Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena DVB-t mocniejsza od "siatki" do słabego sygnału (wieś Łęgi

anubis76x 02 Lis 2011 00:56 13429 24
  • #1 02 Lis 2011 00:56
    anubis76x
    Poziom 14  

Szukam bardzo dobrej anteny (o dużym własnym zysku energetycznym w raz z wbudowanym wzmacniaczem) w cenie do max 150 zł.

Nadajnik MUX 3 RTCN Siedlce\Łosice posiada zaledwie 5 KW mocy i o ile w miejscowości Biała Podlaska nie ma problemu z oglądaniem wszystkich kanałów z MUX 2 i 3 (14 kanałów) to w nie dalekiej wsi Łęgi (lubelskie) przy granicy z Białorusią (nie będę wklejać mapki, proszę wpisać Łęgi lubelskie w googla) praktycznie tylko na prawdę dobre ustawienie anteny powoduje że da się złapać i oglądać programy z MUX 1
    czyli TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Historia.
    Wystarczy deszcz aby odbiór z tego nadajnika stał się nie możliwy (zakłócenia).

Wiem że problem się rozwiąże ale dopiero w maju gdy uruchomią MUX 1 z mocą 20KW
    ps. na razie testowałem na antenie siatkowej jakieś marnej (tragicznie wykonana) ale ze wzmacniaczem oraz prywatnej antenie Dipola HDA-5000 Signal jednak te antenki są trochę za słabe (działają ładnie kanały z MUX 2 ale z 3 wystarczy mała różnica w kącie i sygnał ginie z MX 2, z MUX 3 jest. Antena podłączona do tunera WIWA HD-90 ( Polecam ! ).

Dodano po 24 [minuty]:

ps. antena powinna być w miarę krótka do 1 m długości bo będzie raczej mocowana na ścianie parterowego , drewnianego budynku pod dachem.

0 24
  • Pomocny post
    #3 02 Lis 2011 09:36
    _cheetah_
    Poziom 37  

anubis76x napisał:
    praktycznie tylko na prawdę dobre ustawienie anteny powoduje że da się złapać i oglądać programy z MUX 1
    czyli TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Historia.
    Wystarczy deszcz aby odbiór z tego nadajnika stał się nie możliwy (zakłócenia).
    (...)

(działają ładnie kanały z MUX 2 ale z 3 wystarczy mała różnica w kącie i sygnał ginie z MX 2, z MUX 3 jest.

bo to tak już jest, że daleki odbiór na antenie pasywnej wymaga bardzo precyzyjnego jej ustawienia. Dodatkowo, oczywiście, stabilne mocowanie, maszt jest potrzebny.
    Profil terenu jest OK
    Odległoś do nadajnika też nie jest jakaś powalająca

znaczy się odbiór na pasywnej powinien być. Ale oczywiście problemy zapewne będzie stwarzać mocowanie do ściany.

Cytat:
    Szukam bardzo dobrej anteny (o dużym własnym zysku energetycznym w raz z wbudowanym wzmacniaczem) w cenie do max 150 zł.

Antena pasywna UHF-200 Maximum (np. tu)

Kabel antenowy Triset-113PE (czarny) (np. tu). Kabel jest tak samo ważny jak antena.

Wzmacniacz Terra AB-011 (np. tu). Wzmacniacz nie powinien być potrzebny, ale gdyby to najlepszy jest właśnie takiego typu.

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lis 2011 09:44
    irekr
    Moderator

Podaj dokładnie swoja pozycję.
    Czy to są Łęgi niedaleko Terespola?

Jeżeli tak to generalna uwaga dla tej miejscowości: z wyliczeń komputerowych nie jest najgorzej, problem polega właśnie z warunkami termicznymi okolic nad Bugiem. Aby uzyskać stabilny sygnał w tej miejscowości nie można instalować anten niżej niż około 8 do 10 metrów nad ziemią. Poniżej tego poziomu są problemy właśnie takie jak opisujesz. Jedyna rada to wynieść antenę możliwie jak najwyżej. Każdy metr jest bezcenny.
    Bardzo podobna sytuacja jest w Neplach, w Gnojnie, nawet w Janowie Podlaskim jest niespecjalnie...

0
  • #5 02 Lis 2011 09:56
    anubis76x
    Poziom 14  

Bardzo dziękuję, brałem na razie pod uwagę anteny z Dipola np. tańszą

Link
    (42 dBi) - zmieścił bym sięw 100 zł i jeszcze starczyło by na ramię mocujące bo kabel który zaproponowałeś już mam (został mi taki po N'ce, kupowałem go w Dipolu).

ewentualnie właśnie jak kolega wcześniej proponował
    Link

trochę martwią mnie rozmiary anteny bo trzeba będzie ją zamocować na ramieniu może 2 m nad ziemią na ścianie drewnianej ściany (na dach nie będę się wspinać).

Z tą siatką było tak że po wyłączeniu zasilania sygnał zanikał.

0
  • Pomocny post
    #6 02 Lis 2011 10:03
    _cheetah_
    Poziom 37  

anubis76x napisał:
    (42 dBi) - zmieścił bym sięw 100 zł i jeszcze starczyło by na ramię mocujące bo kabel który zaproponowałeś już mam (został mi taki po N'ce, kupowałem go w Dipolu).

to chyba najgorsza opcja. Zasada jest taka, że antena powinna mieć max zysku, a wzmacniacz min. wzmocnienia. W tej opcji masz dokładnie odwrotnie.

W ogóle, tak jak napisałem - powinna wystarczyć antena pasywna. Na instalacji nie warto zbytnio oszczędzać, zwłaszcza, jeśli odbiera się kanały nadawane na wysokich kanałach, jak u Ciebie.

Cytat:
    Z tą siatką było tak że po wyłączeniu zasilania sygnał zanikał.

nie mozna tylko wyłączyć zasilacza. Trzeba zamienić wzmacniacz na symetryzator (IV/V) pasmo oraz wtyczkę antenową zasilacza antenowego na zwykła wtyczkę antenową.

W ogóle siatka też powinna wystarczyć, może trzeba by tylko zmienić wzmacniacz i zasilacz antenowy, jeśli na symetryzatorze by nie poszło.

A jaki masz kabel antenowy - średnica ~5mm czy ~7mm?

0
  • #7 02 Lis 2011 10:09
    anubis76x
    Poziom 14  

Tak to jest wioska nie daleko Terespola, żeczywiście jest tam dosyć wilgotno, częste mgły z powodu rzeki i łąk, pól .
    Może udało by się zamontować na kominie ale to za dużo roboty szczególnie z ustawianiem :)
    jestem tam tylko gościem..

Dodano po 4 [minuty]:

no to zostaje mi kupienie gołej anteny z symetryzatorem a jeśli będzie za słabo, podepnę wzmacniacz montowany na końcu kabla.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie pamiętam, użyję czarnego kabla z Dipola tamten był krótki więc nie powinno mieć znaczenia.
    ---
    Czy TZU 22 DVB-T Finder nadaje się jako miernik sygnału dvb-t ? zależy mi aby za pomocą tego dobrze ustawić antenę.
    W dipolu mają za 82 zł ale na allegro można dostać dużo taniej ;)
    Link

Nie pisz posta pod postem!
    [_P_]

0
  • #8 03 Lis 2011 20:14
    _cheetah_
    Poziom 37  

anubis76x napisał:
    Czy TZU 22 DVB-T Finder nadaje się jako miernik sygnału dvb-t ? zależy mi aby za pomocą tego dobrze ustawić antenę.
    nadaje się jako wskaźnik. Antenę przy odbiorze DVB-T ustawia się na jakość odbieranego sygnału korzystając z normalnego miernika sygnałów DVB-T lub amatorsko wg wskazań jakości sygnału pokazywanych przez dekoder / telewizor. A ten wskaźniczek pokazuje jedynie z grubsza jakiś poziom (albo jego zmiany), a nie jakość odbieranego sygnału.

Przy dalekim odbiorze to tym wskaźnikiem można co najwyżej zgrubnie ustawić kierunek anteny. To samo można zrobić korzystając z odbioru kanałów analogowych nadawanych z nadajnika, z którego ma się odbierać DVB-T.

Jedyna jego zaleta, to że można go mieć ze sobą przy antenie, a nie trzeba zatrudniać drugiej osoby.

Zrobisz jak chcesz, ale ja, jeśli już, to dołożyłbym tę kasę i kupił lepszy dekoder. Nie mówiąc o innych przyjemnościach...

0
  • #9 03 Lis 2011 20:18
    anubis76x
    Poziom 14  

Dekoder jest dobry, wybrałem go bo z testowanych był najczulszy i najbardziej polecany brakuje mi tylko wskaźnika mocy sygnału jakieś dodatkowe menu do strojenia a tak moc sygnału wyświetla się tylko przy zmianie kanałów.

0
  • #10 03 Lis 2011 21:10
    _cheetah_
    Poziom 37  

no to ustawiasz się na strojeniu ręcznym i masz wskaźnik cały czas na czas ustawiania anteny.

Nie znam Wiwy, ale czy nie ma wskaźnika jakości po wywołaniu 'Info'?

EDIT: no, sprawdziłem, ma wskaźnik jakości pod 'Info' --> Link

0
  • #11 03 Lis 2011 21:38
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

anubis76x napisał:

Nie traktuj tego wskaźnika jako przyrząd do mierzenie DVB-T ale tylko jako Zabawkę. :D
    Cytat:
    W dipolu mają za 82 zł ale na allegro można dostać dużo taniej.

Nie korzystam z tej zabawki ale takie wpisy, że gdzieś jest za "tyle" a tam za dużo mniej - nie wygląda dość dobrze w tym dziale.

Nikt Tobie nie zabrania zakupu Zabawek typu TZU22 ale staramy się o to aby przyrządy czy mierniki były Miernikami przez duże M i pokazywały - to co jest do zmierzenia - a nie plus/minus czy mniej więcej.

Pozdrawiam.

0
  • #12 03 Lis 2011 22:10
    anubis76x
    Poziom 14  

Dziękuję wszystkim, zabawkę traktuję raczej jako coś co pomorze mi ustawić antenę bez zabawy w walke talke ;)
    dzięki _cheetah_ za pomoc w sprawie wiwy, sprzęt jest 200 km ode mnie, miałem tylko weekend na zapoznanie się z nim, będę za 3 tyg to odpowiem jak poszły sprawy.

0
  • #13 04 Lis 2011 16:20
    egon42
    Poziom 37  

anubis76x napisał:
    no to zostaje mi kupienie gołej anteny z symetryzatorem a jeśli będzie za słabo, podepnę wzmacniacz montowany na końcu kabla.

Dodam że montaż wzmacniacza ma sens tylko jak wzmacniacz jest w antenie a nie przy tv bo wtedy wzmacnia wszystkie śmieci i szumy które indukują się w kablu a tego nie chcemy.

0
  • #14 04 Lis 2011 20:39
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

egon42 napisał:
    ... montaż wzmacniacza ma sens tylko jak wzmacniacz jest w antenie a nie przy tv bo wtedy wzmacnia wszystkie śmieci i szumy które indukują się w kablu ...

Oj zastanawiałbym się nad taką koncepcją/wypowiedzią.

Musimy zakładać, że tłumienie ekranu linii przesyłowej (koncentryka) jest na poziomie około 90dB. Tak więc mowa o tym, iż " wzmacnia wszystkie śmieci i szumy które indukują się w kablu " jest chyba nie na miejscu.

Po za tym mamy "lepszy" podgląd i możliwość zmian we wzmacniaczu -- właśnie zainstalowanego w budynku.
    Już o wyładowaniach atmosferycznych czy elektrostatyce - nie wspomnę (tych wzm. przy antenie w puszce).

Pozdrawiam.

1
  • #15 21 Lis 2011 22:01
    anubis76x
    Poziom 14  

Wymieniłem wzmacniacz na Lna 177 dipola (30dB), antenę naprostowałem i zawiesiłem z teściem nad kominem i jest ok
    zmiesciłem się w kosztach.

Tylko muszę sprawdzić czy tvp1 i reszta nie leci z nadajnika z Białego Stoku be były najsłabsze a są prawie najlepsze a reszta jak by z Łosic słabsza ale na chwilę obecną działa wszystko dobrze.
    Pozdrawiam

0
  • #16 27 Mar 2018 12:06
    anubis76x
    Poziom 14  

Odświeżam po kilku latach temat.
    Czy nadajnik w Łosicach jest dla tej lokalizacji najodpowiedniejszy ?
    Chcę wymienić siatkę na coś lepszego najlepiej z symetryzatorem a wzmacniacz z regulowanym wzmocnieniem przy końcówce aby w razie uszkodzenia wzmacniacza przy antenie lub prze steru nie wchodzić na dach (ma to sens?)
    Nadajnik w Łosicach https://emimaps.emitel.pl/
    Obiekt nadawczy:
    Siedlce / Łosice
    Kanał nadawczy: 36 (594 MHz)
    Moc ERP [kW]: 20
    Polaryzacja: pozioma
    Wys. anteny: 298 m n.p.t
    Wg. mapy pokrywa moją lokalizację, MUX 3 i MUX 8 słabiej.
    Ten nadajnik nie obsługuje MUX1 ? kanały z MUX 1 są odbierane ale siatka jest ustawiona chyba trochę na Chruszczewkę wieć może ściąga z różnych nadajników, duża część kanałów się powtarza, adres obiektu na którym jest antena mogę podać na priv., widać dach i antenę z gogle maps.
    Przy dobrej antenie i ustawieniu na Łosice może łapało by z nadajnika Siedlce który ma MUX 1.
    Dom jest na końcu wsi, teren trochę zadrzewiony, antena myślę na przynajmniej 8 m nad ziemią, zależy mi aby mieć komplet kanałów.
    Myślę

0
  • #17 27 Mar 2018 14:48
    irekr
    Moderator

Po pierwsze popraw trochę pisownie, nie wygląda najlepiej to co napisałeś.

I nie podawaj danych obiektów, większość znających temat wiedzą gdzie stoją, ja nawet byłem w Chotyczach na szczycie.

Czy nadal chodzi o wieś Łęgi gm Terespol pow. bialski nad Bugiem czy Łęgi w gm Kodeń pow. bialski - też nad Bugiem... A może o inne Łęgi? Jest ich w Polsce kilkanaście...

Wzmacniacz antenowy bez zasilnia jest silnym tłumikiem. Jeżeli nie jest potrzebny to powinien być zdjęty i zastąpiony symetryzatorem, a to wymaga demontażu anteny. Jeżeli chodzi o te Łęgi które znam to wzmacniacz nie będzie potrzebny. Jakiś czas temu instalowałem antenę w Gnojnie i to w miejscu totalnie zasłoniętym od RTCN Chotycze. Do dziś instalacja działa bez wzmacniacza, dołożyłem tylko antenę na MUX8.

0
  • #18 27 Mar 2018 14:53
    anubis76x
    Poziom 14  

Tak chodzi od Łęgi lubelskie nad Bugiem nie daleko Terespola.
    Czy nadajnik Siedlce / Łosice obsługuje MUX 1 ? znajduje sprzeczne informacje.

0
  • #19 27 Mar 2018 15:05
    irekr
    Moderator

Z Chotycz MUX1 k.36, MUX2 k.43, MUX3 k. 52 (wersja lubelska) i 56 (wersja warszawska), MUX8 k. 9 w polaryzacji pionowej. Chruszczewka w zasadzie nie jest u Ciebie odbierana, to typowy obiekt uzupełniający w związku z mniejszą mocą MUX1 z Chotycz: 20 zamiast 100 kW, Przy dobrej antenie nie ma problemu.

0
  • #20 27 Mar 2018 15:12
    anubis76x
    Poziom 14  

A czy jest możliwość podłączenia wyżej mi proponowanej anteny UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T UH do wzmacniacza regulowanego, który był na końcu kabla nie w puszce montażowej anteny ? czy to będzie dobrze działać?

0
  • #21 27 Mar 2018 22:39
    irekr
    Moderator

Zawsze wszelkie eksperymenty zaczyna się od anteny pasywnej z samym symetryzatorem. Wzmacniacz zawsze możesz dołączyć i tylko w absolutnej konieczności. Pamiętaj ze zaraz za granica w Brześciu masz kilka dość silnych nadajników TV, analogowych także.

Instalowałem w Małaszewiczach w biurze u znajomego (terminal) podobną antenę do Twojej, odbiór bez zastrzeżeń na pasywnej instalacji. Wszystkie 3 MUX-y (wówczas nie było MUX8) są do dziś odbierane bez problemów.

0
  • #22 28 Mar 2018 06:08
    anubis76x
    Poziom 14  

Dziękuję. Spróbuję jeszcze tą siatkę dobrze ustawić tylko muszę jakoś dobrze określić prawidłowy kierunek do nadajnika może na podstawie współrzędnych nadajnika i map, dom stoi trochę na skos .

0
  • #23 31 Mar 2018 18:29
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

link; RTCN (Siedlce)Łosice/Łuzki
    Pod powyższym linkiem podają, że wysokość zawieszenia systemów antenowych: Radio: 176, TV: 149, 253, 291, 300 m n.p.t ale coś ostatnio słabo tam z aktualizacją danych więc jak jest obecnie, (chyba była modernizacja) to bardziej kol. Irek by wiedział.

Inaczej; jeśli mux'y (1.2,3) „idą” ze szczytowego zespołu anten nadawczych dla zakresu UHF to uwzględniając, że dla niższych kanałów UHF jest:
    - mniejsze tłumienie sygnału w atmosferze,
    - większe zagięcie toru fal elektromagnetycznych (wydłużenie zasięgu poza widoczność horyzontalną)
    - mniejsze tłumienie sygnału w przewodzie antenowym i symetryzatorze szerokopasmowym,
    - niższe szumy własne większości szerokopasmowych stopni wejściowych odbiorników dvb-t,
    to zasięg mux-1 na k.36/20kW w tym konkretnym przypadku teoretycznie powinien być w zasadzie taki sam jak dla mux-2 k.43/50kW i mux3 k.52/100kW.

Różnica w efektywnej mocy wypromieniowywanej (ERP) pomiędzy20kW a 50kW to tylko 4dB, pomiędzy 20kW a 100kW to 7dB. Pomijam zagadnienie tzw. "skutecznej wysokości" napięcia indukowanego na odbiorczej antenie szerokopasmowej strojonej na środek pasma, zależnej od częstotliwości (a właściwie od długości fali i dopasowanej do niej rezonansowej długości dipola np. półfalowego). Na ogół, większość (poprawnie zaprojektowanych) anten szerokopasmowych UHF(k:21÷60), w tym tzw. „siatkowych”, wykazuje o 3dB do 5dB wyższy zysk energetyczny w górnej części zakresu kanałów UHF(k:47-53) niż w dolnej (k:21÷23)

Ale według; (https://emimaps.emitel.pl/) : w Łęgach dla Mux-1, jest „możliwy brak zasięgu przy użyciu typowej anteny telewizyjnej”. Myślałem, że może nadają mux1 z innego słabszego i niżej zawieszonego zestawu anten nadawczych UHF i stąd mniejszy zasięg? Ale, nie. Dla mux;1,2,3 „emimaps” podaje wys. zaw. anteny (nadawczej): 298m n.p.t (metrów nad poziomem terenu). Jedynie dla mux-8: 253m n. p. t.

KIERUNEK
    Azymut w Łęgach (we wschodnim końcu wsi), na RTCN Łosice/Łuzki wynosi 272.8° wg:(http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html)
    Inaczej mówiąc według azymutu 272.8°, kierunek ustawienia anteny na RTCN Łosice/Łuzki z Łęgów Lubelskich to kierunek na pozycję słońca o godz. 18.17 (osiemnastej siedemnaście) czasu letniego, a 17.17 zimowego. (Niedawno było zrównanie dnia z nocą to błąd będzie minimalny, rzędu ułamka stopnia)

Co do możliwości "ulepszeń".
    W pana przypadku powinien wystarczyć przedwzmacniacz VHF/UHF o wzmocnieniu nie większym niż 15÷18dB np. LNA 101. I jak kol. Irek zaznaczył najażniejsze jest aby antenę UHF zamocować jak najwyżej. Na przykład za pomocą lekkiego aluminiowego maszciku z odciągami, co najmniej 5÷8m nad dachem
    . Należy pamiętać o wykonaniu "instalacji" odgromowej dla podwyższonego masztu antenowego!

Przez odpowiednie podniesienie anteny odbiorczej nad poziom otaczającego terenu, (minimum 10metrów)można uzyskać znacznie większą poprawę jakości odbioru mux-1 na k.36, niźli przez zastosowanie silniejszego (niż 15÷18dB) szerokopasmowego przedwzmacniacza antenowego, czy przez nieco skomplikowane zastosowanie droższej anteny kanałowej na k.36 (długość 3.7m, w chwili obecnej tylko do samodzielnego wykonania, brak ofert w sprzedaży)

wymagającej solidnego masztu i wąskopasmowego lub kanałowego przedwzmacniacza pozwalającego zsumować przez odpowiednią zwrotnicę antenową sygnał mux-1 z sygnałami mux2 i mux-3 z anteny szerokopasmowej tj. obecnej tzw ."siatkowej"-tezż najlepiej z przedwzmacniaczem pasmowym na kan.43.52, ewentualnie plus k.56) zamiast szerokopasmowego dotychczasowego LNA-177

Ponieważ mux-8 na k. 9 VHF nadawany jest w polaryzacji pionowej to najlepszym rozwiązaniem na przyszłość byłoby zastosowanie oddzielnej anteny na zakres UHF (może być dotychczasowa szerokopasmowa antena siatkowa z symetryzatorem (np. SA IV-V) + z przedwzmacniaczem antenowym (np.DVB-T UHF AB010 Terra (15 dB DC 5V/12V) oraz zwrotnicy antenowej (np. ZA-204Ms FM/6-12/21-60/75) i oddzielnej anteny na zakres VHF(np. DIPOL 11/5-12 DVB-T DAB) zamocowanej do masztu poniżej anteny UHF, na wysięgniku bocznym.

W pana przypadku, (położenie w pobliżu granicy zasięgu) problemem mogą być zasłaniające sygnał UHF wysokie drzewa we wsi i szpaler drzew wzdłuż głównej drogi.
    Nie namawiam ale dla zainteresowanych, polecam do przeczytania opis:
    link; Antena TV, na drzewie
    oraz link; Jeszcze o antenach szerokopasmowych i przedwzmacniaczach
    Ja tak montowałem, przez 15 lat anteny "działkowiczom" w gęsty, wysokim lesie, gdzie budowa odpowiednio wysokich masztów antenowych, ze względu na koszty i sezonowe korzystanie z odbioru programów telewizji naziemnej, było nie opłacalne.

0
  • #24 10 Kwi 2018 10:14
    anubis76x
    Poziom 14  

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i materiały.
    Ustawiłem antenę siatkę na nadajnik RTCN Łosice, kierunek ustaliłem posługując się funkcją "mierzenie odległości między punktami", z poprowadzonej kreski i powiększeniu mapy z podglądem satelitarnym, można zrobić to w miarę dokładnie bo w terenie są charakterystyczne obiekty które linia przecina. Dziękuję.

0
  • #25 10 Kwi 2018 10:33
    irekr
    Moderator

Sam stosuję identyczną metodę ustawiania kierunku.
    Prosta i wystarczająco dokładna. Oczywiście jak nie robię tego przy pomocy wskaźnika.

0