Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór czterodrożny - sposób ustawienia

Xavenir 27 Lis 2010 17:34 11389 10
  • #1 27 Lis 2010 17:34
    Xavenir
    Poziom 12  

Jestem w tym kompletnie zielony, piszę ten post, ponieważ ojciec szuka efektywnego ustawienia zaworu 4d. Poprosiłbym was o pomoc, czy lepiej go ustawić na połowę, czy trochę więcej zimnej, czy ciepłej wody. Jeśli dopasowuje się to do danych parametrów to pytanie - do jakich?

• #2 27 Lis 2010 18:23
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Xavenir napisał:
    Jestem w tym kompletnie zielony, piszę ten post, ponieważ ojciec szuka efektywnego ustawienia zaworu 4d. Poprosiłbym was o pomoc, czy lepiej go ustawić na połowę, czy trochę więcej zimnej, czy ciepłej wody. Jeśli dopasowuje się to do danych parametrów to pytanie - do jakich?

Według termometru wkręconego w rurę powrotną do kotła. Nastawiasz tak, żeby temperatura powrotu nie była mniejsza niż 60 stopni.

• #3 28 Lis 2010 20:31
    hydro-man
    Poziom 17  

Witam
    ustawienie zaworu 4d to nie tylko 60 st, ale w zależności od mocy kotła, rodzaju paliwa i jego sprawności i rządanej temperatury zasilenia na sieci. Tak więc podaj te dane wtedy parametry można ustawić od potrzeb, bo po co mi 4d jak mam ustawić go na jedna temperaturę w dodatku przy pomocy termometru którego najczęściej nie ma na powrocie. Po za tym w takim przypadku zanim ustawiać na jedna temperaturę lepiej zastosować zawór termiczny o stałych parametrach ( nie zawsze spełniający uzasadnienie jego zastosowania). pozdrawiam

• #4 28 Lis 2010 23:49
    draski
    Poziom 15  

Trafna odpowiedz HYDRO-MAN .
    Jaki masz kocioł??
    Bo po kiego licha stosować zawory 4d stałej nastawy jak parametry pracy kotła są zmienne?
    Jak piec bez sterowania tylko zwykły kańciak to jak podchajcyjesz to ustaw tak jak William Bonawentura ale jak ci przygaśnie to nawet 45 możesz niemieć zanim znowu podłożysz i jaka to jest ochrona pieca pytam jak nie zastosujemy automatyki zaworu 4d.

• #5 28 Lis 2010 23:57
    hydro-man
    Poziom 17  

Trafiło ale tylko do ciebie draski skoro odpisałeś, pozostali przemyślają jak to jest po co i dlaczego i ? Pozdrawiam

• #6 06 Sty 2014 18:42
    kris130485
    Poziom 11  

Witam
    Wiem że temat już dawno zamknięty ale mam proszę o pomoc mam piec sas nwt 23 instalacja nowa. Na piecu mam temperature 45 na powrocie nie mam termometra. Jak palę suchym drzewem to z pieca leje mi się woda na dole- piec jest cały nie dziurawy. Zawór jest ustawiony w pozycji środkowej tj symbol 9 jak go przekrece to temperatura na piecu rośnie ale nie wiem jak to sie ma do powrotu wody.

• #7 06 Sty 2014 21:20
    pablowp1
    Poziom 22  

kris130485 napisał:
    Na piecu mam temperature 45

Masz na pewno za niską temp. kotła. Musi być chociaż 20st. większa. Masz zawór 4D to trzeba tak poregulować, aby kocioł pracował na wysokiej temp. a w instalacji zacować temp. komfortową. Tzn. taką jaka odpowiada komfortowi przebywania w pomieszczeniach.

• #8 07 Sty 2014 23:16
    kris130485
    Poziom 11  

Tzn mam mieć na piecu np 60 a temperatura na instalację ma być ok 40?

• #9 08 Sty 2014 09:18
    gersik
    Poziom 31  

Minimum dla kotła to 60oC, a temp. wody na grzejniki zmieszać poprzez zawór 3d lub zastosować na grzejnikach zawory termostatyczne.

• #10 08 Sty 2014 12:06
    jack63
    Poziom 40  

gersik napisał:
    Minimum dla kotła to 60oC, a temp. wody na grzejniki zmieszać poprzez zawór 3d lub zastosować na grzejnikach zawory termostatyczne.

Przecież
    kris130485 napisał:
    Zawór jest ustawiony w pozycji środkowej tj symbol 9

więc zawór 4d (chyba?) ma.
    Życzę szczęścia i powodzenia po zamontowaniu zaworów termo na grzejnikach przy kotle na paliwo stałe...
    Nie wiadomo czy kocioł ma i to sprawną automatykę???
    Montowanie zaworu 4d bez siłownika i sterownika mija się z celem. Sporo ludzi go montuje, bo "słyszało", że pomaga i sam zawór jest stosunkowo tani. Niestety automatyka do zaworu kosztuje 2-5 razy więcej niż on sam. :cry: więc mało kto ja montuje.
    Przy cięższej zimie, a przez to większym i stabilniejszym poborze ciepła przez budynek można nastawiać zawór ręcznie "robiąc za automatykę", ale termometr na powrocie to minimum co instalacja powinna zawierać z przyrządów pomiarowych. Nie ma sterowania bez pomiaru!

• #11 08 Sty 2014 12:26
    gersik
    Poziom 31  

Jaki widzisz problem po zamontowaniu zaworów termostatycznych przy kotle na paliwo stałe? Chodzi ci o brak zapotrzebowania na ciepło ? A od czego jest bojler ? Wiadomo też że zaworów termostatycznych nie zakłada się na grzejnikach w łazience. Większość użytkowników zaworów 4d ma problem z ich ustawieniem bo nie wiedzą co się z czym je. Montują je za małe i bez pompy kotłowej.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo