Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie agregatu prądotwórczego do sieci domowej.

posio94 27 Oct 2010 17:06 29194 13
    posio94
    Level 10  
    Witam. Kupiłem niedawno agregat prądotwórczy Barracuda 7 KW MAX 6 kw rzeczywistej. I mam pytanie czy mogę go podłączyć do sieci domowej ? Myślę o przypadku, gdy w miejscowości zabraknie prądu i pociągnę kabelek od agregatu do gniazda w jakimś obwodzie w domu. Coś mi się zdaje, że będę musiał wyłączyć bezpieczniki? Czy będę musiał zrobić/kupić coś jeszcze ? Agregat ma stabilizator AVR.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Autor napisał:
    Quote:
    I mam pytanie czy mogę go podłączyć do sieci domowej ?

Ty nie, elektryk tak.
    Quote:
    Coś mi się zdaje, że będę musiał wyłączyć bezpieczniki?

A mnie się zdaje, że nie- pod warunkiem, że podłączenie agregatu do instalacji domowej wykona elektryk znający się na rzeczy. Jeśli stwierdzi, że wystarczy wyłączyć bezpieczniki to będzie oznaczało, że nie posiada dostatecznej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa- czyli zagrożeń wynikających z takiego przyłączenia agregatu...
    Quote:
    Czy będę musiał zrobić/kupić coś jeszcze

Oczywiście- przełącznik agregat- sieć, "kilka" metrów przewodu, odpowiednie gniazdo na potrzeby agregatu...
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

Quote:
    ...pociągnę kabelek od agregatu do gniazda w jakimś obwodzie w domu.
    Kabelek oczywiście zakończony wtyczką. Coś mi się zdaje, że w taki sposób to nie tylko innym ale i sobie grób zaczynasz kopać.
    posio94
    Level 10  
    Pragnę zauważyć, że podłączenie do sieci ma działać podobnie jak przedłużacz... chodzi o to, aby po prostu do każdego odbiornika nie ciągnąć kabli. Jako tako agregat ma wyłączony bezpiecznik, a bezpieczniki miały by być wyłączone po to , aby prąd nie szedł w sieć.
    dawtepl
    Level 12  
    To prawda, ale jeśli przez przypadek wyłączysz nie ten bezp. a energetyka włączy napięcie, to zniszczysz prądnice i spowodujesz zwarcie międzyfazowe. Nic ciekawego.
    Oszech
    Level 13  
    Agregat nalezy podłączyc w rozdzielni stosując przełącznik agregat, 0, sieć - można to zrobić uzywając przełącznika Lewo, 0, Prawo
    posio94
    Level 10  
    Raczej myślałem o takim rozwiązaniu: w garażu mam siłę, i gdybym pod tą siłę podpiął agregat powinno mi rozprowadzić na cały dom. A z wyłączeniem wszystkich bezpieczników nie ma problemu bo mam jeden główny i dopiero każde do innej części domu.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    posio94 napisał:
    Quote:
    pragnę zauważyć, że podłączenie do sieci ma działać podobnie jak przedłużacz...

Chodzi o to, że to ty jesteś tym który nie wie jak to powinno wyglądać. W pierwszym poście udzieliłem ci odpowiedzi, jednak ty uznałeś, że my się widocznie nie znamy.
    Albo zostanie zainstalowany przełącznik przeznaczony do tego aby świadomie przełączyć- a tym samym "odłączyć" zasilanie od sieci publicznej (przełącznik typu agregat- sieć), albo zostanie zainstalowany "automat" który automatycznie przełączy zasilanie między siecią publiczną (dostawcy) a rezerwą zasilania (agregatem)- jednak w tym drugim przypadku należy zgłosić fakt do lokalnego ZE.
    Zainstalowanie przełącznika agregat- sieć ma wykluczyć możliwość przypadkowego załączenia- podania napięcia na sieć, lub ewentualnego uszkodzenia agregatu na skutek bezmyślnego załączenia bezpiecznika kiedy w sieci publicznej pojawi się prąd.
    Jest jeszcze trzeci sposób który możesz wykonać sam a do którego właściwie twój agregat jest przystosowany- agregat z podłączonym przedłużaczem i przyłączonymi do niego odbiornikami.
    Innej opcji nie widzę...

Quote:
    A z wyłączeniem wszystkich bezpieczników nie ma problemu bo mam jeden główny

Każdy ma ten główny, jednak największym problemem jest przekonanie, że pytający jest w błędzie. No bo co takiego może się stać, no nie?
    posio94
    Level 10  
    Dzięki za pomoc. Problem rozwiązany. Kiedy wyłączę główny przełącznik w skrzynce odcinam się od sieci publicznej. I wszystko działa. Ale ze względu na najbliższych odcinam też bezpiecznikami pośrednimi cały dom. W końcu bezpieczeństwo ejst najważniejsze ;] Dzięki za pomoc
    oxygen0
    Level 14  
    I dalej swoje, co się stanie jak zapomnisz odłączyć się od sieci publicznej?

posio94 wrote:
    W końcu bezpieczeństwo ejst najważniejsze ;]

A pomyślałeś o bezpieczeństwie pracowników energetyki?
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    posio94 wrote:
    Dzięki za pomoc. Problem rozwiązany. Kiedy wyłączę główny przełącznik w skrzynce odcinam się od sieci publicznej. I wszystko działa. Ale ze względu na najbliższych odcinam też bezpiecznikami pośrednimi cały dom. W końcu bezpieczeństwo ejst najważniejsze ;] Dzięki za pomoc

Guzik a nierozwiązany problem. Całkowicie błędne i niedopuszczalne rozwiązanie.
    Piszesz o bezpieczeństwie o którym raczej nie masz pojęcia.
    Należy zastosować:
    Akrzy74 wrote:
    Oczywiście- przełącznik agregat- sieć, "kilka" metrów przewodu, odpowiednie gniazdo na potrzeby agregatu...

Co wcale drogi pytający nie oznacza, że:
    posio94 wrote:
    chodzi o to, aby po prostu do każdego odbiornika nie ciągnąć kabli.

Dlatego radze skontaktować się z osobą uprawnioną, która przystosuje rozdzielnice do współpracy z agregatem i wyprowadzi stosowny przewód zakończony gniazdem pod agregat. Należy jeszcze poinformować zakład energetyczny o zamiarze podłączenia agregatu.

Pytasz na forum jak prawidłowo zrobić połączenie, jednak za wszelką cenę upierasz się przy swojej fuszerce. Nie rozumiem takiego podejścia.
    Zloty60
    Level 21  
    posio94 wrote:

Coś mi się zdaje ,że autor tematu już zrealizował swój pomysł.

Pamiętaj za uszkodzenia aparatów należących do ZE ponosisz karę Ty nie mówiąc o bezpieczeństwie najbliższych.

P.S.
    Aż tak czesto cierpisz na braki w dostawie energii ,że potrzebny jest agregat ?
    User removed account
    User removed account  
    greg16
    Level 15  
    W mojej okolicy podczas tegorocznej powodzi był taki przypadek . Energetycy odcieli na stacji jeden z obwodów bo powoli zalewało złącza kablowe . Jeden z mieszkańców wpiał agregat do jednego z gniazd w domu . Skutek był taki , że jedno ze złącz było już zalane i podał zasilanie na sieć i agregat padł . Dlatego szanowny kolego posłuchaj doswiadczonych kolegów bo mają racje . Przełącznik musi być . Taki kosztuje 250 zł . Po drugie chodzi o bezpieczeństwo zarówno energetyków jak i Twoje . Po trzecie agregat jaki masz pracuje jakby jako sieć typu IT i trzeba wiedzieć jak go podpiąć dobrze pod sieć typu TN . Polecam elektryka.