Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silników indukcyjnych i szeregowych

28 Lut 2002 00:02 93977 81
  • Poziom 12  
    Sterowanie silników indukcyjnych i szeregowych- typowe układy i propozycje.
  • Poziom 12  
    Kiedyś ktoś pytał o sterowanie silnikiem
    pralki automatycznej,a to jest układ
    oparty na TDA1085C i triaku BTA24 600CW.
  • Poziom 12  
    Powstała grupa AGD tam też jest elektronika,odnosze wrażenie że
    Polscy Elektronicy są ddd.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    No dobrze, tylko gdzie te układy i propozycje, czegoś tu nie rozumiem?
  • Specjalista AGD
    Do najbardziej rozpowszechnionych układów scalonych stosowanych do sterowania fazowego silników szeregowych można zaliczyć : TDA1085 frmy Motorola,U208B firmyTelefunkien w katalogach tych firm sa układy aplikacyjne w kąkretnich zastosowaniach.Zobacz.

p.s a tak naprawdę stary amator z 30 - letnnim stazem nie wie że silnik szeregowy jest silnikiem indukcyjnym - też bzdury pisze.
  • Poziom 12  
    Stary amator wie,że każdy silnik działa na zasadzie indukcji,dziekuję za przypomnienie.Natomiast sterowania,różnymi silnikami też się
    różnią i o to mi chodziło.Uklad sterowania
    silnika typowo indukcyjnego(bezstykowego)nie pasuje do silnika
    szeregowego(szczotki,komutator).
  • Specjalista AGD
    Szanowny Kolego do obydwu typów silników stosowany był własnie ten najbardziej popularny układ Motoroli TDA 1085.Stosował go dawny POLAR,SIEMENS,Candy i inni.Co prawda obecnie stosują już procesory realizujące tą funkcję.
    Jeżeli zainteresowany jesteś ogólnym układem aplikacyjnym to mogę Ci go przesłać.Jestem w posiadaniu katalogów obu wymienionych firm.Napisz co szczególnie Cię interesuje.
  • Poziom 12  
    POLO2 dziękuje za odpowiedź ale nie wyjaśniłeś do końca.
    Wiem że tda jest elementem sterującym ale on nie daje bezposrednio
    napięcia na silnik,elementem który zasila silnik jest następny stopień
    (Triak) i tu pojawia się problem,dwa różne silniki.
    Serwisanci wymieniają cały moduł to kosztuje a to można naprawić.

Być może pracujesz w Autoryzowanym
    Serwisie.przepraszam za "serwisanta"
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Elementem wykonawczym w układach napędowycy jest najćzęsciej triak lub IGBT. Układ TDA 1085 steruje triakiem
    zarówno silniki indukcyjne komutatorowe jak i klatkowe.Do obydwu typów silników musi być stosowana prądnica tachometryczna bez ktorej nie będzie pracowal silnik.
    Faktycznie można takie regulatory naprawiać.Najczęście psują się triaki ale nie wszystkie będą pracowały poprawnie
    Należy dobierać takie,które sterowane są we wszystkich ćwiartkach.
  • Poziom 12  
    Dalej nie rozumiem jak można napięciem
    sterować silnik klatkowy nawet z prądnicą
    tachometryczą.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Z rozważań teoretycznych wynika że regulacja predkości obrotowej slników indukcyjnych klatkowych może być tylko w zakresie Un do 0,8Un czyli praktycznie niewielka.Poniżej tego napięcia silnik utyka.
    Dzęki elektronice jest możliwa praca silnika w zakresie napięć poniżej 0,8Un.
    Przykładem tego jest opracowany przez Motorolę układ scalony do sterowania silników typ.TDA 1085.Co prawda był opracowany do silników indukcyjnych komutatorowych ale przystosowanie go do indukcyjnych klatkowych wypadło doskonale.
    Układy te pracują z ujemnym prędkościowym sprzężeniem zwrotnym (prądnica tachometryczna).
    Dzęki czemu uzyskuje się pracę silnika w szerokim zakresie napięć.
    Dzałanie układu polega na odpowiednim wysterowaniu triaka,który zasila silnik napięciem skutecznym sterowanym fazowo.
    Na różnicowe wejście układu podawane są dwa sygnały napięciowe,napięcie zadawane i napięcie sprzężenia (od prądnicy tachometrycznej),różnica tych napięć po obróbce w układzie powoduje wysterowanie triaka.
    N.p dla silnika o obrotach 2800obr/min
    ustawiamy potencjometrem napięcie na wejściu tak aby uzyskać obroty 2000obr/min.Gdyby nie było ujemnego sprzężenia zwrotnego to silnik obracał by się z prędkością 2800obr/min.Ujemne sprzężenie zwrotne powoduje ustalenie się obrotów silnika na takim poziomie jaki zadamy na wejściu.Jeżeli obroty wzrosły by
    to napięcie prądnicy też by wzrosło a w związku z tym napięcie różnicowe zmalało by i zmniejszło by się kąt wysterowania triaka a obroty silnika spadły by.Cyk ten trwa zawsze do ustalenia się punktu pracy na wejściu (napięcie różnicowe - napięcie zadane + napięcie prądnicy)
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Do tej teorii dołączam schemat elektronicznego regulatora prędkości obrotowej silnika indukcyjnego klatkowego stosowanego w polskich pralkach.Nie piszę do jakich bo kto ma z tym styczność to wie o jakie typy chodzi.Myślę że teraz będziesz usatysfakcjonowany.
    Wielu kolegów dzęki tej publikacj będzie mogło naprawiać regulatory tego typu i podobne.
    Rzyczę Wszystkim sukcesów.Gdyby ktoś miał dodatkowe pytania to proszę pisać.
    Załączniki:
  • Poziom 12  
    Już rozumiem chyba,ale nie do końca,
    silnik klatkowy nie reaguje na napięcie
    tak jak szeregowy,według mnie przy
    siniku klatkowym ważna jest częstotliwość napięcia zasilającego
    ten silnik.Przesunięcie fazowe jest
    również wazne przy silniku bezstykowym
    a przy szeregowym juz nie.
  • Poziom 12  
    Ten schemat nie wyjasnia mojego pytania.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Mam inne rozwiązania układu sterowania silników inndukcyjnych komutatorowych i inndukcyjnych klatkowych.Jak zeskanuję to wyślę na forum.Moż to trochę potrwać ponieważ skanuję u kolegi( swego skanera nie mam).
  • Poziom 12  
    I o to chodzi,mam nadzieję,że czytają nas młodzi ludzie,a te moje prowokacje będą im służyć.
  • Poziom 12  
    W dalszym ciagu nie wiem czy mozliwe jest sterowanie obrotami
    silnika indukcyjnego np. 200W bez pradniczki czy lepiej probowac to
    zrobic na TDA1085C ,czy na U2008B, czy moze z jakiegos generatora
    o regolowanej czestotliwosci podawac sygnal na bramke triaka.
    A moze jest jakis inny sposob aby miec regolacje wmiare
    plynna oraz w zakresie np. 50%.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Chcąc regulować obroty silnika indukcyjnego klatkowego w granicach 50% musisz do silnika dołączyć prądniczkę tachometryczną bez niej nie uzyskasz tak dużej i płynnej regulacji obrótow .
    Regulator taki dobrze pracuje na scalaku TDA1085.
    Silnik można sterować częstotliwościowo ale jest to cenowo droższe a konstrukcyjnie znacznie trudniejsze.
  • Poziom 12  
    dzieki za odpowiedz .Jednak w dalszym ciagu chce sprobowac regolacji
    silnika indukcyjnego bez pradniczki oraz bez falownika.Mam ten uklad
    TDA i moze jednak na nim sprobuje. A moze jakis generator regolowany
    i nim sterowac bramke triaka. Wzwiazku z tym mam prosbe o jakis schemat moze na tym TDA lub moze cos innego.

Bogdanko8
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Regulatorem ze sterowaniem fazowym bez sprzężenia tachometrycznego możesz regulować obroty silników inndukcyjnych klatkowych z wentylatorem zamocowanym na osi.
    Dzieje się to glatego bo wentylator (śmigło) ma charakterystykę logarytmiczną i dlatego w tym przypadku regulacja obrotów będzie.
  • Poziom 12  
    Dzieki za odpowiedz .Jutro sprobuje ze zwyklego generatora o regolowanej czesotliwosci poprzez opto MOC 3021 podac sygnal na
    bramke triaka.Chyba ze masz jakis konkretny schemat lub cos innego.
    Aten schemat na TDA jest troche rozbudowany , ale jesli by zdal egzamin
    to mogl by byc.

Bogdanko8
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Tak to nic z tego Ci nie wyjdzie. Jeżeli chcesz wykonać falownik to na modułach IGBT. Mam różne schematy ale cały czas mam problem ze skanerem. Za miesiąc będę miał to wtedy sprawa ruszy.
  • Poziom 12  
    dzieki za podpowiec, zrobilem probe podajac sygnal zgeneratora na
    bramke lecz dalej szarpie. Zamowilem wiec U 2008B i jak przyjdzie
    to sprobuje na nim. po probach odpowiem co z tego wyszlo.

bogdanko8
  • Poziom 17  
    witam.
    może zaczniemy od tego czy wiesz dlaczego stoisz lub chodzisz na dwóch nogach. wszystko zawdzięczasz dzięki ujemnemu sprzężeniu zwrotnemu (błędnik i nerwy palców stopy). i to samo jest z regulacją silników, napinaczy, i innych regulatorów. bez pomiaru wartości która cię interesuje i przełożeniu na wartość elektryczną którą można pomierzyć i skorygować "wyjściem" nie uzyskasz stabilizacji żadnego urządzenia.
    pomiar elektryczny obrotów, nacisku, ciśnienia, wilgotności i innych mediów muisisz mieć. czy to będzie tda 1085, czy U 2008b czy ...741, czy jakiś procek. przybliżoną wartość uzyskasz jedynie wtedy gdy jesteś pewien że "dane wejściowe" są stałe. ale jeżeli coś się zmieni (ciężar. gęstość, temperatura), cały układ bez ujemnego sprzężenia zwrotnego rozbiegnie ci się, i nigdy nie zapanujesz nad nim.
  • Poziom 12  
    Otrzymalem U2008B i przy pomocy schematu aplikacyjnego bez pradniczki tz. miekki start probowalem uruchomic silnik od wentylatora
    z regolacja obrotow. Obroty sa nie stabilne .Na bramke tyrystora
    wychodza ujemne (tylko ujemne) szpilki,przy regolacji zmienia sie ich ilosc
    Moze faktycznie dac gdzies ujemne sprzezenie (tylko gdzie)
    A pozatym chce to wszystko regolowac poprzez opto (chce odseparowac
    od 220v)
    Moze ktos ma jakis pomysl ,moze cos innego?

Bogdanko8
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Nie wiem czy pomyliłeś się w pisaniu czy faktycznie tak zrobiłeś .Chodzi o to że układ ten steruje triakiem a nie tyrystorem.Impulsy są ujemne względem A1.Tyrystory sterowane są impulsami dodatnimi względem katody.
    Jeżeli wysterujesz triak silnik powinien pracować płynnie,nie powinien szarpać.Czsami efek taki występuje przy sterowaniu triaka impulsami ujemnymi ale powodem jest zły triak (nie załącza się w obydwu połówkach) ze względu na różne prądy bramki.
  • Poziom 17  
    witam ponownie

impulsy dodatnie tez są tylko na poziomie 1-1,5V (otwarcie tyrystora)
    fakt faktem ze tam powinien byc triak.

polo2 cos mi sie wydaje ze jestes w bledzie co do silników klatkowych. obrotami tego silnika możesz sterować tylko za pomocą częstotliwości.
    mam troche doświadczenia i wszędzie widziałem falowniki do sterowania takimi silnikami. no jeszcze jest kombinowanie uzwojeniami (patrz PS 663), ale jest to sterowanie skokowe ojbrotami. to ze zmniejszysz mu napiecie zasilania może zmniejszyc obroty silnika ale wpada on wtedy w poślizg co wiąże sie z nienormalna nieprzewidziana forma pracy takiego silnika. no i co z prądem i momentem obrotowym takiego silnika
    a może jestem w błedzie. w kazdym badz razie nie widzialem sterowania obrotow silnika klatkowego, za pomoca regulacji napiecia (obcinanie sinusoidy).
    pozdrowienia.
  • Poziom 12  
    Oczywiscie pomylka ,dzieki za zwrocenie uwagi. Steruje wiec bramka triaka ujemnymi impulsami widzianymi na oscyloskopie, ktorych ilosc zmienia sie przy regolacji,wobec tego regolacja powinna byc plynna a nie jest.Jutro sprobuje zmienic triaka. Pozostaje jeszcze problem z wysterowaniem (regolacja)poprzez opto, w ktorym miejscu to zrobic,
    czy w szereg z rezystorem na bramke,czy w szereg z potencjometrem
    regolacji obrotow,czy moze inaczej?(chodzi o odseparowanie 220v i
    sterowanie z innego zrodla zasilania np. 5v i 0- 20mA ).
    Oczywiscie caly czas opieram sie na schemacie apl. U2008B z miekim
    startem.Mile widziany jakis inny pomysl.

Bogdanko8
  • Poziom 17  
    czy ty chcesz docelowo starować wentylatorem?. ieśli tak to zaluz tam silnik szeregowy(od odkurzacza).zobaczysz jaka bedzie pozytywna różnica. silnik klatkowy ma to do siebie że jak klatka wypadnie z pola to silnik pobiera b. dużo prądu. i tu może być problem z szarpaniem silnika.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Kolego Piotrekk.Powszechnie stosowanym układem regulacji prędkości
    obrotowej silników indukcyjnych klatkowych jest rozwiązanie,które przedstawiłem wyżej regulator RM130 do pralek automatycznych.Jest to rozwiązanie stosowane do regulacji prędkości obrotowej na wirowaniu.
    Polega to na tym,że silnik startuje od obrotów prania tj.55obr/min bębna mralki i następnie jest przełączany na obroty regulowane o kształtowanej charakterystyce i tak wejście na obroty 120obr/min następnie na 400obr/min a w końcowej fazie na 800obr/min bębna.
    Wszystko zrealizowane jest na silniku inndukcyjnym klatkowym.
    Koleo Piotrekk pragnę Ci wyjaśnić ,że poślizg silnika jest to mówiąc najprościej zmniejszenie się obrotów silnika w stosunku do obrotów synchronicznych.To znaczy jeżeli obroty sunchroniczne silnika wynoszą 3000obr/min i silnik kręci się z taką prędkością to mówimy ,że poślizg jest równy zero(dotyczy to tylko silników synchronicznych) natomiast jeżeli obroty są niższe to silnik ma poślizg,im większ jest różnica w obrotach tym większy jest poślizg.
    Natomiast nie ma takiego pojęcia,że klatka wypadnie z pola jest natomiast wypadnięcie z synchronizmu ale dotyczy to tylko silników synchronicznych.
    Silniki klatowe pobierają duży prąd tylko w momencie rozruchu.
    Szarpania silnikiem przy sterowaniu z przekształtników świadczy tylko o niewłaściwej jego pracy.