Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa zwrotnicy, Alt-18, dobór kondensatorów-wartości dla GDWT.

gavron04 03 Jun 2011 21:53 3532 6
Computer Controls
    gavron04
    Level 21  
    Witam. Buduję zwrotnicę (Alt-18) i mam problem. Z doborem kondensatorów C14, C15. Muszę dobrać inne niż w oryginale ponieważ ja mam zamiar (muszę) zastosować GDWT 9/100 FP. W rozmowach wynikło, że muszę wykonać następujące kroki :

Ten kondensator dobiera się zasilajac RC || głośnik (symbol || oznacza rownolegle polaczenie) przez rezystor np. 1 kohm. Nastepnie przestrajajac czestotliwosc generatora dobiera Pan tak C, aby napiecie na glosniku bylo w miare stabilne w funkcji zmian f, glownie w przedziale 5-20 kHz. Naprawdę, stosujac RC mozna bardzo poprawić ten przebieg impedancji Z(f), co jest bardzo porządane dla filtrów.

Ale nie za bardzo to rozumiem (jestem zielony w tym). Mógłby ktoś to obszerniej mi wytłumaczyć?

Tutaj link do zwrotnicy Link

Pozdrawiam
  • Computer Controls
    Tomq
    Level 38  
    Wytłumaczyć można jedynie to, że zwrotnicy nie projektuje się za pomocą jakiś wydumanych obliczeń, tylko robi się przy pomocy pomiarów. Same wyliczenia nic nie dadzą, bo zwykle mają się nijak do rzeczywistości.

Zmieniając głośnik trzeba przeprojektować zwrotnice, nie wystarczy coś tam sobie przeliczyć i będzie ok. "Alt 18" to kontrowersyjna sprawa, bo autor nie zamieścił żadnych pomiarów na dowód tego, że zwrotnica jest choćby elektrycznie poprawna, nie mówiąc już o charakterystyce wypadkowej i zgraniu fazowym.,

Jeśli chcesz zrobić porządne zwrotnice, to najprościej - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html
  • Computer Controls
    gavron04
    Level 21  
    Autor powiedział, że jeśli chcę tam wstawić GDWT to:

a) zmienić C 14,15

LUB

b) wywalić C 14,15
    wstawić tłumik - który umieścił na stronie projektu

A no chcę, bo oryginalna z Altusa 110 jest, że się tak lekko wyrażę.. lipna. Ale jest problem, gdyż już mam wszystkie części do Alt 18, do 2 zwrotnic. Muszę tylko zmienić kanał od Wysokich tonów i składam..

Ale dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Pozdrawiam
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    A co Ci nie pasuje w zwrotnicy oryginalnej, projektowanej pod konkretną kolumnę ? Zwróć uwagę, że autor zbudował całkiem nową kolumnę. Dźwięku tych kolumn, nie da się poprawić. Można poprawić np. częstotliwości niskie i wysokie, ale w środku mamy albo dziurę, albo "schody do nieba".
    Na koniec 3 zdania ze strony autora zwrotnicy:
    Quote:
    A przecież zwrotnice 18 dB/okt z podobną ilością cewek (a jaką inną?) stosuje wiele producentów droższych konstrukcji zestawów głośnikowych

A myślałem, że w dobrych zestawach dąży się do stosowania filtrów 1 rzędu. Poza tym, stosowanie filtrów 3 rzędu przy tych głośnikach jest nie potrzebne, dobrze zaprojektowana zwrotnica 6/6/6 dobrze przefiltruje sygnał.
    Quote:
    Zoptymalizowana do zestawu Altus 110 + Vifa PL27TG-35 6ohm, ale może współpracować z innymi zestawami tej serii, do podanej wyżej mocy

Ja noce zarywałem, żeby dobrze zaprojektować zwrotnicę do swoich kolumn, a tu taka co ze wszystkim działa.
    I na koniec
    Quote:
    Zalecana szczególnie do trójdrożnych zestawów z zamkniętymi głośnikami średniotonowymi.

GDM 12/60 stosowany w Altus110, to głośnik z koszem otwartym umieszczony w kubku. A autor cały czas upiera się że jest inaczej.

ps. autor tej zwrotnicy nie pokazał żadnej charakterystyki kolumn (ten wykres to chyba w paincie rysowany), po modyfikacjach. Dziwne, że ktoś, projektujący zwrotnicę 18/18/18 nie podaje głupiej charakterystyki, którą przecież musiał mierzyć.
    gavron04
    Level 21  
    @telecaster1951 - tak, zbudował. Tylko zauważ, że pod Altus 110 (przeczytaj całość).

Poniżej 'narysowane' na szybko. Kanał Wysokotonowy pod GDWT, sprawdzony przez autora Alt-18. Zmiana polegała na usunięciu C 14,15. Wstawienie tłumika (zamiana R 8,9 - wartości)

Budowa zwrotnicy, Alt-18, dobór kondensatorów-wartości dla GDWT.

Ogólnie pomysł wziął się z tego, że musiałem w swoich Altusach wymienić wysoko tonówki. (Wcześniej 9/40, aktualnie 9/100 FP). Wcześniej poczytałem jaki wybrać głośnik GDWT,GDWK itd. Znalazłem kilka tematów i jeden zbiorczy : Link

Więc wziąłem się do całkowitej zmiany.

1. Wytłumienie, wywaliłem oryginalne. Wstawiłem watolinę o gr. 200.
    2. Kable, jedni mówią, że warto inni, że nie. Ale jako, że miałem to zmieniłem na głośnikowe 2,5mm^2.
    3. Zwrotnica.. No i to ten pomysł z Alt-18.
    4. BR, wywalone kratki, wstawione rury PCV o dł. 5cm (wraz z tym co pozostało po oryg. BR)
    5. Wzmacniacz, był PW 8010. Aktualnie WS 503 Unitry.

Ogólnie co do zwrotnicy. Chciałem/chcę uzyskać jak najlepszy dźwięk (o jak najlepszej jakości). Kupiłem wszystkie części. Teraz pozostaje mi na opinie autora jak i Waszej co mam zrobić. Mam kilka opcji:

A) złożyć, sprzedać całe
    B) złożyć, wstawić do Altusów
    C) sprzedać części i złożyć inne
    D) zostać przy oryginale
    Tomq
    Level 38  
    Jeśli chcesz zostać przy altusach - zrobić mikrofon pomiarowy i wykorzystać części do budowy nowej zwrotnicy - można to zrobić nieinwazyjnie (używając krokodylków), także niewykorzystane będzie można sprzedać. Podejrzewam, że zmontowana zwrotnica alt 18 również znalazłaby nieświadomych nabywców.

Czy jest sens robić coś z tymi kontrowersyjnymi kolumnami - na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć.
    gavron04
    Level 21  
    Zrobię te zwrotnice i zobaczymy. Tak z czystej ciekawości, @telecaster1951 ile ma Pan/masz lat?