Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria ekspresu De Longhi

19 Lis 2011 20:56 147688 139
  • Poziom 6  
    Witam, mam wielki problem z ekspresem De Longhi ESAM 3000.Na początku zaczął glośno chodzić, nie parzył kawy i zaświecała się pulsacyjnie kontrolka braku wody.
    Zgodnie z instrukcją spuściłem wodę dyszą parową, wtedy lampka zgasła, lecz gdyponowiłem próbę parzenia wszystko się powtarzało. Ostatnio zauwarzyłem, że woda(czysta) zamiast dyszami wycieka z pod pokrywy na blat. Zresetowałem ekspres i wykonałem mu testy, w tym pompy. Wszystkie przeszedł pozytywnie, oprócz pompy, tj. w 50 %.Gdy zaparzacz był w pozycji górnej prawidlowo woda wyciekała podczas trzymania przycisku "para" dyszą parową, lecz w pozycji dolnej nie wycieka dyszami do kawy, natomiast głośno buczy i puka. Kawa mielona w środku jest sucha. Błagam o pomoc, co może być usterką?
  • PCBwayPCBway
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Należało by odkręcić obudowę (boki + tył) i sprawdzić gdzie jest wyciek + sprawdzić dopływ do pompki (wężyki, filtr...).
  • Poziom 6  
    Dzięki za wskazówkę.Tylko gdzie jest ta pompka?, i filtr?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    pompka jest z tyłu ekspresu musisz rozkrecic plecy podejrzewam że winą sa wężyki przy automacie parzenia kawy pompka bedzie albo czerwona albo niebieska a najlepiej jak sie nie znasz to lepiej serwis dużo nie wezmą kasy a ty zaoszczędzisz czas i nerwy
  • Poziom 6  
    Dziękuję, pompka jest czerwona, jeden z prowadzących do niej wężyków jest pękniety.
  • Specjalista AGD
    Tak projektanci zrobili, że podczas pracy pompy, rurki teflonowe czasem tak są ułożone, że uderzają o elementy obudowy, a tu tylko czekać aż się przetrze.
  • Poziom 6  
    Witam naprawiłem wężyk, (trochę go skróciłem), wykonałem wszystkie testy, wszystkie elementy działają w tym pompka, lecz kawa parzyła się do pewnego momentu a potem przerywała i zapalała sie migająca kontrolka wody.
    Po wielu próbach naprawy rozebrałem przepływomierz wody a w nim był paproch , oraz środek był zakamieniony,po usunięciu go ekspres działa jak należy.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 2  
    Jak naprawić i uruchomić ekspres do kawy Delonghi Magnifica ESAM 3000 3100 3300 i podobne, który zawiesił się?
    Rozwiązanie
    Przygotowanie:
    Wyczyść komorę ekspresu z resztek kawy.
    Wyjmij i oczyść zaparzacz (dystrybutor) kawy (patrz w swojej instrukcji obsługi ekspresu jak to zrobić).
    Kroki:
    1.Wykonaj procedurę RESET (patrz instrukcja poniżej).
    2.Włącz ekspres do kontaktu. Po zgaśnieciu wszystkich lampek wciśnij Włącznik (przycisk 1 według oznaczeń poniżej). Ekspres powinien się teraz uruchomić. Jeśli to nie nastąpiło, wykonaj dalsze kroki.
    3.Wykonaj procedurę TEST (patrz instrukcja poniżej). Przetestuj wszystkie pozycje (zaparzacz góra/dół, młynek, regulator ilości kawy, regulator mocy kawy, pompy wody).
    4.Wykonaj ponownie kroki 1 i 2.
    W moim przypadku wykonałem kroki 1+2+3+1+2 i ekspres uruchomił się, ale w Twoim przypadku może być to zaraz po 1+2, albo dłuższej sekwencji – po prostu próbuj. Zostaw komentarz dla innych, jeśli udało Ci się naprawić w ten sposób swój ekspres lub opisz swoje doświadczenia, jeśli udało Ci się to zrobić inaczej.

Jeśli to rozwiązanie nie daje rezultatów rzuć okiem na ostatni rozdział Dla majsterkowiczów.

Inne modele ekspresów Delonghi
    Podejrzewam, że dla innych ekspresów Delonghi można postąpić analogicznie – to tylko kwestia kombinacji innych przycisków, o których możesz się dowiedzieć więcej na www.kaffee-welt.net.

Procedury resetowania i testowania
    Oznaczenia przycisków i lampek

1. Włącznik
    2. Lampka 1 filiżanki i temperatury
    3. Przycisk 1 filiżanka
    4. Lampka 2 filiżanek i temperatury
    5. Przycisk 2 filiżanki
    6. Lamka pary i temperatury
    7. Przycisk pary
    8. Regulator ilości kawy
    9. Regulator mocy kawy
    10. Przycisk odwapniania i płukania
    11. Przycisk młynka do kawy
    12. Lampka młynka
    13. Lampka odwapniania
    14. Lampka alarmowa
    15. Lampka fusów
    16. Lampka zbiornika wody

Jak wykonać RESET Delonghi Magnifica ESAM 3100?
    1.Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
    2.Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 1+3+5 (włącznik + 1 filiżanka + 2 filiżanki).
    3.Jak lampki się zapalą puść przyciski.
    Jak wykonać TEST Delonghi Magnifica ESAM 3100?
    1.Wyjmij wtyczkę z kontaktu.
    2.Wsadź wtyczkę do kontaktu trzymając jednocześnie przyciski 3+7 (1 filiżanka + para).
    3.Jak lampki się zapalą puść przyciski.
    4.Jesteś w trybie TEST – do wyboru masz 4 testy opisane poniżej.
    5.Wyjście z testu po wyciągnięciu wtyczki z kontaktu.
    1. Test regulatorów kawy
    1.Przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
    2.Kręć regulatorem 8 (ilość kawy) i powinny zapalać się lampki: 16 dla MIN, 15 dla połowy, 14 dla MAX.
    3.Jeszcze raz przytrzymaj chwilę przycisk 1 (włącznik).
    4.Kręć regulatorem 9 (moc kawy) i powinny zapalać się lampki: 1 dla MIN, 4 dla połowy, 6 dla MAX.
    2. Test młynka do kawy
    Trzymaj przycisk 11 (młynek).

3. Test zaparzacza (dystrybutora) kawy
    Trzymaj przycisk 3 (1 filiżanka) aby jechał w górę, aż się zatrzyma.
    Trzymaj przycisk 5 (2 filiżanki) aby jechał w dół, aż się zatrzyma.
    Normalna praca zaparzacza po włączeniu i wyłączeniu ekspresu.
    4. Test pompy wody
    Trzymaj przycisk 7 (para) i:

jeśli przekręcisz pokrętło pary całkowicie w prawo – woda leci z dystrybutora pary,
    natomiast woda leci z dystrybutora filiżanek tylko wtedy, gdy zaparzacz (dystrybutor) został umieszczony całkowicie na górze (patrz Test zaparzacza) oraz pokrętło pary jest przekręcone całkowicie w lewo.
    Dla majsterkowiczów
    UWAGA !!!
    Poniższe działania mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń ekspresu! Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia z lutownicą i bardzo zależy ci na Twoim ulubionym ekspresie – oddaj go do autoryzowanego serwisu.

Jeżeli RESETowanie nie dało żadnych rezultatów, gwarancja ekspresu już minęła (zazwyczaj 3 lata lub zrobionych 5000 kaw) i masz obycie z lutownicą, to możesz jeszcze poprawić połączenia lutowane przycisków na obwodzie drukowanym w przednim panelu. Zauważyłem w swoim 3 letnim ekspresie, że są one nieco przyrdzewiałe, choć cały obwód był polakierowany warstwą ochronną (?!). Do diagnozy problemów z obwodem przycisków naprowadził mnie symptom ciągle lejącej się wody po wejściu do trybu TEST. Po uruchomieniu TESTu nie mogłem przełączyć się na żaden inny test – wciśnięcie jakiegokolwiek przycisku tylko zatrzymywało pompę. Poprawienie połączeń wszystkich przycisków (roztopienie lutów z użyciem odrobiny kalafonii) usunęło problem.
  • Poziom 9  
    Witam, podłącze się do tematu. Wszystko działa w ekspresie ale cały czas mruga na czerwono przycisk odwapniania i płukania (10). Z góry dziękuję za pomoc.
  • Specjalista AGD
    krzysiek_d4 napisał:
    Witam, podłącze się do tematu. Wszystko działa w ekspresie ale cały czas mruga na czerwono przycisk odwapniania i płukania (10). Z góry dziękuję za pomoc.

Trzeba ekspres odwapnić (w instrukcji pisze jak to wykonać).
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź - odwapniałem dwa razy.
  • Poziom 10  
    Od jakiegoś czasu pojawił się problem z ekspresem De Longhi EAM 300.
    Po włączeniu z infuzora - podobno tak to się nazywa (element przy termobloku z którego pobierana jest woda do zaparzania kawy) wycieka dość dużo gorącej wody. Wnętrze ekspresu zostaje zaparowane, a później ta woda ulega skropleniu i wylewa się pod podstawę ekspresu. Ilość tej niepotrzebnie wylanej wody jest dość znaczna tak więc musiałem zwiększyć ilość wody nalewanej do filiżanki, bo za mało nalewało.
    Ten element http://divina-sklep.pl/index.php?_search_category=on&att2[201]=380&do_search=true widnieje jako grzałka wody i kosztuje dosyć sporo pieniędzy.
    Mam następujące pytanie:czy mogę to naprawić we własnym zakresie.
    Proszę o ewentualne podpowiedzi i sugestie. :D
  • Poziom 21  
    Jeśli wewnętrzna część tłoka ma pęknięcie co się zdarza nie da sie naprawić ,tylko wymiana.Pękniecie objawia się zbieraniem wody wewnątrz tłoka,zblokować czujnik zamkniecia drzwi założyć weżyk na wylewke zaparzacza i przy otwartych drzwiczkach zaobserwować co i gdzie woda ucieka.
  • Poziom 10  
    Zewnętrzna część jest cała (brak pęknięć).
    Wewnątrz widoczne są jakieś sprężyny - zawory - uszczelki.
    Jak się do tego dobrać, gdzie szukać przyczyny awarii :?:
  • Poziom 20  
    Dołączę się do tematu. Ekspres De Londhi ESAM 3500.S ma niesprawną grzałkę termobloku (2x600W) ale dodatkowo prąd podawany na grzałkę to tylko 140V (na wyjściu z płyty głównej). Rozumiem, że płyta też do wymiany ale może to tylko jakiś drobny element? Czy da się to naprawić?
  • Poziom 21  
    Wymień grzałkę i wszystko wróci do normy.Przy padniętej grzałce faktycznie tyle pokazuje.Grzałki posiadam.
  • Poziom 2  
    Witam mam problem i nie wiem jak go rozwiazac? Kupilam ekspres de longhi esam 2200 i po kilku kawach swieci sie kontrolka sygnalizujaca pelny zbiornik na fusy tylko problem w tym ze zbiornik jest pusty a kontrolka nie gasnie a kawy nie mozna zrobic. Macie jakies rozwiazanie??
  • Poziom 21  
    Pojemnik na fusy opróżnia się gdy ekspres jest w stanie gotowości bo wtedy zeruje się licznik zrobionych kaw.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za radę ale to jest chyba jakaś większa awaria ponieważ już próbowałam i nic nie pomaga. Oddam go reklamacji i zobaczymy. Jeszcze raz dzięki:)
  • Poziom 1  
    Witam chcialam sie podlaczyc do tematu poniewaz mam problem z ekspresem de longhi a mianowicie wszystko stalo sie z mojej winy wlozylam zel glowice do srodka ekspresu i nie zauwazylam ze nie kliknela po wlaczeniu ekspresu glowice weszla do polowy i sie zaklinowala migaja wszystkie kontrolki i nic nie moge zrobic :( blagam ratujcie da sie to jakos naprawic ??
  • Poziom 21  
    Da się.Wyłącz z sieci ,odkręć z tyłu 6 srub wysuń i wyjmij boki zdejmij tylną ściankę.Trzeba palcami pokręcić kółkiem na silniku i sprowadzić zaparzacz do pozycji parkowania.W razie problemów proponuję GG lub skypa.
  • Poziom 2  
    Witam, ja mam problem z młynkiem - wg instrukcji coś go zaklinowało. czy mógłbym go jakoś sam naprawić czy tylko serwis?
    bardzo proszę o rady.
    pozdr.
    tomek
  • Poziom 21  
    Powinno się dać naprawić,mogę podpowiedzieć i pokazać na skypie .
  • Poziom 2  
    Witam,
    Przeczytałem już chyba wszystkie wątki na ten temat i nie znalazłem odpowiedzi.
    Otóż mam problem z ESAM4000.B
    Najpierw po włączeniu do sieci migały wszystkie lampki, coś zawarczało w środku i cisza. Ekspres nie reagował na przycisk włączenia, zima.
    Dziś sprawdziłem grzałki, NTC, pompkę, wszystko ok.
    Wyjąłem płytę główną, pooglądałem, włożyłem z powrotem.
    Na jedną kawę ekspres zadziałał, czyli normalnie się włączył, nagrzał i pozwolił kawkę zrobić. Następnie włączyła się kontrolka pary, choć nic nie naciskałem.
    Teraz po włączeniu normalnie mrugają lampki jednej i dwu filiżanek, przez chwilę przestają mrugać i zaraz zapala się lampka pary ( bez naciskania czegokolwiek) mruga, później znowu mrugają lampki filiżanek itd.
    Jakiś przekaźnik na płycie głównej przesterowuje temperaturę?
    Nic z tego nie rozumiem. Ktoś się spotkał z czymś takim?
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Może być wadliwa elektronika - 65% panel sterowania / 35% moduł główny.
    Ale trzeba sprawdzić jeszcze, czy silnik napędu jest 100% sprawny.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za wszystkie sugestie, także te na PW.
    Zaparzacz raczej "chodzi" bez problemów.
    Przygrzałem wszystkie luty szerokiego gniazda płyty głównej (na kabelek z panelu sterowania), następnie luty z panelu sterowania, które nie były zalane gruba warstwą plastiku - czyli głównie od przycisków.
    Po złożeniu całości, ekspres włączył się prawidłowo, zrobił kawę niby normalnie, ale pompka się nie zatrzymała i przelałby filiżankę, trzeba było wyłączyć.
    Po ponownym włączeniu na początku jest ok, nagrzewa się, zapalają się kontrolki filiżanek, po chwili zapala się kontrolka pary i tak już sobie mrygaja na przemian.
    Nie wiem który to moduł szlag trafił. Myślicie że w jakimś serwisie (okolice Gliwic) będą mieli obie płytki żeby sprawdzić? czy skasują mnie za 2 ;)
    W sumie niewiele mam do stracenia, w tzw wolnej chwili spróbuję jeszcze zdrapać plastik z płytki sterującej i poprawić luty szerokiej taśmy.
    Jeszcze raz dzięki za szybki odzew!
    Pozdrawiam!
  • Poziom 21  
    Sprawdź czy mikrowyłącznik przy zaworze pary,wody jest dobry ,czy się włącza i rozłącza po przekreceniu pokretła zaworu lub nie są zwarte przewody do niego
  • Poziom 2  
    Sprawdziłem wszystkie mikrowyłączniki, działają. Po zdjęciu plastiku z płytki i przygrzaniu lutów - leciałem po kolei, ekspres zachowuje się prawidłowo. Czyli to jednak płytka przedniego panelu, tak jak sugerowaliście ;) Zobaczymy na jak długo to pomoże, albo zasmaruję z powrotem pistoletem na klej, albo pomyślę o nowej płytce.
    Dzięki serdeczne za pomoc!
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam problem z młynkiem ECAM 23.450. Ekspres jest nowy (kupiony 2 tyg. temu). Na początku było ok. ale jak zacząłem zmieniać grubość kawy w młynku to się zaczęło. Kawa ledwo co kapie i pojawia się komunikat, że kawa jest za drobno mielona i wyreguluj młynek. Nastawiam młynek na 7 czyli najgrubsze ziarna i dalej to samo. Taki sam komunikat. Kawa prawie wcale nie kapie i ekspres się blokuje. W pojemniku na fusy pojawia się woda i robi się tam breja. Próbowałem resetu wg. instrukcji, wyłączenia z sieci i ponownego włączenia. Przestawianie regulacji młynka też nic nie daje. Teraz młynek jest w pozycji najgrubsze ziarna i dalej jest komunikat. Kawa za drobno mielona. Czy mogę samodzielnie temu zaradzić, czy mam oddawać nowy ekspres do serwis?
    Proszę o pomoc.
  • Specjalista AGD
    fafiki napisał:
    Witam,

Mam problem z młynkiem ECAM 23.450. Ekspres jest nowy (kupiony 2 tyg. temu). Na początku było ok. ale jak zacząłem zmieniać grubość kawy w młynku to się zaczęło. Kawa ledwo co kapie i pojawia się komunikat, że kawa jest za drobno mielona i wyreguluj młynek. Nastawiam młynek na 7 czyli najgrubsze ziarna i dalej to samo. Taki sam komunikat. Kawa prawie wcale nie kapie i ekspres się blokuje. W pojemniku na fusy pojawia się woda i robi się tam breja. Próbowałem resetu wg. instrukcji, wyłączenia z sieci i ponownego włączenia. Przestawianie regulacji młynka też nic nie daje. Teraz młynek jest w pozycji najgrubsze ziarna i dalej jest komunikat. Kawa za drobno mielona. Czy mogę samodzielnie temu zaradzić, czy mam oddawać nowy ekspres do serwis?
    Proszę o pomoc.

Spróbuj do pojemnika na ziarna wsypać niewiele kawy (np. dwie łyżki), ustaw młynek na "3" i wykonaj tak 3-5 kaw (jak cala kawa zostanie zmielona, do dodaj kolejną porcję). Opisz jak przebiegł test.
    Dodatkowo jakiej kawy używasz?