Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak najlepiej podłączyć subwoofer aktywny?

MrMajst3r 13 Jun 2011 18:30 16949 7
 • #1
  MrMajst3r
  Level 22  
  Witam. Pożyczyłem od kolegi subwoofer aktywny Pioneer S-W80S. Teraz mam pytanie jak najlepiej go podłączyć? Czy bezpośrednio do wzmacniacza stereo pod wyjścia głośnikowe (mam wolną parę wyjść)? Czy lepiej za pomocą cincha prosto z komputera z którego puszczam muzykę? Tylko że wtedy nie będę miał basu przy odbiorze z innych źrodeł...
 • #2
  Uzytkowinik19
  Level 38  
  Kup rozgałęźnik z 1 jacka na 2 i podłącz i wzmacniacz i subwoofer pod komputer, jeśli sub ma filtr dolnoprzepustowy to nic nie musisz zmieniać, możesz podać pełne pasmo na subwoofer.
 • #3
  MrMajst3r
  Level 22  
  Znalazłem schemat jak podłączyć to korzystając z wyjść głośnikowych.
  Jak najlepiej podłączyć subwoofer aktywny?
  Wtedy na mój rozum sub działałby zawsze, niezależnie od źródła. Ale wtedy znowu musiałbym włączać subwoofer za każdym razem chcąc usłyszeć dźwięk.

  Doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązanie będzie kiedy podłącze wyjście subwoofera z karty 5.1 do wejścia liniowego subwoofera. Bo bassu potrzebuję głównie do muzyki z komputera. Tylko jak to skonfigurować? Karta SB Live 5.1. Mam do niej sterowniki kX Drivers, ale mogę poszukać oryginalnych jeśli to ułatwi sprawę.
 • #4
  Uzytkowinik19
  Level 38  
  Do gniazda "Line level" podłącz komputer, jak już pisałem wyżej kup rozgałęźnik na 2 Jacki aby podłączyć subwoofer i wzmacniacz pod komputer.
 • #5
  zulusj23
  Level 25  
  Czołem,

  zdecydowanie podłącz pod wyjścia głośnikowe wzmacniacza. Jest to najprostszy sposób uzyskania współbieżnej regulacji głośności wzmacniacza i aktywnego subwoofera. Możesz podłączyć pod wolną parę zacisków głośnikowych ale pod warunkiem, że praca wzmacniacza w trybie A+B powoduje równoległe połączenie zestawów głośnikowych w każdym z kanałów. Wtedy możesz wyłaczyć suba wyłaczając zestaw gniazd pod które jest podłączony. Ja tak mam w swoim Technics-ie. Jeśli jednak w twoim wzmacniaczu zestawy głośnikowe są łączone w szereg to wtedy musisz podłączyć tak, jak pokazałeś na rysunku. Natomiast jeśli jest to amplituner kina domowego, to jest szansa, że posiada on dedykowane wyjście do suba o poziomie zależnym od aktualnego wzmocnienia kanałów głównych i efektowych.
  To wszystko gdybanie, podłącz tak jak na rysunku i będzie dobrze.

  Pozdrawiam,
  Jacek Zieliński
 • #6
  MrMajst3r
  Level 22  
  Na razie podłączenie wygląda tak: z komputerowego wyjścia stereo jeden kanał prowadzi prosto do wzmacniacza, a drugi kanał najpierw wędruje do subwoofera, następnie wychodzi i wraca do wzmacniacza (subwoofer ma wejście i wyjście liniowe). Gra jako tako :)

  Teraz chciałbym jeszcze spróbować podłączenia z wykorzystaniem pomarańczowego wyjścia w komputerze (subwoofer/centralny) i ustawić jakoś w sterownikach odcięcie dla kolumn przy np. 80Hz i reszta na subwoofer. Pomoże ktoś jak to zrobić?

  Btw, włączony subwoofer, ale nie grający ile dużo pobiera W?
 • #7
  Uzytkowinik19
  Level 38  
  Odcięcie dla kolumn 80Hz? po co? na wzmacniacz ma iść całe pasmo i zwrotnice odetną niskie częstotliwoście dla niskotonowego, średnie dla średniotonowego i wysokie tony dla wysokotonowego.

  Zostaw tak jak jest lub podłącz sub pod wejście sub na karcie tylko nie wiem czy przy muzyce będzie tam podawany dźwięk i czy masz możliwość przestawić to w sterownikach.
 • #8
  MrMajst3r
  Level 22  
  Z wyjście subwooferowym na karcie dźwiękowej mi się nie udało. Ale podłączyłem tak jak na podanym przeze mnie wyżej schemacie i działa dobrze. Subwoofer nie musi być włączony aby kolumny grały. Oczywiście sub działa niezależnie od wybranego źródła dźwięku na amplitunerze.