... De Dietrich wciskali mi w sklepie kondensata MCR II 24/28 MI za 4200 zł.( nie za duże parametry na taki mały domek?) Z tradycyjnych to odpowiednie parametry mają WHR 2.18 FF ( 8,5-17,5 kW) ( tu niezbyt mi się podobała ta moc maź, bo czy wystarczy na ogrzanie wody do maleńkiej wanny?) i WHR 2.24 FF (11,3-22,7 kW) ( tu kręciłam nosem na moc min. Dla mojego domu wystarczy w zupełności 8 kW).Co do tych dwóch kotłów tradycyjnych to jest to niska klasa efektywności (**). Znacznie lepsze parametry miał włoski DOMIprojekt F24, dlatego o nim wspomniałam. Co do Termeta to mam w domu podgrzewacz wody tej firmy, który od 14 lat działa bezawaryjnie. Tylko ceny tej firmy troszkę odstraszają. Doprowadziła mnie do szału polityka tych wszystkich firm. Ceny są kosmiczne. Przymierzałam się do kupna grzejników. Dostałam cennik a sprzedawca mówi, żeby nie patrzeć na te ceny, bo on na początku daje 48% rabatu. To po co podają takie ceny??? Z kotłami jest tak samo, więc buszowanie po sieci chyba nie wystarczy i końcówkę wakacji poświęcę spacerom po sklepach. Jakby ktoś miałby dla mnie jakieś rady to bardzo proszę o pomoc...

0
  • #8 18 Sie 2010 16:31
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Polecam kupić kocioł z wymiennikiem ze stali nierdzewnej. Więc DeDietricha - nie polecam.
    Nie wiem co ma w sobie Ferroli, a Termet z tego co wiem, ma nierdzewkę. To moja rada.

Wstawiłem przecinki
    mod - mirrzo

0
  • #9 09 Kwi 2016 18:54
    Goga 35
    Poziom 8  

Od mojego pytania o kotły dwufunkcyjne minęło 7 lat. Wtedy wybrałam Berettę Juniora- był w duuużej promocji. Sprawuje się świetnie. Niestety teraz mam podobny kłopot. Syn remontuje mieszkanie w kamienicy 56m kw. Więc znowu szukamy dobrego kotła. Kłopot w tym, że ma to być kocioł turbo, a komin ma 16m plus kolanka :( Wyczytałam na forum, że do tak długiego komina- dostępne dla mojego portfela ( ok. 3000zł) - jest Mini Term Elegance Turbo GCO-DP-21-13 (21/21) 6-21kW za ok. 2400 zł, taki sam, ale 7-24 kW, Mini Max Elegance GCO-DP-21-03 (21/21) 6-21 kW za 2700zł i podobny tylko 7-24kW. Niestety dowiedziałam się, że kotłów turbo już się nie produkuje. Jeżeli któryś z nich kupię, czy będę miała kłopoty z serwisem, częściami? Jeżeli nie będzie problemu, to który wybrać? A może Ktoś mi poradzi jakieś inne rozwiązanie? I jaki system kominowy- rura w rurze czy dwie rury obok siebie? Co tańsze? Co lepsze? Z góry dziękuję za każdą radę.

0
  • #10 09 Kwi 2016 21:48
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Kup Termet ECOCONDENS GOLD
    Będziesz zadowolony :)

0
  • #11 10 Kwi 2016 19:50
    Goga 35
    Poziom 8  

Kociołek niezły, ale kosztuje ok. 4000zł. Wiem, że nie dam rady wykorzystać kondensatu przy tak małym metrażu. Więc mam pytanie, CZY MUSZĘ ZAŁOŻYĆ PIEC KONDENSACYJNY jeżeli w pozwoleniu na budowę nowej instalacji grzewczej jest napisane piec turbo? Przepraszam, że tak truję, ale remont zbliza się do końca i pustki w portfelu :(

0
  • #12 10 Kwi 2016 21:10
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Goga 35 napisał:
    Wiem, że nie dam rady wykorzystać kondensatu przy tak małym metrażu.

Otóż nie wiesz. Im mniejsze zapotrzebowanie, czyli metraż, tym bardziej opłaca się go zamontować. Tylko kotły kondensacyjne maja minimalną moc bardzo niską, a to wpływa na oszczędności.
    Kup kondensa !!! :D

0
  • #13 11 Kwi 2016 00:44
    serwo66
    Poziom 25  

Polecam Termet Gold z mocą od 2,8 kW.

0
  • #14 11 Kwi 2016 16:02
    Goga 35
    Poziom 8  

Duże dzięki, przekonali mnie Panowie. Teraz zaczynam buszować w sieci, aby zobaczyć dokładnie ile to cudo kosztuje. Naprawdę bardzo, bardzo dziękuję za pomoc. I jeszcze jedno pytanko. Przy tak długim kominie jaki wybrać system kominowy- dwie rury czy rura w rurze?

0
  • #15 11 Kwi 2016 22:18
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Wszystko w rękach instalatora. Jednak lepiej, żeby to był serwisant, to odpowie raczej autorytatywnie.

0
  • #16 15 Kwi 2016 21:07
    Goga 35
    Poziom 8  

Decyzja podjęta. Na pewno Termet Gold. Ale który? 20 czy 25. Proszę o radę.

0
  • #17 17 Kwi 2016 19:09
    Goga 35
    Poziom 8  

Który z tych Termetów 20 czy 25 jest bardziej oszczędny i mniej awaryjny? Który lepiej się sprawdzi na 58m kw i prysznic? Bardzo proszę o pomoc, bo mój instalator już tupie ze zniecierpliwienia. A co do opinii fachowców w sprawie systemu kominowego to chcieli puścić jedną rurę nad oknem (w zabytkowej kamienicy na parterze) konserator i sąsiedzi, by mnie zjedli, że nie wspomnę o odbiorze.

0
  • #18 17 Kwi 2016 22:25
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jeżeli prysznic, to 25 kW
    Komin prowadź do góry w szachcie kominowym.

0
  • #19 18 Kwi 2016 13:11
    butcheer
    Poziom 2  

Cytat:
    Im mniejsze zapotrzebowanie, czyli metraż, tym bardziej opłaca się go zamontować. Tylko kotły kondensacyjne maja minimalną moc bardzo niską, a to wpływa na oszczędności.

Może mi to ktoś wytłumaczyć???
    Bo upraszczając: mniejsze mieszkanie -> mniejsze zużycie gazu -> mniejsze rachunki -> mniejsze oszczędności (w PLN ) z kondensacji -> dłuższy okres zwrotu różnicy w cenie kotła kondensacyjnego a innego. A doliczając wyższe koszty napraw, przeglądów kondensata, to przy małych mieszkaniach za nic mi się to nie kalkuluje.

0
  • #20 18 Kwi 2016 13:57
    Goga 35
    Poziom 8  

Odpowiadając na powyższe pytanie, sądzę, że kondensat niezbyt się zwróci, ale przepisy obecnie narzucają piece kondensacyjne. Wyboru nie ma. I bardzo dziękuję za radę. Kupuję tego Golda 25kW

0
  • #21 18 Kwi 2016 22:36
    mirrzo

Moderator na urlopie...

butcheer napisał:
    ... mniejsze mieszkanie -> mniejsze zużycie gazu -> mniejsze rachunki -> mniejsze oszczędności (w PLN ) z kondensacji ...

Większe, a nie mniejsze: kocioł kondensacyjny ma niską moc minimalną, zatem można ustawić go na max zapotrzebowania na minimalnym poziomie. Mieszkanie 40 m2 wymaga ok 4 kW, zatem kocioł będzie pracował w zakresie np 2-4 kW i nigdy tej wartości nie przekroczy. Każdy niekondensacyjny w takim zapotrzebowaniu będzie pracował na swoim minimum, czyli z reguły ok 8 kW - ZAWSZE
    I tu są te oszczędności.

0
  • #22 05 Maj 2016 21:48
    Goga 35
    Poziom 8  

Ratunku!!! Kocioł wisi- Termet Gold 25, woda ciepluteńka, kaloryferki też- niestety spada ciśnienie wody od 1,4 do 0,7 bara przez 5 godzin. "Instalator" mówi, że to normalne. Ja mam inne zdanie na ten temat. Tyle bzur ile słyszałam od "fachowców", np. że Termet nie pociągnie przy takim kominie, że powinnam zamontować komin 60 ( przy blisko 17m), a nie 80, bo instalator ma w zapasie jakies rury, że taki piec to nie na nasze ( koszalińskie) warunki- rozumiem, jesli bysmy mieszkali w Alpach... :evil: Więc błagam, jak sprawdzić, gdzie to bydle ciecze??? Czy to wina instalacji czy kotła?

0
  • #23 05 Maj 2016 22:25
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Najpewniej, to wina instalacji, bo z kotła chyba nie ciecze, co ?
    Może być jeszcze inna sprawa: insztalatur nie dopełnił naczynia ekspansyjnego azotem i po nagrzaniu nadmiar wody wylewa sie przez zawór bezpieczeństwa.
    Teraz zaproś serwisanta do uruchomienia, żeby to wszystko posprawdzał i wypisał papiery

0
  • #24 05 Maj 2016 22:40
    Goga 35
    Poziom 8  

Serwisant był wczoraj i niczego nie powiedział. Muszę liczyć na siebie. Co powinnam zrobić lub lepsze pytanie: do czego powinnam zmusić instalatora??

0
  • #25 05 Maj 2016 22:44
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Powiedz mu, że wyciek wody z instalacji to jego sprawa i ma go zatrzymać. Skoro woda nie leci z zaworu bezpieczeństwa, to ewidentnie jego sprawa, żeby usunął nieprawidłowość. A może to jeszcze powietrze jest w instalacji i dlatego spada ciśnienie ?

0
  • #26 08 Maj 2016 14:53
    Goga 35
    Poziom 8  

Dzięki, miałeś rację. Drobna dziurka. Znaleziona. Załatana. Działa świetnie. Jeszcze raz dziękuję za naprawdę doooobbbbrrrreee rady :D . Pomogło mi to przeżyć tę instalację i nie dałam sie za każdym razem robić w konia. Zdziwienie instalatorów- baba i zna się na parametrach- bezcenne.
    Jaki kocioł dwufunkcyjny do małego domku?

0