Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie agregatu prądotwórczego do sieci domowej.

27 Oct 2010 17:06 22648 13
  • Level 9  
    Witam. Kupiłem niedawno agregat prądotwórczy Barracuda 7 KW MAX 6 kw rzeczywistej. I mam pytanie czy mogę go podłączyć do sieci domowej ? Myślę o przypadku, gdy w miejscowości zabraknie prądu i pociągnę kabelek od agregatu do gniazda w jakimś obwodzie w domu. Coś mi się zdaje, że będę musiał wyłączyć bezpieczniki? Czy będę musiał zrobić/kupić coś jeszcze ? Agregat ma stabilizator AVR.
  • HelukabelHelukabel
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Autor napisał:
    Quote:
    I mam pytanie czy mogę go podłączyć do sieci domowej ?

Ty nie, elektryk tak.
    Quote:
    Coś mi się zdaje, że będę musiał wyłączyć bezpieczniki?

A mnie się zdaje, że nie- pod warunkiem, że podłączenie agregatu do instalacji domowej wykona elektryk znający się na rzeczy. Jeśli stwierdzi, że wystarczy wyłączyć bezpieczniki to będzie oznaczało, że nie posiada dostatecznej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa- czyli zagrożeń wynikających z takiego przyłączenia agregatu...
    Quote:
    Czy będę musiał zrobić/kupić coś jeszcze

Oczywiście- przełącznik agregat- sieć, "kilka" metrów przewodu, odpowiednie gniazdo na potrzeby agregatu...
  • Level 43  
    Witam!

Quote:
    ...pociągnę kabelek od agregatu do gniazda w jakimś obwodzie w domu.
    Kabelek oczywiście zakończony wtyczką. Coś mi się zdaje, że w taki sposób to nie tylko innym ale i sobie grób zaczynasz kopać.
  • HelukabelHelukabel
  • Level 9  
    Pragnę zauważyć, że podłączenie do sieci ma działać podobnie jak przedłużacz... chodzi o to, aby po prostu do każdego odbiornika nie ciągnąć kabli. Jako tako agregat ma wyłączony bezpiecznik, a bezpieczniki miały by być wyłączone po to , aby prąd nie szedł w sieć.
  • Level 12  
    To prawda, ale jeśli przez przypadek wyłączysz nie ten bezp. a energetyka włączy napięcie, to zniszczysz prądnice i spowodujesz zwarcie międzyfazowe. Nic ciekawego.
  • Level 13  
    Agregat nalezy podłączyc w rozdzielni stosując przełącznik agregat, 0, sieć - można to zrobić uzywając przełącznika Lewo, 0, Prawo
  • Level 9  
    Raczej myślałem o takim rozwiązaniu: w garażu mam siłę, i gdybym pod tą siłę podpiął agregat powinno mi rozprowadzić na cały dom. A z wyłączeniem wszystkich bezpieczników nie ma problemu bo mam jeden główny i dopiero każde do innej części domu.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    posio94 napisał:
    Quote:
    pragnę zauważyć, że podłączenie do sieci ma działać podobnie jak przedłużacz...

Chodzi o to, że to ty jesteś tym który nie wie jak to powinno wyglądać. W pierwszym poście udzieliłem ci odpowiedzi, jednak ty uznałeś, że my się widocznie nie znamy.
    Albo zostanie zainstalowany przełącznik przeznaczony do tego aby świadomie przełączyć- a tym samym "odłączyć" zasilanie od sieci publicznej (przełącznik typu agregat- sieć), albo zostanie zainstalowany "automat" który automatycznie przełączy zasilanie między siecią publiczną (dostawcy) a rezerwą zasilania (agregatem)- jednak w tym drugim przypadku należy zgłosić fakt do lokalnego ZE.
    Zainstalowanie przełącznika agregat- sieć ma wykluczyć możliwość przypadkowego załączenia- podania napięcia na sieć, lub ewentualnego uszkodzenia agregatu na skutek bezmyślnego załączenia bezpiecznika kiedy w sieci publicznej pojawi się prąd.
    Jest jeszcze trzeci sposób który możesz wykonać sam a do którego właściwie twój agregat jest przystosowany- agregat z podłączonym przedłużaczem i przyłączonymi do niego odbiornikami.
    Innej opcji nie widzę...

Quote:
    A z wyłączeniem wszystkich bezpieczników nie ma problemu bo mam jeden główny

Każdy ma ten główny, jednak największym problemem jest przekonanie, że pytający jest w błędzie. No bo co takiego może się stać, no nie?
  • Level 9  
    Dzięki za pomoc. Problem rozwiązany. Kiedy wyłączę główny przełącznik w skrzynce odcinam się od sieci publicznej. I wszystko działa. Ale ze względu na najbliższych odcinam też bezpiecznikami pośrednimi cały dom. W końcu bezpieczeństwo ejst najważniejsze ;] Dzięki za pomoc
  • Level 14  
    I dalej swoje, co się stanie jak zapomnisz odłączyć się od sieci publicznej?

posio94 wrote:
    W końcu bezpieczeństwo ejst najważniejsze ;]

A pomyślałeś o bezpieczeństwie pracowników energetyki?
  • Admin of electroenergetics
    posio94 wrote:
    Dzięki za pomoc. Problem rozwiązany. Kiedy wyłączę główny przełącznik w skrzynce odcinam się od sieci publicznej. I wszystko działa. Ale ze względu na najbliższych odcinam też bezpiecznikami pośrednimi cały dom. W końcu bezpieczeństwo ejst najważniejsze ;] Dzięki za pomoc

Guzik a nierozwiązany problem. Całkowicie błędne i niedopuszczalne rozwiązanie.
    Piszesz o bezpieczeństwie o którym raczej nie masz pojęcia.
    Należy zastosować:
    Akrzy74 wrote:
    Oczywiście- przełącznik agregat- sieć, "kilka" metrów przewodu, odpowiednie gniazdo na potrzeby agregatu...

Co wcale drogi pytający nie oznacza, że:
    posio94 wrote:
    chodzi o to, aby po prostu do każdego odbiornika nie ciągnąć kabli.

Dlatego radze skontaktować się z osobą uprawnioną, która przystosuje rozdzielnice do współpracy z agregatem i wyprowadzi stosowny przewód zakończony gniazdem pod agregat. Należy jeszcze poinformować zakład energetyczny o zamiarze podłączenia agregatu.

Pytasz na forum jak prawidłowo zrobić połączenie, jednak za wszelką cenę upierasz się przy swojej fuszerce. Nie rozumiem takiego podejścia.
  • Level 21  
    posio94 wrote:

Coś mi się zdaje ,że autor tematu już zrealizował swój pomysł.

Pamiętaj za uszkodzenia aparatów należących do ZE ponosisz karę Ty nie mówiąc o bezpieczeństwie najbliższych.

P.S.
    Aż tak czesto cierpisz na braki w dostawie energii ,że potrzebny jest agregat ?
  • User removed account  
  • Level 15  
    W mojej okolicy podczas tegorocznej powodzi był taki przypadek . Energetycy odcieli na stacji jeden z obwodów bo powoli zalewało złącza kablowe . Jeden z mieszkańców wpiał agregat do jednego z gniazd w domu . Skutek był taki , że jedno ze złącz było już zalane i podał zasilanie na sieć i agregat padł . Dlatego szanowny kolego posłuchaj doswiadczonych kolegów bo mają racje . Przełącznik musi być . Taki kosztuje 250 zł . Po drugie chodzi o bezpieczeństwo zarówno energetyków jak i Twoje . Po trzecie agregat jaki masz pracuje jakby jako sieć typu IT i trzeba wiedzieć jak go podpiąć dobrze pod sieć typu TN . Polecam elektryka.