Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio lampowe Ballada-"przesunięcie" stacji radiowych.

JANEK 224 09 Oct 2011 08:26 3394 7
 • #1
  JANEK 224
  Level 16  
  Posiadam radioodbiornik lampowy Ballada zbudowany na lampach ECH81,EF89,ECL86.W zasadzie radio jest sprawne.Odbieram jedną czeską stację /mieszkam obok granicy/ na falach długich oraz trzy stacje także czeskie na falach średnich.Co ciekawe,tą stację z fal długich odbieram także na falach średnich i jest w połowie skali /kondensator powietrzny wysunięty mniej więcej do połowy/,natomiast w innym odbiorniku /Adam/ stację tą odbieram na samym końcu skali przy prawie całkowitym wysuniętym kondensatorze. I tu mam pytanie: czy istnieje możliwość "przesunięcia" tej stacji na koniec skali za pomocą np. kondensatorów podpiętych szeregowo lub równolegle w okolicach obwodów strojeniowych?Zależy mi na odbiorze Warszawa 1.Podmieniałem lampy ECH81 i EF89,bez zmian,jest zewnętrzna antena /zwykły drut o długości 2m/.W radiu Adam odbieram Warszawa 1 i inne.Proszę o pomoc i dziękuję.

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
 • #2
  marcin_oizo
  Level 28  
  Witaj. Niezgodność odbieranej częstotliwości z tym co widać na skali może być spowodowane rozstrojeniem się heterodyny lub wskazówka jest przesunięta. Sprawdź to.
  Jeśli faktycznie nastąpiło rozstrojenie oscylatora (heterodyny) to można spróbować ją trochę nastroić ale jeśli nie masz doświadczenia w strojeniu odbiorników to lepiej oddać to radio komuś kto to zrobi.
  To że odbierasz dwie takie same stacje i na długich i na średnich to znaczy że Czesi nadają swoją stację na dwóch częstotliwościach.
  Pozdrawiam!
 • #3
  terpio
  Level 16  
  Możesz spróbować dokonać korekcji trymerami i cewkami z rdzeniami w obwodach wejściowych dla odpowiednich zakresów, ale ze względu na wiek wiele np. pojemności nie trzyma parametrów i trzeba by je też wymienić.
 • #4
  Driver-
  Level 38  
  "Przesunięcie" częstotliwości na skali może być i najprawdopodobniej jest spowodowane wadliwym działaniem przełącznika zakresów. Na schemacie widać jak przełączane są obwody, jeśli przełącznik nie będzie pewnie działał mogą występować różne "ciekawostki przyrodnicze", wiec w pierwszej kolejności należy go sprawdzić. Kręcenie trymerami czy rdzeniami cewek na oślep może spowodować jeszcze większe rozstrojenie obwodów heterodyny.
 • #5
  TELEWIZOREK52
  Level 29  
  Samo to ono (radio) aż tak rozstroić raczej się nie powinno. Najprawdopodobniej ktoś już je "stroił". Tak czy inaczej czeka Cię strojenie. Obejrzyj dokładnie cewki oscylatorów i wejściowe, może są urwane albo nadjedzone przez takie szare stworzonka.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  JANEK 224
  Level 16  
  Dziękuję za rady i wskazówki,jutro pooglądam przez lupę,wyczyszczę przełącznik /jest suwakowy/ i powiadomię o efektach.Pozdrowienia.

  Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]
 • #8
  JANEK 224
  Level 16  
  Problem rozwiązany:do C14-3,9nF w lutowany równolegle był drugi taki sam kondensator oraz przesunięta cewka fal długich na antenie ferrytowej.Dziękuję za pomoc i zamykam temat.