Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki temperatury i wilgotności

09 Wrz 2011 11:13 1602 5
 • Poziom 15  
  Witam

  Potrzebuję podłączyć do sterownika kilkanaście czujników temperatury i wilgotności, przy czym czujniki będę mierzyć te parametry dla gleby. Nie jest wymagana jakaś drastyczna dokładność czujników, raczej ich wytrzymałość na warunki zewnętrzne. No i pozostaje problem podłączenia. Jeśli będą miały wyjścia analogowe, to koszt modułów wejść do sterownika będzie masakryczny. Może ktoś spotkał się z jakimiś czujnikami z własną elektroniką, które można połączyć w magistralę i pobierać dane np. po RS485? Ewentualnie, jeśli analogi, to może jakiś multiplekser do nich i po prostu cykliczne odczyty z kolejnych czujników? Może ktoś polecić jakieś gotowe rozwiązania?
 • Metal Work Pneumatic
 • Poziom 24  
 • Metal Work Pneumatic
 • Poziom 13  
  Z wilgotnością gleby jest mega problem, fabryczne mierniki i sondy to koszty w tysiącach złotych. Do pracy inżynierskiej konstruowałem pojemnościowy czujnik wilgotności gleby, problemem jest kalibracja i zmiany w przyleganiu gleby do czujnika. Mam zamiar nad tym dalej pracować zatapiając czujnik w jakieś gąbce albo gipsie, żeby nie był czuły na ruchy ziemi i oplataniem przez korzenie roślin. Co do temperatury to bez problemu mógłbym zbudować jakiś układ z atmega i rs485 albo analogiem 0-10V
 • Poziom 33  
  Sprecyzuj co dokładnie rozumiesz pod pojęciem wilgotności gleby. Jest przynajmniej kilka różnych definicji tej wielkości.

  Czy potrzebny jest czujnik z sondą wbijaną w ziemię ? Jeśli tak to jaka ma być jej długość ?
  Jaka mniej więcej ma być odległość pomiędzy czujnikami ?
  Czy temperatura ma być mierzona na pewnej głębokości (jakiej ?) czy na powierzchni ?
  Czy potrzebna jest kalibracja ?
  Czy czujnik ma służyć do podjęcia decyzji o podlewaniu czy do jakiś innych zastosowań ?
 • Poziom 13  
  Wilgotność gleby objętościowa względna czyli od 0% kompletnie suchy grunt do 100% czujnik utopiony w wodzie z ziemią.
  Czujnik ma około 6cm długości i jest wbijany pionowo w ziemię czyli uśrednia pomiar na tej długości.
  System pomiarowy z czujnikiem temperatury i wilgotności gleby był przygotowywany do roślin uprawianych w małych doniczkach plastikowych (wrzosy ozdobne) Czujniki temperatury i wilgotności były po przeciwnych stronach doniczki. Czujnik temperatury był kilka cm pod powierzchnią. System miał tylko alarmować o zbyt niskim poziomie wilgotności gleby lub zbyt wysokiej temperaturze i zapisywać dane pomiarowe w chmurze internetowej z dostępem przez smartfon.
  Problemem okazała się mała stabilność skalowania/pomiarów przez efekt oplatania czujnika przez rozrastające się korzenie rośliny i praca gruntu (kurczenie się przy wysychaniu) co powodowało powstawanie szczeliny powietrznej przy czujniku i fałszowanie odczytów.
  Mój pomysł to pomiar pośredni materiału higroskopijnego np gąbki albo gipsu zakopanego w ziemi. Zmieni się też parametr mierzony, nie będzie to już wilgotność gleby a potencjał wody w glebie
 • Poziom 33  
  Jeśli występuje problem z podłączeniem to rozważ użycie bezprzewodowych czujników np. z interfejsem Bluetooth Low Energy. Zwykle poza wysyłaniem pomiarów on-line mają one też wbudowany rejestrator. Poniżej zdjęcia tego typu sensorów do zastosowań doniczkowych i polowych.
  Dane mogą być bezpośrednio odbierane przez PC/tablet/smartfon lub bramkę BT4.0-LAN lub BT4.0-UART.
  Czujniki temperatury i wilgotnościCzujniki temperatury i wilgotności