Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana prędkości kątowej na napięcie.

GregoR_A 23 Lis 2004 21:27 2037 4
  • #1 23 Lis 2004 21:27
    GregoR_A
    Poziom 12  

Witam.

Moje pytanie brzmi: jak najprościej zamienić prędkość kątową na napięcie. Jedyny sposób jaki mi przychodzi do głowy to wykorzystanie prądnicy tachometrycznej... tylko gdzie takie coś zdobyć i za jaką cenę?

pozdrawiam
    G.A.

0 4
  • #2 23 Lis 2004 22:44
    subla
    Poziom 12  

Tacho możesz kupić w firmach handlujących silnikami. Przy większości silników prądu stałego są zainstalowane tachoprądnice.

0
  • #3 27 Lis 2004 18:50
    GregoR_A
    Poziom 12  

cale takie ustrojstwo chce zrobic do pomiaru ilosci przejechanych kilometrow w samochodzie. jest tam tarcza ktora sie obraca w zaleznosci od predkosci oczywiscie przez przekladnie. musial bym sprawdzac ile wykonuje obrotow i to przeliczac na kilometraz. calosc zamierzam wykombinowac na 89C4051. tylko czy detektor bedzie na tyle szybki niestety jeszcze nie mam pomiarow... ale sie zrobi jak bedzie czas!!!
    dzieki za pomoc, gdyby ktos mial jakies uwagi albo pomysly prosze pisac

0
  • #4 29 Lis 2004 09:14
    tszewc
    Poziom 15  

Do tak prostej aplikacji szkoda stosować tak skompikowanego układu ;-)
    Najprościej założyć czujnik zliczający obroty koła - ilość obrotów mnożymy przez obwód koła i jest odległość. Dokładnie tak jak działają liczniki rowerowe. Na tarczy bez problemu można zamontować mały metalowy wystający element który będzie wyzwalał czujnik indukcyjny. Licznik - bardzo prosty w realizacji na każdym procku jedynie musisz określić maksymalne obroty tarczy aby zmieścić się w górnych częstotliwościach pracy procka.

0