Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozumieć pojęcie instalacji wewnętrznej?

14 Wrz 2010 11:26 7770 14
  • Poziom 12  
    Witam,
    Świetna sprawa z tą terminologią w wątku "Definicje i pojęcia używane w elektroenergetyce" https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1761772.html... trafiłem tam z Googla :-).
    Informuję, że mam domek letniskowy podłączony oddzielnym kilkudziesięciometrowym kablem do zbiorczej szafy pomiarowo-rozdzielczej (20 Odbiorców a więc liczników), stojącej poza naszymi posesjami. Elektrownia zupełnie niespodziewanie zaliczyła wyżej wspomnianą zbiorczą szafę do Naszej/mojej "wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej", zobowiązując wszystkich Odbiorców do wymiany całej tej szafy na własny koszt.

W umowie nie ma oznaczonej granicy eksploatacji (tzn. gdzie się kończy odpowiedzialność Elektrowni, a zaczyna moja).

W związku z przypisaniem przez Elektrownę tej szafy do "wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej", za którą ponoszę odpowiedzialność zgodnie z Umową, mam pytanie:
    - czy pojęcie "wewnętrzna linia zasilająca (wlz)" jest tym samym, co pojęcie "wewnętrzna instalacja zasilająca i odbiorcza"?
    - co oznacza pojęcie "linia przedlicznikowa"? - czy instalację doprowadzającą energię elektryczną DO licznika, czy instalację domową wraz z kablem łączącym licznik z domem?
    - gdzie w sposób bardziej oficjalny (przepis?), poza terminologią na Elekrodzie, można znaleźć opis, który by wyjaśniał pojęcie "wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej"?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    Szafę jak najbardziej trzeba będzie wymienić wraz z zabezpieczeniami ; nie dotyczy to jednak liczników energii elektrycznej, które powinien dostarczyć Zakład Energetyczny. WLZ jest to po prostu kabel łączący np. w Twoim przypadku wspomnianą szafę pom-roz z tablicą w domku, która zasila poszczególne odbiory np. gniazda, oświetlenie. Więc jeżeli Twój kabel spełnia warunki tzn. jest odpowiednio dobrany do wartości mocy przyłączeniowej (odpowiedni przekrój, izolacja) to nie ma sensu go wymieniać. Linia przedlicznikowa w rozumieniu ZE jest również WLZ'em. W rzeczywistości jest to linia z miejsca przyłączenia (np. słup) do złącza kablowego. Obecnie robi się zestawy przyłączowo-pomiarowe ZPP czyli skrzynki z szynami przyłączeniowymi, zabezpieczeniami i płytą pod licznik energii elektrycznej. Co do pytania o opis "wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej" to chyba trzeba szukać w Polskich Normach.

Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 12  
    WLZ-Wewnętrzna Linia Zasilająca wedle przepisów jest to odcinek należący do Zakładu energetycznego badź wspólnoty mieszkaniowej, zależnie od usytuowania, a za licznikiem jest tzw. LINIA ODBIORCZA nie mylić z WLZ, nalezy ona do odbiorcy i zakład nic do niej nie ma.
  • Poziom 12  
    andrzejac napisał:
    WLZ jest to po prostu kabel łączący np. w Twoim przypadku wspomnianą szafę pom-roz z tablicą w domku, która zasila poszczególne odbiory np. gniazda, oświetlenie. Więc jeżeli Twój kabel spełnia warunki tzn. jest odpowiednio dobrany do wartości mocy przyłączeniowej (odpowiedni przekrój, izolacja) to nie ma sensu go wymieniać. Linia przedlicznikowa w rozumieniu ZE jest również WLZ'em. W rzeczywistości jest to linia z miejsca przyłączenia (np. słup) do złącza kablowego.

Odpowiedzi nie rozumiem - to co WLZ w końcu znaczy? Tylko kabel z szafy do domku, czy również szafę pom.-rozdz.?
    relisys-js napisał:
    WLZ-Wewnętrzna Linia Zasilająca wedle przepisów jest to odcinek należący do Zakładu energetycznego badź wspólnoty mieszkaniowej, zależnie od usytuowania

Ja napisałem gdzie szafa pom.-rozdz. jest usytuowana - jest poza działkami Odbiorców. A jak należy rozumieć "zależnie od usytuowania" w moim wypadku? Jakie to przepisy?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    W przepisach PBUE (na które nasze Z.E się najczęściej powołują) możemy przeczytać:
    Wewnętrzna linia zasilająca - linia przedlicznikowa, łącząca instalacje
    odbiorczą ze złączem bezpośrednio lub za pośrednictwem głównej rozdzielnicy.(PBUE i słownik pojęć Enion)

PN 5009 826-05-02
    Obwód rozdzielczy: wewnętrzna linia zasilająca – [wlz] (obiektu budowlanego) - obwód elektryczny zasilający tablicę rozdzielczą (rozdzielnice).
    Obwód (instalacji elektrycznej) - zespół elementów instalacji elektrycznej wspólnie zasilanych i chronionych przed przetężeniami wspólnym zabezpieczeniem.
    Obwód odbiorczy: obwód końcowy (obiektu budowlanego) - obwód, do którego są przyłączone bezpośrednio odbiorniki energii elektrycznej lub gniazda wtyczkowe.

W normie P-SEP E-002 możemy przeczytać:
    Stosowana terminologia jest zgodna z określeniami podanymi w normie PN-IEC 60050-826 :Słownik terminologiczny elektryki. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych.
    2.2- Wewnętrzna Linia zasilająca- jest to zespół elementów instalacji stanowiący połączenie pomiędzy złączem instalacji elektrycznej a urządzeniem pomiarowym (urządzeniami pomiarowymi) służący do rozdziału energii elektrycznej na poszczególne instalacje odbiorcze, czyli część instalacji przewodząca niemierzoną energię elektryczną; wielkość budynku i liczba mieszkań warunkują wielkość i złożoność wewnętrznej linii zasilającej, w skład mogą wchodzić również rozdzielnice główne budynku.
    2.3- INSTALACJA ODBIORCZA- jest to zespół elementów instalacji elektrycznej wspólnie zasilanych poprzez urządzenie pomiarowe i chronionych przed przetężeniami wspólnym zabezpieczeniem; w szczególności w budynkach mieszkalnych wyróżnia się instalację odbiorczą mieszkaniową, służącą do zasilenia określonego mieszkania i instalację odbiorczą administracyjną, służącą do zasilenia odbiorników użytkowanych wspólnie przez mieszkańców budynku wielorodzinnego; początek instalacji odbiorczej stanowi odgałęzienie od wewnętrznej linii zasilającej, a w jego skład wchodzą: zabezpieczenie przedlicznikowe, urządzenie pomiarowe, tablica rozdzielcza (mieszkaniowa bądź administracyjna) i obwody odbiorcze wraz z ich oprzewodowaniem i wyposażeniem.

Z chwilą zgromadzenia kilku liczników w jednej szafie pomiarowo-rozdzielczej zaczął się problem z nazewnictwem WLZ. Przesunęła się granica płatności za straty przesyłowe energii na korzyść ZE...
    Za licznikiem jest to już odcinek instalacji odbiorczej- czyli zalicznikowa linia zasilająca, jednak jakoś tak utarło się wśród elektryków, że obie te linie nazywane są w.l.z. Problem pojawia się, gdy dochodzi do takiej sytuacji jak powyższa. Podejrzewam, że dostawca zakwalifikował instalację zasilającą do linii zasilającej, oraz dodał do tego instalację odbiorczą- i wyszło na to, że do was należy wszystko- tylko jakim prawem, pewnie "prawem monopolisty"...
    Poproście o definicję tej wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej- oraz podstawę prawną takiego nazewnictwa. To jedyne co w tej chwili przychodzi mi do głowy
    :cry:

Cytat:
    gdzie się kończy odpowiedzialność Elektrowni, a zaczyna moja

Miejsce dostarczania energii elektrycznej i rozgraniczenia własności sieci dostawcy i instalacji odbiorcy określa umowa przyłączeniowa. Jeśli była zawarta wcześniej, powinno to gdzieś pisać sprawdź dokładnie.

Cytat:
    W związku z przypisaniem przez Elektrownię tej szafy do "wewnętrznej instalacji zasilającej i odbiorczej", za którą ponoszę odpowiedzialność zgodnie z Umową, mam pytanie:

Ale umowa podpisana była chyba wcześniej- czy tam nie było nic wspomniane o miejscu rozgraniczenia, czy może podpisaliście umowę w której już było użyte określenie "wewnętrzna instalacja zasilająca i odbiorcza" ?
  • Poziom 12  
    Akrzy74 napisał:
    Z chwilą zgromadzenia kilku liczników w jednej szafie pomiarowo-rozdzielczej zaczął się problem z nazewnictwem WLZ. Przesunęła się granica płatności za straty przesyłowe energii na korzyść ZE...

Wielkie dzięki za pomoc w definicji... ciężko mi to zrozumieć, głównie z powodu braku znajomości terminologii.
    Mimo to nie wiem, dlaczego ta "granica odpowiedzialności się przesunęła", bo tego co mogłem zrozumieć, to zgodnie z cytowaną definicją pkt 2.2 oraz 2.3, to sprawa jest bezdyskusyjna na moją niekorzyść, gdyż:
    1) część instalacji przewodząca niemierzoną energię elektryczną, czyli ta przedlicznikowa (instalacja zasilająca), siłą rzeczy obejmuje szafę.
    Dodatkowo,
    2) linia obejmująca zabezpieczenie przedlicznikowe, urządzenie pomiarowe, tablicę rozdzielczą (mieszkaniowa bądź administracyjna) i obwody odbiorcze wraz z ich oprzewodowaniem i wyposażeniem - czyli instalacja odbiorcza, w miejscu podłączenia do licznika też jest w szafie pomiarowo-rozdzielczej.

Czyli jeśli jestem odpowiedzialny za "wewnętrzną instalację zasilającą i odbiorczą", to - ponieważ szafa pom.-rozdz. leży na "tym terenie" - również i ta szafa należy do tego wszystkiego.
    Mam rację?
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    Czyli jeśli jestem odpowiedzialny za "wewnętrzną instalację zasilającą i odbiorczą", to również i ta szafa należy do tego wszystkiego.
    Mam rację?

Wygląda na to, że tak.
  • Poziom 12  
    Jest jeszcze jedna wątpliwość.
    Umowa jest z 25/04/2000, a zdaje się cytowane definicje norm są z okresu dużo późniejszego. Całkiem możliwe, że wtedy były podobne, ale zawsze należy sprawdzić, bo być może są pewne różnice w określeniu tych pojęć między normami dzisiejszymi a z tymi z 2000r.
    Gdzie można dokopać się definicji z tamtego okresu?
    Przecież podałem w kolejności obowiązywania od najstarszej (mi znanej):
    Cytat:
    W przepisach PBUE (na które nasze Z.E się najczęściej powołują) możemy przeczytać:
    Wewnętrzna linia zasilająca - linia przedlicznikowa, łącząca instalacje
    odbiorczą ze złączem bezpośrednio lub za pośrednictwem głównej rozdzielnicy.(PBUE i słownik pojęć Enion)

PN 5009 826-05-02
    Obwód rozdzielczy: wewnętrzna linia zasilająca – [wlz] (obiektu budowlanego) - obwód elektryczny zasilający tablicę rozdzielczą (rozdzielnicę).
    Obwód (instalacji elektrycznej) - zespół elementów instalacji elektrycznej wspólnie zasilanych i chronionych przed przetężeniami wspólnym zabezpieczeniem.
    Obwód odbiorczy: obwód końcowy (obiektu budowlanego) - obwód, do którego są przyłączone bezpośrednio odbiorniki energii elektrycznej lub gniazda wtyczkowe.

PBUE-> PN-91/E-05009/02-> PN-IEC 60050-826
  • Poziom 12  
    Zobaczyłem w umowie, że zawsze obowiązują aktualne przepisy (w tym PN jak rozumiem).
    Akrzy74 napisał:
    Miejsce dostarczania energii elektrycznej i rozgraniczenia własności sieci dostawcy i instalacji odbiorcy określa umowa przyłączeniowa. Jeśli była zawarta wcześniej, powinno to gdzieś pisać sprawdź dokładnie.
    Ale umowa podpisana była chyba wcześniej- czy tam nie było nic wspomniane o miejscu rozgraniczenia, czy może podpisaliście umowę w której już było użyte określenie "wewnętrzna instalacja zasilająca i odbiorcza" ?

Co to jest umowa przyłączeniowa? Mam umowę, ale o dostarczaniu energii. To coś innego? Np. po wybudowaniu przez ZE linii napowietrznej, kabli i szafy z licznikami??
    PS: w umowie "O świadczenie usług przesyłowych i sprzedaży energii elektrycznej" którą mam, nic nie ma o miejscu rozgraniczenia, a pojęcie "wewnętrzna instalacja zasilająca i odbiorcza" pojawia się raz i nigdzie nie jest doprecyzowane.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Bronek22 napisał:
    Jak ludzi z forum SEP uważasz za godnych zaufania to nie zaśmiecaj naszego forum tematem i nie zmuszaj ludzi do niepotrzebnego stukania w klawiaturę. Bronek

Nie rozumiem, ale przepraszam za utworzenie bliźniaczego tam tematu. Uważam kolegów z Elektrody za godnych zaufania i bardzo pomocnych, dlatego tu pytam o sprawę. Okazało się, że dobrze, bo dyskusje poszły w dwóch kierunkach, z czego jestem b. zadowolony. Wszystko teraz się spotkało na punkcie umowy przyłączeniowej, i dobrze. Bardzo dziękuję kol. Akrzy74 za szczegółową informację nt. PN i opisów instalacji, to bezcenne. Wielkie dzięki, a o kopię umowy przyłączeniowej zwrócę się do ZE :).

A tak nawiasem, w związku z sugestią, iż w SEP są ludzie niegodni zaufania, to dlaczego tam na forum wszedłeś i czytasz :) ?
    Janeo napisał:
    Cytat:
    Co to jest umowa przyłączeniowa? Mam umowę, ale o dostarczaniu energii. To coś innego?

Jak pisałem wcześniej- miejsce dostarczania energii elektrycznej i rozgraniczenia własności sieci dostawcy i instalacji odbiorcy określa umowa przyłączeniowa-> czyli warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.
    Po złożeniu wniosku o przyłączenie, lokalny Zakład Energetyczny wydaje warunki przyłączenia do sieci. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy (przez obie strony). Zapytaj właściciela od którego nabyliście działki (zapewne to on występował o przyłączenie do sieci- więc posiada interesujące was dokumenty) lub napisz podanie do ZE o kopię warunków przyłączeniowych -a właściwie o kopię warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Powinieneś podać nazwę obiektu oraz nr złącza, szafy licznikowej...

Cytat:
    a o kopię umowy przyłączeniowej zwrócę się do ZE

Dokładnie to miałem na myśli.
  • Poziom 35  
    Przeczytaj dokładnie tą umowę. Czy na pewno nie ma tam punktu "miejscem dostarczania energii elektrycznej jest: ...." ? Kto płacił za budowę tej szafy ?
  • Poziom 12  
    stomat napisał:
    Przeczytaj dokładnie tą umowę. Czy na pewno nie ma tam punktu "miejscem dostarczania energii elektrycznej jest: ...." ? Kto płacił za budowę tej szafy ?

Niby jest takie stwierdzenie "miejsce dostarczania energii elektrycznej" w § 2, nie jest wypełnione, pozostało puste. Również puste "świadczenie będzie realizowane zgodnie z [..] umową przyłączeniową nr ... (puste).
    Jest tylko faz:3, moc przyłączeniowa 13kW, zab. przedlicznikowe 20A. Odbiorca V grupy.

Starzy właściciele działek na tym terenie mówią, że prąd był dostarczony na słupach od transformatora ok. 1,5 km od działek, w tym ta nieszczęsna szafa itp. - cała ta linia napowietrzna i szafa - jak mówią - zbudowane były za ich prywatne pieniądze. Ale nawet w takiej sytuacji w umowie "miejscem dostarczania energii elektrycznej" winno być te 1,5 km, skąd budowano linię, jak sądzę.

ps: Mam informację, że w tamtych czasach (1988) całość winna zgodnie z ówczesnymi przepisami przejść na własność Elektrowni lub pod ich dalszą kuratelę (cokolwiek to znaczy), bo linie takie nie mogły być własnością prywatną. Ale nie jestem pewny, nie znam przepisów...
    EDIT: Cała linia jest własnością Zakładu Energetycznego z mocy prawa http://e-prawnik.pl/biznes/prawo-administracy...tyczna--czyja-to-wlasnosc--opinia-prawna.html