witam.
może zaczniemy od tego czy wiesz dlaczego stoisz lub chodzisz na dwóch nogach. wszystko zawdzięczasz dzięki ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu (błędnik i nerwy palców stopy). i to samo jest z regulacją silników, napinaczy, i innych regulatorów. bez pomiaru wartości która cię interesuje i przełożeniu na wartość elektryczną którą można pomierzyć i skorygować "wyjściem" nie uzyskasz stabilizacji żadnego urządzenia.
pomiar elektryczny obrotów, nacisku, ciśnienia, wilgotności i innych mediów muisisz mieć. czy to będzie tda 1085, czy U 2008b czy ...741, czy jakiś procek. przybliżoną wartość uzyskasz jedynie wtedy gdy jesteś pewien że "dane wejściowe" są stałe. ale jeżeli coś się zmieni (ciężar. gęstość, temperatura), cały układ bez ujemnego sprzężenia zwrotnego rozbiegnie ci się, i nigdy nie zapanujesz nad nim.