logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

FBT Mitus – prezentacja sprzętu nagłośnieniowego w Poznaniu, szczegóły wydarzenia

kovallo 10 Cze 2011 18:17 3121 19
REKLAMA
  • #1 9597289
    kovallo
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Ocena: 3
    Zapraszamy serdecznie!

    FBT Mitus – prezentacja sprzętu nagłośnieniowego w Poznaniu, szczegóły wydarzenia
  • REKLAMA
  • #2 9597468
    Szwarc3
    Poziom 17  
    Posty: 278
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Ohoho chyba będę ;) Pozdrawiam
  • #3 9613425
    kovallo
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Ocena: 3
    Zapraszam ;)
  • #4 9613857
    kovallo
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Ocena: 3
    Witam

    Z przykrością zawiadamiamy, że z przyczyn niezależnych od organizatorów prezentacja systemu liniowego FBT Mitus została przeniesiona na salę koncertową Klubu Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39, Poznań, na godzinę 14:00. Za wszelkie nieudogodnienia z góry przepraszamy.
  • REKLAMA
  • #5 9634523
    pawelweb
    Poziom 13  
    Posty: 54
    Pomógł: 3
    Ocena: 5
    Witam! Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat FBT Mitus? Może ktoś się podzieli swoją opinią po tej prezentacji?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #6 9639791
    kovallo
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Ocena: 3
    Moja opinia jest dobra, ale ja jestem niewiarygodny ;)
  • #7 9639913
    Szwarc3
    Poziom 17  
    Posty: 278
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Niewiarygodny? Chodzi o rzeczywistą moc? skuteczność?
  • #8 9642147
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    Posty: 7523
    Pomógł: 590
    Ocena: 572
    System może jakością nie powala, ale jest głośny, jak każde aktywne FBT. Jak na swoją cenę, to całkiem nieźle.
  • #9 9651370
    kovallo
    Poziom 12  
    Posty: 44
    Ocena: 3
    Szwarc3 napisał:
    Niewiarygodny? Chodzi o rzeczywistą moc? skuteczność?

    JA jestem niewiarygodny.
  • #10 12729525
    Marekose
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 1
    Pora odświeżyć ten temat.

    Poszukuje użytkowników Mitus115A, 112A
    Verva 112 A 115A chodzi o Głośniki aktywne FBT
    Chciałbym sie coś więcej dowiedzieć o tych paczkach aktywnych.
    Czy jesteście pewni że Włosi nie robią nas w balony zawyżając moce?
  • REKLAMA
  • #11 12729799
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    Posty: 7523
    Pomógł: 590
    Ocena: 572
    Zdarza mi się na tym grać. Tak, zawyżają, podają "recomended amplifier" nie moc głośnika Prms. W aktywnych moc je zawyżona jeszcze dalej.
    Np znajdź mi 150W driver z cewką 2,5".
  • #12 12730336
    adambyw
    Moderator Akustyka
    Posty: 6702
    Pomógł: 1120
    Ocena: 829
    W aktywnych najczęściej producenci podają moc wzmacniacza a nie głośnika, i to często przy impedancji 4Om mimo że głośnik ma 8Om. A że jest z niego wykorzystane 20% to inna inszość. A wzmacniacz drivera może mieć faktycznie 150, 250 czy nawet 500W rms.
    Dlatego najrozsądniej patrzyć na moc woofera, choć ja jestem zdania żeby patrzyć na SPL kolumny.
  • #13 12731939
    Marekose
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 1
    I bądź tu mądry co lepiej kupić co tak naprawdę będzie mocniejsze i lepiej zagra czy Mitus Czy Verve zastanawiam się nad 112A + Sub na15" luB18'
  • #14 12732131
    adambyw
    Moderator Akustyka
    Posty: 6702
    Pomógł: 1120
    Ocena: 829
    Patrz na skuteczność lub Max SPL.

    Tak gwoli przykładu, paczka Das DS115-A, producent podaje 300W RMS na woofer, i 100W na driver.
    http://www.djdeals.co.uk/prod-downloads/DS%20115A%20Data%20Sheet.pdf
    Jako końcówka mocy woofera siedzi tam moduł Icepower 250a firmy bang & olufsen (210W RMS przy 4Ω tyle ma woofer, 300W przy 2,7Ω), a na HF poczciwy LM3886 czyli 70W przy 4Ω albo 50W przy 8Ω - tyle ma driver.
    Czyli realnie paczka ma 210W + 50W (260W jak sumują producenci) a nie 300W + 100W.

    Dlatego bardziej wymiernym parametrem jest 130dB Max SPL na 1m.
  • #15 12732186
    e-elektron
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 438
    Pomógł: 18
    Ocena: 7
    Nie sugerował bym się tak do końca tym Max SPL bo gdyby ktoś nie zauważył jest to parametr podany jako: Max. SPL peak - czyli maksymalny SPL przy piku!

    Jeżeli końcówki mają realną moc 210W + 50W to w piku są w stanie oddać więcej, stąd też ten max spl peak.

    Realna wartość tego parametru będzie oscylować pewnie w granicy 126dB.
  • #16 12732918
    Marekose
    Poziom 10  
    Posty: 9
    Ocena: 1
    Ma ktoś może Verve 112A nie 12A tą nową?
    Jakiej mocy tam głośniki siedzą w środku ciekawe czy 250Wat Mid bas i 30Wat RMS Driver pewnie?
    Bo w tej starej vervie podobny był driver zaledwie 25Wat RMS 50 Program to bardzo słabe.
    A ciekawe jakie głośniki są Mitus 115A ?
  • #17 12733454
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    Posty: 7523
    Pomógł: 590
    Ocena: 572
    Marekose, jakie głośniki są w tych paczkach, możesz zobaczyć na stronie producenta.

    adambyw, sugerowanie się dBSPL max. To trochę jak sugerowanie się mocą wzmacniacza, jest duża, to pewnie będzie głośna. Jaki problem napędzić 500W głośnik 2000W wzmacniaczem, max SPL będzie duży. Tylko ciut charczący. To tak jakby powiedzieć mój maluch jeździ 250km/h. Taak, są takie legendy.
    Jeśli już sugerować się jakimiś decybelami, to raczej skutecznością paczki 1W 1m. Bo to istotnie jest miarodajny parametr. Natomiast max dBSPL to mierzyć można tak jak się komu podoba. Choć jeszcze nigdy nie osiągnąłem katalogowych wartości w paczkach które mierzyłem.
  • #18 12736803
    adambyw
    Moderator Akustyka
    Posty: 6702
    Pomógł: 1120
    Ocena: 829
    e-elektron napisał:
    Max. SPL peak - czyli maksymalny SPL przy piku!

    Zakłada się że tzw Long Term SPL to ok 3-4dB mniej od peak.

    Otwórz sobie kartę katalogową którą zacytowałem. Niestety teraz są takie trendy rynkowe.
    Jeżeli producent podaje Ci tylko moc (coraz rzadziej RMS) i Max SPL, poza tym żadnego innego wymiernego parametru, z tych dwóch wolę jednak SPL.

    ciasteczkowypotwor napisał:
    Jaki problem napędzić 500W głośnik 2000W wzmacniaczem, max SPL będzie duży.

    Nie problem. Wzmacniacz będzie dawał 2000W przy 4Om, a przetwornik będzie 16Om, czyli na głośnik odda 500W. Czyli nawet nie powinien charczeć. I tak robią teraz producenci czego przykład dałem wyżej.
  • #19 12737863
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  
    Posty: 7523
    Pomógł: 590
    Ocena: 572
    adambyw napisał:


    ciasteczkowypotwor napisał:
    Jaki problem napędzić 500W głośnik 2000W wzmacniaczem, max SPL będzie duży.

    Nie problem. Wzmacniacz będzie dawał 2000W przy 4Om, a przetwornik będzie 16Om, czyli na głośnik odda 500W. Czyli nawet nie powinien charczeć. I tak robią teraz producenci czego przykład dałem wyżej.


    Tu akurat chodziło mi o przykład gdzie te 2kW odda na impedancji głośnika.

    Ale tak czy inaczej, dBSPL max ma się nijak do głośności paczki i jej skuteczności. Jest tylko marketingowym numerkiem, większym, znaczy lepszym... Tylko gdzie ta skuteczność 1W 1m?
  • #20 12738391
    Granat :)
    Poziom 34  
    Posty: 3043
    Pomógł: 202
    Ocena: 666
    adambyw napisał:
    Czyli realnie paczka ma 210W + 50W (260W jak sumują producenci) a nie 300W + 100W.

    Dlatego bardziej wymiernym parametrem jest 130dB Max SPL na 1m.

    Heh, 130dB max spl :D
    Naprawdę zadziwia co ci producenci sobie tam wyliczają i podają. Taką głośność trudno jest uzyskać nawet w tubie z 2" driverem, bo ogranicza nas moc tego drivera, 110W.

    Zróbmy proste wyliczenie. Weźmy 1" driver który ma efektywność 107dB w całym swoim paśmie i moc 60W. Taki głośnik najczęściej można zasilać dwukrotnie większym wzmacniaczem. Więc nawet przyjmując 120W, głośność będzie równa 128dB - ale tylko chwilowo przy przetwarzaniu transjentów. Średni poziom muzyki będzie conajmniej 6, a najczęściej 10dB mniejszy.
    Poza tym, driver nawet ten 1", dodatkowo się stłumia, bo głośnik czy to 12 czy 15" bez tuby nie ma aż takiej sprawności z 1W. Przycisza się o ok. 6-7dB, jeśli mamy do czynienia z dość skutecznym głośnikiem nisko-średnio tonowym.
    Wynika z tego, że normalna kolumna typu 12+1 uznawana za głośną! będzie miała max spl w granicach 122dB, a odczuwalny poziom głośności na osi z odległości 1m - 112dB.
    I to wszystko co wyżej napisałem trzeba wziąć w nawias i dopisać jeszcze jeden warunek, mianowicie że kolumna leży na ziemi (pół-przestrzeń). Jak będzie wisieć na patyku to najbardziej ucierpi poziom głośności niskich tonów i niskiego środka. Górka tylko nieznacznie.

Podsumowanie tematu

✨ Prezentacja systemu liniowego FBT Mitus odbyła się w Poznaniu, jednak została przeniesiona do Klubu Eskulap. Uczestnicy dyskusji dzielą się swoimi opiniami na temat głośników FBT Mitus, wskazując na ich głośność i stosunek jakości do ceny, mimo że niektóre opinie sugerują, że producenci mogą zawyżać moc głośników. Użytkownicy poruszają również kwestie dotyczące mocy RMS, skuteczności SPL oraz porównania modeli FBT Mitus z innymi markami, takimi jak Verve. Wiele komentarzy koncentruje się na rzeczywistej mocy głośników oraz ich wydajności w praktyce.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA