logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

GOLF 4 1.9 TDI 90KM '99 - brak napięcia na świecach żarowych, co sprawdzić?

szatek32 23 Kwi 2011 07:27 24174 17
  • #1 9430346
    szatek32
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 7
    Witam. Mam problem od dłuższego czasu z grzaniem świec żarowych w Golfie IV 90km. Jestem elektrykiem ale nie samochodowym więc kilka rzeczy sprawdziłem :
    bezpiecznik od świec dobry
    przekażnik dobry
    świece dobre - podłączyłem na krótko, każda pobiera podobny prąd
    po przekręceniu kluczyka kontrolka zapala się na chwilkę i gaśnie ale w tym momencie napięcie na fajki świec i tak nie dochodzi
    stały plus na cewkę przekażnika jest a sterownik nie wystawia minusa jak dam minus z masy to przekażnik łapie i napięcie na świecach jest
    W warsztacie samochodowym golf był podłączony pod komputer i żadnego błędu nie było
    Sprawdzałem to jeszcze przy niskich temperaturach. Co jeszcze ma wpływ na działanie świec ? jakie czujniki i gdzie się one znajdują ? jakie powinny mieć oporności ?
  • #2 9430370
    emeryt2
    Poziom 42  
    Posty: 7630
    Pomógł: 717
    Ocena: 2301
    Przekaźnikiem świec steruje ECU , podając masę , na podstawie czujnika temperatury siulnika. Jak nie było żadnych błędów to sprawdź kabelek pomiedzy ECU , a przekaźnikiem!
  • #3 9430434
    slowik82
    Poziom 12  
    Posty: 50
    Pomógł: 3
    Ocena: 23
    A jak było zimą z grzaniem i rozruchem zimnego silnika? To że teraz świece nie załanczają się na długo to normalne bo nie potrzebne jest wstępne podgrzewanie komór spalania w silniku z bezpośrednim wtryskiem.
  • #4 9430548
    szatek32
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 7
    Gdzie znajduje się ten czujnik temperatury silnika i jak można go sprawdzić lub oszukać ? Zimą też nie grzały świece bo długo kręcił a jak odpalił to kupa dymu i nierówna praca silnika. Silnik raczej nie jest wychechłany bo ma orginalny przebieg 180tkm.
  • #5 9431047
    polonez15
    Poziom 33  
    Posty: 3209
    Pomógł: 174
    Ocena: 896
    Na króćcu wychodzącym z bloku silnika jak patrzysz od przodu to bardziej po prawej stronie u góry. Wtyczka 4 pin odpinasz i w ten sposób oszukujesz ECU.
  • #6 9432840
    szatek32
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 7
    Znalazłem czujnik i odpiąłem wtyczkę - faktycznie napięcie na świece dochodzi ! Czy to oznacza że ten czujnik jest do wymiany ?
  • #7 9432925
    T5
    Admin grupy Samochody
    Posty: 12858
    Pomógł: 1004
    Ocena: 4171
    Przy dodatnich temperaturach zewnętrznych żaden tdi nie grzeje świec.Zacznij od lektury a nie od naprawiania dobrego.
  • #8 9433103
    wiesiek3d
    Poziom 29  
    Posty: 1106
    Pomógł: 101
    Ocena: 654
    Świece załączają się gdy temp. powietrza jest poniżej 5 st., ale to działa tylko gdy mamy czujnik temp. zewnętrznej, jeżeli go brak to tylko czujnik temp. płynu.
    Kolega T5 dobrze Ci napisał.
  • #9 9433948
    emeryt2
    Poziom 42  
    Posty: 7630
    Pomógł: 717
    Ocena: 2301
    Napisał ,że w zimie świece też nie grzały!!!
  • #10 9434433
    wiesiek3d
    Poziom 29  
    Posty: 1106
    Pomógł: 101
    Ocena: 654
    emeryt2 napisał:
    Napisał ,że w zimie świece też nie grzały!!!


    Niskie temp. to nie zima, nie napisał dokładnie w jakich temp.

    Dodano po 2 [minuty]:

    szatek32 napisał:
    Znalazłem czujnik i odpiąłem wtyczkę - faktycznie napięcie na świece dochodzi ! Czy to oznacza że ten czujnik jest do wymiany ?


    Jest tak mozliwość i raczej tak jezeli nie grzeje w temp. poniżej 5 st.
  • #11 9435026
    Zico63
    Poziom 37  
    Posty: 2640
    Pomógł: 364
    Ocena: 1034
    Jeśli zapala, nie ma błędów itd. - to dać mu spokój!
    Kontrolka na moment MUSI się zapalić, nawet przy +30°C temperatury na zewnątrz - gdyż to nie jest wskaźnik grzania świec a kontrolka prawidłowej pracy systemu i to krótkie zaświecenie to samodiagnoza; analogicznie do kontrolki np. ABS-u czy poduszek.
  • #12 9435028
    emeryt2
    Poziom 42  
    Posty: 7630
    Pomógł: 717
    Ocena: 2301
    Co ma czujnik temp. zewnetrznej , na zderzku czy w lusterku wstecznym , z grzaniem świec żarowych? Czy czujniczek tem. kabiny , przy wentylatorku panelu klimatronica , tez steruje grzaniem świec żarowych?
  • #13 9435071
    ftp.kowal
    Poziom 36  
    Posty: 2945
    Pomógł: 329
    Ocena: 1836
    Możliwe ze faktycznie czujnik jest do wymiany. Miałeś podłączony pod tester to powiedz jaka temperaturę na silniku widzi ECU. Jak nie masz możliwości jeszcze raz sprawdzenia to miernik w rękę i i zmierz oporność na czujniku.
  • #14 18466682
    Krzysiekzyga
    Poziom 7  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    Witam mam podobny problem golf IV 1.9 tdi 90KM ciężko pali na zimnym poniżej 0 stopni i ciepłym wymieniłem świecę nic się nie zmieniło zrobiłem próbę odlaczenia czujnika temperatury świecę działają auto odpalilo bez problemu czy winą będzie czujnik temperatury???
  • #15 18467195
    polonez15
    Poziom 33  
    Posty: 3209
    Pomógł: 174
    Ocena: 896
    Krzysiekzyga napisał:
    Witam mam podobny problem golf IV 1.9 tdi 90KM ciężko pali na zimnym poniżej 0 stopni i ciepłym wymieniłem świecę nic się nie zmieniło zrobiłem próbę odlaczenia czujnika temperatury świecę działają auto odpalilo bez problemu czy winą będzie czujnik temperatury???


    Nie koniecznie. Podepnij komputer na zimnym i sprawdź, jaką temperaturę widzi ecu.
  • #16 18469623
    leotdipl
    Poziom 23  
    Posty: 499
    Pomógł: 51
    Ocena: 153
    Krzysiekzyga napisał:
    Witam mam podobny problem golf IV 1.9 tdi 90KM ciężko pali na zimnym poniżej 0 stopni i ciepłym wymieniłem świecę nic się nie zmieniło zrobiłem próbę odlaczenia czujnika temperatury świecę działają auto odpalilo bez problemu czy winą będzie czujnik temperatury???


    czujnik temperatury silnika G62 powinien wskazywać pomiędzy 1.5-2 kOhm,
    dla temperatury "CIECZY" silnika +30 C - patrz Wykres poniżej.

    Świece są załączane (Vorgluehen) jeśli temperatura cieczy jest poniżej +30 C.

    Jeśli u Ciebie nie załącza, a jest uszkodzony - sprawdzisz - to powinien mieć wartości
    oporowo skierowane na zwarcie.

    Edit:
    -------
    W tej samie obudowie zabudowano jeszcze czujnik G2 - dla wskaźnika temperatury płynu chłodzącego na zegarach.

    GOLF 4 1.9 TDI 90KM '99 - brak napięcia na świecach żarowych, co sprawdzić?[/url]
  • #17 18476584
    Krzysiekzyga
    Poziom 7  
    Posty: 10
    Ocena: 4
    Czujnik pokazywał normalna temperaturę płynu chłodniczego. Jest on na 4piny kupiłem czujnik hella podpiolem go ale go nie montowalem. Kosztował 40zl zaryzykowakem co najciekawsze auto odpalilo bez problemu na temperaturze 10stopni. Podejrzewam że on podaję sygnał do pompy paliwa do tej co jest na rozrzadzie i nią też steruje. Zrobiłem inna próbę by wymusić zadzialanie świec zarowych. Sprężonym powietrzem aerozol odwracając go masz zimnne powierze i po czujniku potem podpiolem probierke świecę grzał około 5 do 8sekund i auto odpalilo bez problemu. W moim przypadku winowanca był czujnik temperatury
  • #18 18477292
    leotdipl
    Poziom 23  
    Posty: 499
    Pomógł: 51
    Ocena: 153
    Krzysiekzyga napisał:
    Podejrzewam że on podaję sygnał do pompy paliwa do tej co jest na rozrzadzie i nią też steruje.


    NIE!

    G62 mierząc temperaturę cieczy chłodzącej określa (sterownik J248):
    1) CZAS grzania świec
    2) wartość Korekty DAWKI paliwa
    3) wartość Korekty KĄTA (punktu) wtrysku

    GOLF 4 1.9 TDI 90KM '99 - brak napięcia na świecach żarowych, co sprawdzić?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z brakiem napięcia na świecach żarowych w Golfie IV 1.9 TDI 90KM z 1999 roku. Sprawdził bezpiecznik, przekaźnik oraz same świece, które działają poprawnie. Po podłączeniu do komputera diagnostycznego nie wykryto błędów. Użytkownik dowiaduje się, że przekaźnikiem świec steruje ECU na podstawie sygnału z czujnika temperatury silnika. Po odłączeniu czujnika napięcie na świecach zaczyna dochodzić, co sugeruje, że czujnik może być uszkodzony. Wskazówki dotyczą lokalizacji czujnika oraz jego oporności, a także podkreślają, że świece grzeją tylko przy temperaturze poniżej 5°C. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami związanymi z podobnymi problemami, sugerując, że czujnik temperatury G62 może być kluczowym elementem w diagnostyce.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA